Економічна політика червоних та білих. план-конспект уроку з історії (9 клас) на тему

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Перевірка домашнього завдання Тема «Громадянська війна»

Так/ні 1. ОДНІ З ПРИЧИН ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ СТАЛО ІГНОРУВАННЯ БІЛЬШОВИКАМИ НОРМ ДЕМОКРАТІЇ І РОЗГОНУ ЗАСНОВНИХ ЗБОРІВ? 2.В ряди червоної армії увійшли робітники, більшовики, заможні селяни? 3. Початок громадянської війни пов'язують із виступом чехословацького корпусу? 4. м.ф.фрунзе, с.м.буденний, м.н.тухачевський були представниками червоної армії? 5. З ім'ям м.н.тухачевського пов'язаний наступ на петроград у травні 1919 р.? 6. У роки громадянської війни був період інтервенції з боку таких країн як США, Англія, Франція, Румунія, Німеччина?

7 . ВИЗНАЧИТЕ, ЯКІ ІСТОРИЧНІ ОСОБИСТІ Є ПРЕДСТАВНИКАМИ ЧЕРВОНОГО РУХУ? А.Ф.КЕРЕНСЬКИЙ л.р. корнілів М.В.ФРУНЗЕ с.м.буденний

8. З якою історичною особистістю було пов'язане місто омськ у роки громадянської війни?

Відповіді: 1. та 2. ні 3. та 4. та 5. ні 6.М.В. ФРУНЗЕ, С.М.БУДЕНИЙ 7. а.в.колчак

Тема уроку: Економічна політика червоних та білих § 16

«Військовий комунізм» - економічна політика Радянської держави в умовах господарської розрухи та Громадянської війни 1918 - 1920 р.р. - мобілізація всіх сил та ресурсів на оборону.

Заходи у межах політики «воєнного комунізму»: 1. Націоналізація всіх галузей промисловості

3. Заборона приватної торгівлі; 4. СКАСУВАННЯ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЗАРОБІТНИХ ПЛАТ, ВСТУП ПОВНОГО ДЕРЖАВНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

5. «Головкізм», тобто. надцентралізація управління промисловістю. Управління націоналізованими підприємствами здійснювалося Вищою радою народного господарства (ВРНГ)

СТР.120 РОБОТА З ДОКУМЕНТОМ

6. Розпуск комбідів

2. Листи селян м. А. Спіридонової 1918 р. (Вилучення) Ось що про агітаторів мені пишуть селяни з усіх губерній Радянської Росії: «Ставили нас поруч, дорога вчителька (орфографію всюди виправляю), цілу одну третину волості шеренгою і в присутності двох третин лупили кулаками праворуч наліво, а лише хто намагається втекти, того приймали в батоги». Або з іншого листа: «По наближенні загону більшовиків одягали всі сорочки і навіть жіночі кофти на себе, щоб запобігти болю на тілі, але червоноармійці так призвичаїлися, що одразу дві сорочки внизувалися в тіло мужика-трудівника. Відмочували потім у лазні або просто в ставку, деякі кілька тижнів не лягали на спину. Взяли в нас все дочиста, у баб весь одяг і полотна, у мужиків піджаки, годинники та взуття, а про хліб нема чого й казати.<...>Або з третього листа: «Матухня наша, скажи, до кого ж тепер піти, у нас у селі всі бідні та голодні, ми погано сіяли, – не було достатньо насіння, у нас було три кулаки, ми їх давно пограбували, у нас немає буржуазії…, а на нас накладено контрибуцію та штраф, ми побили нашого більшовика-комісара, боляче він нас ображав. Дуже нас пороли, сказати тобі не можемо, як. У кого був партійний квиток від комуністів, тих не сікли. Хто тепер за нас заступиться? Все сільське суспільство тобі земно вклоняється». З четвертого: «Взяли нас і били, одного ніяк не могли утихомирити, вбили його, а він був у захваті…»


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

урок 7 клас. Багатоярусна економіка. Економічний продукт та економічні цикли.

урок для 7 класу з економіки. Розглядаються поняття ВВП, ВНП, багатоярусність сучасної економіки, економічне зростання.

Методична розробка навчальної теми "Економічні системи" на різних щаблях економічної освіти школярів

Презентація.

«Уповільнення темпів економічного розвитку та ефективності виробництва. Брежнєв Л. І. Економічні реформи сер 60-х рр. »

«Уповільнення темпів економічного розвитку та ефективності виробництва. Брежнєв Л. І. Економічні реформи сер 60-х рр. »...

Урок 3: Економічна політика червоних та білих.

Мета уроку: повторити основні події громадянської війни;

Вивчити зміст економічної політики червоних та білих.

Ключові знання:основні заходи та суть політики військового комунізму; економічні програми білого руху

Внутрішньопредметні та міжпредметні зв'язки: курс загальної історії

Ключові поняття:військовий комунізм, продразвёрстка.

Характеристика основних видів діяльності:пояснювати значення поняття політики воєнного комунізму. Характеризувати еволюцію політики більшовиків щодо селянства; порівнювати політику червоних та білих.

УУД, що формуються : регулятивні, пізнавальні.

Робота з історичними джерелами:

Читання та коментування уривків:

  • з Декрету РНК «Про порядок загальної трудової повинності», підручник стор.119;
  • з листа Н.К.Крупської наркому Внутрішніх справ Г.І.Петровському, підручник стор.120
  • Повідомлення щодо земельного питання уряду Врангеля, підручник стор.122

Освітнє середовище:

  1. Підручник для 9 класу А. Данилов, Л.Г. Косуліна, М.Ю. Брандт Історія Росії XX – початок XXI ст. - М.: Просвітництво, 2014;
  2. карта "Громадянська війна та інтервенція в Росії".

Учні заздалегідь поділені на групи та отримували завдання підготувати історичні портрети А.В. Колчака, А.І. Денікіна, Н.М. Юденича, П.М. Врангеля, М.М. Тухачевського, М.В. Фрунзе.

Ключові питання:

  1. Політика воєнного комунізму.
  2. Сільське господарство під час військового комунізму.
  3. Економічна політика білих.
  4. Реформаторська діяльність Врангеля.

Підготовка уроку:клас попередньо поділяється на групи.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Вступно-мотиваційна бесіда.

Вчитель: На минулих уроках ми з вами з'ясували причини, дали характеристику основним етапам громадянської війни.

  • Вивчили основні події на фронтах громадянської війни, розглянули альтернативи розвитку Росії;

Мета уроку:

Повторити основні події громадянської війни;

  • проаналізувати та порівняти економічні програми основних учасників Громадянської війни;
  • розкрити причини поразки білих та перемоги червоних.
  1. Повторення вивченого матеріалу.

Вчитель організовує групову роботу, у ході якої кожна група виконує свої завдання, та був представляють їх усьому класу.

Картка № 1 "Східний фронт".

1. Розкажіть про А.В. Колчак. Яка доля “верховного імператора Росії”?

2. Складіть хронологію бойових дій на Східному фронті.

Картка № 2. “Південний фронт. Розгром Врангеля.

1. Розкажіть про А.І. Денікіна, П.М. Врангелі.

2. Складіть хронологію подій на Південному фронті.

Картка №3. Похід на Петроград. Війна із Польщею”.

1. Розкажіть Н.М. Юдениче.

2. Складіть хронологію подій.

Чим закінчилися виступи Н.М. Юденича та війна з Польщею?

Картка № 4. "Червоні".

1. Розкажіть про М.Ф. Фрунзе та М.В. Тухачівському.

2. Розкажіть про найбільші перемоги Червоної армії на фронтах громадянської війни.

Зробіть загальний висновок: Які результати воєнних дій на фронтах громадянської війни? Історія не любить умовних способів, проте припустіть, як розвивалася Росія, якби перемогли "білі"

1. Вивчення нового матеріалу.

Завдання класу : під час пояснення нового матеріалу заповнити схеми

  1. "Економічна політика: червоні"

Заповнити схему: "Політика військового комунізму".


1. Політика військового комунізму З початком Громадянської війни криза в економіці посилилася Від промислового центру було відрізано сировинні райони Багато міст опинилися в руках білих Економічні зв'язки між підприємствами, містом та селом розпалися У містах почався голод






Соціально-економічна політика радянської влади у роки громадянської війни отримала назву «військовий комунізм»: -військовий, т.к. єдиною метою була концентрація сил для перемоги над супротивником Комунізм, т.к. на цю політику надали ідеологічний вплив більшовики (відсутність приватної власності, торгівлі, зрівняльна система розподілу)


А промисловості було взято курс на прискорену націоналізацію всіх галузей. Колишня власники позбавлялися всіх доходів. Вся промисловість підпорядкована потребам фронту.


Як заробітну плату робітникам замість грошей видавали продуктовий пайок, талони на харчування у їдальні, предмети першої необхідності Скасовано плату за проїзд у транспорті, за житло, комунальні послуги Товарно-грошові відносини скасовано: всі товари розподілялися державою


2. Сільське господарство в період військового комунізму 2 грудня 1918 р. було розпущено комбіди Але це не допомогло налагодити поставки хліба Ціни на хліб були високими Почалося обурення селянства У цій обстановці необхідно було повернути довіру середнього селянства


11 грудня був виданий Декрет про розверстку хліба і фуражу: -Держава повідомляла точну цифру своїх потреб у хлібі та фуражі -Потім розподіляло(розверстивало) її по губерніях, повітах, дворах -Виконання плану хлібозаготівель було обов'язковим -Продрозкладка виходила не з можливостей із потреб держави


Часто вилучалися не надлишки, а необхідні запаси хліба Продрозкладка проводилася за класовим принципом: -З бідних селян - нічого -З середняка - помірно -З багатого - багато З 1920 р. Продрозкладка поширювалася на картоплю та інші сільськогосподарські продукти






Білі правителі Півночі Росії: -Поміщикам повертався засіяний урожай, усі покоси, садиби та інвентар -Реля залишалася за селянами до вирішення земельного питання Установчими зборами Але в умовах Півночі цінними були покоси, тому селяни опинялися в залежності від поміщиків






Сутність його земельної реформи: -Земля - ​​робітникам на ній господарям -За колишніми власниками зберегти частину їх земель -Нові господарі повинні платити колишнім за землю частиною свого врожаю -Розрахунки між новими та колишніми господарями має здійснювати держава


По реформі Врангеля мали створюватися волосні земства і сільські громади Вони повинні стати органами селянського самоврядування замість сільських Рад Врангель затвердив нове положення про автономію для козацьких земель Робітникам було обіцяно нове фабричне законодавство, яке захищає їхні права





Велика Жовтнева революція не є останнім етапом становлення більшовицького режиму в Росії. Учасники Білого руху, навіть розбиті на Батьківщині, продовжували боротися з більшовиками з-за кордону. Боротьба червоних і білих тривала аж до 30-х років XX століття, і у прихильників монархії були б усі шанси перемогти, якби ідеологія білогвардійського руху хоч трохи чіткіша, а сама Біла гвардія – згуртованіша.

Значний внесок у успіх більшовиків зробили політики - Ленін, Троцький та інші - ретельно опрацювали ідеологічний фундамент, у якому і було зведено Радянський Союз. Чітко прописані, якісні гасла, вмілі оратори, добре організована пропаганда вплинули на населення вплив, що забезпечило перемогу революції. Білі ж, будучи здебільшого представниками військової інтелігенції, не були добрими політиками. Роз'єднаність і відсутність ясної ідеологічної платформи зіграли свою роль - повільно, але вірно білий рух здав свої позиції.

Економічна політика білих та червоних

Однак, якщо як приклад проаналізувати ту саму економічну політику, що проводиться червоними та білими, стає ясно, що дії більшовиків повністю розходилися з їхніми словами. І, хоч як це парадоксально, саме економічна політика білихбула заснована на роздачі земель та хліба незаможним верствам населення. Так було в 1919г. з ініціативи Денікіна було прийнято " Декларація про землю " , що захищала інтереси трудящих і зберігала право власників з їхньої землю. Він скасував хлібну монополію Тимчасового уряду і підготував проект " Земельного закону " яким селяни могли викуповувати кілька землі в поміщиків.

Не відставали від нього і Колчак із Врангелем. Економічна програма Колчака включала роздачу землі біднякам, повернення земель їх колишнім господарям і вирішення земельного питання, що виникло внаслідок зростання населення при Миколі II. Політика Врангеля, своєю чергою, була орієнтована заможне селянство. Її основною була земельна реформа, метою якої були обмеження земельних наділів великих поміщиків, збільшення земель, що належать середньому селянському прошарку, та підтримка вільної ринкової торгівлі.

Червоні ж, що обіцяли землю селянам, а фабрики - робітникам, розпочали своє правління запровадженням "військового комунізму", продрозверсткою (реквізицією зерна у селян) та повсюдною націоналізацією підприємств. За військовим комунізмом пішли НЕП зі знищенням залишків заможних верств суспільства та колективізація, в період якої більшовики перейшли до політики розкуркулювання.

Втім, не завжди політика більшовиків була за благополуччям населення країни. Так, наприклад, новий уряд, прагнучи підтримати колективні господарства, виділив величезні кошти на позички та кредити. На жаль, така фінансова політика державине призвела до зростання продуктивності: більша половина коштів, виділених із бюджету, осіла у кишенях чиновників.

Звичайно, стверджувати, що у разі перемоги білих все було б значно краще – свідомо безглуздо. Невідомо, як склалася б доля Росії, якби білогвардійський рух здобув перемогу. Ясно одне: в історії, як і в житті, не буває ні поганих, ні добрих. Є ті, хто програв і переміг - і саме останні історію і пишуть.

Методична розробка уроку

з історії у 9 класі

на тему: «Економічна політика червоних та білих»

2015 р.

Атестований педагог: Торміна Олександра В'ячеславівна

Навчальний предмет : історія

Підручник : "Історія Росії.XX- початокXXIстоліття. А.А. Данилов, Л.Г. Козуліна. М.Ю. Брандт, 2013

Клас: 9 «А»

Тип уроку : комбінований урок з елементами ТРКМ

Тема урока : «Економічна політика червоних та білих»

Місце уроку у темі «Росія у роки революції та Громадянської війни» - п'яте

Цілі уроку:

Освітні:

    Дати визначення основних понять теми.

    Охарактеризувати сутність та результати політики «воєнного комунізму» у промисловості та сільському господарстві.

    Вивчити економічну політику білих.

Виховні:

    Виховувати інтерес до предмета, що вивчається

    Виховувати в учнів почуття справедливості та патріотизму

Розвиваючі:

    Сформувати вміння логічно правильно викладати матеріал.

    Розвивати вміння працювати із історичними джерелами.

    Розвивати вміння аналізувати отриманий матеріал та виявляти причинно-наслідкові зв'язки явищ.

Устаткування : комп'ютерна презентація, роздатковий матеріал (програми червоних та білих), підручник.

План вивчення нового матеріалу.

    Політика «воєнного комунізму»

    Сільське господарство під час «воєнного комунізму»

    Реформаторська діяльність П.М. Врангеля

Основні поняття : «військовий комунізм», продрозкладка, трудовий обов'язок.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Ціль: актуалізація здобутих знань, формування мотивації до вивчення нового матеріалу.

«Чи так…»

Якщо твердження є вірним, ставимо знак «+», якщо невірно – знак «-».

    Чи вірно, що влада більшовиків встановлювалась переважно військовим шляхом?

    Чи правда, що більшовики створили абсолютно нову державу?

    Чи правда, що населення здебільшого підтримувало політику білих?

    Чи правда, що політику білих було встановлено у центральних районах країни?

    Чи правда, що червоні проводили свою економічну політику у роки громадянської війни?

    Чи правда, що економічна політика червоних дістала назву «військовий комунізм»?

Хлопці, яке питання викликало у вас скруту?

Запитання: Які поняття теми вам не знайомі?

Ціль: повторення вивченого матеріалу. Виконання першого завдання.

Відповіді учнів та виділення нового, невивченого матеріалу.

Відповіді учнів.

    Стадія: осмислення

Ціль : вивчити основні поняття теми, охарактеризувати сутність політики військового комунізму.

Прийом: кластер

Учням пропонується попрацювати з підручником: §16, п. 1 та відповісти на запитання:

    Що таке політика «воєнного комунізму»?

    У чому полягає мета політики «воєнного комунізму»?

Заходи «воєнного комунізму»

Складання кластера допоможе учням вивчити перші два питання нової теми.

Термін: продрозкладка – система заготівель сільськогосподарської продукції, що полягає в обов'язковій здачі селянами державі за твердими цінами всіх надлишків (понад встановлених норм на особисті та господарські потреби)

Економічна політика білих.

Під час розповіді вчителя учні становлять концептуальну таблицю.

Лінії порівняння

А.В. Колчак

А.І.Денікін

П.М. Врангель

Аграрне питання

Наділити землею безземельних та малоземельних селян

Обмеження великого поміщицького землеволодіння, збільшення земельних наділів середняків

Відношення до Декрету про землю РНК

Анулювання земельних надбань селян на основі цього Декрету

Підсумки аграрної політики

Перерозподіл землі між селянами, що стався, не закріплювався

Земля поверталася поміщикам, а вирішення аграрного питання відкладалося до закінчення війни

Створення волосних та сільських громад, автономія козацьких земель


Для складання таблиці пропонується заслухати розповідь вчителя та вивчити документ на сторінці 124: фрагмент «з повідомлення із земельного питання уряду П.М. Врангеля»

Ціль: виявити нові поняття, виділити заходи політики військового комунізму.

Учні працюють із підручником. Вивчають текст §16 (п.) та відповідають на запитання вчителя.

Відповіді учнів:

    «Військовий комунізм» - Соціально-економічна політика радянської влади в роки Громадянської війни.

    Ціль – сконцентрувати всі сили для перемоги над противником (білими).

Учні за допомогою вчителя складають кластер для класифікації нового матеріалу.

Стор. 120 фрагмент «З Декрету РНК про порядок загальної трудової повинності. 29 січня 1920 року»

(Додаток 1)

Складають концептуальну таблицю та вивчають фрагмент документа на стор. 124 «З повідомлення із земельного питання уряду П.М. Врангеля»

(Додаток 2)

    Рефлексія

Ціль: підбити підсумок уроку.

Учням пропонується виконати завдання.

Про причини поразки білих та перемоги червоних сперечалися сучасники подій, сперечаються й історики. Називають, зокрема, такі чинники. Білі не змогли запропонувати народу привабливої ​​програми; подолати внутрішні суперечності; зупинити моральне розкладання армії та тилу; утриматися від жорстокого поводження з населенням, терору. Червоні мали визнаного лідера; займали вигідне військово-стратегічне становище; змогли зрештою залучити на свій бік селянство; перетворили країну, у тому числі методом терору, на єдиний військовий табір.

Завдання : розставте ці фактори в порядку їхньої значущості. Поясніть мотиви вашого рішення.

Ціль: усвідомлення своєї діяльності, закріплення вивченого матеріалу.

Виконання поставленого завдання

    Домашнє завдання

§16, питання на стор 124 - 125

Стор. 125, завдання №2 - усно

І/з: повідомлення «П.М. Врангель – лідер білого руху»

Додаток 1.

З Декрету РНК про порядок загальної трудової повинності. 29 січня 1920 р. ( підручник (стор.120)

1. У порядку трудової повинності здійснити... залучення трудящого населення до одноразового або періодичного виконання - незалежно від постійної роботи за родом занять - різних видів трудової повинності: паливної, сільськогосподарської як для державних, так і для селянських господарств, будівельної, дорожній, продовольчій, сніговий, гужовий для боротьби з наслідками суспільних лих тощо.

5. А. Надати губернським, міським та повітовим комітетам зраджувати народному суду винних: а) в ухиленні від обліку та явки з трудової повинності; б) у дезертирстві з робіт, а також у підбурюванні до такого; в) у користуванні підробленими документами, а також у виготовленні таких з метою сприяння ухилянню від трудової повинності.

Запитання та завдання до документа:

Що таке трудовий обов'язок? На які види робіт вона поширювалася? Які заходи забезпечували її виконання?

Додаток 2.

З повідомлення із земельного питання уряду П.М. Врангеля (підручник стор. 124)

Сутність земельної реформи... проста... Земля – господарям, що працюють на ній. Ця керівна думка... спирається на два основні прагнення: охоронити всяке землекористування, як воно встановилося до теперішнього часу, від порушень, насильств і захоплень і передати робітникам на землі господарям придатні для господарювання землі. Казенні та приватновласницькі.

За колишніми власниками частина їх володінь зберігається, але розмір цієї частини не встановлюється заздалегідь. її власників, розрахунок із якими Уряд визнає обов'язковим.

Запитання та завдання до документа.

    Які сутність та принципи аграрної реформи Врангеля?

    Чим вона відрізняється від аграрних перетворень, проведених більшовиками?



 

Можливо, буде корисно почитати: