Таблиця поділу на 6 та 7. VII

Розділи: початкова школа

Клас: 2

Цілі уроку:

– формувати вміння застосовувати таблицю множення та поділу на 7;
– закріплювати вміння виконувати обчислення за алгоритмами, заданими блок-схемами;
– закріплювати вміння у вирішенні завдань різними способами та виборі раціонального способу;
– закріплювати навички у порядку виконання дій у літерних виразах, у складанні програм та схем дій;
– розвивати математичну мову учнів у ході коментування, пояснення, аргументації змісту виразів, складених для завдань та використання математичних термінів;
– розвивати уважність та вміння працювати у швидкому темпі.

Обладнання:

1. Петерсон Л.Г. Математика. 2 клас. Частина 3. - М.: Ювента, 2008,-112 с.; іл..15 УРОК С. 38-39.
2. Петерсон Л.Г., Барзунова Е.Р., Невретдінова А.А. Самостійні та контрольні роботи для початкової школи. Випуск 2. - М.: Балас, 2009. С. 85.
3. Енциклопедичні словники, енциклопедії рослинного та тваринного світу.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

Вчитель.Сьогодні на уроці ми маємо велику і цікаву роботу: перевіримо домашнє завдання, проведемо інтелектуальну розминку, відкриємо нові знання, проведемо самостійну роботу та гру на увагу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

До дошки запрошуються три учні для виконання наступних завдань з домашньої роботи. З зошита з самостійними та контрольними роботами показати рішення завдань 1 та 3 на с. 85.

1. Складіть програму дій:

а) n x ( a + b) : ct;
б) cd x ( ba) + m : n.

2. На першій полиці 58 тарілок, на другій – на 16 тарілок менше ніж на першій, а на третій – у 6 разів менше, ніж на другій. Скільки тарілок на трьох полицях?

3. Фронтальна перевірка домашнього завдання 2 на с. 85 із самостійних та контрольних робіт.

У.Розв'яжіть приклади і запишіть відповіді в порядку зменшення. Яке слово зашифровано?

Малюнок №1

Діти.Зашифровано назву лікарської рослини – ЕВКАЛІПТ.

Учні роблять доповіді про евкаліпт, які потім поміщають на стенд "Це цікаво!"

ІІІ. Актуалізація знань (інтелектуальна розминка)

Запитання до учнів класу за виконаним завданням.

У.На які дві множини можна розділити отримані відповіді?
Д.Парні та непарні числа, круглі та некруглі числа, що містять цифру 3 і не містять її та ін.
У.Назвіть загальну властивість, що поєднує усі відповіді.
Д.Усі числа двоцифрові; усі числа натуральні.
У.Складіть відповіді, що є круглими числами.
Д. 70 + 30 + 60 = 160.
У.Знайдіть суму значень виразів, що відповідають буквам К та Т.
Д.Сума 46 та 23 дорівнює 69.
У.Прочитайте вираз, у відповіді якого число одиниць дорівнює десятку.
Д.Сума твору 6 та різниці 89 та 83 та 8 дорівнює 44.
У.Прочитайте вираз, у відповіді якого число десятків на один менше від кількості одиниць.
Д.Зменшуване представлено у вигляді твору 4 і 8, а віднімається – у вигляді частки 27 і 3. Значення виразу дорівнює 23.
У.Сформулюйте завдання математичного виразу з відповіддю 32.
Д.Прочитайте вираз, у відповіді якого число десятків на один більше від кількості одиниць.
Хтось із учнів читає цей вислів.
У.На скільки одиниць значення, яке відповідає літері "Е", більше значення, що відповідає літері "Л"?
Д. 70 більше за 42 на 28 одиниць. Щоб дізнатися, на скільки одне число більше за інше, потрібно від більшого відняти менше.
У.На скільки одиниць значення "Т" менше за значення "А"?
Д. 23 менше ніж 44 на 21 одиницю. Щоб дізнатися, на скільки одне число менше іншого, треба від більшого відняти менше.
У.Яку операцію потрібно зробити зі значенням виразу "П", щоб вийшло значення виразу "В"?
Д. 30 збільшити у 2 рази; 30 збільшити на 30 одиниць.

IV. Фізкультхвилинка (корисна релаксація)

По лівій стороні класу висять різнокольорові кульки з числами:

25 5 35 10 45 15

У.Відпочиньмо з користю для нових відкриттів.

(Ціль:розслаблення м'язів шиї, перевірка уваги, спостережливості, заспокоєння, самоствердження – «я правий»)

У.Закрийте очі. Опустіть голови донизу, покладіть їх на парту. Згадайте, скільки кульок висить у класі? Не піднімаючи голови, покажіть пальчиками їхню кількість.

(Діти показують на пальцях відповідь. Вчитель швидко проходить між рядами. Торкаючись тих, хто був уважний і правильно порахував)

У.Можливо, хтось був дуже спостережливим і звернув увагу на число, яке було записано на зеленій кульці? Покажіть пальчиками.

(Вчитель торкається рук тих дітей, хто не помилився і вірно запам'ятав число 5)

У.Відкрийте очі та прочитайте числа в порядку зростання.

(Діти повертають голову вліво, м'язи шиї напружуються, повертають у вихідне положення – м'язи розслаблюються)

Д. 5, 10, 15. 25, 35, 40

У.

Д. 5, 10, 15, 20 , 25. 30 , 35, 40

У.Поверніть голову праворуч, назвіть числа, записані на картках (на стенді праворуч ці числа: 6, 24, 54, 18, 36, 12, 48) у порядку спадання.

Д. 54, 48, 36, 24, 18, 12, 6.

У.Визначте закономірність та відновіть пропущені числа.

Д. 54, 48. 42 , 36, 39 24, 18, 12, 6 - результати множення на 6.

V. Відкриття нового знання

Відновіть пропущені числа:

1) 5, 10, 15, …, 25, …, 35, 40, … .
2) 54, 48, …, 36, …, 24, 18, 12, 6.

Перевірка виконання завдань на дошці. Учні відповідають із поясненнями, а весь клас стежить за відповідями із сигнальними картками.

У.За яким правилом побудовано перший ряд чисел?
Д.Результати множення чисел 5.
У.За яким правилом побудовано другий ряд?
Д.Результати множення чисел на 6.
У.Зменшуються чи зростають числа в рядах?
Д.У першому ряді числа зростають, у другому зменшуються.
У.Яке число ділиться і 5, і 6?
Д.Число 30.
У.Які числа з цих рядів поділяються на 7?
Д. 35 та 42.
У.Складіть ряд чисел, що діляться на 7. За яким правилом ви його складатимете?
Д.Використовуючи випадки множення на 2, 3, 4, 5 та 6.
– Напишемо перше число 7 і додаватимемо по 7.
– 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63.
У.Використовуючи отриманий ряд чисел, заповніть таблицю множення у підручнику на с. 38 № 1.
Д. 7 x 7 = 49, 7 x 8 = 56, 7 x 9 = 63, 8 x 7 = 56, 9 x 7 = 63.
У.Яку закономірність ви помітили у записі відповідей у ​​виразах при множенні числа 7 на інші числа?
Д.Зі збільшенням другого множника збільшується твір.
У.Чому відповіді однакові у рядках на множення?
Д.Від перестановки множників твір не змінюється.
Далі заповнюються стовпчики з прикладами поділу:
49: 7 = 7, 56: 7 = 8, 56: 8 = 7, 63: 7 = 9, 63: 9 = 7.
У.Яку закономірність у записі відповідей ви помітили у виразах при розподілі на 7?
Д.Зі збільшенням поділеного збільшується приватне.
У.Яку закономірність ви помітили у рядках при складанні прикладів на поділ?
Д.Якщо добуток поділити на один із двох множників, то вийде інший множник.

VI. Первинне закріплення

У.Серед цих чисел знайдіть числа, кратні 7:

13, 21, 37, 42, 7, 54, 48, 35, 29, 14, 26, 15, 49, 52, 28, 30, 65, 27, 56, 17.

– Назвіть число, кратне 7, та результат розподілу на 7.
Потім виконайте обчислення за алгоритмом, заданим блок-схемою (завдання 4 на с. 38):

Блок-схема вивішується на дошці і проводиться фронтальна робота з коментуванням окремими учнями. Усі учні заповнюють таблицю у підручнику.

У.Які числа, помножені на 7, утворюють число більше 35?

Д. 6, 7, 8, 9.

VII. Самостійна робота

У.Самостійно заповніть другу таблицю за блок-схемою у підручнику (завдання 4 на с. 38):

– На які числа потрібно помножити число 7, щоб добуток був меншим за 35?

Д.на 1, 2, 3, 4.

Взаємоперевірка результатів заповнення таблиці.

a 3 4 5 6 49 56 9
x 22 29 35 42 49 56 63

У.Підніміть руку ті, хто заповнив таблицю правильно. Підніміть руку ті, хто зробив одну помилку. Що викликало труднощі у заповненні таблиці?
Вислуховуються відповіді дітей.

VIII. Повторення раніше вивченого матеріалу

У.Завдання 7 на с. 39. Спробуйте вирішити завдання двома способами.
У коробці 5 жовтих та 2 синіх кульки. Скільки кульок у 6 таких коробках?
Запрошується учень на бічну дошку, решта учнів вирішує завдання самостійно. Перевіряється рішення у учня на дошці. Потім вчитель з'ясовує, хто вирішив інше завдання, і запрошує до дошки записати своє рішення. Потім відбувається обґрунтування та обговорення рішень. Клас стежить за обговоренням із сигнальними картками.
– Розкажіть, як ви міркували під час вирішення завдання.
Д.Щоб знайти число кульок у 6 коробках, треба число кульок у одній коробці 5 + 2 помножити на 6. (5 + 2) x 6 = 42 (ш.).
– Спочатку знайдемо кількість жовтих кульок у 6 коробках, для цього 5 помножимо на 6. Потім знайдемо число синіх кульок у 6 коробках, 2 помножимо на 6. Потім результати складемо та знайдемо число кульок у 6 коробках. 5 x 6 + 2 x 6 = 42 (ш.).
У.Який спосіб вирішення раціональніший і чому?
Д.Перший спосіб раціональніше, оскільки вирішується завдання на дві дії, тоді як у другому способі – на три.
У.Тепер складіть програму та план дій у вирішенні завдання 6 на с. 39:

а) a x bc : d + k x m;
б) а x ( bз) : d + k x m;
в) ( a x bc) : d + k x m;
г) a x bc : (d + k) x m.

– Порівняйте дані висловлювання. У чому схожість цих виразів?
Д.Подібність у тому, що літери в даних виразах однакові.
У.У чому різниця?
Д.Розрізняються вирази розстановкою дужок.
У.Чи змінюватиметься програма дій, якщо змінюється розташування дужок?
Д.Програма дій змінюється, оскільки насамперед виконуються дії у дужках.

Учні розставляють порядок дій у підручнику самостійно. На дошці вчитель пропонує готову схему, А план дій до виразів становлять викликані учні.

а) a x bc:d+k x m.

План дій:

б) а x ( bз) :d+k x m.

План дій:

IX. Домашнє завдання

Вивчити нові випадки множення на 7 та відповідні приклади на поділ у підручнику на с. 38. Виконайте завдання 8, 10 на с. 39.

X. Підсумки уроку

Щоб закінчити урок на високому емоційному рівні, пропонується завдання на увагу, яке виконується у швидкому темпі.

Гра на увагу

У.До кількості букв "А" у слові, розшифрованому вдома, додати кількість сантиметрів в одному дециметрі.
Д. 1 + 10 = 11 (евкаліпт).
У.Кількість місяців на рік розділити на кількість поверхів у нашій школі.
Д. 12: 4 = 3.
У.Суму кутів у квадраті розділити на кількість сторін прямокутника.
Д. 4: 4 = 1.
У.Найменше натуральне, однозначне число помножити на найменше натуральне двозначне число.
Д. 1 х 10 = 10.
У.Відняти з двох квартетів тріо.
Д. 4 x 2 - 3 = 5.
У.У творі якого письменника трапляється слово "квартет"?
Д.У байці І.А. Крилова "Квартет".
У.Перерахуйте дійових осібцього колективу "музикантів".
Д."Проказниця-Марця, Осел, Козел і клишоногий Ведмедик".
У.Кількість букв "о" у слові, що означає маму теляти, помножити на кількість цих букв у назві випічки діда і баби, яку з'їла хитра лисиця.
Д. 2 x 3 = 6 (корова, колобок).
У.На яку тему ми сьогодні працювали на уроці?
Д.Таблиця множення та поділу на 7.
У.Які випадки множення на 7 вам були відомі раніше?
Д.Множення на 1, 2, 3, 4, 5, 6.
У.Які випадки множення на 7 були новими?
Д.На 7, 8 та 9.
У.Що вам на уроці видалося найважчим? Що на уроці було найцікавішим?

Відповіді дітей.

XI. Контрольний зріз

Система перевірки знань учнів початковій школі грає значної ролі. Чим більше учнів вдається опитати під час уроку, краще. Часте опитування допомагає як об'єктивно виставляти підсумкові позначки, а й дозволяє вчителю своєчасно реагувати на прогалини у знаннях учнів. У цьому допоможе методика швидкої перевірки якості знань учнів.

Для перевірки якості засвоєння таблиці множення на 7 та відповідних випадків поділу можна запропонувати наступні контрольні зрізи.

1. «Хрестики-нуліки»

Перед початком роботи учням пропонуються картки «бліц» контролю виду:

Перевірка: І варіант – перемогли «хрестики», ІІ варіант – перемогли «нуліки»

2. «Обведи числа, кратні 7»

Перевірка всіх випадків розподілу на 7. Учням пропонуються картки «бліц» контролю виду:

I варіант

49; 41; 33; 28; 12; 62; 7; 25; 21; 27; 16; 42; 52; 14; 26; 9; 40; 35; 56; 63

II варіант

7; 59; 63; 44; 13; 49; 42; 24; 28; 50; 53; 21; 36; 47; 25; 14; 54; 35; 56; 9

Рішення:

I варіант

49; 28; 7; 21; 42;14; 35; 56; 63

II варіант

7; 63; 49; 42; 28; 21; 14; 35; 56;

3. «Бліц-турнір»

Розв'язання задач у швидкому темпі.

(Мета: перевірка вміння розв'язувати задачі різних видів, перевірка знання табличних результатів множення (розподілу) на 7. Розв'язування задач записуються в пронумеровані осередки на картках.

  1. Бабуся розклала на 7 тарілок по 5 пиріжків.
  2. Скільки пиріжків розклала бабуся?
  3. Хлопці виростили 49 червоних троянд, що у 7 разів більше за жовті. Скільки жовтих троянд виростили діти?
  4. Бабусі 56 років, а онукові 8. У скільки разів бабуся старша за онука?
  5. У коробці 7 олівців. Скільки олівців у 9 таких коробках?
  6. У шаховому гуртку займаються 7 дівчаток, а хлопчиків у 8 разів більше. Скільки хлопчиків займається у гуртку?
  7. У байдарці 4 веслярі. Скільки веслярів у 7 байдарках?
  8. 63 сливи роздали 7 дітям. По скільки слив отримала кожна дитина?

Рішення:

Біля пристані стояло 35 човнів та 7 водних велосипедів. У скільки разів менше водних велосипедів, аніж човнів стояло біля пристані? 1. 5 х 7 = 35 (б.) 2. 49: 7 = 7 (р.)
3. 56: 8 = 7 (раз) 4. 7 х 9 = 63 (к.) 5. 7 х 8 = 56 (м.) 6. 4 х 7 = 28 (р.)

За результатом контрольних зрізів можна скласти діаграми, що відображають загальну картину (за конкретним класом) засвоєння теми «Таблиця множення на 7 та відповідні випадки поділу».

Зразок діаграми (людина / відповіднівипадки множення – розподілу):

УМНОЖЕННЯ

Використана література:

  1. Петерсон Л.Г.Математика. 2 клас. Частина 3. - М.: Ювента, 2008,-112с.; іл..15 УРОК С. 38-39.
  2. Петерсон Л.Г., Барзунова Е.Р., Невретдінова А.А.Самостійні та контрольні роботи для початкової школи. Випуск 2. - М.: Балас, 2009. С. 85.
  3. Енциклопедичні словники, енциклопедії рослинного та тваринного світу.

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ ПРИМНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ

ТАБЛИЦЯ ДІЛЕННЯ НА 7

826. З кожного твору склади та обчисли вираз на розподіл на 7.

7 ∙ 2 = 14 7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63

827. Поясні, як склали таблицю поділу на 7. Прочитай таблицю.

49: 7 + 14 60 - 63: 7 (68 - 26) : 7 21: 7 + 0

42: 7 - 5 81 - 56: 7 35 - 14: 7 28: 7 - 4

829. Склади та розв'яжи задачу за малюнком.

У скільки разів маса гарбуза більша за масу дині?

830. Перше число 5, а друге – на 30 більше. У скільки разів перше число менше за друге?

831. Заповни порожні комірки.

832*. лабіринт. Покажи шлях до центру. Сума чисел, записаних біля воріт, через які проходить шлях, повинна дорівнювати числу, записаному всередині.

833 °. Накресли таблицю та запиши до неї дані та шукані числа.

а: b

834 °. Щоб отримати 7 кг цукру, використали 42 кг цукрових буряків. Скільки кілограмів цукрових буряків іде на виготовлення 1 кг цукру?

Склади обернену задачу.

835. Порахуй шістками до 60, сімкою до 70.

836. З виразів та їх числових значеньсклади вірні рівності.

Зразок. 7 ∙ 7 + 7 = 56.

837. У кіоску до перерви продали 7 однакових листівок за 42 грн. Після перерви продали ще 5 однакових листівок за 45 грн. Скільки гривень одержали за листівки, продані за день?

Задай питання за умови завдання.

838. За даними малюнка та питаннями склади числові вирази, Щоб дізнатися:

1) скільки виростили гіацинтів та фікусів;

2) скільки менше фікусів, ніж крокусів;

3) скільки більше фікусів, ніж гіацинтів.

839. У спортивний табір прибуло 24 футболісти, а хокеїстів – у 3 рази менше. На скільки більше прибуло футболістів, аніж хокеїстів?

840*. Знайди числа та запиши рівності.

841 °. Фермеру потрібно розфасувати 21 кг червоних та 14 кг рожевих помідорів у ящики по 7 кг. Скільки потрібно ящиків?

28: 7 + 49 7 ∙ 3 + 7 ∙ 6 70 - 56: 7

63 - 63: 7 7 - 6 + 7 ∙ 2 42: (12 - 5)

843. Закінчи обчислення.

Що отримуємо, коли твір ділимо на множник? Якщо а b = с, то чому дорівнює частка с: а; частка з: b?

844. (Усно.) Знайди невідомі множники.

845. 7 хлопчиків поділили між собою порівну 35 абрикосів. Скільки абрикосів одержав кожен хлопчик?

Склади обернені завдання.

846. Ширина річки 20 м. Під час повені річка з одного боку вийшла з берегів на 6 м, а з другого – у 3 рази далі. Яка ширина річки під час повені?

Поясні, що означають доданки 20 + 6 і 6 ∙ 3 у складеному виразі. Закінчи розв'язання задачі.

847*. 18 л томатного сокурозлили у дволітрові банки і таку ж кількість соку розлили у трилітрові банки. Скільки всього вийшло банок із соком?

56: 7 + 22 22 - 56: 7 (14 + 28) : 7

14 + 28: 7 63: 7: 3 42: 6 ∙ 7

849 °. За рік у селищі збудували 6 будинків, по 4 квартири у кожному, та 8 двоквартирних будинків. Скільки всього квартир збудували у селищі за рік?

850. (Усно.) Виконай обчислення.

851. Випиши неправильні рівності. Вирахуй.

65 - 3 = 35 90 - 9 = 99 100 - 0 = 10

21 - 5 = 16 60 - 3 = 67 35: 5 + 2 = 5

35: (5 + 2) = 5 20 - 6: 2 = 7 1 + 7 ∙ 7 = 51

852. За даними таблиці скади та обчисли вирази.

853. У гуртку 7 дівчаток, а хлопчиків – у 3 рази більше. На скільки більше у гуртку хлопчиків, ніж дівчаток?

Зміни питання так, щоб останньою дією була додавання.

854. 1) У другому класі 30 учнів. До свята 14 учнів готують танці, 7 розучують пісні, а решта учнів навчають вірші. Скільки учнів навчають вірші?

2) У другому класі 30 учнів. До свята 14 учнів готують танці, а розучують пісні – у 2 рази менше. Інші вчать вірші. Скільки учнів навчають вірші?

855*. Постав знак дій, щоб рівності були правильними.

857*. На скільки частин можна розділити коло трьома прямими? Накресли різні випадки.

858 °. Щоб приготувати суміш для укладання цегли, взяли 7 кг цементу, а піску на 14 кг більше. У скільки разів цементу взяли менше ніж пісок?

Заміни за умови на 14 кг більші словами в 2 рази більше. Чи зміниться відповідь завдання?

33 + 7 ∙ 5 6 ∙ 7 + 7 ∙ 6 (18 + 36) : 6



 

Можливо, буде корисно почитати: