Утворіть іменники зі значенням "професія". План-конспект заняття з розвитку мови (старша група) на тему: "Всі професії потрібні – всі професії важливі!"

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа №158

КОНСПЕКТ

Заняття з розвитку мови у старшій групі

«Усі професії потрібні -

всі професії важливі!

Упорядник:

вихователь МБДОУ №158

«Дитячий садок комбінованого виду»

Білоцька О.М.

Кемерово 2014

Тема: «Професії»

Цілі заняття:

Освітня:

  • Систематизувати і поповнювати словниковий запас по даній лексичній темі, закріплювати вміння правильно використовувати в мовленні граматичні конструкції.

Розвиваючі :

  • Розвивати логічне мислення, слухову увагу, пам'ять;
  • Розвивати вміння виділяти на слух спотворені логіко-граматичні конструкції;
  • Розвивати вміння утворювати двоскладові слова;
  • Розвивати вміння відповідати на відповідь педагога у процесі діалогу поширеною пропозицією;
  • Розвивати вміння складати описову розповідь за графічною схемою.

Виховна:

  • Виховувати почуття розуміння значущості професій у житті людей (міркування про наслідки припинення діяльності людей різних професій).

Обладнання:

Картинки із зображенням професій, м'яч, графічна схема до оповідання.

Хід заняття:

  1. Організаційний момент

Вихователь: Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми з Вами поговоримо про професії. У нашій країні всі люди займаються справою та неодмінно отримують за це гроші. Як назвати одним словом рід діяльності людей, за який вони одержують гроші? (Професія). Є багато різних професій.

  1. Основна частина
  1. Введення у тему заняття

Вихователь: Я зараз загадаю вам загадки, а ви спробуйте відгадати, ким працюють ці люди, і назвати їх професії:

Скажи, хто так смачно

Готує капустяні щи,

Пахкі котлети,

Салати, вінегрети,

Усі сніданки, обіди?(кухар)

Ми вчимо дітей

Природу кохати,

старих поважати.

(Вчитель)

Наведе скляне око,

Клацне раз – і пам'ятає вас.(Фотограф)

Він у дні хвороб усіх корисніших.

І вилікує, зцілить,

І ангіну, і бронхіт.

(лікар)

Серед хмар на висоті

Ми дружно будуємо будинок,

Щоб у теплі та красі

Щасливо мешкали в ньому.

(будівельники)

Майстер зробить зачіску

Феном, щіткою та гребінцем.

Пишно локони зав'є.

Чубчик щіткою зб'є,

Все в його руках горить

Він змінить вигляд!

(перукар)

  1. Гра «Хто чим керує»

Вихователь: А давайте ми дізнаємося, хто чим керує? Ви допоможете мені?

Автобусом керує – водій,

Поїздом керує – машиніст,

Вертольотом керує вертолітник,

Літаком керує льотчик,

Кораблем управляє капітан,

Мотоциклом керуємо мотоцикліст,

Велосипедом керує велосипедист,

Ракетою керує космонавт.

Вихователь: А тепер трохи змінимо гру: ви називатимете професію, знаючи, чим займається людина.

працює на екскаваторі -

дресирує звірів -

склять вікна -

регулює вуличний рух -

лагодить годинник -

зварює металеві конструкції -

криє покрівлю -

пиляє дрова -

бетонує -

носить речі на вокзалі -

точить ножі-

носить речі-

грає на барабані -

грає на баяні -

грає на гітарі -

грає на піаніно -

водить таксі -

грає на акордеоні -

проводить екскурсії в музеї -

вирощує овочі -

вирощує худобу -

вирощує звірів (на звірівницькій фермі) -

доїть корів-

доглядає телят -

доглядає птицю -

виточує на верстаті деталі -

працює на бульдозері -

ткет тканини -

грає на трубі -

грає на скрипці -

лікує хворих-

водить трамвай, тролейбус -

будує вдома -

вчить дітей у школі -

виховує дітей у дитячому садку -

приборкує звірів у цирку -

дивиться за порядком у музеї -

працює в буфеті -

керує літаком -

керує вертольотом -

стелет паркет -

лагодить водогін

доглядає за лісом -

доглядає сад -

варить сталь -

видобуває вугілля -

прибирає двори, вулиці -

ловить рибу -

видає книги у бібліотеці -

розносить пошту -

готує їжу-

пече випічку -

лагодить взуття -

працює на крані -

Вихователь: А як ви вважаєте, яка професія найважливіша?


Діти відповідають.


Гра «Що було б, якби?..»
Вихователь. А зараз давайте пограємось. Я запитуватиму: «Що було б якби?..», а ви відповідатимете. Уявіть собі, що було б, якби лікарів не було? Якби не було кухарів? Якби не було вчителів, будівельників, перукарів?


Діти відповідають на кожне запитання.

Вихователь: Отже, можна дійти невтішного висновку: «Усі професії потрібні – всі професії важливі».

  1. Гра "Виправи помилку"

Вихователь: Будьте уважними і постарайтеся виправити всі мої помилки.

  • Будівельник керує літаком. - Будівельник стоїть будинок.
  • Пожежник лікує людей. – Пожежник гасить пожежі.
  • Швачка фарбує будинок. - Швачка шиє одяг.
  • Перукар стирає нижню білизну. – Перукар стриже людей.
  • Листоноша розносить пошту.
  • Двірник варить обід. – Двірник підмітає подвір'я.
  • Льотчик керує машиною. – Льотчик керує літаком.
  1. Фізкультурна хвилинка "Покрівельник"
    (координація мови та руху, розвиток загальних рухових навичок)

То не град, то не грім - (Діти встають у коло, зображують удари молотком, тягнуться на носочках, піднявши руки вгору)

Покрівля на даху.
Б'є він голосно молотком - (Зображують удари молотком)
Вся округа чує.(Закривають вуха руками)
Він залізом криє дім
, (Зображують удари молотком)
Щоб сухо було у ньому. (Нахиляються, дістають шкарпетки руками)

  1. Гра з м'ячем "Що буде, якщо..."

Вихователь: Я кидатиму м'яч кожному і ставитиму питання, а ви повинні м'яч зловити і постаратися відповісти правильно. Чи готові?

Що буде, якщо:

Кухарі перестануть готувати їжу?

Лікарі перестануть лікувати людей?

Вчителі перестануть навчати дітей?

Будівельники перестануть будувати будинки?

Чи всі водії відмовляться сісти за кермо?

Дорожня служба перестане стежити за станом доріг?

Діти відповідають.

А я ще одну цікаву гру знаю.

  1. Гра «Навпаки»

Вихователь: Як називається професія, якщо людина …

  1. Дидактична гра "Хто краще розповість про свою професію"

Вихователь: Хлопці на дошці висить схема. Вона допоможе нам скласти розповідь про професію. У руках знаходяться картинки із зображенням людей різних професій. Той, хто виходить до дошки, витягує картинку. Вам потрібно розповісти про те, що робить людина цієї професії, пояснити, що потрібно знати та вміти, щоб бути добрим професіоналом.Він працює у лікарні. Лікар оглядає хворих, лікує їх. Для роботи йому потрібні халат, градусник, ліки.

Це вчитель. Він працює у школі. Вчитель навчає дітей. Для роботи йому потрібні дошка, крейда, підручники, робочі зошити.

Це будівельник. Він працює на будівництві. Будівельник будує будинки. Для роботи йому потрібні цегла, бетон, цемент, лопати, фарба.

Вихователь: Які ви молодці, все правильно та цікаво розповіли.

3. Підсумок заняття.

Вихователь: Ми сьогодні говорили про багато професій, ви знаєте, чим ці люди займаються.А зараз заплющте очі і уявіть, ким би ви хотіли стати, яка професія вам більше подобається? Уявили?

Вихователь: Хлопці, а ви знаєте таке прислів'я: «Праця людини годує, а ліньки псує»? Хто може пояснити зміст цього прислів'я?


Діти відповідають.


Вихователь: Правильно, кожна людина має працювати, щоб жити. І кожен має виконувати роботу добре. Адже будь-яка робота приносить людям користь. І ми вже знаємо, що всі професії потрібні, всі професії є важливими.

Вихователь: Назвіть одним словом:

КУХАР, ЛІКАР, ВЧИТЕЛЬ, БУДІВЕЛЬНИК, ПРОДАВЕЦЬ - це………………. (Професії людей).

Вихователь: Вам сподобалося наше заняття?


Свіфт, Дефо, Стівенсон, домосід-мандрівник Жюль Верн – мореплавці переважно кабінетні, книжкові. Хіба Данте побував у пеклі, перш ніж написати "Божественну комедію"? // Тому, хто пиляє дрова, не потрібно вміти описувати це. Для романтичного письменника немає обстановки гіршої за романтичну. Оскар Уайлд. // Поетові необов'язково вести кочовий спосіб життя. Творчою уявою та книжковим знанням він може розповісти про все у світі. Леонід Мартинов. // Всім далеким мандрівкам я волію теплий халат і м'який диван. Уві сні можна побачити такі дива, яких не знайдеш і в Парижі! Іван Крилов. // До чого ж приємно входити вранці у свій робочий кабінет, передчуваючи дванадцять годин роботи поспіль, без будь-яких відволікань, візитів, виходів, насолоджуючись тишею і припливом душевних сил. Едмон Гонкур. // Єдине заняття, особливо мною кохане, це перебувати за моїм столом і писати. Жан-Поль Сартр. // Зображу ль у картині вірної відокремлений кабінет. Олександр Пушкін. // Я, як орач, прилаштовуюсь до свого столу, закурюю – починаю працювати. Це чудово. Василь Шукшин. // Чарівна, улюблена за письмовим столом повсякденна праця. Костянтин Романов. // Більшість людей працює на заводі, фабриці, магазині, на транспорті, у різних установах. Основне робоче місце письменника – його квартира, де, крім нього, проживають і домочадці. Там стоїть письмовий стіл, розташовуються його бібліотека, архів, рукописи, чернетки, листування. Хоча б одна кімната неодмінно має бути кабінетом письменника. Володимир Солоухін. // Потрапивши в Ризі до квартири Валентина Пікуля, я виявився немовби в іншому вимірі. Сотні тисяч карток: відомості про будь-якого, великого і малого, історичного діяча. Сорок років письменник створював картотеку, накопичуючи відомості про людей, які залишили слід у вітчизняній історії. Микола Коняєв. // Картотека відомого геолога та письменника академіка Володимира Обручова містила тридцять пудів акуратно списаних листочків зошитного формату. Майже півтонни! Письменницька професія надомна. За радянської влади члени Спілки письменників, так само як і кандидати наук, мали право на додаткову житлову площу для кабінету та бібліотеки у розмірі двадцяти квадратних метрів. // Тиша кабінету Байрона була корисніша за світський шум, пишних зборів і гучних битв. Праці його принесли вітчизні та світу багато міцної користі. Едмунд Берк. // На мою думку, громадське становище російського письменника завжди визначалося його зігбенною позою за робочим столом. Наочна картина беззавітного служіння людям. Валентин Пікуль. // …у кабінеті, що зберігає сліди десятирічної праці та думки. Леонід Андрєєв.

1. Рос-ІСТ-ий A. Утворює слово зі значенням особи, яка здійснює дію, спрямоване на самого себе. 2. Скупати-СЯ B. Утворює слово зі

значенням «що володіє чимось у великій кількості».

3. Омут-ОК C. Утворює слово зі значенням миттєвості, миттєвості.

4. Кос-НУ-лись D. Утворює слово зі значенням зменшуваності, яка зазвичай супроводжується експресією пестливості чи зневажливості.

5. Ключ-Е-е E. Утворює слово зі значенням «що відноситься до чого-небудь».

зробіть даю 15 балів терміново

15. Підсумковий тест на тему «Іменник»
Тесту Варіант

Тест 15. Підсумковий тест на тему «Іменник».

Варіант 1

А1. В якому ряду в обох словах пропущена та сама буква?

1) у племен.., у села.

2) на сукні.., в академік.

3) паску..м, камеш..к

4) совоч..к, чобіт..к

А2. Наприкінці якого власного імені пишеться буква Е?

1) столиця Болгарії.

2) обличчя Марі.

3) подзвонив Дар..

4) говорив про Василя.

A3. З яким іменником НЕ пишеться окремо?

1) (не)вільник

2) (не) епітет

3) (не)відомість

4) (не)байдужість

А4. Від якого слова утворюється іменник зі значенням професії, роду діяльності з суфіксом -ЩИК-?

1) різати

2) розносити

3) кулемет

А5. У якому слові виділена літера означає твердий приголосний звук?

2) шимпанЗе

3) акаДемік
4) Сесія

А6. Вкажіть приклад без мовної помилки.

1) далека Лімпопо

2) зателефонував капітан Синіцина

3) підпис Леоніда Шмідта

4) справедливі журі

Прочитайте текст та виконайте завдання В1-ВЗ та С1.

(1) Служба на багатьох маяках нагадує життя Робінзона Крузо. (2) Більшу частину часу доглядач маяка проводить у повній самоті. (3) І в побуті, і в роботі доводиться розраховувати лише на свої сили.

В1. Випишіть з тексту іменник, що розносхиляється.

В2. Запишіть спосіб освіти слова «служба» із пропозиції (1).

ВЗ. Випишіть з тексту іменник, що не схиляється.

СЛ. Напишіть продовження тексту (3-4 речення).

1) За допомогою суфікса утворіть слова меншого розміру (зменшувально-пестливі) Ручка-......, береза-......, верба-......., горобина-...... .., ніч-..

Вода-......, вітер-......., сонце-........., серце-......., дорога-....... .., сукня-.........., стіл-......, стілець-....., лава-....... 2) від слів утворити іменники зі значенням : особи, що чинить дії, пристрій для виконання дії. Грузити-......, ....... рубати-........,...... сортувати.........,. ......... налаштувати-..........., ........ слухати-......, ........ водити- ......,...... шукати-.........., ........... рятувати-......., ... ..... будити-........, .......... Сподіваюся на вашу допомогу просто робити ліньки!



 

Можливо, буде корисно почитати: