Внутрішньопартійна боротьба більшовиків. Боротьба за владу у партії більшовиків план-конспект уроку з історії (9 клас) на тему

Технологічна карта уроку

Навчальний предмет : Історія Росії

Клас: 9.

Вчитель : Соломатина Лариса Олександрівна.

УМК: Історія Росії . XX - початок XXI століття». Данилов А.А., Косуліна Л.Г., 2012 р.

Тема уроку:

Тип уроку: проблемний.

Обладнання: ноутбук, вихід в інтернет, проектор, історичні документи, схема «Внутрішньопартійна боротьба 1920-х рр.»

Цілі: дати уявлення про суперечливість розвитку в 1920-1930 гг. XX ст.; пояснити причини та сутність внутрішньопартійної боротьби 1920-х рр.; охарактеризувати політичні процеси 1920-х рр.; розповісти про особливості політичної системи СРСР 1920-х рр., про роль комуністичної партії; з'ясувати причини встановлення країни культу особистості Сталіна; ознайомити з датами основних історичних подій: 21 січня 1924, грудень 1925, червень 1928, 1928-1932 рр.; розповісти про сучасні версії та трактування діяльності І.В. Сталіна, Л.Д. Троцького, Л.Б. Каменєва; познайомити з поняттями та термінами: корупція, «чистка» партії, троцькізм, бюрократія, партноменклатура.

Формувати УУД:

Метапредметні: свідомо організовувати та регулювати навчальну діяльність; аналізувати та узагальнювати факти, складати таблицю, формулювати та обґрунтовувати висновки, використовувати сучасні джерела інформації; вирішувати творчі завдання, представляти результати своєї діяльності; виявляти готовність до співпраці з товаришами по навчанню, колективній роботі, освоювати основи міжкультурної взаємодії в школі та соціальному оточенні.

Особистісні: усвідомлювати свою ідентичність як громадян країни; освоювати гуманістичні традиції та цінності суспільства; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

Регулятивні УУД:визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; планувати свою дію відповідно до поставленого завдання; вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок.

- Комунікативні УУД:слухати та розуміти мову інших; оформляти свої думки в усній формі; домовлятися з учителем про правила поведінки та спілкування та дотримуватися їх.

- Пізнавальні УУД:орієнтуватися у своїй системі знань; здійснювати аналіз об'єктів; знаходити відповіді на запитання у тексті; перетворювати інформацію з однієї форми на іншу.

Заплановані результати

Предметні:

  • знають поняття корупція, «чистка» партії, троцькізм, бюрократія, партноменклатура;
  • вміють користуватися поняттям;
  • знають та розуміють хід історичних подій.

Особистісні:

  • вчаться оцінювати чужі та свої вчинки;
  • формулюють свою точку зору на хід та підсумки подій;
  • вміють робити висновки.

Метапредметні:

  • вміють визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;
  • планують свої дії відповідно до поставленого завдання;
  • вносять необхідні корективи в дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок (Регулятивні УУД).
  • вміють слухати та розуміти мову інших, оформляти свої думки в усній формі (Комунікативні УУД).
  • вміють орієнтуватися у своїй системі знань, здійснювати аналіз об'єктів; знаходити відповіді на запитання у тексті; перетворювати інформацію з однієї форми на іншу: складати відповіді на запитання(Пізнавальні УУД).

Міжпредметні зв'язки:Загальна історія, література, інформатика.

Організація простору:фронтальна робота; індивідуальна робота.

Інформаційне забезпечення уроку:Презентація "Боротьба за владу в партії більшовиків".

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

Результат взаємодії (співробітництва)

Організаційний етап

Привітання вчителя та визначення відсутніх, перевірка готовності до уроку.

Привітання у відповідь

Готовність та уроку

Готовність класу до сприйняття знань, встановлення доброзичливої ​​обстановки уроку

Мотиваційно-цільовий етап

Створити умови для

виникнення у учня внутрішньої

потреби включення до навчального процесу.

Вчитель порушує проблемне питання: Досі не вщухають суперечки: чому у боротьбі за владу перемогу здобув І.В. Сталін?

Слайд 1.

Оголошує план уроку:

  1. Смерть Леніна
  2. Комуністична партія у 1920-ті роки.
  3. Внутрішньопартійна боротьба за владу.

Просить записати у зошит.

Записують у зошит дату, план уроку.

Вміння висловлювати свої думки та докази в усній формі, на поставлене запитання

Бажання дізнатися про перемогу Сталіна І.В. у боротьбі за владу, та формування особистого ставлення до цих подій.

Актуалізація знань

М.П. Томський у березні 1922 р. заявив: «нас дорікають за кордоном, що в нас режим однієї партії ... у нас багато партій. Але, на відміну від закордону, у нас одна партія влади, а решта у в'язниці». Чому ж цей факт радував партійця? Що відбувалося на той час у лавах партії? У політичному розвитку країни? Обговоримо ці питання на уроці.

Розмова висловлюють свої думки.

Вміти висловлювати свої думки усно, слухати та чути одна одну

Давати визначення поняттям.

Рівень підготовки учнів до уроку.

Цілепокладання (постановка навчальної задачі)

Підведення учнів до постановки мети та завдань уроку.

У грудні 1922 р. лідер партії більшовиків В.І. Ленін тяжко захворів. До березня 1923 р. він продиктував ряд статей: «Про кооперацію», «Про нашу революцію», «Краще менше, та краще», «Як перетворити РАБКРИН», у яких намагався показати своє бачення майбутнього соціалістичного суспільства. Ставлення до цих робіт неоднозначне. Що ж пропонував лідер партії?

Вивчіть та прокоментуйте схему.

Вивчають та дають коментарі до схеми.

Вміння вести діалог на основі рівноправних відносин та взаємної поваги та прийняття;

Цілепокладання, включаючи постановку нових цілей, перетворення практичного завдання на пізнавальну;

Визначення цілей та завдань уроку

Практична діяльність з вивчення нового матеріалу

1. Смерть Леніна . У січні 1924 р. В.І. Ленін помер. Його смерть та хвороба породили боротьбу за владу в керівництві партії. Будучи важко хворим на В.І. Ленін написав 1922 р.«Лист до з'їзду» , У ньому він давав оцінку найближчим своїм соратникам.

Слайд 3.

2. Комуністична партія у 1920 роки.

Міжнародна обстановка 1922 р. змінилася після поразки комуністичного повстання у Німеччині та приходу до влади фашистів Італії. Стало зрозуміло, що СРСР залишається на самоті, в оточенні ворожих країн. Перед партією постало питання: чи можлива побудова соціалізму в одній країні і якою вона буде? Подальша стратегія та вибір шляху розвитку залежить від ситуації в партії.

Припустіть, які наслідки для країни могли мати такі явища в партії?

Слайд 4.

3. Внутрішньопартійна боротьба за владу. Ви переконалися, що зміни, які відбулися в партії, передбачали пошук єдиного лідера, який міг би зосередити владу у своїх руках. Після смерті Леніна розпочинається внутрішньопартійна війна.

Перевірка виконання завдання та складання схеми. Слайд 5.

Знайомство з документом, відповіді на запитання: «Хто і чому міг стати лідером у країні?», осмислення отриманої інформації, відповіді на поставлене запитання, формулювання висновків.

Працюють із текстом параграфа, дають характеристику комуністичної партії. (перевірка виконаного завдання та складання схеми).

Відповіді питання.

Працюють з матеріалами параграфа та письмово

Відповідають на запитання:

  1. Причини внутрішньопартійної боротьби.
  2. Хід та підсумки внутрішньопартійної боротьби.

Складають схему.

Вміння вести діалог на основі рівноправних відносин та взаємної поваги та прийняття;

Давати визначення поняттям;

Встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;

Засвоєння нового матеріалу, розширення словникового запасу,

придбання навички роботи у мережі.

Включення в систему знань та повторення

Організація тесту .

Виконання тесту.

Взаємоперевірка.

Готовність до здобуття нового досвіду;

Планування своєї роботи,

Контроль свого процесу діяльності,

Визначення рівня засвоєння нового матеріалу.

Отримання перших результатів вивчення теми.

Рефлексія, підбиття підсумків

Як ви вважаєте, чому у боротьбі за владу перемогу здобув І.В. Сталін?

Оцініть висловлювання Г. Зінов'єва на XIII з'їзді РКП(б) у 1924 р.

Вчитель підбиває підсумки.

Учні висловлюються. Аналіз виконаної роботи на уроці.

Самостійно оцінювати правильність виконання дії та вносити необхідні корективи у виконання як наприкінці дії, так і під час її реалізації.

Підбиття підсумків заняття, визначення рівня успішності діяльності учня на занятті.

Домашнє завдання

Конспект у зошиті.

Підготувати повідомлення про політичних діячів 1920 року.

Сприймають інформацію вчителя про домашнє завдання.

Задають уточнюючі питання.

Готовність та здатність до виконання норм та вимог шкільного життя, прав та обов'язків учня;

Боротьба влади у партії більшовиків (схеми до уроку) Соломатина Л.А. МБОУ Анопінська ЗОШ

Досі не вщухають суперечки: чому у боротьбі за владу перемогу здобув І.В. Сталін? План уроку: Смерть Леніна Комуністична партія в 1920-ті роки. Внутрішньопартійна боротьба за владу.

Смерть В.І. Леніна У своїх останніх листах та статтях В.І. Ленін Покладає надії на адміністративні методи боротьби з бюрократизмом, корупцією (поліпшення роботи робітничо-крестьянської інспекції, збільшення числа робітників ЦК.) вказує на головні напрями розвитку країни, що виражаються в зростанні цивілізованості, культури; збільшення різноманітних форм кооперації на добровільній основі. Пише про небезпеку розколу партії. Її єдність та збереження монополії на владу – основна умова руху до соціалізму.

Комуністична партія у 1920-ті роки. Воєнізована організація Зростання партійного апарату Жорсткість партійної дисципліни Привілеї для партійців стають системою Благополуччя працівників апарату залежить від: Займаної посади жуазії» Формуються групи за принципом особистої відданості певному лідеру партії. «Чистка» партії (1921 р.) – із партії виключено 25% складу. «Ленінський заклик» (1924 р.) до партії вступили 240 тис. чол. До партії прийшли й ті, хто розраховував отримати хорошу роботу, зробити кар'єру Рішення приймаються вузьким колом політичної еліти. Призначення на посади затверджується партійним органом

Внутрішньопартійна боротьба за владу Причини внутрішньопартійної боротьби Боротьба між політичними лідерами - Особисте суперництво політичних лідерів за владу в партії та країні. - Відмінність поглядів по дорозі розвитку СРСР. - Відсутність легальної опозиції. Фази внутрішньопартійної боротьби. Сталін, Каменєв, Зінов'єв проти Троцького (1923-1925 рр.) Сталін, Бухарін і Риков проти Каменєва та Зінов'єва (1925-1927 рр.). Виняток Каменєва та Зінов'єва з партії Сталін проти Бухаріна та Рикова (1927-1930 рр.). Вилучення Бухаріна та Рикова з керівних постів. Організація проти Каменєва, Зінов'єва, Бухаріна, Рикова у 1935-1938 роках. громадських політичних процесів. Засуджено та розстріляно. Підсумок внутрішньопартійної боротьби – І.В. Сталін здобув рішучу перемогу.


Завдання 1

Проаналізуйте матеріали параграфа та подані нижче документи та запишіть відповідь на запитання.

З виступу на XI з'їзді РКП(б) члена Політбюро М. П. Томського. Березень 1922 р.

Нам дорікають за кордоном, що в нас режим однієї партії. Це не так. В нас багато партій. Але, на відміну від закордону, у нас одна партія при владі, а решта у в'язниці.

З виступу В. І. Леніна на X з'їзді РКП(б). 1921 р.

Наша партія - урядова партія, і та постанова, яку винесе партійний з'їзд, буде обов'язковою для всієї Республіки.

Політбюро не заперечує проти подальшого ведення переговорів у напрямку продажу острова Сахалін, причому суму мільярд (доларів) вважає мінімальною.

Про які риси політичної системи, що склалася в роки непу, свідчать подані документи?

однопартійна система. При цьому партія регулювала всі сфери життя суспільства та діяльності держави.

Завдання 2

Проаналізуйте текст параграфа та запишіть відповіді на запитання.

1. Ілюстрацією до якого партійного рішення може бути наступний чотиривірш Д. Бідного?

Злою дискусією насіння посіяне злісне.

Більше нікуди ширити подібне розпуста.

Буде - партію так ламати та качати!

З неподобством цим настав час кінчати!

Прийняття резолюції «Про єдність партії», яким заборонялося створювати всередині РКП(б) фракцій чи груп, мали відмінні від партії погляди.

2. Якими були наслідки цього рішення?

Переслідування членів інших партій та чищення рядів РКП(б).

Завдання 3

Завдання 4

Виберіть правильні відповіді за допомогою тексту підручника.

1. Коли відбувся судовий процес над есерами:

а) у грудні 1921 р.;

б) у червні – серпні 1922 р.;

в) у червні 1923 р.?

2. Який вирок було винесено 12 підсудним на есерівському процесі:

а) відстрочення смертної кари та її залежність від поведінки членів партії, що залишилися на волі;

б) негайний розстріл;

в) висилання за кордон?

Завдання 5

Використовуючи текст пункту, виберіть правильні відповіді.

1. Яким було головне політичне протиріччя непу:

а) відсутність підтримки непу серед членів ВКП(б);

б) відсутність масової підтримки непу серед селян;

в) відсутність політичного плюралізму?

2. Виступаючи в 1927 р. на пленумі ЦК і ЦКК ВКП(б), Л. Д. Троцький навів слова В. І. Леніна про одного з більшовицьких лідерів: «Цей кухар готуватиме лише гострі страви». Про кого йшлося:

а) про Н.І. Бухаріна; б) про І.В. Сталіні; в) про Ф.Е. Дзержинському?

а) перемістити І.В. Сталіна з посади Генерального секретаря;

б) призначити Генеральним секретарем Л.Д. Троцького;

в) вивести І. В. Сталіна та Л.Д. Троцького зі складу Політбюро?

Завдання 6

Дайте правильну відповідь.

Чому будь-яка опозиція сталінському режиму, що народжувався, терпіла в 1920-ті рр. . поразка (можливо кілька варіантів відповіді):

а) опозиція не мала широкої соціальної підтримки;

б) боротьба велася лише у верхніх ешелонах влади, і її сенс був незрозумілий рядовим членам партії;

в) І.В. Сталін користувався у країні значної популярності;

г) І.В. Сталін виявився витонченішим тактиком, ніж його суперники?

Завдання 7

  • 6. Боротьба Росії за вихід до Балтійського моря.
  • 7. Росія за доби " палацових переворотів " .
  • 8. Освічений абсолютизм Катерини II.
  • 9. Внутрішня та зовнішня політика Павла.
  • 10. Олександр I та його реформи.
  • 12. Росія роки правління Миколи I.
  • 13. Суспільний рух у Росії першій половині ХІХ століття.
  • 14. Початок царювання Олександра ІІ. Скасування кріпосного права.
  • 15. Реформи Олександра ІІ.
  • 16. Контрреформи Олександра ІІІ.
  • 17. Суспільний рух у Росії у другій половині ХІХ століття.
  • 18. Росія межі XIX-XX століть.
  • 19. Освіта політичних партій та його програми.
  • 20. Перша російська революція.
  • 21. Створення парламенту Російської імперії.
  • 22. Третього червня політична система.
  • 23. П.А. Столипін та її програма модернізації Росії.
  • 24. Росія у роки iww.
  • 25. Основні етапи та шляхи входження до складу Російської держави нових територій та народів. Особливості управління Російською імперією як багатонаціональною державою.
  • 26. Повалення самодержавства.
  • 27. Виникнення двовладдя у Росії. Кризи Тимчасового уряду.
  • 28. Кінець двовладдя. Корнілівський заколот та його наслідки.
  • 29. Захоплення влади більшовиками. II з'їзд Рад.
  • 30. Встановлення більшовицької влади у центрі та на місцях. Розгін Установчих зборів.
  • 31. Формування більшовизму як структури. Нові органи влади та управління.
  • 32. Вихід Радянської Росії із Першої світової війни.
  • 33. Громадянська війна у Радянській Росії.
  • 34. Політика "воєнного комунізму". Надзвичайні заходи більшовиків.
  • 35. Криза більшовицької влади на початку 1920-х років.
  • 36. Нова економічна політика.
  • 37. Освіта і розвиток ссср.
  • 38. Загострення боротьби влади у керівництві більшовицької партії у 1920-ті гг.
  • 39. Встановлення режиму особистої влади Сталіна. Опір сталінському режиму.
  • 40. Сталінський варіант модернізації радянської економіки.
  • 41. Основні напрями радянської зовнішньої політики у роки неПа.
  • 42. Наростання міжнародної напруженості в 1930-ті роки. Пакт Молотова-Ріббентроп.
  • 43. Зовнішня політика Радянської держави на початку IIw.
  • 44. Початковий період Великої Великої Вітчизняної війни.
  • 45. Розгром фашистської Німеччини.
  • 1943 р.
  • 46. ​​СРСР у складі антигітлерівської коаліції.
  • 48. Геополітичні підсумки iiww. Початок "холодної війни".
  • 49. Ссср у перше повоєнне десятиліття. Нова хвиля репресій.
  • 50. Суперечливість внутрішньої та зовнішньої політики України н.С. Хрущова.
  • 51. Радянська країна в 1964-1985 р.р.
  • 52. Перебудова М.С. Горбачова.
  • 53. Розпад ссср. Освіта СНГ.
  • 54. Росія на етапі.
  • 38. Загострення боротьби влади у керівництві більшовицької партії у 1920-ті гг.

    Кончина Леніна (21 січня 1924 р.) загострила боротьбу за лідерство в РКП(б) та визначення основних принципів внутрішньої та зовнішньої політики радянської держави. На першому етапі основна боротьба розгорнулася між Троцьким, який претендував на роль другого (поряд з Леніним) вождя партії, та І. В. Сталіним, який займав з квітня 1922 р. посаду генерального секретаря ЦК РКП(б). Виступивши спочатку на боці Сталіна Г. Є. Зінов'єв і Л. Б. Каменєв в 1925 самі перейшли в опозицію до генерального секретаря («нова опозиція»), оголосивши висунуту ним тезу про можливість побудови соціалізму в одній, окремо взятій країні зрадою справі світової революції . У 1926 відбулося об'єднання Зінов'єва і Каменєва з Троцьким на «лівій» платформі (оцінка політичного курсу Сталіна та його прихильників як переродження диктатури пролетаріату в бюрократичний режим, заклики до посилення тиску на «класово чужі» елементи в місті та селі, насамперед на «куркульство» »). Після організації демонстрацій 7 листопада 1927 року, в день 10-ї річниці Жовтневої революції, Троцький, Зінов'єв і Каменєв були виключені з партії (у 1929 році Троцький був висланий в Алма-Ату, а потім - за кордон). У 1928—29 сталінське угруповання здобуло перемогу і над прихильниками т.з. «правого ухилу» в партії (Н. І. Бухарін, А. І. Риков та ін), що виступили проти надзвичайних заходів при проведенні хлібозаготівель, експлуатації селянства, що загрожувала розривом між містом і селом, і згортання НЕПу.

    Політичний устрій СРСР у 30-х роках. XX ст. Політичний режим, встановився межі 20 - 30-х гг. XX ст. у СРСР, багатьма сучасними дослідниками характеризується як тоталітарний. Ознаки тоталітаризму були сформульовані у західній політології. До таких зазвичай належать: 1) наявність єдиної масової партії з харизматичним лідером на чолі; 2) існування офіційної ідеології; 3) монополія держави на засоби масової інформації; 4) повний контроль за збройними силами; 5) проведення політики масових репресій; 6) складання системи централізованого керівництва економікою. Всі ці ознаки можна знайти у політичному житті Радянської держави 1930-х років.

    Причиною створення тоталітарної системи влади стало формування однопартійної системи країни. У найгострішій внутрішньопартійній боротьбі, що розгорнулася після відходу В.І. Леніна, перемогу здобув І. В. Сталін. Усунувши з політичної арени своїх суперників (Л.Д. Троцького, Г.Є. Зінов'єва, Л.Б. Каменєва, Н.І. Бухаріна, А.І. Рикова), він встановив режим одноосібної диктатури. Влада Сталіна, яка ґрунтувалася на існуванні потужного репресивного апарату та системі політико-ідеологічного контролю за суспільством, вилилася в так званий культ особистості Сталіна.

    1920-ті – зрощування державного та партійного державного апарату. Найбільші рішення у державі приймалися ЦК РКП(б).

    1921 – до ЦК входили 27 осіб та 19 кандидатів. Політбюро - керівний центр, з 1921: Зінов'єв, Каменєв, Ленін, Сталін, Троцький + Бухарін, Калінін, Молотов - кандидати.

    03.1921 – X з'їзд РКП(б) – резолюція про єдність партії. Вона забороняла внутрішньопартійні угруповання, партії, фракції, виклад колективної думки, яка суперечить думці більшості ЦК. Однак цей документ не позбавив партію внутрішніх конфліктів і боротьби. Відбувалися постійні дискусії (взаємодія республік, питання про шляхи розвитку с/г та промисловості).

    09.1923 – пленум ЦК, Дзержинський запропонував зобов'язати кожного комуніста передавати у розпорядження очолюваного ним відомства ВЧК відомості про існування фракцій та ухилів. Дискусія тривала на початку 10.1923 і закінчилася лише у середині 01.1924 на користь думки Дзержинського.

    На 13 партійній конференції (16.01.1924-18.01.1924) Троцького та його сподвижників, які виступали проти ідеї Дзержинського, звинуватили в антибільшовицькому ревізіонізмі та антиленінському ухилізмі.

    3.04.1922 – Сталін став генеральним секретарем ЦК ВКП(б).

    Під час хвороби Леніна, з 05.1922, загострюється внутрішньопартійна боротьба влади, яку дуже уважно стежив Ленін.

    21.01.1924 Ленін помер у Гірках від крововиливу в мозок. Петроград було перейменовано на Ленінград, Симбірськ – на Ульяновськ, стали встановлюватися пам'ятники Леніну, його ім'ям називалися вулиці. Головою РНК став Риков.

    Смерть Леніна призвела до загострення боротьби влади. 13 з'їзд партії 23-31.05.1924 обговорив пропозицію Леніна про усунення Сталіна з посади Генсека. Воно було відхилено з'їздом. Тоді Сталін сам написав заяву про свою відставку, яку також було відхилено. 10.1924 – статися Троцького "Уроки Жовтня", виділив свою роль у революції, говорив, що революцію зрадили праві, критикував Зінов'єва та Каменєва. Але позиція Троцького була засуджена на січневому пленумі ЦК 1924 року, після чого Троцький був знятий з посад голови Реввійськради і наркома военмору. Це був перший етап боротьби за спадщину Леніна.

    Другим кроком у боротьбі за ленінську спадщину стала нова опозиція. Сталін під час численних дискусій з Троцьким сформулював принцип можливості побудови соціалізму лише у країні. Проти цієї тези виступила нова опозиція на чолі із Зінов'євим та Каменєвим. 14 з'їзд партії 18-31.12.1925 проходив у бурхливій дискусії між Сталіним та Зінов'євим та Каменєвим, у ході якої переміг Сталін. Зінов'єва усунули від керівництва Ленінградською партійною організацією, замість нього призначили Кірова.

    Третій крок – Об'єднана опозиція. Вона склалася 04.1926. Увійшли Зінов'єв, Каменєв, Сокольников, Антонов-Овсеєнко та ін. Ці опозиціонери створили підпільні організації, намагалися внести розкол до партійних лав.

    Опозиціонери пропонували проводити індустріалізацію за рахунок села. Пріоритетною д.б. стати промисловість, а не с/г. Проти виступили Бухарін, Сталін та Риков. З партії було виключено близько 100 осіб, Троцького вислали із СРСР.

    Четвертий крок - Остання опозиція 1928-1929 років. – Права опозиція. Очолив Бухарін. Виступала проти думки Сталіна про проведення колективізації (обов'язкове входження селян до колгоспів, заборона приватної власності, тобто пограбування села). 04.1928 – пленум ЦК, Права опозиція висловила невдоволення "початком знову політикою примусових вилучень надлишків зерна і перегинів по відношенню до селянства". На боці Сталіна виступили Куйбишев, Молотов, Ворошилов, за Бухаріна – Риков, Томський. Завершенням цієї дискусії стала 14 партійна конференція, 04.1929, після якої Бухаріна було знято з посади головного редактора газети "Правда" та усунено від керівництва Комінтерну. Риков добровільно пішов з посади голови РНК. 11.1929 – на пленумі ЦК Права опозиція виступила із самокритикою. У країні встановився режим особистої влади Сталіна.

    З самого початку, вже за життяВ.І. Леніна (всупереч твердженням тих комуністів, хто згодом, подібно до Н.С. Хрущова та М.С. Горбачова, намагалися перекласти відповідальність за «спотворення ідеї соціалізму» на одного І.В. Сталіна), виявилося протиріччя між відносно ліберальним НЕПом в економіці та зміцненням тоталітарного режиму у політиці . Показникамицього зміцнення сталі:

    1. Розпуск останніх опозиційних партій есерів і меншовиків, що відбувся в 1923 р. (після сфальсифікованого за вказівкою Леніна судового процесу над есерами 1922 р., поклав початоксерії сфабрикованих судових розправ над політичними супротивниками). Результатом стало остаточне утвердження однопартійної системи у «чистому» вигляді.

    2. Прийнята 1921 р. тому ж з'їзді партії, як і НЕП, з ініціативи Леніна резолюція «Про єдність партії», забороняла внутрішньопартійні фракції і посилила централізацію влади у партії.

    3. При формальної скасування червоного терору після закінчення Громадянської війни 1922 р., посилилося проникнення органів держбезпеки (перейменованих з ЧК на ГПУ) у всі сфери життя суспільства, аж до культури та приватного життя громадян.

    4. Посилення цензури та гонінь на інакомислення, яскравим прикладом якого ще за життя Леніна став «філософський пароплав» 1922 р. – перше висилання за кордон групи вчених, професорів за «крамольні» лекції та праці.

    5. Затверджене 1921 р. на тому ж Х з'їзді партії фактичне підпорядкування їй профспілок.

    Усі ці заходи, що заклали фундамент тоталітарного режиму, проводилися з ініціативи та під особистим керівництвом В.І. Леніна.

    На рубежі 1922/23 р.р. визнаний вождь партії та засновник Радянської держави В.І. Ленін після перенесеного інсульту став інвалідом і у січні 1924 року помер. Оскільки, по суті, вся влада в державі зосередилася в руках партійної верхівки, ще напередодні його смерті, з осені 1923 року в партії розгорнулася боротьба за владу, в якій переплелися певні ідейні розбіжності між провідними лідерами партії та прагнення кожного з них до особистої влади. Коротко хроніка боротьби виглядала так:

    1923–1924 – виступ лівої опозиції троцькістівпід керівництвом Л.Д. Троцького; їх гасла – згортання НЕПу, світова революція, бюрократизація економіки, індустріалізація з допомогою селянства. Троцькістів підтримали найрадикальніші кола партії, студентська молодь, частина робітників. У боротьбі з вкрай амбітним і виявляли явні диктаторські замашки Троцьким інші лідери партії (Г.Є. Зінов'єв, Л.Б. Каменєв, І.В. Сталін), які суперничали між собою, об'єдналися і здобули перемогу над ним, спираючись на партійний апарат.


    1925 – виступ «нової опозиції» Г.Є. Зінов'єва (крім іншого, який очолював Комінтерн) та Л.Б. Каменєва під троцькістськими гаслами. Перемогу отримав з посади генерального секретаря партії І.В. Сталін у союзі з Н.І. Бухарін. У 1926 р. прагматик Сталін офіційно зняв гасло світової революції як неспроможне.

    1926-1927 - запізніле об'єднання розбитих і позбавлених постів в уряді Троцького, Зінов'єва і Каменєва, їхня остаточна поразка і виключення з партії. Надалі майже всі вони поспішили офіційно «каятися», за винятком Троцького, який незабаром виїхав за кордон, який сформував там міжнародний 4-й Інтернаціонал троцькістський Інтернаціонал і в 1940 р. вбитого в Мексиці за особистим завданням Сталіна.

    1928-1929 - виступ верхівкової правої опозиції на чолі з Н.І. Бухаріним та А.І. Риковим; гасла – продовження та розвиток НЕПу. Опозиція не мала серйозної підтримки в партії через непопулярність НЕПу серед більшовиків. Зазнавши поразки і втративши високі посади, члени опозиції також публічно «розкаялися».

    Підсумкомборотьби за владу, підкріпленим принизливими публічними покаяннями лідерів опозицій, стало твердження 1929 р. одноосібної диктатури І.В. Сталіна, який використовував тактичні прорахунки суперників і розбив їх поодинці

    9.3. Колективізація та індустріалізація. Побудова єдиної системи національної планової економіки (1929–1937).

    1929 рік, охрещений самими комуністами «роком великого перелому», ознаменував поворот до ліквідації НЕПу та остаточного знищення приватної власності, одночасного проведення форсованої індустріалізації країни (завершена в 1937 р.) та колективізації сільського господарства (в основному завершена до 1933 р.). до 1936).

    Передумовамитакого повороту послужили :

    1. Кінцеві цілі комуністів, для яких НЕП був тимчасовим маневром і з цього погляду виконав своє завдання, щойно було завершено післявоєнне відновлення економіки.

    2. Низька товарність дрібнокрес'янського сільського господарства, оскільки до революції основним постачальником товарного хліба були знищені революцією поміщицькі латифундії, у поєднанні з низькими закупівельними цінами комуністичної держави на хліб, про що йшлося вище . Наслідком цього стали продовольчу кризу 1928 р. та запровадження карток на хліб у містах, що проіснували до 1935 р.

    3. Відсутність іноземних інвестицій в економіку та кредитів ( як наслідок відмови комуністів від сплати царських боргів) і, з іншого боку, колоніальних доходів (як наслідок їх міжнародної політики). У цих умовах основним реальним джерелом індустріального стрибка стало пограбування селаз метою перекачування коштів у промисловість.

    Навіщо ж комуністам був потрібен цей стрибок, який зажадав неймовірної напруги сил країни та масового насильства над селянством? Відповідь полягає в наступному:

    4. Міжнародна ізоляція комуністичного режиму та ворожість до нього з боку практично всіх країн світу, незважаючи на формальне відновлення дипломатичних та торгових відносин у 20-х роках. Така ситуація з'явилася наслідком всієї політики комуністів, і насамперед роботи агентури Комінтерну у всіх країнах щодо пропаганди комуністичних ідей. У поєднанні з крахом надій на світову революцію цей чинник змушував комуністів спішно озброюватись, що було неможливо без швидкого нарощуванняпотенціалу тяжкої промисловості. Саме тому інтереси останньої було поставлено перше місце, на шкоду виробництву товарів народного споживання.

    Таким чином, засобом для індустріального стрибка у цій обстановці стала колективізаціясільського господарства, що форсовано розгорнута з осені 1929 року. Селянські господарства формально добровільно, а фактично примусово об'єднувалися у колгоспи(колективні господарства) . При цьому «кулаки» (до яких зараховували і багатьох «середняків», тобто тих заможних селян, які навіть не користувалися найманою робочою силою) виселялися з сім'ями у віддалені райони Сибіру та Крайньої Півночі. Колективізація проводилася швидкісними темпами за підтримки найбідніших верств селянства, яким не було чого втрачати; області та райони змагалися, хто швидше досягне результатів.

    Масовий опір середнього селянства та «кулаків» (повстання, забій худоби, підпали колгоспного майна та вбивства колгоспних активістів), у якому взяли участь 700 тис. селян, було придушено терором ГПУ. У момент найбільшого загострення ситуації навесні 1930 р. Сталін з метою політичного маневру розпорядився знизити темпи колективізації та тимчасово дозволив охочим вийти з колгоспів, поклавши у своїй статті «Запаморочення від успіхів» усю провину за «перегини» на місцевих працівників. Однак після короткого перепочинку примусовий загін у колгоспи було відновлено.

    Формальноземля стала колгоспною власністю, фактично ж держава вилучала у колгоспів усі «надлишки». По суті, це було повторення продрозкладки в більш зручній для комуністів централізованій формі.

    Результатами колективізаціїсталі:

    1. Отримання державою великих коштів від продажу експорту сільгосппродукції для інвестування в форсовану індустріалізацію. Мабуть, цей результат був єдиним позитивним.

    2. Пограбування та знищення селянства як класу земельних власників, фактичне зосередження всього сільського господарства в руках держави (на прокорм селянам залишили городи) та нещадне придушення опору (3,5 млн. розкулачених та висланих).

    3. Як наслідок– масовий голод 1933 р. у селі, особливо в Україні (до 2 млн. померлих), та жорстокі репресії за спроби голодуючих селян красти з колгоспних полів (т.зв. «закон про 5 колосків»).

    4. Фактичне прикріплення селян до землі, коли почалася втеча від злиднів з колгоспів до міст, шляхом запровадження паспортної системи у 1934 р. з забороноювидачі паспортів сільським мешканцям

    5. Як наслідокперерахованого – різке падіння продуктивність праці сільському господарстві, поприна його механізацію тракторами та комбайнами (що проводилася централізовано державою).

    У поєднанні із загальною централізацією економіки та запровадженням планового початку в ній за посередництвом 5-річних планів, колективізація дозволила провести у 1928–1937 рр. . прискорену індустріалізаціюкраїни (одним із побічних джерел коштів стало й широке використання дарової праці мільйонів ув'язнених концтаборів). Вона проводилася шляхом широкого будівництва нових заводів із запровадженням нових технологій. Ентузіазм робітників, яким обіцяли швидкий рай на землі та одним із проявів якого стало стаханівський рух«ударників» виробництва за перевиконання планів поєднувався з різким посиленням трудової дисципліни. Кожна аварія на виробництві оголошувалась «шкідництвом» і спричиняла суворі репресії. Символом цього стала сакраментальна фраза наркома шляхів сполучення Л. Кагановича: «Кожна аварія має своє ім'я, по батькові та прізвище».

    Основними результатами індустріалізаціїсталі:

    1. Потужний індустріальний стрибок, зростання промислової продукції менш ніж за 10 років у 2,5 рази, у тому числі у важкій промисловості – у 5 разів, і перетворення СРСР із аграрно-індустріальноїкраїни в індустріально-аграрну. З 5-го місця у світі, яке займала дореволюційна Росія за обсягами промислового виробництва (після США, Англії, Франції та Німеччини), СРСР перейшов на 2-ге (після США).

    2. Остаточне знищення приватної власності у промисловості (комерсантів-«непманів» просто задавили податками) та зосередження її цілком у руках держави, з переходом до надцентралізованої системи державного планування через Держплан шляхом складання 5-річних планів ( п'ятирічок) та із заміною місцевих органів управління господарством (раднаргоспів) на центральні загальнодержавні (господарські наркомати, а згодом міністерства). При цьому у сферу директивного планування було включено не лише обсяг та асортимент продукції у всіх галузях економіки, а й ціни на товари. Зі знищенням вільної торгівлі рубль перестав бути вільно конвертованим, курс його встановлювався державою.

    Слід визнати, що індустріалізація та колективізація супроводжувалися великими соціальними досягненнямикомуністів за той же період, найважливішими з яких стали:

    1) ліквідація безробіття до 1930 за рахунок переходу до планової системи загальнодержавної економіки;

    2) ліквідація масової неграмотності шляхом запровадження обов'язкового безкоштовного освіти (спочатку, як і по революції з 1913 р. – початкового, потім – 7-річного і згодом – середнього);

    3) безкоштовна освіта на всіх рівнях;

    4) безкоштовна охорона здоров'я на всіх рівнях.

    Сукупність заходів комуністів з ліквідації неграмотності, безкоштовної освіти, розширення мережі ВНЗ та шкіл та постановки культури та гуманітарних наук під жорсткий ідеологічний контроль партії (зокрема, діячі культури були об'єднані в Спілку письменників, Спілку композиторів, Спілку художників тощо з жорсткою дисципліною за зразком партійною) отримала назву "Культурної революції".

    Боротьба між вождями за владу у партії та державі почалася вже 1923 р., оскільки навесні Леніна паралізувало. Внутрішньопартійна боротьба 20-х років. пройшла кілька етапів.

    Початок 20-х років. внесло істотні зміни до вищого ешелону правлячої партії. Протягом п'яти років на вершині партійно-державної піраміди був визнаний лідер – В.І. Ленін, лідерство якого визнавали навіть найамбітніші більшовицькі вожді: Л.Д. Троцький, І.В. Сталін, Л.Б. Каменєв та Г.Є. Зінов'єв. Маючи свій непохитний авторитет, Ленін проводив досить послідовний економічний курс. У грудні 1922 р. стан здоров'я Леніна різко погіршився. На настійну вимогу лікарів він переїхав до Гірки, дачне місце під Москвою. Між нападами хвороби Ленін диктував листи та статті, викладаючи в них свої думки про подальший розвиток країни та завдання партії. Їм були надиктовані «Сторінки зі щоденника», «Про кооперацію», «Як нам реорганізувати Рабкрін», «Про нашу революцію», «Краще менше та краще», «До питання про національності та «автономізацію»», «Лист до з'їзду ». Згодом ці ленінські роботи отримали збірну назву – «ленінський заповіт».

    У «Листі до з'їзду» Ленін дав характеристики шести відомим членам ЦК партії, від взаємин яких залежало єдність партії. «Тов. Сталін, ставши генсеком (Квітень 1922 р. – Авт.), зосередив у руках неосяжну владу, і я не впевнений, чи зуміє він завжди досить обережно користуватися цією владою… Сталін занадто грубий, і цей недолік, цілком терпимий у середовищі і в спілкуванні між нами комуністами стає нетерпимим на посаді генсека. Тому я пропоную товаришам обміркувати спосіб переміщення Сталіна з цього місця та призначити на це місце іншу людину…». Троцький був охарактеризований як людина, яка страждає «самовпевністю і надмірним захопленням суто адміністративною стороною справи».

    Побачивши на початку 1921 р., що «дискусія про профспілки» швидко призвела до створення фракцій усередині партії, до гострої боротьби між фракціями та фактично поставила партію на межу розколу, Ленін дійшов висновку: збереження єдності партії – найважливіша гарантія побудови соціалізму. Тому на X з'їзді він досяг прийняття рішення «Про єдність партії». Цим рішенням заборонялося створення фракцій усередині партії. По суті це був вирішальний крок до ліквідації внутрішньопартійної демократії, який згодом призвів до встановлення режиму особистої влади Сталіна.

    Боротьба між вождями за владу в партії та державі почалася вже 1923 р., оскільки навесні Леніна паралізувало.

    Внутрішньопартійна боротьба 20-х років. пройшла кілька етапів.

    Перший етап тривав з осені 1923 – на початок 1925 гг.

    Найбільш амбітні лідери партії Троцький та Зінов'єв (його підтримували Каменєв та Сталін) бачили себе одноосібними наступниками Леніна. Восени 1923 р. Троцький, член Політбюро і голова Реввійськради СРСР, виявив, що особисто йому відданих керівних працівників у партійно-державному апараті «відтирають» і прибирають із посад. Цю кадрову політику проводили противники Троцького, передусім - Сталін, який, використовуючи повноваження генерального секретаря ЦК РКП(б), прагнув сконцентрувати управління партією у центральних органах – ЦК, Політбюро та інших. Ця ситуація штовхнула Троцького виступити зі звинуваченнями партійної верхівки - членів Політбюро Каменєва, Зінов'єва і Сталіна - в «обюрокрачивании»: він вимагав покласти край «секретарському бюрократизму», гостро критикував впроваджувану Сталіним систему призначення керівників «зверху» і пропонував обирати. Для боротьби з бюрократизацією він публічно запропонував «спиратися на молодь, що навчається, як на найвірніший барометр партії». З іншого боку, в опублікованій восени 1924 р. роботі «Уроки Жовтня» Троцький наголосив на своїй ролі в успіху Жовтневого перевороту і згадав епізод зі «штрейкбрехерством» Зінов'єва.

    Боротьба проти Троцького об'єднала трьох членів Політбюро Каменєва, Зінов'єва та Сталіна (трійка).

    «Криза збуту» та пошук шляхів виходу з неї в черговий раз, як раніше – інші кризи в країні, викликала гостру дискусію всередині партії та загострила боротьбу за владу. Дискусія велася навколо двох головних питань: економічної політики та демократизації партії.

    Каменєв, Зінов'єв, Сталін та його прихильники бачили причину кризи у встановленні надто високих цін на продукцію державної промисловості, звинувачуючи у цьому заступника голови ВРНГ Г.Л. П'ятакова, прихильника Троцького. Оскільки Троцький для виходу з кризи пропонував розпочати індустріалізацію, фінансуючи її шляхом підвищення оподаткування селян, трійка підтримала його опонента Н.І. Бухаріна, який виступав за ослаблення податкового преса на селян з метою створення умов для підйому аграрного сектора.

    З іншого боку, «трійка» звинуватила Троцького та його прихильників, названих «лівою опозицією», у спробі нацькувати одну частину партії на іншу (партійну молодь на старі кадри); це звинувачення було дуже серйозним, оскільки у власних очах пересічних членів партії спроба її розколу сприймалася як дуже небезпечне порушення завітів Леніна. Винайдений Зінов'євим термін "троцькізм" став використовуватися як синонім антиленінізму.

    Швидкий вихід із «кризи збуту» за рахунок адміністративного втручання у ціноутворення та використання підконтрольної Сталіну партійного друку для масованого звинувачення «опозиції» у «троцькизмі» та спробі розколоти партію дозволили Кам'янову, Зінов'єву та Сталіну («трійці») та їх прихильникам членів партії під час партійної дискусії. До літа 1924 р. дискусія закінчилася поразкою «лівої опозиції».

    За дискусією пішла масована компанія з дискредитації Троцького. Усі його реальні та уявні помилки трактувалися як боротьба проти Леніна та партії. Зокрема, Сталін опублікував у «Правді» листа Троцького до Н.С. Чхеїдзе, написане 1913 р., у якому містилися неповажні висловлювання на адресу Леніна.

    Троцький зазнав поразки. У січні 1925 р. його було знято з посад голови Реввійськради і наркома з військових і морських справ.

    Другий етап охопив період з весни до кінця 1925 р.

    Перехід «кризи збуту» в «товарний голод» і зрив хлібозаготівель у 1925 р. через відмову селян везти більшу частину хліба ринку переконали Каменєва і Зінов'єва у помилковості поглядів Бухаріна. Селянство, вирішили вони, пішло капіталістичному шляху розвитку і необхідно повернути його на соціалістичний шлях заходами державного примусу, в чому вони бачили перший крок до виходу з кризи. Другим кроком вони вважали прискорений розвиток національної промисловості. Однак, вважаючи за неможливе повернення до продрозверстки, реальних джерел фінансування індустріалізації вони не бачили, що призвело їх до висновку про неможливість побудувати соціалізм в СРСР через його економічну відсталість доти, доки не переможуть революції в розвинених країнах і європейський пролетаріат, що переміг, не вплине. СРСР необхідну економічну допомогу. Тим самим, Каменєв та Зінов'єв фактично розділили погляди Троцького.

    Сталін, зі свого боку, підтримуючи Бухаріна, який вірив у можливість побудови соціалізму в ізольованому СРСР, висунув тезу про можливість побудови соціалізму в окремо взятій країні навіть в умовах агресивного капіталістичного оточення. Із цього він робив висновок про необхідність розвитку економічного та дипломатичного співробітництва з цим оточенням. Крім того, прагнучи одноосібного лідерства та використовуючи повноваження генсека, Сталін став переміщати відданих Зінов'єву партійних чиновників на периферійні посади.

    Оскільки Троцький вважав за краще ухилитися від участі в дискусії щодо основних напрямів політики перед XIV з'їздом партії, Сталін та його оточення головною мішенню обрали Каменєва та Зінов'єва, при цьому висунувши на вістрі боротьби Бухаріна.

    У свою чергу, Зінов'єв та Каменєв розцінили погляди Сталіна як зраду марксистської ідеї світової революції та принципів пролетарського інтернаціоналізму. Вони та їхні прихильники засудили прийняте у квітні 1925 р. рішення про зняття обмежень за наймом наймитів та оренду землі, проведене за підтримки Сталіна. Головним ідеологом «відступу праворуч» ними було названо Бухарін, який закликав заможних селян «збагачуватися, не боячись ніяких репресій». На їхню думку, зміцнившись економічно, кулаки стали б претендувати і на політичну владу в країні.

    У ході дискусії Сталін та його оточення, як і Бухарін, звинуватили Каменєва та Зінов'єва у «капітулянтстві» та відході від ленінізму. Більшість партії підтримало Сталіна і Бухаріна, оскільки визнати правоту поглядів Каменєва та Зінов'єва про неможливість побудови соціалізму в одній країні означало втратити основу та мету політики партії більшовиків. Каменєв, Зінов'єв та їхні прихильники підконтрольної Сталіну партійною печаткою було названо «новою опозицією».

    На XIV з'їзді партії «нова опозиція», що відбувся в грудні 1925 р., зазнала поразки, оскільки: по-перше, більшість делегатів були висуванцями і призначенцями Сталіна, по-друге, заклики опозиції до «розпалювання» класової боротьби як усередині країни, так і за її межами не знайшли відгуку через втому від воєн і розрухи, нарешті, по-третє, делегати, як і багато рядових членів партії, дійсно сприймали Каменєва і Зінов'єва як «капітулянтів», якщо вони не вірять у побудову соціалізму в окремо взятому СРСР.

    Через війну Зінов'єв було знято з посади 1-го секретаря партійної організації Ленінграда, де «нової опозиції» було багато прибічників (замість нього було призначено С.М. Кіров). А згодом і позбавлений посади голови Виконкому Комінтерну, фактичним керівником якого замість нього став Бухарін.

    Третій етап тривав з весни 1926 до кінця 1927 р.р.

    У 1926 р. ситуація у країні ускладнилася. Під час виборів до місцевих Рад безпартійні селяни виявили велику активність та отримали багато місць, а частка комуністів та робітників у місцевих Радах зменшилася. У цьому селяни стали наполягати у створенні своєї, селянської, партії.

    У цій обстановці у квітні 1926 р. відбулося об'єднання групи Троцького та групи Каменєва – Зінов'єва; колишні суперники вибачили один одному раніше завдані образи та образи. Так утворилася група, прозвана сталінською пропагандою «об'єднаною лівою опозицією» або «троцькістсько-зінов'євським блоком».

    Ця група звинуватила Сталіна його прихильників у зраді ідеалів як світової, а й російської революції задля «непманам», у «правому ухилі», тобто підтримці багатого селянства, у проведенні політики, що веде до переродження диктатури пролетаріату в диктатуру партійної бюрократії, до перемоги бюрократії над робітничим класом. Троцький, Каменєв і Зінов'єв пропонували розпочати форсовану індустріалізацію, розглядаючи її як початок економічного змагання з капіталізмом напередодні нової світової війни, і як початок будівництва соціалізму. Головним джерелом коштів на індустріалізації вони вважали заможних селян: вимагали обкласти їх «надподатком», а зібрані кошти направити на державну важку промисловість. Це мало сприяти підготовці до нової війни та світової революції.

    Сталін різко критикував погляди "об'єднаної лівої опозиції", сприймаючи її як серйозну загрозу своїй владі. Він уміло використав ленінські аргументи, звинувачуючи її лідерів у намірі розколоти партію та зруйнувати союз робітничого класу та селянства. Ймовірно, Троцький, Каменєв і Зінов'єв не розуміли справжніх намірів Сталіна, всерйоз вважаючи, що він прагне стати повновладним диктатором, щоб повернути країну до реставрації капіталізму. Сталін також вважав форсовану індустріалізацію першочерговим завданням і до того ж добре розумів, що немає іншого шляху забезпечити її фінансування, крім конфіскації хліба у багатих селян і закупівлі за кордоном сучасного промислового обладнання в обмін на експортований хліб. Але головним його завданням у період був пошук шляхів економічного розвитку, а пошук способів остаточного усунення від влади своїх головних суперників – Троцького, Каменєва і Зиновьева. Тому він демонстративно підтримував Бухаріна, який щиро й активно боровся проти «об'єднаної лівої опозиції», не поділяючи насправді його поглядів на розвиток НЕПу в ринковому дусі і, зокрема, на необхідність «збагачення» селян.

    У ході боротьби Сталін отримав чергову перемогу: у жовтні 1926 р. Троцький, Каменєв і Зінов'єв були виключені з Політбюро.

    У 1927 р., після розриву Великобританією дипломатичних відносин із СРСР, нова антирадянська інтервенція вважалася справою найближчого майбутнього. Це дало «об'єднаній лівій опозиції» деяку підтримку серед військових та студентів. У травні – червні її активісти поширили «Заяву 83-х», під якою стояли 1,5 тис. підписів представників старої партійної гвардії, що свідчило про консолідацію сил, які виступають проти Сталіна та Бухаріна. Не маючи можливості легальної діяльності, прихильники Троцького, Каменєва та Зінов'єва використовувала знайомі з дореволюційних часів методи нелегальної діяльності: випуск заяв та листівок, влаштування конспіративних зборів тощо. 7 листопада 1927 р., в день 10-ї річниці Жовтневої революції, вони провели в Москві та Ленінграді демонстрації, альтернативні офіційним. Сталін і підлеглий йому партапарат вміло використали цю ситуацію, звинувативши «об'єднану ліву опозицію» у тому, що у своєму прагненні розколоти партію вона «перейшла межу радянської легальності». Троцький і Зінов'єв у жовтні 1927 р. було виключено з ЦК, а листопаді – з партії.

    На XV з'їзді партії Сталін, що відбувся в грудні 1927 р., і партапарат створили по відношенню до «об'єднаної лівої опозиції» атмосферу гострої нетерпимості. Більшістю голосів з’їзд проголосував за виключення з партії 75 активних опозиціонерів, включаючи Каменєва.

    У січні 1928 р. Троцький та низка інших лідерів опозиції були вислані з Москви до Алма-Ати та інших населених пунктів країни. А 1929 р. Троцького звинуватили у контрреволюційній діяльності та вислали з СРСР, позбавивши громадянства.

    Третій етап тривав з весни 1928 року по весну 1929 року.

    На початку 1928 р. з метою виходу з «кризи хлібозаготівель» Сталін та його оточення ухвалили рішення про вилучення «надлишків» у куркулів, які відмовлялися продавати їх за низькими закупівельними цінами. Але завдяки цій мірі отримати необхідну кількість зерна все ж таки не вдалося. Тому навесні 1928 р. Сталін запропонував розпочати конфіскацію «надлишків» у середняків. Проти цього виступили Бухарін і його погляди на НЕП глава уряду А.І. Риков та лідер радянських профспілок М.П. Томський. У вересні 1928 р. в «Правді» була опублікована стаття Бухаріна «Нотатки економіста» з викладом його програми: піти на поступки селянинові-середняку, припинити конфіскацію та повернутися до економічних методів регулювання внутрішнього ринку.

    Це дало підставу Сталіну усунути із партійного та державного керівництва останню групу лідерів, яких він вважав суперниками у боротьбі за владу. У листопаді 1928 р. на пленумі ЦК ВКП(б) погляди Бухаріна, Рикова, Томського та його прибічників було оголошено «правим ухилом» і засуджено як спробу врятувати сільську буржуазію і зірвати будівництво соціалізму. Слідом за цим у пресі почалася керована Сталіним компанія з дискредитації Бухаріна як теоретика: він був оголошений лідером «правого ухилу» і все, що він зробив для розвитку ленінської теорії НЕПу, було перекреслено.

    У квітні 1929 р. XVI партконференція засудила «правий ухил» і тоді Бухарин був звільнений з посади голови Виконкому Комінтерну. У листопаді 1929 р. Бухарін був виведений зі складу Політбюро. Під тиском Сталіна та його оточення Бухарін, Риков та Томський тоді ж визнали свої «помилки».

    Таким чином, в результаті жорсткої і безпринципної боротьби Сталін став одноосібним і незаперечним лідером ВКП(б), що дало йому можливість, за його словами, «послати неп до біса».

    С.І. Голотик, А.Б. Данилін, О.М. Євсєєва, С.В. Карпенка



     

    Можливо, буде корисно почитати: