План-конспект уроку з хімії на тему "Масова частка хімічного елемента у поєднанні" (8 клас). Урок з фгос

Ірина Агаркова
Урок з ФГОС. Хімія. Масова частка хімічного елемента у поєднанні

Розробка уроку відповідно до ФГОС на тему

ТЕМА УРОКУ Масова частка хімічного елемента у поєднанні.

Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу

Цілі уроку:

Навчити обчислювати масову частку елементів у поєднанні за формулою сполуки та встановлювати хімічну .

Основні поняття. Масова частка хімічного елемента.

Заплановані результати навчання

Предметні. Вміти розраховувати масову частку елемента у поєднанніза його формулою та встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів.

Метапредметні. Формувати вміння встановлювати аналогії, використовувати алгоритми на вирішення навчальних і пізнавальних завдань.

Основні види діяльності учнів. Розраховувати. Встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів.

Освітні: засвоєння нових знань на основі наявних, самостійний пошук нових знань з різних джерел та закріплення практичних умінь та навичок

Розвиваючі: розвиток пізнавального інтересу, самостійності мислення, пам'яті, ініціативи учнів через використання комунікативно-діяльної методики, частково-пошукового підходу та елементівпроблемного навчання;

Виховні: формування комунікативних умінь, культури спілкування, співробітництва

Методи проведення: самостійна робота учнів.

Інформаційно-пізнавальна: вміння працювати з літературою, конспектувати, вибирати головне, робити висновки

Комунікативна: ведення дискусії, вміння довести свою точку зору

Предметні:. Розраховувати масову частку елемента у поєднанні за його формулою. Встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів

Устаткування: підручники, дидактичні картки для диференційованого завдання додому.

Етап урокуДіяльність вчителя Діяльність учня

1. Орг. момент

(Мета : створити мотивацію до навчальної діяльності)

Створення проблемної ситуації

(Мета: формування системно-інформаційного аналізу, розвиток умінь визначати цілі та завдання діяльності, вибирати засоби реалізації мети) Взаємне вітання, перевірка готовності учнів до уроку, перевірка обладнання. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу.

Хлопці, припустимо, у нас є речовина - сірчана кислота H2SO4,

чи можемо ми дізнатися які атоми входять до складу з'єднання.

А їхня кількість?

А в якому масовому співвідношенні вони з'єднуються?

Ці речовини складні за складом.

2. Етап цілепокладання на уроці(Ціль: формування в учнів здатності самостійно ставити навчальні цілі на урок) -Назвіть тему сьогоднішнього уроку? Масова частка хімічного елемента у поєднанні

3. (освоєння універсальних природничо-наукових методів діяльності: виявлення причинно-наслідкових зв'язків) Хлопці, а як ви думаєте, чи можемо ми розрахувати частку кожного елемента у з'єднанні?

Сьогодні ми з вами познайомимося з новим поняттям.

W - масова частка елемента у поєднанні.

n – число атомів елемента.

Mr - відносна молекулярна маса.

Учні заповнюють зошит із новими поняттями.

4. Етап «Відкриття нового знання»

Вивчіть алгоритм обчислення масової частки елемента у поєднанні.

Завдання №1

Робота із підручником. Вивчіть алгоритм

Висновок хімічних формулякщо відомі масові частки хімічних елементів, що входять до складу цієї речовини

5. Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу Розв'язання задачі

Перевірка завдання Учні виконують завдання у зошитах.

6 Вторинна перевірка засвоєння нового матеріалу. Які нові поняття ви дізналися сьогодні на уроці?

Відповіді учнів

7. Підбиття підсумків. Рефлексія. ( Ціль: формування у учнів здатності підбивати підсумки уроку, узагальнювати, робити висновки, характеризувати свої дії) – Що нового ви дізналися сьогодні

Я зрозумів, що …

Я навчився …

Мені необхідно… Учні відповідають на запитання.

Дидактичні картки -індивідуально.

МБОУ ЗОШ №139 міського округу Самара.

Конспект уроку з хімії для 8 класу.

Тема: Хімічні формули. Відносні атомна та молекулярна маси. Масова частка елемента у поєднанні.

Цілі уроку

навчальні:

- Вивчити поняття: хімічна формула, індекс, коефіцієнт; записи та читання формул.

- Вивчити відмінності між відносними, атомною та молекулярними масами;

- Вивчить поняття масової частки хімічного елемента і навчитися її розраховувати.

розвиваючі:

- Розвинути в учнів вміння робити нескладні, логічні побудови на основі хімічних знань;

— розвинути вміння використовувати в нестандартних ситуаціях дослідницької діяльності знання з різних розділів шкільних дисциплін (фізика, алгебра), при необхідності знаходити інформацію, що не вистачає, у довідковій та навчальній літературі;

виховна:

— виховати особистісну рефлексію, тобто вміння осмислювати свої дії та себе у проблемній дослідницькій ситуації;

- Виховати самоорганізацію та самооцінку учнів при виконанні дослідницьких завдань на уроці.

Обладнання:таблиці «Відносні атомна та молекулярна маси», індивідуальні картки завдання для учнів, таблиця Д.І.Менделєєва.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель налаштовує учнів працювати під час уроку. Роз'яснює всі етапи уроку та дії учнів кожному з них.

— Хлопці сьогодні кожен із Вас стане дослідником і «здобуватиме нові знання»: з'ясовуватиме склад хімічних формул, правила їх запису та читання; виводити формулу масової частки хімічного елемента та розраховувати її.

ІІ. Вивчення нової теми

1. Слово вчителя.

— Кожен атом будь-якого хімічного елемента має свою масу, так само, як і будь-яке фізичне тіло, що оточує нас, у тому числі й ми з Вами. Але, на відміну від нас, маса атомів дуже мала. Тому вченими була прийнята за зразок маса 1/12 маси атома вуглецю 6 12 З(Як найлегша) і маса інших атомів порівнювалася з масою цього зразка, звідси і назва «Відносна атомна маса» від англ. « relative » відносний. Дана величина не має одиниць виміру та позначається Ar . Чисельне значення відносної атомної маси будь-якого елемента прописано періодичної таблиці Д.І. Менделєєва.

Якщо речовина утворена декількома елементами (однаковими чи різними), то йдеться вже про молекули і «Молекулярну відносну масу». Вона складаєтьсяз атомних мас всіххімічних елементів, що утворюють молекулу, помноженікількість цих атомів. Так само не має одиниць виміру і позначається Mr . Наприклад:

Mr (O 2) = Ar (O) · 2 = 16 · 2 = 32;

Mr (H 2 O) = Ar (H) · 2 + Ar (O) = 1 · 2 +16 = 18;

Mr (H 2 SO 4) = Ar (H) · 2 + Ar (S) + Ar (O) · 4 = 1 · 2 + 32 + 16 · 4 = 98;

Вчитель неодноразово нагадує учням, що значення Ar знаходимо у періодичній системі Д.І. Менделєєва під знаком хімічного елемента. Значення атомних мас різних хімічних елементів складаються між собою. Якщо однакових атомів у молекулі декілька, від них чисельне значення атомних мас множиться на кількість цих атомів. (закріплення нової теми відбуватиметься під час виконання самостійної роботи у дослідницькій частині уроку)

2. Дослідницька частина(Самостійна робота учнів під керівництвом вчителя), при виникненні труднощів у учнів вчитель повинен бути дуже обережний і не в жодному разі, не давати учням пряму правильну відповідь, тобто «готові знання» вони повинні здобути їх самі. Краще «підштовхувати» учня до правильного вирішення навідними питаннями, що стимулюють розумову діяльність, необхідність пов'язувати знання з інших областей з новим матеріалом. Це необхідно для того, щоб не порушити процес дослідження учнів і досягти найкращого результату щодо нового матеріалу, оскільки знання, здобуті самостійно утримуються в довгостроковій пам'яті, ніж готова інформація.

Зразкові питання:

- Як ти думаєш?

- Уяви, що зміниться якщо ...?

Як зміниться і що це означає?

— Подумай, де ти ще зустрічався з цим поняттям? і т.д.

Вчитель роздає учням картки – завдання, акцентує їхню увагу на тому, що це самостійна дослідницька робота, але за потреби ви (вчитель) обов'язково допоможете та направите роботу кожного учня у правильному напрямку.

Картки – завдання

Тема: Хімічна формула. Відносні, атомна та молекулярні маси. Масова частка хімічних елементів.

Завдання 1. Хімічна формула її складу, запис та вимова.

А.Досліджуй якісний та кількісний склад хімічних формул. Проаналізуй, що кожен із них позначає у формулі.

Формула

Якісний склад

O 3

кисень ( O)

H 2

водень ( H)

Al 2 O 3

алюміній ( Al) та кисень (O)

Висновки:

1) Якісний склад Хімічна формула показує: ____________________________________ утворюють речовину.

2) Кількісний склад хімічної формули показує:

Утворюють речовину.

Ст.Проаналізуй запис, як ти думаєш, що показує індекс та коефіцієнт у хімічній формулі.

2 Al 2 O 3

коефіцієнт індекс

індекс – це _____________, яке показує_______________ у речовині, записується______________________ символу хімічного елемента;

коефіцієнт – це _______________, що показує кількість _____________ хімічної речовини, що записується ______________ хімічною формулою;

Ст.Досліджуй правила читання формул.

Порядок вимови складових частин формули:

1. коефіцієнт

2. символ хімічного елемента * та його індекс (якщо є.)

3.наступний символ хімічного елемента та його індекс.

* при прочитанні хімічної формули читається вимова символу хімічного елемента, а чи не його назва.

Самостійна робота.

(закріплення нового матеріалу)

1.1. Запиши якісний склад кожної формули:

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.2. Запиши кількісний склад кожної формули:

O 3 __________________ K 2 O _______________________

Cl 2 __________________ MgCO 3 ____________________

MgO ________________ NaOH _____________________

H 2 SO 4 _______________ FeSO 3 _____________________

H 3 PO 4 ________________ H 2 Cl 2 O 7 ____________________

1.3. Прочитай формулу. Запиши те, що в тебе вийшло:

Li 2 O ___________________________________________________

CaS ___________________________________________________

H 2 SiO 3 _________________________________________________

MgSO 4 _________________________________________________

Завдання 2. Залежність масової частки елементів у поєднанні від деяких фізичних величин.

Проаналізуй від яких параметрів і як залежить масова частка елемента в з'єднанні.

А.Досліджуй склад та відносні атомні маси елементів молекули хлороводню HCl.

склад

якісний

водень H

хлор Cl

кількісний

Відносна атомна маса Ar

Порівняй масові частки елементів у поєднанні:  (H ) _________  (Cl )

( ,  ,  )

Б.Досліджуй склад молекул етану C 2 H 6 та ацетилену C 2 H 2 .

З'єднання

етан C 2 H 6

ацетилен C 2 H 2

Число атоміввуглецю n (C )

Число атомівводню n(H)

Порівняй масові частки воднюв етані та ацетилені:

 ( H) C 2 H 6 _______________ (H) C 2 H 2

( ,  ,  )

Який параметр і як впливає значення масової частки елемента у соединении?

Ст.Досліджуй склад молекули вуглекислого CO 2 і чадного газу CO.

З'єднання

вуглекислий газ CO 2

чадний газ CO

Число атомів вуглецю n (C )

Відносна молекулярна маса сполуки Mr

Порівняй масові частки вуглецю у вуглекислому та чадному газі:

 ( C) CO 2 _____________ (C) CO

( ,  ,  )

Який параметр і як впливає значення масової частки елемента у соединении?

Отримані висновки узагальни та склади формулу, що показує залежність масової частки від знайдених тобою параметрів. Для цього:Назад пропорційні запиши до знаменника

значенню масової частки

(Е) = ––––––––––––––

Щоб висловити масову частку у відсотках, треба праву частину формули помножити на 100%

Самостійна робота.

2.1. Підкресли з'єднання, в якому найбільша масова частка сірки:

а ) Na 2 SO 3 і Na 2 S 2 O 3 ; б) H 2 S та Na 2 S; в) Na 2 S 4 O 6 та Na 2 S 2 O 8 .

2.2. Не роблячи обчислення, запиши наступні з'єднання в ряд у порядку зменшення масової частки:

а) водню - H 2 O , H 2 O 2 _________________________

б) хлору - Cl 2 O , Cl 2 O 7 , ClO 2 ______________________

в) сірки - SCl 4 , S 2 Cl 2 , SCl 2 ________________________

г) вуглецю - CH 4 , C 2 H 2 , C 2 H 4 ____________________

д) фтору – P 2 F 4 , PF 3 , PF 5 _________________________

ІІІ. Підсумки уроку.

Підбиваються підсумки, промовляються хімічні поняття вивчені цьому уроці: відносні атомна і молекулярна маси, хімічна формула, індекс, коефіцієнт, масова частка хімічного елемента у соединении.

IV. Домашнє завдання.

§5. упр. 1-5. (хто з учнів не доробив самостійних завдань під час уроку, роблять їх вдома)

Тема уроку: Масова частка хімічного елемента у поєднанні

ω, ω%

Ціль: Адаптація поняття частка предмета хімія під час вирішення завдань із екологічним змістом перебування масової частки елемента у хімічному соединении.

Завдання:

  1. сформувати поняття масової частки елемента;
  2. Розвивати навички знаходження масової частки елемента у хімічній сполукі;
  3. Виховувати особистість з екологічним способом мислення.

Обладнання:

  1. Мультимедійний проектор;
  2. Комп'ютер;
  3. Картки;
  4. Форзац підручника з таблицею Д.І.Менделєєва;
  5. Зошити;
  6. Маркери;
  7. Таблиця Д.І.Менделєєва;
  8. Листочки із номерами;
  9. Глобус.

Хід уроку

Епіграф до уроку:

Не дозволяй душі лінуватися,
Щоб у ступі воду не товкти,
Душа повинна працювати і день і ніч,
І день, і ніч! (М. Заболоцький).

1.Організаційний момент.На демонстраційному столі стоїть глобус.

Слова вчителя: Складові нашої планети органічний та неорганічний світ, утворений органічними та неорганічними речовинами. Подивіться на глобус.

71% нашої планети займає речовину, без якої не було б життя на нашій землі. Що це за речовина? (Вода) Ви вже знаєте, що будь-яку речовину можна записати за допомогою хімічної формули. (Вмикається мультимедійний проектор, на екрані висвічується формула Н 2 O). Що ви можете визначити за цією формулою?

Відповіді учнів (якісний та кількісний склад, проста чи складна речовина, визначити, що це за речовина, знайти М r).

Слова вчителя: Які елементи входять до складу молекули води? (водень та кисень). А скільки атомів кожного елемента міститься у молекулі води? (відповіді учнів) А якщо змінити кількість атомів кисню або водню в молекулі води чи змінена формула належатиме речовині вода (відповіді учнів)? Отже, атоми хімічних елементів перебувають у молекулі у певних масових відносинах, тобто. становлять певну частину загальної молекули. А як можна вирахувати якусь частину від молекули становить хімічний елемент (пропозиції учнів)?

З вашою допомогою ми визначили тему нашого уроку: “Обчислення масової частки елемента з'єднання”.

Як ви вважаєте, якою є мета нашого уроку (учні визначають мету уроку)?

Ви маєте певний багаж знань, які поняття вивчені раніше вам допоможуть у досягненні мети (хімічний елемент, хімічна формула, відносна атомна та молекулярна маса, частка)?

Перевіримо, чи ви готові до вивчення нового матеріалу. Проведемо естафету між рядами.

Учні записують назви хімічних елементів листочку. Кожен учень записує лише один хімічний знак та передає картку своєму товаришеві. Група перша, що виконала завдання, піднімає руку. Вчитель показує символи знаків хімічних елементів, а учні останні у групі перевіряють правильність виконання завдання (2 бали отримує кожен учень ряду, якщо немає помилок, додатковий бал той ряд, який впорався із завданням першим (якщо немає помилок) та 0 балів учень не знає хімічних символів).

Друге завдання (3 бали) виконуємо індивідуально. Чотири варіанти.

Знайдіть відносну молекулярну масу:

I CO 2

II Na 2 O

III NO 2

IV Na 2 O 2

(учні працюють у зошитах) При правильному вирішенні завдання учень отримує три бали, при допущенні математичної помилки – 1 бал, неправильне рішення - 0 балів. Підраховується загальна кількість балів за два завдання.

Ми повторили необхідні визначення, хімічні елементи, молекулярну масу, а що означає поняття частка? Повторимо поняття, вирішуючи завдання знаходження частки.

(На екрані з'являється слайд із зображенням колби з круглими та квадратними молекулами)

Завдання №1

Яка частка квадратних молекул у колбі? (учні вирішують і порівнюють своє рішення з рішенням запропонованим учителем та зображеним на слайді)

Рішення: всього 7 молекул, квадратних 3. Їхня частка дорівнює 3/7 або 0,4286 або 42,86 %

Завдання № 2

Яка частка площі зеленого прямокутника? (Супроводжується наступним слайдом, із зображенням двох прямокутників. Площа одного дорівнює 10 см 2 , зеленого 2см 2 )

Рішення: 2/10 або 0,2 або 20%.

Завдання №3

Зелена кулька важить 1 кг, червона кулька важить 10 кг (слайд із зображенням червоних та зелених кульок у ящику та вирішенням завдання). Яка частка зелених кульок у ящику?

Рішення: кожна зелена кулька важить 1кг, а всього їх дві, значить у сумі 2 кг зелених кульок. Загальна маса кульок 12 кг, отже, 2/12 або 0,1667 або 16,67.

Всі учні, що активно беруть участь у вирішенні завдань, додають собі 1 бал.

Слова вчителя: ( демонстрація наступногослайда із зображенням схеми молекули води) Розглянемо молекулу води. Масу цих кульок можна знайти у таблиці хімічних елементів Д.И.Менделеева. І чи так масова частка кисню? Спробуйте вирішити завдання самостійно, ознайомтеся з алгоритмом розв'язання задач. Хто не впорався? Учні можуть отримати допомогу вчителя чи однокласника. Рішення перевіряється на заздалегідь підготовленому слайді.

Учні, які самостійно впоралися із завданням, отримують 2 бали, решта один.

Слова вчителя: На уроці географії ви дослідили основні джерела забруднення води. Назвіть їх. Який висновок ми маємо зробити?

Вчитель загострює увагу до знанні формули знаходження масової частки елемента. Ця формула з'являється на слайді та прочитується учнями.

Слова вчителя : Навіщо людині необхідне знання масової частки?

Уявімо, що кожен із нас має свій металургійний завод. Для отримання заліза потрібно закупити руду. Яку руду вам вигідніше придбати Fe 3 O 4 чи FeO?. Це завдання краще вирішувати парами. Один учень знаходить масову частку заліза в руді Fe 3 O 4, інший FeO і порівнюють масові частки.

Слова вчителя : А чи впливає процес видобутку руди на довкілля? Розмова із учнями.

Слова вчителя: ви впоралися зі складною проблемою. Але в житті ви можете зіткнутися з найважливішими завданнями. Масова частка є одним із способів вираження концентрації, а цей фактор дуже важливий для людської діяльності. Ваші товариші підготували повідомлення, давайте послухаємо.

Повідомлення № 1

Повідомлення № 2

Слова вчителя:

Учні вирішують завдання. Далі вчитель повідомляє про те, що при нагріванні мінералу кіновар виділяється ртуть як пари. На складі 1000м 3 , де знаходилося 100кг кіноварі, сталася пожежа. Оцініть небезпеку ситуації, скориставшись даними попереднього завдання (це завдання вирішується самостійно або за допомогою вчителя, залежно від рівня підготовленості класу). За вирішення цього завдання учні одержують 3 бали.

Слова вчителя: Хлопці, як ви вважаєте, чому я обрала епіграфом на урок слова російського письменника М.Заболоцького? Немає таких людей, до яких знання приходять самі, тільки систематична праця піднімає їх щодня на сходинку вище. Якщо ви сьогодні залишилися незадоволені собою – не засмучуйтесь, попрацюєте вдома самостійно і завтра у вас все вийде. Поставте собі оцінку "5" якщо ви набрали 9 балів і більше, "4" - 7-8 балів, "3" - 5-6 балів, якщо ви набрали менше ніж 5 балів оцінку отримаємо на наступному уроці.

Повідомлення № 1

Вуглекислий газ-газ безбарвний з кислуватим запахом та смаком, використовується у харчовій промисловості для виробництва цукру, лимонаду. Бере участь у процесі фотосинтезу. Але якщо у повітрі його частка більша за 2,5 %, то він викликає отруєння організму і може призвести до смерті. Підвищення вмісту вуглекислого газу атмосфері понад 0,03% може призвести до підвищення температури нашій планеті, тобто. до глобальних змін.

Повідомлення № 2

Ртуть - високотоксичний метал, що вражає кровотворну, центральну нервову систему, нирки. В організмі ртутні сполуки проникають у різні органи та тканини, але найбільше їх виявляють у крові, печінці, нирках, головному мозку. Пари ртуті мають властивість поступово поширюватися по всьому об'єму, накопичуючись тканинами. Якщо у невеликій кімнаті (2м 3 ) її парів буде 0,02 мг, то шкода здоров'ю людини буде велика.

Завдання №1

Яка частка квадратних молекул у колбі?

Завдання № 2

Яка частка площі зеленого прямокутника? Площа одного дорівнює 10 см 2, зеленого 2см 2

Завдання №3

Зелена кулька важить 1 кг, червона кулька важить 10 кг Яка частка зелених кульок у ящику?

Завдання № 4

У природі є мінерал кіновар. Визначте масову частку ртуті у кіноварі (HgS).


Конспект уроку з хімії у 8 класі. Тема "Масова частка"


«масова частка 8клас»

Інтегрований урок хімія+математика на тему:

"Масова частка елемента в з'єднанні", 8 клас

(технологія інтенсивного навчання, ІКТ)

Мета уроку: розглянути алгоритм розв'язання задач на знаходження масової частки елемента в молекулі, виведення хімічної формули речовини. Ознайомити з прийомами розв'язання задач у математиці та хімії, розширити знання про значення масової частки елемента в молекулі, сформувати цілісну картину про взаємозв'язок предметів у школі.

Завдання:

Освітні:

1. Формування поняття масової частки елемента у складі речовини.

2. Застосування знань про масові частки елемента у складі речовини у повсякденному житті.

3. Розв'язання задач зі знаходженням масової частки елемента у складі речовини.

Розвиваючі:

1. Розвивати здібності до самостійного вибору способу вирішення задач.

2. Вміння узагальнювати, абстрагувати та конкретизувати знання.

3.Развитие наукового світогляду, творчого мислення у вигляді створення проблемної ситуації.

Метапредметні:

Сприяти формуванню умінь аналізувати, зіставляти, узагальнювати знання;

Продовжити розвивати вміння працювати у команді;

Виховувати повагу до думки інших членів команди та колективу;

Формувати почуття відповідальності свою роботу.

Особистісні:

Формувати свідому потребу у знаннях;

Розвивати вміння керувати своєю навчальною діяльністю;

Обладнання:

1. Хімічні реактиви та посуд.

2. Інтерактивна дошка.

3. Опорні конспекти.

4. Картки.

Тип уроку:комбінований урок.

(інтенсивне навчання з формуванням понять)

Методи навчання:частково-пошуковий, репродуктивний, словесно – наочно – практичний.

Діяльність вчителя:

Планує роботу учнів заздалегідь, здійснює оперативний контроль, надає допомогу, підтримку та вносить корективи у їхню діяльність.

Хід уроку.

    Етап. Організаційний момент.

    вітання учнів, гостей.

    Визначення теми уроку, цілей уроку: на дошці вивішуються формули простих та складних речовин, Sn, Cl 2 O 7, C, Mn 2 O 7, Pb, H 2 SO 3, Ag , AgNO 3 .

(що ми бачимо на дошці?

За яким принципом їх можна поділити?

Що називається, простою (складною) речовиною?

Які фізичні величини ми можемо застосувати цих формул?

І так тема нашого уроку?

    Етап. Актуалізація знань. Прийом: тейк оф - тач даун (встати - сісти)

    Кожен атом має відносну атомну масу? (так)

    Відсоток це 1/100 частину числа? (так)

    Відносна атомна маса елемента – величина, що дорівнює відношенню маси атома елемента до ½ маси атома вуглецю? (ні)

    17% = 0,017? (ні)

    (Ar ) ? (так)

  1. Відносна атомна маса елемента вказана для кожного елемента ПСХЕ? (так)

    Абсолютна маса атома дорівнює добутку відносної атомної маси на 1/12 маси атома вуглецю? (так)

    79,932?80? (так)

    – величина, що дорівнює сумі всіх відносних атомних мас і є безрозмірною Mr = ∑ Аr × N ? (так)

    Mr(NaCl)=23+36=59 ? (ні )

III етап. Самостійна робота.

формула

m ; г

1,97 * 10 -25 кг

Са 3 (PO 4 ) 2

формула

m ; г

1,99 * 10 -26 кг

З 2

формула

m ; г

3,43 * 10 -25 кг

H 2 SO 3

формула

m ; г

1,79 * 10 -25 кг

AgNO 3

Перевірка самостійної роботи. Прийом: конерс «Кути».

Учасники №1 у 1-й кут

Учасники №2 у 2-й кут

Учасники №3 у 3-й кут

Учасники №4 у 4-й кут

IV етап. Фізмінутка. Формування команди. Прийом:Mix - Freeze - Group . Мікс-Фріз-Груп. «Змішайся-замри-згрупуйся» (ПСХЕ)

1. Скільки А – елементів у 1-й групі ПСХЕ? (6)

2. У молекулі води загальна сума атомів? (3)

3. Знайдіть число, якщо 25% його дорівнюють 2? (8)

4. Скільки груп хімічних елементів у ПСХЕ? (8)

5. У якому періоді ПСХЕ знаходиться атом U? (7)

6. Скільки кілограм становлять 5% центнера? (5кг)

6. Відносна атомна маса Ne? (4)

V етап. Вивчення нового матеріалу

Вчитель хімії:хлопці, повернемося до формул на дошці. Читаємо молекулу СО 2 . Що вона нам показує?

показують кількість атомів кожного виду.

А також порівняємо розглянуту речовину з молекулою СО – чадного газу. Чим вирізняються ці хімічні формули.

Вчитель математики:а з математичної точки зору – різний відсотковий вміст атомів у молекулі. А щоб це було зрозуміло згадаємо:

1) Що таке частка? (Частина від числа)

2) Чим може бути виражена? (Дробом)

3) Яке ще поняття дає нам уявлення про частину від числа? (Відсоток)

4) Як визначити число, якщо відомо, скільки відсотків воно становить від цілого? (розділити ціле на 100 і помножити на кількість %)

5) Спираючись на розрахунки, які ви виконували у самостійній роботі, чому дорівнює відносна молекулярна маса молекули вуглекислого газу (СО2)? (Mr = 12 +16 * 2 = 44)

6) Знайдіть частину відносної молекулярної маси запропонованої молекули для вуглецю, знаючи його відносну атомну масу та число атомів у молекулі. (Ar (C) = 12 * 1 = 12)

7) Чому рівне ставлення відносної атомної маси елемента до відносної молекулярної маси? (12/44=3/11=0, (27)) Виразіть дріб у відсотках. Тим самим ми висловили частку.

Вчитель хімії:

    З якою фізичною величиною ви працювали, висловлюючи частку? (Маса)

    А це означає, що ми знайшли масову частку елемента у молекулі?

    Порівняємо отриману формулу із запропонованою формулою на сторінці 42.

    Використовуючи формулузнайти масову частку кисню у поєднанні з вуглецем?

(16*2/44= 32/44=8/11= 0, (72) =73%.

    Зробіть висновок.

VI етап. Закріплення дослідженого матеріалу. Прийомреллі тейбл

Сусіди по плечу. Завдання 1: «Обчисліть масову частку водню, сірки та кисню в сірчистій кислоті формула якої H 2 SO 3

Завдання 2:

Обчисліть масову частку кальцію, фосфору, кисню у фосфоритному борошні та хлору, формула якого Са 3 (PO 4 ) 2

Дано: Рішення:

Са 3 (PO 4 ) 2 M r (Са 3 (PO 4 ) 2 )= 40×4 (31+16×4)×2=310

w(P) -? w Ca = 40×3/310 = 0,387, або 38,7%

w(O) -? w O = (16×4)×2/310 = 0,413, або 41,3%

w a ) -? w P = 31×2/310= 0,2, або 20%

w (заг) = 38,7 +41,3 +20 = 100%


VII етап. Рефлексія.

Значення знань про масову частку

    Можна визначити вміст елемента у будь-якій масі речовини.

    У народному господарстві визначити вміст поживного елемента у певній речовині

VIII етап. Прийом: квиток на вихід.

800 рублів Самери. Виклад за 800 рублів

4. Яке значення має знання про масову частку…, наприклад, додаючи суперфосфа (поживна сіль) у ґрунт.

Оцінка за урок.

Перегляд вмісту документа
Формули

Cl 2 O 7

Mn 2 O 7

H 2 SO 3

AgNO 3

CO 2

Перегляд вмісту документа
"Роздат.матеріал"

Найменування величин

Позначення

Одиниці виміру

Форма запису

Математичний вираз

Маса речовини

m

M(CaO) = 56 р.

m= M× ν

Кількість речовини

ν ( n)

ν (KCl) = 0,1 моль

ν = N / N А

Постійна Авогадро

N А

N А = 6,02 × 10 23 моль -1

N А = N / ν

Молярна маса

М

г/моль, кг/моль

М (HCl ) =36,5 г/моль

М (HCl ) =36500 кг/моль

М=n

V m

V m =(O 2)=22,4 л/моль

V m =V / ν

Об'єм газоподібної речовини

(або розчину)

V

V (CO 2 ) = 5,6 л

V = V m × ν

Відносна атомна маса

Ar

Безрозмірна

Ar (Ca) = 40

Ar=

Відносна молекулярна маса

Mr

Безрозмірна

Mr (H 2 O) = 18

Ar=

Щільність в-ва

P

Р(Н 2 Про)=1г/мл

Р=m / V

Найменування величин

Позначення

Одиниці виміру

Форма запису

Математичний вираз

Маса речовини

m

M(CaO) = 56 р.

m= M× ν

Кількість речовини

ν ( n)

ν (KCl) = 0,1 моль

ν = N / N А

Постійна Авогадро

N А

N А = 6,02 × 10 23 моль -1

N А = N / ν

Молярна маса

М

г/моль, кг/моль

М (HCl ) =36,5 г/моль

М (HCl ) =36500 кг/моль

М=n

Молярний об'єм газу (при н.у.)

V m

V m =(O 2)=22,4 л/моль

V m =(O 2)=22,4×10 -3 кг/моль

V m =V / ν

Об'єм газоподібної речовини

(або розчину)

V

V (CO 2 ) = 5,6 л

V = V m × ν

Відносна атомна маса

Ar

Безрозмірна

Ar (Ca) = 40

Ar=

Відносна молекулярна маса

Mr

Безрозмірна

Mr (H 2 O) = 18

Ar=

Щільність в-ва

P

Р(Н 2 Про)=1г/мл

Р=m / V

формула

Ar

Mr

m ; г

Са 3 (PO 4 ) 2

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Са 3 (PO 4 ) 2

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Са 3 (PO 4 ) 2

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Са 3 (PO 4 ) 2

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Cl 2 O 7

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Cl 2 O 7

формула

Ar

Mr

m ; г

З 2

формула

Ar

Mr

m ; г

H 2 SO 3

формула

Ar

Mr

m ; г

Ag

AgNO 3

Перегляд вмісту презентації
«масова частка 8кл презентація»


Cl 2 O 7

Mn 2 O 7

H 2 SO 3

AgNO 3


тейк оф – тач даун

встати – сісти

Згадати

  • Кожен атом має відносну атомну масу?
  • Відсоток це 1/100 частину числа?
  • Відносна атомна маса елемента – величина, що дорівнює відношенню маси атома елемента до ½ маси атома вуглецю?
  • 17%=0,017?
  • Відносна атомна маса елемента позначається ( Ar ) ?
  • 25% = 1/4? (так)

тейк оф – тач даун

встати – сісти

Згадати

  • Відносна атомна маса елемента вказана для кожного елемента ПСХЕ?
  • Абсолютна маса атома дорівнює добутку відносної атомної маси на 1/12 маси атома вуглецю?
  • 79,932≈80?
  • Відносна молекулярна маса – величина, що дорівнює сумі всіх відносних атомних мас і є безрозмірною
  • Mr = ∑ Аr × N?
  • Mr(NaCl)=23+36=59 ?

САМОСТІЙНО

формула

m ; г


під час виконання структури учасники розподіляються по різних кутах.

Учасники №1 у 1-й кут

Учасники №2 у 2-й кут

Учасники №3 у 3-й кут

Учасники №4 у 4-й кут

для подальшої презентації своєї точки зору та прийняття точок зору своїх партнерів.


Mix-Freeze-Group

Мікс-Фріз-Груп

«Змішайся-замри-згрупуйся»

1. Скільки А – елементів у 1-й групі ПСХЕ?

2. У молекулі води загальна сума атомів?

3. Скільки груп хімічних елементів у ПСХЕ?

4. У якому періоді ПСХЕ знаходиться атом U

5. Відносна атомна маса Ne?


ХІМІЧНА ФОРМУЛА

  • це умовний запис складу речовини за допомогою хімічних знаків та індексів

хімічний знак

вуглецю

хімічний знак

кисню

  • Якісний склад (які атоми);
  • Кількісний склад (кілька атомів);
  • Відносна молекулярна маса;
  • Приналежність речовини до ряду простих чи складних речовин;
  • Відносний вміст елемента у зразку речовини.

індекси

показують кількість атомів кожного виду


  • Що таке?
  • Чим вона може бути виражена?
  • Яке поняття дає нам уявлення про частину від числа?
  • Як знайти число, якщо відомо, скільки відсотків воно від цілого?
  • Спираючись на розрахунки, які ви виконували в самостійній роботі, чому дорівнює відносна молекулярна маса вуглекислого газу (СО 2)?
  • Знайдіть частину відносної молекулярної маси запропонованої молекули для вуглецю, знаючи його відносну атомну масу та число атомів у молекулі?
  • Чому рівне ставлення відносної атомної маси елемента до відносної молекулярної маси? Виразіть дріб у відсотках.

ВИРІШЕННЯ ЗАДАЧ

Визначте масову частку алюмінію у його поєднанні з киснем Al 2 O 3

Дано: Рішення:

CO 2 w c = A r (C) / M r (CO 2 )

M r (CO 2 )= 12+ 16×2=44

w c = 12/44 = 0,27 або 27%

Відповідь: масова частка O 27%

w(Аl) =?


Масова частка елемента в поєднанні (w)

- Це відношення маси всіх атомів елемента до відносної молекулярної маси речовини.


САМОСТІЙНО:

Обчисліть масову частку кисню у тому з'єднанні.

Перевірка

w Про = 16×2/44 = 0,72 або 72%

ВІДПОВІДЬ: масова частка О=72%


Сума масових часток всіх хімічних елементів у поєднанні дорівнює ≈ 1 або ≈ 100%.

w C + w Про = 27% + 72% = 99 %


РЕЛЛІ ТЕЙБЛ

«ЗАПИС КОРОТКИХ ВІДПОВІДЕЙ ЗА ЧЕРГОЮ У ПАРІ»

СУСЕДИ ПО ПЛЕЧУ

Задача 1: Обчисліть масову частку водню, сірки та кисню у сірчистій кислоті формула якої H 2 SO 3

Завдання 2: Са 3 ( PO 4 ) 2


РЕЛЛІ ТЕЙБЛ

«ЗАПИС КОРОТКИХ ВІДПОВІДЕЙ ЗА ЧЕРГОЮ У ПАРІ»

Обчисліть масову частку водню, сірки та кисню в сірчистій кислоті формула якої H 2 SO 3

Дано: Рішення:

H 2 SO 3 w H = A r (H) / M r (H 2 SO 3 )

w S = A r (S) / M r (H 2 SO 3 )

w S = A r (O) / M r (H 2 SO 3 )

W(Н) -? M r (H 2 SO 3 )= 1*2+32+16*3=82

W(S) -? w H = 1 * 2 / 82 = 0,024, або 2,4%

W(O) -? w S = 32/82 = 0,39, або 39%

w O = 16 * 3 / 82 = 0,585, або 58,5%

w (заг) = 2,4 +39 +58,5 = 99,9%

Відповідь: масова частка H-2,4%; S – 39%; O - 58,5%


РЕЛЛІ ТЕЙБЛ

«ЗАПИС КОРОТКИХ ВІДПОВІДЕЙ ЗА ЧЕРГОЮ У ПАРІ»

Обчисліть масову частку кальцію, фосфору, кисню у фосфоритному борошні, формула якого Са 3 ( PO 4 ) 2

Дано: Рішення:

Са 3 ( PO 4 ) 2 M r ( Са 3 ( PO 4 ) 2 )= 40×4 (31+16×4)×2=310

w(P) -? w Ca = 40×3/310 = 0,387, або 38,7%

w(O) -? w O = (16×4)×2/310 = 0,413, або 41,3%

w(Сa) -? w P = 31×2/310= 0,2, або 20%

w (заг) = 38,7 +41,3 +20 = 100%

Відповідь: масова частка Ca-38,7%; P-20%; O - .41,3%


  • Можна визначити вміст елемента у будь-якій кількості речовини
  • Можна визначити хімічну формулу речовини;
  • У народному господарстві визначити вміст поживного елемента у певній речовині

800 рублів Самери

Виклад за 800 рублів

1. Хімічною формулою називають?

2. Що вказує хімічна формула?

3. У чому виражають масову частку?

4. Яке значення має знання про масову частку…

Наприклад додаючи суперфосфа (поживна сіль) у ґрунт




 

Можливо, буде корисно почитати: