Короткий конспект щодо кисневих сполук азоту. Оксиди азоту

Тема уроку: Кисневі сполуки азоту.

Мета уроку : 1. Контроль та оцінка засвоєння учнями вивченого матеріалу.

2. Сприяти розвитку логічного мислення учнів.

3. Сприяти формуванню комунікативних навичок при роботі в

Групі.

4. Забезпечення сприятливого клімату у навчальній групі.

Обладнання: роздатковий матеріал для вивчення та засвоєння теми, Схеми-малюнки,

Таблиці, аркуші паперу формату А4, кольоровий папір, клей, ножиці,

Фломастери.

ХІД УРОКУ:

  1. Вчитель розповідає про те, які кисневі сполуки сірки зустрічаються у природі.
  2. Вчитель малює технологічну карту вивчення кисневих сполук азоту та розшифровує числові позначення:

1. Знаходження у природі

2. Фізичні властивості

3. Хімічні властивості

4. Способи отримання

5. Одержання азотної кислоти

6. Області застосування

7. Кислоти оксидів азоту

8. Солі цих кислот.

Клас ділиться на 2 групи (у разі за принципом дат народження – 1 група народжені у січні-травні місяці; 2 група народжені у червні-грудні).

  1. Релаксація.

Виберіть собі смайлик, того кольору, який відповідає вашому зараз настрою:

Фіолетовий - мені нудно

Синій – у мене поганий настрій

Помаранчевий – у мене чудовий настрій

4. Використовуючи прийом «Квітка соняшника», опишіть, де зустрічаються кисневі сполуки азоту у природі. Вам необхідно вирізати з кольорового паперу пелюстки соняшника і на кожній пелюстці написати одну відповідь.

5. Використовуючи таблицю "Фізичні властивості оксидів азоту"

Властивість

Оксиди азоту

оксид

діоксид

Агрегатний стан

Колір

Запах

Розчинність у воді

Вплив на організм

6. Використовуючи прийом «Скелет риби», опишіть хімічні властивості цих сполук.

7. Фізмінутка.

8. Використовуючи прийом «Квітка соняшника», опишіть способи отримання цих сполук.

9. Опишіть отримання азотної кислоти – учні записують рівняння реакцій на дошці

10. Використовуючи прийом «Квітка соняшника», опишіть області застосування цих сполук

11. Використовуючи таблицю «Кислоти оксидів азоту», опишіть їх властивості

"Кислоти оксидів азоту"

Властивість

Кислоти

азотиста

азотна

Агрегатний стан

Колір

Запах

Розчинність у воді

Температура плавлення чи кипіння

Вплив на організм

12. Використовуючи прийом «Квітка соняшника», напишіть формули солей цих кислот.

  1. Виступ гуртів зі своїми презентаціями.
  2. Дз п.36, проблема, гіпотези, завдання 1-4 на вибір.
  3. Оцінка діяльності кожного учасника групи.

16. Рефлексія - виберіть собі смайлик, того кольору, який відповідає вашому зараз настрою

Жовтий - мені, як і раніше, нудно

Зелений – після уроку у мене погіршився настрій

Червоний – після уроку у мене покращав настрій

17. Висновок: за вашим настроєм я бачу -

18.Спасибі за урок.


Оксид азоту (I) N 2 O N 2 O – оксид азоту (I), закис азоту або «звеселяючий газ», що збудливо діє на нервову систему людини, використовують у медицині як анестезуючий засіб. Фізичні властивості: газ, без кольору та запаху. Виявляє окисні властивості, легко розкладається. Несолетворний оксид. 2N 2 O = N 2 O + Су =




Оксид азоту (III) N 2 O 3 – оксид азоту (III) рідина темно-синього кольору, термічно нестійка, t кип. = 3,5 0С, тобто існує в рідкому стані тільки при охолодженні, у звичайних умовах переходить у газоподібний стан. Кислотний оксид при взаємодії з водою утворюється азотиста кислота. N 2 O 3 = N 2 O 3 + H 2 O =



Азотна кислота. HNO 3 Азотна кислота – безбарвна гігроскопічна рідина, має різкий запах, «димить» на повітрі, необмежено розчиняється у воді, tкіп = С. Розчини азотної кислоти зберігають у банку з темного скла, тобто вона розкладається на світлі: 4HNO 3 = 4NO 2 +2H 2 O+O 2






Урок №1

Мета уроку для учнів: познайомитися з оксидами азоту, їх властивостями та застосуванням; розглянути властивості розведеної азотної кислоти як електроліту.


Відтворення опорних знань.

  • Які ступені окислення виявляє азот у сполуках із киснем?
  • Запишіть формули можливих оксидів азоту.
  • Що означає поняття «несолетворний оксид»?
  • Які оксиди азоту є несолетворними?
  • Які оксиди азоту належать до кислотних?

Завдання. Перевірте правильність відповідей, використовуючи слайд презентації.

Зафіксуйте в зошиті нову для себе інформацію.


Оксиди азоту

+ 1 N 2 O

+ 2 NO

+ 3 N 2 O 3

+ 4 NO 2

+ 5 N 2 O 5

Несолетворні оксиди

Солеутворюючі оксиди


Властивості оксидів.

Завдання. Вивчіть властивості оксидів. Зафіксуйте нову інформацію.

N 2 OБезбарвний газ із слабким запахом і солодкуватим смаком, розчинний у воді.

NOБезбарвний газ без запаху. Малорозчинний у воді. Швидко окислюється повітря. Отруйний !

N 2 O 3 Темно-синя рідина добре розчинна у воді. З'єднання неміцне.

NO 2 Газ бурого кольору, зі специфічним

запахом. Добре розчинний у воді. Я давить !

N 2 O 5 Біла кристалічна речовина. Розчиняється у воді з утворенням азотної кислоти.


Кислотні оксиди

Оксид азоту (III) N 2 O 3 та оксид азоту (V) N 2 O 5 розчиняються у воді з утворенням відповідних кислот.

N 2 O 3 + H 2 O = 2HNO 2

N 2 O 5 + H 2 O = 2HNO 3

Назвіть кислоти та солі, що відповідають цим кислотам.

Азотиста кислота нітрити

Азотна кислота нітрати


Властивості оксиду азоту ( IV)

Оксид азоту (IV) NO2 є змішаним оксидом. При взаємодії його з водою утворюються дві кислоти.

2NO 2 + H 2 O = HNO 2 + HNO 3

При взаємодії NO 2 з водою у присутності кисню утворюється лише азотна кислота.

4 NO 2 + 2 H 2 O + Про 2 = 4 HNO 3

При розчиненні оксиду в лугу утворюються дві солі.

2NO 2 + 2NaOH = NaNO 2 + NaNO 3 + H 2 O


Застосування оксидів .

Оксид азоту (ІІ) NOта оксид азоту (IV) NO 2 використовують для одержання азотної кислоти.

У промисловості NOодержують каталітичним окисленням аміаку : 4NH 3 + 5O 2 → 4NO +6H 2 Про

NO 2 у промисловості отримують шляхом окислення оксиду азоту (II) киснем: 2 NO + O 2 2 NO 2

Оксид азоту (I) N 2 Oв суміші з киснем використовується в медицині для наркозу («звеселяючий газ»).

N 2 Oодержують розкладанням нітрату амонію:

NH 4 NO 3 N 2 O + 2H 2 O


HNO 3

Безбарвна рідина, що димить на повітрі.

Сильна кислота. Під дією світла розкладається на оксид азоту (IV), воду та кисень.

Хімічні властивості азотної кислоти

оксид металу → сіль + вода

HNO 3 основа → сіль + вода

сіль → сіль + кислота

метал → сіль + вода + Х


Урок №2

Мета уроку для учнів:вивчити властивості азотної кислоти як окислювача; познайомитися з особливостями розкладання нітратів та їх застосуванням.


HNO 3

- сильний окислювач.

HNO 3 + метал → сіль + вода + Х

Концентрована

Розведена

Пасивує: Al, Fe, Cr, Au, Pt

З важкими металами - NO 2

З важкими металами - NO

З активними металами – N 2 O

З активними металами – N Н 3 , N 2


Солі азотної кислоти є сильними окисниками.

При нагріванні нітрати розкладаються із кисню.

Розкладання нітратів

Лівіше Mg → нітрит + O 2

MeNO 3 Mg – Cu оксид металу + NO 2 +O 2

Правіше Cu метал + NO 2 +O 2

NH 4 NO 3 → H 2 O+N 2 O


Застосування сполук азоту.

Отримання, лаків, кіноплівок , азотних добрив, лікарських речовин - HNO 3

A зотни e добрива - NaNO 3 , KNO 3 , NH 4 NO 3

Текстильна промисловість - Cu(NO 3 ) 2 , Fe(NO 3 ) 2

Медицина AgNO 3

Піротехніка - Ba(NO) 3 ) 2 , Pb (NO 3 ) 2

Виготовлення вибухових речовин - NaNO 3 , KNO 3 , NH 4 NO 3


Застосування електронних видань у процесі значно полегшує проведення уроку, дозволяє використовувати індивідуальний, диференційований підхід під час здійснення зворотний зв'язок між учнем і вчителем, надає істотну допомогу вчителю під час підготовки до уроку.

Якщо під час уроків інформатики комп'ютер постає як мета освітнього процесу, то інших уроках, зокрема під час уроків хімії, комп'ютер - це засіб досягнення навчальних цілей.

Традиційний інструмент викладача та учня на уроці: дошка, крейда, ручка, зошит, сьогодні інструменти постають у новому виконанні, наприклад, як електронна SMART-дошка.

Інтерактивні уроки дозволяють збільшити інтенсивність уроку:

  • скорочують час, який при звичайному уроці витрачає вчитель на записи на дошці,
  • дозволяє повернутися до попереднього слайду, якщо дитина пропустила якийсь момент уроку;
  • підвищити інтерес дитини до викладу матеріалу, оскільки задіє всі органи чуття дитини на уроці,
  • зробити доступним матеріал уроку тим дітям, які пропустили урок із якихось причин.

Цілі уроку:

Освітня: закріпити знання учнів про оксиди азоту, повторити класифікацію та основні властивості оксидів, повторити основні властивості азотної кислоти та закріпити специфіку її взаємодії з металами, ознайомити із застосуванням азотної кислоти.

Розвиваюча: розвиток умінь самостійно систематизувати та аналізувати теоретичну та експериментальну інформацію, виділяти головне у процесі демонстрації дослідів, вміти самостійно робити висновки, вчити коштувати аналогію.

Виховує: формування наукового світогляду, розвиток комунікативних умінь у ході групової, парної та колективної роботи, переконання в необхідності використання нових інформаційних технологій для залучення хімії до розуміння та опису процесів, що відбуваються в навколишньому середовищі, виховання усвідомленого ставлення до свого здоров'я та здоров'я довкілля .

Форма уроку– семінар

Методи, що використовуються на уроці – словесні (бесіда, оповідання), наочні (презентація), практичні (віртуальна хімічна лабораторія), новизни (використання інтерактивної дошки), контролю (усне опитування, написання рівнянь хімічних реакцій).

Обладнання та матеріали:

  • комп'ютер
  • електронна дошка SMART.
  • презентація “Кисневі сполуки азоту”

Диск "Віртуальна хімічна лабораторія", 9 клас

1. Організаційний етап. Вступне слово вчителя: Привітання, перевірка готовності уроку.

2. Мотиваційний етап

Тема уроку є логічним продовженням вивчення сполук азоту.

  1. Закріплення своїх знань про оксиди азоту
  2. Оксид азоту (IV) – одна із причин кислотних дощів
  3. Повторення загальних властивостей азотної кислоти
  4. Відвідування віртуальної хімічної лабораторії та виконання хімічних реакцій, що демонструють особливості взаємодії азотної кислоти з неметалами та металами.
  5. Дізнатись про застосування азотної кислоти

Етап розширення, узагальнення, закріплення теоретичних та практичних знань учнів на тему уроку

Які оксиди азоту Вам відомі? Назвіть кожний оксид

Вкажіть валентність та ступінь окислення азоту в кожному оксиді

Якого типу оксидів відноситься кожне з'єднання.

Учні виходять по черзі до дошки та пишуть на електронній SMART - дошці хімічні формули оксидів азоту, вказують валентність та ступінь окислення азоту в кожній сполукі, дають назву оксидів, вказують тип кожної сполуки.

Які фізичні та хімічні властивості оксиду азоту (I)? (Слайд 5)

Які фізичні та хімічні властивості оксиду азоту (II)? (Слайд 6)

Закінчити рівняння хімічних реакцій, характерних для даного оксиду

Які фізичні та хімічні властивості оксиду азоту (III)? (Слайд 7)

Закінчити рівняння хімічних реакцій, характерних для даного оксиду

N 2 O 3 + H 2 O =

Які фізичні та хімічні властивості оксиду азоту (IV)? (Слайд 8)

Закінчити рівняння хімічних реакцій, характерних для даного оксиду

Поява дедалі більшої кількості оксиду азоту (IV), що входить до складу вихлопних газів автомобілів та газових викидів промислових підприємств, є причиною кислотних дощів.

Які фізичні та хімічні властивості оксиду азоту (V)? (Слайд 9)

Закінчити рівняння хімічних реакцій, характерних для даного оксиду

N 2 O 5 + H 2 O =

Якими способами можна отримати всі оксиди азоту? Написати рівняння хімічних реакцій. Учні виходять до інтерактивної дошки та пишуть рівняння реакцій. (Слайд 10)

Які кислоти азоту Вам відомі? Провести порівняння цих кислот.

Параметри порівняння Азотиста кислота Азотна кислота
Хімічна формула HNO 2 HNO 3
Ступінь окислення азоту + 3 +5
Валентність азоту 3 4
Температура кипіння - 82.6 0 С
Стійкість Існує тільки при низьких температурах і розведених розчинах, при підвищенні температури легко розкладається:

3 HNO 2 = HNO 3 + 2NO + H 2 O

Розкладається на світлі

4HNO 3 =4 NO 2 + O 2 +2H 2 O

Хімічні властивості Виявляє окислювальні та відновлювальні властивості. Виявляє лише окисні властивості

В очах древніх дослідників азотна кислота - це рідина, що має велику силу в руках людини. (Слайд 12)

Закінчити рівняння хімічних реакцій: (Слайд 13)

HNO 3 + Mg(OH) 2 =

HNO 3 + Na 2 CO 3 =

HNO 3 + K 2 SiO 3 =

Перевірте рівняння хімічних реакцій: (Слайд 14)

2HNO 3 + Mg(OH) 2 -> Mg(NO 3) 2 +2H 2 O

2HNO 3 + MgO -> Mg(NO 3) 2 +2H 2 O

2HNO 3 + Na 2 CO 3 -> 2NaNO 3 +CO 2 +H 2 O

2HNO 3 + K 2 SiO 3 -> 2КNO 3 + H 2 SiO 3?

Особливості взаємодії азотної кислоти із металами. (Слайд 15)

Учні відповідають поставлене запитання:

При взаємодії азотної кислоти з металами утворюється: сіль (нітрат Ме) + Н 2 Про + А, де “А” – продукт відновлення N +5: NO 2 , N 2 O 3 , NO, N 2 O, N 2 , NH 3 (NH 4 NO 3);

З азотною кислотою взаємодіють метали, що стоять до і після водню в ряду активності, чим активніший метал і розбавлена ​​кислота, тим глибше відновлення атома азоту в азотній кислоті.

Азотна кислота (концентрована) не взаємодіє (пасивує): Al, Fe, Cr, Ni, Pb та ін.

Взаємодія азотної кислоти з металами та неметалами підтверджується демонстраційними дослідами, які виконують учні за допомогою диска віртуальної хімічної лабораторії. Рівняння реакцій взаємодії азотної кислоти з металами та неметалами записуються учнями на електронній дошці SMART. (Слайди 16,17)

Азотна кислота має широке застосування. Застосування азотної кислоти має дві особи: творчу та руйнівну. Азотна кислота йде на отримання азотних добрив, вибухових речовин, барвників, пластмас, штучних волокон та ін. (Слайди 18-21)

Після семінару можна провести десятихвилинний контрольний зріз, питання якого перебувають у презентації.

4. Підбиття підсумків. Рефлексія.

Ми з вами ефективно попрацювали. Як Ви думаєте, досягли ми поставленої мети? Що для Вас було важким? Що для Вас було найлегшим?

Написати рівняння хімічних реакцій одержання азотної кислоти з атмосферного азоту.



 

Можливо, буде корисно почитати: