یادداشت های کلاس های تقویتی برای کار با کودکان دارای معلولیت با تشخیص اوتیسم؛ طرح درس با موضوع. طرح درس برای کودکان معلول و کودکان دارای معلولیت با موضوع: "بازدید از قهرمانان افسانه های افسانه های عامیانه روسی

کودکان معلول به طور سنتی یکی از آسیب پذیرترین رده های کودکان هستند.

دریافت آموزش برای کودکان دارای معلولیت و کودکان دارای معلولیت حق مسلم قانونی آنها و شرط اساسی اجتماعی شدن موفق آنهاست. با اطمینان از مشارکت کامل در زندگی جامعه، تحقق خود مؤثر در انواع فعالیت های اجتماعی موجود، طبق قانون فدراسیون روسیه "در مورد آموزش"، این کودکان دارای حقوق آموزشی اضافی برای رویکردهای آموزشی ویژه و شرایط آموزشی ویژه هستند که در مواد 2،5،16، 29، 31.

تضمین احقاق حقوق کودکان دارای معلولیت و کودکان دارای معلولیت در تحصیل یکی از مهمترین وظایف مهدکودک ماست.
نقش نظام آموزشی برای این دسته از افراد به عنوان سازنده ترین مسیر جامعه پذیری در جامعه برای هر یک از کودکان معلول و کودکان دارای معلولیت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. آموزش و پرورش نه تنها مشکل رشد شخصیت این گروه اجتماعی، بلکه همچنین توانبخشی آنها را در شرایط حمایت عمومی سازمان یافته در مسیر ادغام واقعی حل می کند.

دریافت آموزش کامل توسط کودکان این دسته به امنیت اجتماعی آنها در تمام مراحل اجتماعی شدن، افزایش موقعیت اجتماعی، توسعه شهروندی و توانایی مشارکت فعال در زندگی و کار عمومی کمک می کند. آموزش کامل برای کودکان دارای معلولیت (افراد ناتوان) به این معنی است که شرایطی برای آنها ایجاد می شود تا بتوانند به طور متغیر نقش های اجتماعی خاصی را وارد کنند و دامنه آزادی انتخاب را در هنگام تعیین مسیر زندگی خود گسترش دهند.

در شرایط مدرن، کودکان باید نه تنها سطح بالایی از آموزش، بلکه مجموعه ای از ویژگی های شخصی خاص را نیز داشته باشند:

  • فعالیت،
  • استقلال،
  • خلاقیت،
  • اعتماد به نفس،
  • جامعه پذیری،
  • توانایی سازگاری سریع و موفقیت آمیز با شرایط جدید.

برنامه رشد فردی با هدف توسعه توانایی های فردی کودک برای دریافت آموزش کامل، دستیابی به حداکثر سازگاری و توانبخشی اجتماعی است.

هدف برنامه توانبخشی فردی:ایجاد شرایط مساعد برای اجتماعی شدن یک کودک معلول و تضمین حقوق کودک برای آموزش در دسترس و با کیفیت. حمایت روانی از کودک و خانواده او در تربیت کودک معلول.

اهداف برنامه:

  • ارائه آموزش باکیفیت و در دسترس کودک معلول مطابق با توانایی های روانی او.
  • تشکیل و توسعه بیشتر ارائه کمک های اجتماعی، روانی و آموزشی به والدین.
  • شکل گیری موقعیت آموزشی فعال والدین.
  • شکل گیری نگرش مدارا در مهدکودک نسبت به کودکان معلول و کودکان با توانایی های بهداشتی محدود.
  • به والدین در مورد رایج ترین اشتباهات در تربیت فرزندان هشدار دهید.
  • کمک به معلمان در توسعه مهارت‌ها برای ایجاد آرامش روانی هنگام تعامل با والدینی که کودکی معلول یا کودکی با قابلیت‌های بهداشتی محدود تربیت می‌کنند.

نتایج مورد انتظار:

بهبود آموزش کودکان معلول و کودکان با قابلیت های بهداشتی محدود.

ایجاد شرایط برای ادغام کودک در جامعه.

توانایی توجه و پذیرش تظاهرات فردی یک کودک یا خانواده از این دسته.

انباشت تجربه آموزشی در کار با خانواده های دارای فرزندان معلول، کودکان دارای معلولیت.

ارائه کمک های مشاوره ای.

بر اساس نتایج این برنامه، نظرسنجی انجام دهید و دریابید که خود والدین چه شکل دیگری از کار با خانواده، با فرزندان این دسته، می توانند ارائه دهند و ارزیابی کنند که چقدر کمک های اجتماعی، روانی و آموزشی برای خانواده مورد نیاز است. و چقدر برایشان مهم و مفید است.

ویژگی های اجرای برنامه:

  • تربیت و آموزش کودک به دلیل عملکرد پایین، افزایش خستگی و فرسودگی و اختلال مداوم در فعالیت های شناختی دشوار است.
  • هدف آموزش و پرورش تسلط بر تجربه اجتماعی با در نظر گرفتن کاستی های رشد ذهنی و جسمی کودک است.
  • توجه ویژه ای به توانبخشی روانی کودک معلول می شود. از آنجایی که خانواده نزدیکترین محیط کودک است، علاقه، نگرش نسبت به کودک، و مشارکت در فرآیند توانبخشی، اثربخشی توانبخشی را تعیین می کند، تا حد زیادی به توانبخشی روانی خانواده معطوف شده است. بنابراین، برنامه رشد فردی نه تنها برای یک کودک معلول، بلکه خانواده او نیز در جهت اطلاع رسانی، آموزش اقدامات توانبخشی و اصلاح روابط خانوادگی به آنها است.
  • والدین شرکت کنندگان اصلی در توانبخشی هستند. وظیفه والدین این است که به کودک در شرایط دشوار کمک کنند تا تمام پتانسیل رشد ذاتی در طبیعت را آشکار کند تا توانایی های جبرانی را شکل دهد. حل وظایف محول شده به والدین بدون دانش ویژه در مورد ویژگی های رشدی فرزندان، ویژگی های تربیت و آموزش آنها و روش های کار اصلاحی غیرممکن است. مشاوره در مورد ویژگی های رشد کودک و کمک به انجام اقدامات توانبخشی، آموزش و پرورش از آسیب شناس گفتار، گفتار درمانگر یا روانشناس (مرکز تنظیم خانواده) که از کودک مراقبت می کنند، مطابق با توصیه های مرکز دریافت می شود. IPR
  • لازم است هر سه ماه یک بار مشاوره روانشناسی و تربیتی برای تحلیل نتایج اجرای این برنامه برگزار شود.
  • شرکت کنندگان برنامه: والدین، مربیان، آسیب شناس گفتار، گفتار درمانگر، روانشناس، کودکان دارای معلولیت.

طرح توانبخشی گام به گام

نام صحنه

هدف صحنه

مسئول

مهلت ها

فرم گزارش

بررسی اجتماعی خانواده، شناسایی مشکل

جمع آوری اطلاعات لازم در مورد خانواده و فرزند

مربی، متخصصان

سپتامبر

کارت بررسی اجتماعی خانواده

توسعه یک طرح توانبخشی فردی (IRP)

هماهنگی فعالیت های توانبخشی

متخصصان بر اساس IPR

سپتامبر اکتبر

ورودی های ثبت فعالیت های توانبخشی

تعدیل IPR

بازنگری IPR با در نظر گرفتن تغییرات در سن، سلامت، وضعیت خانواده

تیم متخصصان و والدین

در طول سال تحصیلی

IPR (نسخه جدید)

برنامه توانبخشی فردی:

مولفه های تاثیر توانبخشی

مسئول

توانبخشی اجتماعی و خانگی

1.اطلاع رسانی و مشورت با کودک معلول و خانواده او.

2. آموزش و پرورش «سازگاری» کودک معلول و خانواده او.

3. آموزش به کودک معلول: مراقبت شخصی (خودمراقبتی). امنیت شخصی؛ تسلط بر مهارت های اجتماعی

مربی، آسیب شناس گفتار، گفتار درمانگر

توانبخشی اجتماعی و فرهنگی

1. احساس عشق به والدین، حس احترام به آنها را در خود پرورش دهید.

2. آموزش به عنوان قهرمانان افسانه ای مهربان و شفقت.

3. شکل گیری نگرش مدارا نسبت به سایر کودکان.

مربی، آسیب شناس گفتار

توانبخشی روانی و تربیتی

7. ارائه کمک و حمایت روانی به موقع به کودک و والدین.

روانشناس تربیتی

(مرکز تنظیم خانواده)

سازگاری اجتماعی و روزمره.

این سیستم و فرآیند تعیین شیوه‌های بهینه فعالیت‌های اجتماعی و خانوادگی معلولان در شرایط خاص اجتماعی و محیطی و سازگاری معلولان با آنها است.

اقدامات سازگاری اجتماعی عبارتند از:

اطلاع رسانی و مشاوره با فرد معلول و خانواده وی.

- آموزش "سازگاری" و آموزش یک فرد معلول و خانواده او.

آموزش به کودک معلول: مراقبت شخصی (خودمراقبتی). امنیت شخصی؛ تسلط بر مهارت های اجتماعی؛

تسلط بر مهارت های خودمراقبتی (توانایی لباس پوشیدن و درآوردن لباس، مراقبت از خود، استفاده از توالت، حمام کردن، شستن و غیره) مستقیماً بر عزت نفس کودک تأثیر می گذارد و گام مهمی در جهت استقلال او است.

آموزش مهارت های سلف سرویس به شما امکان می دهد تا به طور موثر مشکلات گسترش ایده ها و دانش کودکان در مورد چیزهای اطراف، آموزش حسی، رشد گفتار، مهارت های حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم و همچنین توانایی انجام اقدامات تقلید و دستورالعمل های کلامی را حل کنید. ، روی یک مدل تمرکز کنید و دنباله خاصی از اقدامات را دنبال کنید.

شکل گیری مهارت های خودمراقبتی در کودکان با نیازهای ویژه یک ضرورت حیاتی برای آنها و والدینشان است. هدف ما کمک به شما برای کسب استقلال و خودکفایی در زندگی روزمره است.

توانبخشی اجتماعی و آموزشی

اهداف اصلی:

1. توسعه عملکردهای روانی حافظه، تفکر، تخیل، توجه، گفتار.

2. تشکیل استقلال.

3. رشد مهارت های حرکتی ظریف و درشت.

4- رشد توانایی بیان احساسات اولیه و پاسخگویی مناسب به احساسات دیگران.

5. شکل گیری انگیزه برای یادگیری.

6. رشد مهارت های شناختی.

7. ارائه به موقع کمک و حمایت روانی به کودک و والدین.

8. اطلاع رسانی، آموزش اقدامات توانبخشی، اصلاح روابط خانوادگی.

انواع فعالیت ها عبارتند از: 1) توسعه، 2) تقویت کننده.

خود درس به دو بخش تقسیم می شود: الف) توسعه (یا تقویت) فرآیندهای شناختی اساسی. ب) بازی (زمانی که کودکان فرصت بازی با "اسباب بازی های مورد علاقه خود" را دارند)، بنابراین برای تلاش خود در بخش اول درس پاداش دریافت می کنند.

مواد و روش هاکار آموزشی شامل فعالیت های اصلاحی و رشدی با کودک معلول است.

شاخص عملکردکلاس هایی برای اصلاح فرآیندهای شناختی اساسی، همراه با بهبود حافظه، توجه، تفکر، کسب استقلال است.

هنگام کار با کودکان معلول، نقض جزئی نظم و انضباط ممکن است: تظاهرات خستگی، حواس پرتی. مکالمات در کلاس در برخی موارد می توان به کودک اجازه انجام کار دیگری، استراحت یا ترک اتاق مطالعه را داد. این ویژگی های این دسته از کودکان باید با معلمان و والدین در میان گذاشته شود.

اقدامات توانبخشی برای اصلاح توانایی های ارتباطی

ارتباط فرآیند تعامل بین افراد خاصی است که یکدیگر را به شیوه ای خاص منعکس می کنند، با یکدیگر ارتباط دارند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

هدف بازی درمانی تغییر و بازسازی کودک نیست، نه اینکه مهارت های رفتاری خاصی به او بیاموزد، بلکه به کودک این فرصت را می دهد که خودش باشد.

بلوک اول(2 درس) شامل جمع کردن بچه ها می شود. بسیاری از تکنیک های پیشنهادی ایجاد یک موقعیت امن و مهربان را تضمین می کند که در آن کودک احساس درک متقابل، حمایت و تمایل به کمک در حل مشکلات (بازی های سرگرم کننده، مبتنی بر شی و در فضای باز) داشته باشد.

بلوک دوم(8-10 درس) کارهای اصلاحی اولیه را انجام می دهد.

بلوک سوم (2 درس)شامل تثبیت مهارت های اکتسابی و اشکال ارتباطی در بازی های مشترک کودکان است.

انواع تکنیک های بازی و غیر بازی استفاده می شود که کودکان را سرگرم می کند، توانایی آنها را برای جلوگیری از موقعیت های درگیری آزمایش می کند، درک متقابل، بازتاب و کنترل رفتار آنها را ارتقا می دهد.

بازی‌های پیشنهادی بر اساس روابط مشارکتی در بازی، بر مشارکت هماهنگ هر کودک در آنچه با همه پذیرفته شده است، و نه بر اساس روابط رقابتی با یکدیگر ساخته شده‌اند. اولین بازی ها بازی های مفرح و رقص گرد کودکان در طبیعت است. آنها بر اساس مدل های عامیانه ایجاد شده اند و حاوی عناصر فولکلور و فرهنگ عامیانه هستند. این گونه بازی ها قبل از هر چیز کودکان را جذب می کند زیرا نیازهای آنها را برای حرکت، ارتباط و گفتار شاعرانه تجسمی برآورده می کند.

بازی ها در یک توالی خاص به منظور افزایش الزامات برای سازماندهی رفتار کودک در گروه ارائه می شوند.

کار اصلاحی و رشدی یک گفتاردرمانگر

اختلالات گفتار یک پدیده نسبتاً رایج در بین کودکان است. علل این اختلالات بسیار متنوع است. پیچیده ترین آنها اختلالات ارگانیک است - دیزارتری، آلالیا، راینولالیا. در مقابل این پس زمینه، در بیشتر موارد، چنین کودکانی به یک درجه یا دیگری اختلالاتی در تلفظ صدا، واژگان، دستور زبان، و فرآیندهای واجی دارند.

همه این اختلالات باعث ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با دیگران و متعاقباً تغییرات شخصیتی خاصی می شود. اما با کار اصلاحی به موقع و کافی، عقب ماندگی ذهنی و اختلالات گفتاری قابل برگشت است. کار اصلاحی با کودکان معلول در مهدکودک با هدف غلبه بر اختلالات گفتاری و روانی آنها با برگزاری جلسات گفتار درمانی فردی در زمینه رشد مهارت های حرکتی مفصلی، تولید صداها، توسعه ادراک واجی، اصلاح عملکردهای آسیب دیده با در نظر گرفتن توانایی های هر کودک

کار اصلاحی شامل:

2. اصلاح گفتار درمانی در منزل.

سیستم کار اصلاحی و تربیتی

  • ایجاد کنترل بر روی موقعیت دهان
  • ژیمناستیک مفصلی
  • توسعه صدا
  • تصحیح تنفس گفتاری
  • توسعه حرکات مفصلی و پراکسیس مفصلی یا آپراکسی حرکتی
  • تصحیح تلفظ صدا
  • تصحیح تلفظ صدا

کار اصلاحی

کار اصلاحی در مراحل زیر انجام می شود:

1. مرحله - مقدماتی .

هدف:آماده سازی دستگاه A برای تشکیل الگوهای مفصلی.

در کودکان، r/v - پرورش نیاز به ارتباط کلامی، توسعه و شفاف سازی واژگان غیرفعال، تصحیح تنفس و صدا.

روش ها و تکنیک هابسته به سطح رشد گفتار متفاوت است. در صورت عدم وجود، واکنش‌های صوتی اولیه را تحریک کنید، باعث ایجاد onomatopoea شوید. این کار در زمینه درمان دارویی، فیزیوتراپی، ماساژ و تمرینات درمانی انجام می شود.

2. صحنه -شکل گیری مهارت های تلفظ ارتباطی .

هدف:توسعه ارتباطات گفتاری و تجزیه و تحلیل صدا. در صورت اسپاسم، شل شدن عضلات دستگاه L. انتخاب کنترل بر روی موقعیت دهان، توسعه حرکات مفصلی، توسعه صدا، اصلاح تنفس گفتاری، توسعه احساس حرکات مفصلی و تمرین مفصلی.

با شل کردن عضلات دستگاه A با آرامش عمومی - سپس گردن رحم، عضلات قفسه سینه، بازوها، سپس عضلات صورت.

ایجاد کنترل بر روی موقعیت دهان

مرحله 1 - تمرینات لب که به آرام کردن آنها و تقویت احساسات لمسی در ترکیب با بسته شدن غیرفعال دهان کمک می کند.

مرحله 2 - باز کردن فعال دهان را طبق دستورالعمل های شفاهی و بازگشت به موقعیت شروع آموزش می دهد.

مرحله 3 - بستن دهان به صورت غیرفعال - فعال انجام می شود.

وقتی سرش کج است برای کودک راحت‌تر می‌تواند دهانش را ببندد و وقتی سرش به عقب متمایل است باز کردنش راحت‌تر است. خمیازه انعکاسی احتمالی آنها وظایفی را برای تقلید از موقعیت دهان در نقاشی ها ارائه می دهند. سپس آنها کار را دشوارتر می کنند - از طریق لب های آرام ضربه بزنید، حرکات ارتعاشی انجام دهید.

ژیمناستیک مفصلی

ابتدا، آنالیزورهای ایمن تر (بصری، شنوایی، لمسی) متصل می شوند. بسیاری از تمرین‌ها با چشمان بسته انجام می‌شوند و توجه را به احساسات حسی جلب می‌کنند.

1. با پرورش لمس فعال انتهای زبان به دندان های پایین شروع می کنیم.

2. سپس حرکات فعال مختلف زبان.

3. تحریک ریشه زبان - انقباضات رفلکس زمانی که ریشه با کاردک تحریک می شود.

4. ثابت می شود - سرفه.

5. سپس حرکات متفاوت ظریف تر با نوک زبان.

توسعه مهارت های حرکتی مفصلی به طور سیستماتیک و فعال انجام می شود.

ما از مجموعه عمومی استفاده می کنیم، سپس تمرین را برای استفاده در آینده ادغام می کنیم.

توسعه احساسات حرکت مفصلی و پراکسیس بیانی

برای توسعه بازخورد حرکتی حرکتی، ما انجام می دهیم

تمرینات:

1. تکان دادن لب های بالا و پایین، صاف کردن لب ها، پایین آوردن و بالا بردن فک پایین. "تاب" - جلوی آینه، بدون آن، چشمان خود را ببندید. خود گفتاردرمانگر این حرکت را انجام می دهد و کودک آن را نام می برد.

2. آموزش مدارهای حسی - مفصلی:

الف) بلابیال - لب ها به طور غیر فعال بسته می شوند، در این حالت نگه داشته می شوند، سپس از طریق لب ها دمیده می شوند و آنها را از هم جدا می کنند.

ب) لبی-دندانی - با انگشت اشاره دست چپ لب بالا را بلند می کنیم و دندان های بالا را در معرض دید قرار می دهیم، با انگشت اشاره دست راست لب پایین را تا سطح دندان های ثنایا بالا می آوریم و می خواهیم باد کند.

ج) لینگوال-آلوئولار - نوک زبان در برابر فرآیند آلوئولی فشار داده شده و نگه داشته می شود، درخواست دمیدن، شکستن تماس.

د) زبانی-کامی - سر به عقب پرتاب می شود، پشت زبان به سمت کام سخت بالا می رود، کودک سرفه می کند، ما توجه را روی احساسات زبان متمرکز می کنیم.

موسسه بودجه شهرداری آموزش تکمیلی

مرکز رشد و خلاقیت علمی و فنی کودکان و نوجوانان شهرستان

خلاصه درس

موضوع: مناظر دریایی "Moonwalk"

درس انفرادی با کودک معلول در خانه

انجمن کودکان "براش جادویی".

معلم آموزش تکمیلی:

یودینا داریا سرگیونا.

تولا 2016

تاریخ برگزاری: 03.2016

محل: MBUDO "GCR و NTTD و یو".

سن کودک: 10 سال.

سال تحصیل: دومین.

تعداد: 1 نفر.

اشکال سازماندهی فعالیت های آموزشی: کار فردی

تجهیزات کلاس:

    طرحوتصاویر;

    کاغذبرایآبرنگ;

    رنگ می کند- گواش,

    برس هاسنجابیاتسویه حساب2, 5, 10;

    سادهمدادوپاک کنبرایطرح;

    شیشه, پارچه روغنی

    مواد بصری

هدف: یک منظره دریایی را بر اساس یک مدل به تصویر بکشید، با طراحی، نحوه استفاده صحیح از رنگ های متضاد در به تصویر کشیدن شب را بیاموزید. در حین مشاهده مطالب بصری مکالمه کوتاهی داشته باشید.

وظایف:

آموزشی:

1. تثبیت دانش دانش آموز از مبانی ترکیب.

2. رفع طیف رنگ.

3. تجمیع دانش در مورد انواع هنرهای زیبا و نقاشی که قبلاً مطالعه شده است.

4. نقش رنگ را در منظره، خلق و خو، نگرش نشان دهید.

5. معرفی دانش آموز با نوع جدیدی از منظره - "دریا".

آموزشی:

1. توسعه پشتکار، توانایی تکمیل کار آغاز شده است.

2. رشد تخیل خلاق.

3. شکل گیری مهارت های کار مستقل.

4. توسعهکارکردهای اساسی تفکر: درون نگری، عزت نفس.

5. رشد مهارت های حرکتی ظریف، بنابراین، گفتار و توانایی های ذهنی کودک معلول، هوش.

6. رشد حافظه و توجه، توانایی بیان احساسات و حالات ذهنی خود از طریق نقاشی.

7. توسعه و اجرای پتانسیل موجود کودک معلول.

8. ایجاد توانایی برای کنار آمدن با انزوای درونی.

آموزشی:

1. آموزش ذوق زیبایی شناختی.

2. آموزش پاسخگویی عاطفی به پدیده های فرهنگ هنری.

3. پرورش حس تعلق و عشق به طبیعت بومی ما.

4. پرورش تمایل به انجام کار با کیفیت.

روش های تدریس: بصری، عملی

هنگام برگزاری کلاس با کودکان معلول، شرایط زیر باید رعایت شود:

سرعت یادگیری کمتر در مقایسه با کودکان سالم؛

مشارکت بهینه کودکان در فعالیت های عملی مبتنی بر موضوع؛

تکیه بر توسعه یافته ترین ویژگی های مثبت کودک؛

مدیریت متمایز فعالیت های کودکان و اصلاح اعمال آنها.

ساختار درس:

زمان سازماندهی؛

تکرار مطالب مطالعه شده؛

یادگیری یک موضوع جدید از طریق گفتگو، مشاهده بازتولید هنرمندان.

دقیقه تربیت بدنی;

بخش عملی؛

اتمام کار و جمع بندی؛

انعکاس.

پیشرفت درس:

    لحظه سازمانی (1 دقیقه)

با درود؛

بررسی آمادگی برای کلاس

    تکرار مطالب تحت پوشش، تعیین اهداف و مقاصد (5 دقیقه)

هدف از درس امروز ما معرفی نوع جدیدی از منظره - "منظره دریا" است. وظیفه ما این خواهد بود که یاد بگیریم چگونه آب، شب را به درستی به تصویر بکشیم و همچنین از رنگ های متضاد استفاده کنیم (مثلاً سیاه در ترکیب با سفید و آبی با زرد و غیره)، از کمترین تعداد سایه ها در کار خود استفاده کنیم، زیرا در تصویر شب معمولاً بیش از 3-4 رنگ استفاده نمی شود.

برای شروع، مطالب ارائه شده را مرور می کنیم و به یاد می آوریم که مهمترین وسیله بیان هنری چیست؟پاسخ دانش آموز: رنگ

یکی دیگر از جنبه های مهم در هنرهای زیبا، ترکیب بندی است. برای ایجاد یک تصویر، باید آن را به درستی ترکیب کنیم. بیایید به یاد بیاوریم که ترکیب چیست؟پاسخ: ترکیب بندی، چیدمان صحیح اجسام بر روی یک ورق کاغذ است.

در مرحله بعد، تصاویر مختلفی نشان داده می شود و کودک باید ببیند و تعیین کند که آیا اشیا به درستی یا نادرست روی آنها قرار گرفته اند. بعد، بیایید به یاد بیاوریم که چه رنگ هایی وجود دارد.پاسخ: گرم و سرد، شاد و غمگین، آرام و غنی، روشن و تاریک و غیره.

حالا بیایید در مورد ژانرهای اصلی نقاشی صحبت کنیم، یعنی. به روشی متفاوت - در مورد انواع نقاشی؟

پاسخ: منظره، پرتره و طبیعت بی جان. از آنجایی که امروز درس ما به ژانری در نقاشی مانند منظره اختصاص دارد، لطفا به این سوال پاسخ دهید که منظره چیست؟

پاسخ: منظره - این تصویری از طبیعت، حومه شهر، ساختمان ها، بدنه های آبی و غیره است. انواع اصلی مناظر چیست؟

دانش آموزان: روستایی، شهری، روستایی، معماری، منظره دریا، منظره به فصل (زمستان، تابستان و غیره).

    یک موضوع جدید را از طریق گفتگو و مشاهده آثار هنرمندان (3 دقیقه) کاوش کنید.

بعد از اینکه در مورد انواع، ژانرهای هنرهای زیبا، رنگ و انواع آن صحبت کردیم، به یاد آوردیم که منظره و انواع آن چیست، بیایید در مورد نقاشی هنرمندان صحبت کنیم و مشخص کنیم که آنها از چه ترکیبی از رنگ، حالت و تکنیک در آثار خود استفاده کرده اند. .

معلم نمایش می دهد و در مورد بازتولید هنرمندان بزرگ و مدرن با موضوع "منظره دریا" و همچنین نقاشی هایی که شب را به تصویر می کشد، اظهار نظر می کند. کودک به نظرات معلم گوش می دهد و در مورد مطالبی که مشاهده کرده است بحث می کند.

    دقیقه تربیت بدنی (1 دقیقه)

    بخش عملی (30 دقیقه)

قبل از شروع کار، کودک از بین نمونه های ارائه شده، کاری را که بیشتر دوست دارد انتخاب می کند. سپس باید انگشتان خود را با تمرینات گرم و گرم کنید. سپس چندین طرح می سازند، موفق ترین را انتخاب می کنند و تنها پس از آن شروع به کار می کنند. ورق کاغذ به صورت افقی قرار می گیرد.

توصیه های معلم: حالا بیایید تخیل، خلاقیت خود را نشان دهیم و یک منظره دریایی با موضوع "مسیر مهتاب" ترسیم کنیم، که باید با شب در دریا، انعکاس ماه در آب و ترکیب رنگ های تیره و روشن مرتبط باشد.

طراحی با مداد.

معلم بر کار دانش آموز نظارت می کند و توصیه هایی را ارائه می دهد:

ما طرح را با یک مداد سخت (T یا TM) بدون فشار دادن زیاد می سازیم، همانطور که از طریق رنگ نشان داده می شود.

هنگام ساخت یک طرح، نیازی به کشیدن عناصر واضح در نقاشی خود ندارید، زیرا یک طرح فقط یک تصویر تقریبی و اولیه از اشیاء است.

اتمام طرح و انجام کار رنگ

کار رنگ را به صورت مرحله ای انجام می دهیم. از چپ به راست شروع به کشیدن می کنیم و از بالا به پایین حرکت می کنیم. ابتدا پس زمینه اصلی را ترسیم می کنیم - آسمان و آب. آنها باید تقریباً یک رنگ باشند. یک دایره پر نشده در آسمان برای ماه می گذاریم. سپس زمین و کوه های ساحل را با استفاده از رنگ های مشکی، قهوه ای و آبی به تصویر می کشیم، زیرا این ها تاریک ترین نقاط کار ما هستند. پس زمینه را آماده کرده ایم و حالا می گذاریم خشک شود.

حالا عناصر اصلی ترکیب خود را ترسیم می کنیم (ماه و مسیر قمری) و به سراغ رنگ های روشن (سفید و زرد) می رویم. ما با استفاده از رنگ‌های سفید و زرد با حرکات بلند و به تدریج از بین می‌رویم، هایلایت روی آب ایجاد می‌کنیم. بگذارید کار خشک شود.

با استفاده از رنگ‌های سیاه، آبی و سفید، ابرهای شبانه کوچک را در آسمان ترسیم می‌کنیم و به این ترتیب فضاهای خالی ترکیب خود را پر می‌کنیم. شاید کار ما آماده است. باید حساب کنیم

6. خلاصه درس. تجزیه و تحلیل آثار به دست آمده (2 دقیقه).

معلم، همراه با دانش آموز، کار انجام شده را مرور می کند، آنها را با هم مورد بحث و ارزیابی قرار می دهد، و تجزیه و تحلیل می کند که چه کارهایی را با موفقیت بیشتری انجام داده اند و چه کارهایی را در طول فرآیند کار کمتر انجام داده اند.

7. بازتاب (3 دقیقه)

معلم:

امروز در کلاس چه آموختیم؟

چه چیزی را بیشتر دوست داشتید؟

چه چیزی باعث مشکلات شد؟

ممنون از درس!

8. نتیجه گیری - تعمیم.

وی. سوخوملینسکی. تصادفی نیست که اکثریت همه کودکان دارای معلولیت به هنر و صنایع دستی و هنرهای زیبا مشغول هستند. این به توسعه مهارت های حرکتی دست کمک می کند، افق دید شما را گسترش می دهد، درک شما از هنر را عمیق تر می کند و به شما می آموزد که از آن لذت ببرید.. هر ملاقات یک کودک و یک معلم یک نوع درس زندگی است، درس مهربانی. اما مهمتر از همه، درجه آزادی کودک در ارتباط با دنیای اطرافش افزایش می یابد، خوش بینی و اعتماد به نفس او رشد می کند و سازگاری او در جامعه رخ می دهد.

کلاس برای کودکان معلولبرخلاف کلاس هایی که با بچه های معمولی برگزار می شود، آنها اجتماعی تر هستند، انحرافات زیادی در ارتباط با زندگی، محیط زیست و جامعه وجود دارد. معلمی که با چنین کودکانی کار می کند باید نسبت به همه اتفاقاتی که کودک و خانواده را نگران می کند حساس باشد. با آموزش به کودکان، خود معلم از آنها قدرت اراده، شفقت را می آموزد و در موقعیت های زندگی خود تجدید نظر می کند.

اگر معلم در فرآیند آموزش و تعلیم از تکنیک های تربیتی و اصلاحی مؤثر استفاده کند، تخلفات تا حد زیادی جبران می شود. اما مهمتر از همه، درجه آزادی کودک در ارتباط با جامعه افزایش می یابد، خوش بینی و اعتماد به نفس او رشد می کند و سازگاری او در جامعه رخ می دهد.

کار اصلاحی و رشدی روانشناختی با کودکان معلول و کودکان معلول.

مرتبط بودن موضوعنیاز به ارائه کمک‌های روانشناختی و آموزشی مؤثر به کودکان معلول، کودکان با توانایی‌های بهداشتی محدود، کودکانی که از نظر آموزشی نادیده گرفته شده‌اند، کودکان خانواده‌های مشکل‌ساز و ناکارآمد نهفته است.

مدرسه فنی اجتماعی-اقتصادی ما کودکانی را با مشکلات سلامتی مختلف، اغلب پیچیده و پیچیده ثبت نام می کند که کسب تجربه در برقراری ارتباط با مردم را دشوار می کند. این تجربه برای اجتماعی شدن موفق بیشتر در جامعه ضروری است. بسیاری از دانش‌آموزان قبلاً در خانه یا به صورت انفرادی تحصیل می‌کردند، که علاوه بر مشکلات آموزشی و تربیتی، مشکلات جدی اجتماعی-روانی مرتبط با مهارت‌های ارتباطی توسعه نیافته را نیز ایجاد می‌کند. دانش‌آموزان دیگری که قبلاً در مدارس و کلاس‌های متوسطه عادی تحصیل کرده بودند، تجربیات بسیار منفی از تعامل با افراد دیگر داشتند که با عدم پذیرش و عدم تحمل نسبت به افرادی که شبیه من نیستند همراه بود. (متاسفانه این پدیده ها هنوز در جامعه ما مشکلات حاد روانی باقی مانده است). این تجربه منفی به شکل گیری مهارت های ارتباطی ناکافی کمک می کند که نیاز به اصلاح روانشناختی دارد. یک گروه خاص دیگر از دانش آموزان وجود دارد: کودکان یتیم و کودکان بدون مراقبت والدین. اقامت طولانی مدت کودکان در شرایط سرپناه نیز بر رشد مهارت های ارتباطی تأثیر منفی می گذارد: تظاهرات شکل نیافته یا ناکافی آنها مشاهده می شود.

بدین ترتیب، مربوطفعالیت روانشناس تربیتی SET کار اصلاحی بر روی رشد مهارت های ارتباطی در کودکان معلول و کودکان با قابلیت های بهداشتی محدود است.

اهمیت عملی. در کلاس های اصلاحی و رشدی، انتظار می رود کودک برای کار بیشتر با معلم روانشناس، هماهنگ سازی و بهینه سازی حالت عاطفی، تسلط بر روش های تعامل با محیط اجتماعی و خود، دستیابی به ثبات درونی، تثبیت مثبت، نگرش عاطفی مثبت داشته باشد. عزت نفس، افزایش مقاومت در برابر استرس و اعتماد به نفس، عادی سازی سطح پرخاشگری.

هدف و وظایف.

هدف:ایجاد روحیه عاطفی مثبت برای کودک برای کار بیشتر با یک روانشناس آموزشی، توسعه مهارت های ارتباطی، توسعه مهارت های آموزشی، رشد عمومی، آموزش روانی.

وظایف:

توسعه اعتماد به نفس.

شکل گیری انعطاف پذیری در ارتباطات.

شکل گیری رفتار اجتماعی گرا.

توسعه خود تنظیمی داوطلبانه رفتار.

شکل گیری پایداری در دستیابی به اهداف بدون تبدیل به پرخاشگری.

عادی سازی سطح پرخاشگری.

هنگام برگزاری کلاس ها، تعدادی از مشکلات ایجاد می شود:

1) سطح پایین توسعه عمومی؛ 2) بی ثباتی عاطفی؛ 3) عدم رعایت استانداردهای اخلاقی. 4) سطح پایین خودکنترلی. برای غلبه بر این مشکلات، مهم است: 1) در درس اول، همراه با بچه ها، چندین قانون اساسی (5-7) گروه را تدوین کنید، این قوانین را در مکانی قابل مشاهده قرار دهید و به طور دوره ای به آنها مراجعه کنید. 2) به شدت به طرح درس پایبند باشید. 3) تمرینات آرام با هدف توسعه تفکر باید با بازی های فعال جایگزین شود. 4) از مونولوگ های طولانی و یکنواخت، آموزه ها، بحث ها اجتناب کنید. 5) از شیوه ارتباط دوستانه استفاده کنید، از تمجید استفاده کنید.

درس شماره 2.اهداف: توسعه مهارت های ارتباطی، انسجام گروهی، حفظ روحیه عاطفی مثبت.

1. تمرین احوالپرسی. بچه ها به نوبت نام خود را صدا می زنند و کیفیت (ویژگی شخصیت) ذاتی آن و حیوانی که فکر می کنند شبیه آنهاست. کودک بعدی نام، کیفیت قبلی و حیوان را تکرار می کند و سپس خود را معرفی می کند. هر بار کودک سعی می کند ویژگی جدیدی را نامگذاری کند و چیز جدیدی را در خود کشف کند.

دایره ای نشسته اند، هر کدام از بچه ها دست هایشان را روی گونه هایشان می گذارند، و برخی دست هایشان گرم است، بعضی ها سرد هستند، سپس از بچه ها دعوت می کنم دست هایشان را گرم کنند، کف دست هایشان را به هم بمالند تا گرم شوند، سپس بدون اینکه گرم شوند. از روی صندلی‌های خود بلند شوید، دستان خود را بگیرید و به یکدیگر گرما، حمایت و درک متقابل بدهید، احساس کنید که گروه شما یک کل واحد است. دستان خود را با هم بالا ببرید و تصور کنید که گروه شما یک گل بزرگ و زیبا است و دستان شما گلبرگ های این گل هستند که گرما، هماهنگی و درک متقابل را ساطع می کنند.

2. قوانین گروه را تکرار می کنیم (حرف یکدیگر را قطع نکنید، نسبت به یکدیگر مدارا نشان دهید، نظر طرف مقابل را جدی بگیرید، فقط با استفاده از عبارات سانسور شده ارتباط برقرار کنید، احترام متقابل را برای یکدیگر نشان دهید).

3. بحث "احساسات در زندگی ما". ما در مورد اینکه چه احساساتی وجود دارد (مثبت، منفی)، چه احساساتی در زندگی شما بیشتر است، با چه چیزی مرتبط است، چه رویدادها و لحظاتی شما را خوشحال می کند، بحث می کنیم. ما احساسات را در یک دایره نامگذاری می کنیم، ابتدا مثبت، سپس منفی. ما افق های خود را در حوزه احساسی گسترش می دهیم، 10 خط احساس، 4 احساس در هر خط وجود دارد، به عنوان مثال: خشم: تحریک - عصبانیت - عصبانیت - عصبانیت یا شادی: لذت - شادی - لذت - شادی و غیره. 4. تمرین "ذره گرما". کودک کسی که کنارش نشسته را به نام خطاب می‌کند و می‌گوید: «به‌عنوان مثال آنیا، با شما (نام) گرم‌تر رفتار خواهم کرد. 5. یک رویداد درخشان در زندگی. به نوبت، بچه ها یک رویداد روشن در زندگی خود را به یاد می آورند و در مورد آن صحبت می کنند (لحظات روشن، برداشت ها)، که خوشحال، شگفت زده و خاطره دلپذیری از خود به جا گذاشت. 6. تمرین «من خوشحالم وقتی...» هر کودک به نوبت جمله ای را تمام می کند، مثلاً: ... همه زنده و سالم هستند یا ... حالم خوب است.

۷- تمریناتی را برای کاهش استرس عاطفی انجام می دهیم تا یاد بگیریم پرخاشگری را کنترل کنیم. تمرین هایی مانند محکم بستن چشم ها، ثابت کردن آنها، نگه داشتن آنها برای چند ثانیه و باز کردن شدید چشم ها. ما همین کار را با دستانمان انجام می دهیم: تا جایی که می توانیم مشت هایمان را گره می کنیم، آنها را ثابت می کنیم، چند ثانیه نگه می داریم و به شدت رها می کنیم، و همین کار را روی پاهایمان انجام می دهیم: انگشتانمان را گره می کنیم، ثابت می کنیم. آنها را چند ثانیه نگه دارید و به شدت رها کنید و غیره.

8. تمرین سیار "دیگ" (دیگ را با دست خود از مقوا درست کردیم). موسیقی پخش می شود، همه در یک دایره، کاسه ساز را روی سر یکدیگر می گذارند، موسیقی خاموش می شود، هر کسی که کاسه ساز روی آن فرود می آید از بازی حذف می شود تا زمانی که فقط یک برنده باقی بماند.

9. هنر درمانی. ما هرکدام حال و هوای خودمان را می کشیم (برای انتخاب، هرکس انتخاب می کند که با چه چیزی بکشد، می تواند رنگ باشد، می تواند مداد باشد، می تواند قلم های نمدی باشد) و بعد از اینکه همه ترسیم کردند، درباره احساساتی که کشیده اند بحث می کنیم. ، چه کسی در چه خلقی است و چرا.

10. بازخورد. جمع بندی: به اشتراک گذاشتن برداشت ها، احساسات، آرزوها. امروز چه چیزهای جدیدی یاد گرفتم که دوست داشتم؟

11. تمرین آخر "از شما برای داشتن چنین گروهی متشکرم." هر کودک به نوبه خود رو به همسایه خود می کند، او را به نام صدا می کند و می گوید متشکرم که در این گروه درس می خوانید، به عنوان مثال Seryozha، ممنون که در این گروه درس می خوانید.

Belousova N.V.
معلم اجتماعی شاخه شوروی
GKU SO "مرکز کمک های اجتماعی به خانواده و کودکان منطقه سامارا"

کلاس های رشد گروهی با کودکان معلول با استفاده از وسایل کمک آموزشی فنی به عنوان راهی برای اجتماعی شدن در گروه های کوچک

اجتماعی کردن کودکان دارای معلولیت یکی از ضروری ترین وظایف مربیان اجتماعی است که با این دسته از خانواده ها کار می کنند. مراکز "خانواده" با برگزاری رویدادهای موضوعی مختلف، تعطیلات، جلسات و سازماندهی گروه های توسعه، شرایطی را برای اجتماعی شدن کودکان معلول ایجاد می کنند.
در سال‌های اخیر، تعداد خانواده‌هایی که کودکان معلول را بزرگ می‌کنند افزایش یافته است: به عنوان مثال، در منطقه Sovetsky سامارا، تا 1 ژانویه 2013، 448 نفر در پایگاه داده کودکان معلول، 469 نفر در سال 2014 وجود داشتند. ، 2015. – 508.
با تشکر از برنامه شهرداری شهر. سامارا "سامارا برای کودکان: ما متفاوت هستیم - ما برابر هستیم" برای سال های 2013-2017، کودکان معلول در سن مدرسه این فرصت را داشتند که لپ تاپ دریافت کنند، که امکان گسترش فرصت ها برای مطالعه عمیق تر موضوعات مدرسه، گسترش دانش عمومی، افق دید خود را گسترش دهند و تعداد دوستان خود را افزایش دهند.
با این حال، بسیاری از خانواده‌هایی که کودکان معلول را بزرگ می‌کنند، در تسلط بر تجهیزات رایانه‌ای که دریافت کرده‌اند، مشکل دارند. در همین راستا، مرکز خانواده شروع به دریافت درخواست‌هایی از والدین برای کمک به فرزندان خود در رشد مهارت‌های کامپیوتری و ایجاد کلاس کامپیوتر کرد.
ارتباط چنین آموزش هایی در گروه های کوچک غیرقابل انکار است: مهارت های کامپیوتری به کودکان ناتوان کمک می کند تا گفتار، فرآیندهای شناختی، توانایی گوش دادن و شنیدن، پیروی مداوم دستورالعمل ها، معاشرت در گروه های کوچک، ارتباط با یکدیگر و ایجاد روابط در یک تیم را به کودکان ناتوان کمک می کند.
علاوه بر این، آموزش سواد اولیه کامپیوتر به کودکان دارای معلولیت می تواند بر تصمیم گیری برای انتخاب یک حرفه تاثیر بیشتری بگذارد. از یک نظرسنجی از 50 نوجوان معلول 14 تا 23 ساله، 16 درصد از نوجوانان تمایل به تبدیل شدن به یک برنامه نویس، متخصص در شبکه های کامپیوتری را ابراز کردند.
در سال 1393 به عنوان بخشی از اجرای برنامه شهرداری این شهر. سامارا "سامارا برای کودکان: ما متفاوت هستیم - ما برابر هستیم" برای سال 2013-2017، یک کلاس کامپیوتری "Infoznayka" در مرکز خانواده در منطقه Sovetsky برای کودکان دارای معلولیت افتتاح شد.
برای کلاس های کلاس کامپیوتر "Infoznayka" برنامه ای برای آموزش به کودکان دارای معلولیت و والدین آنها دوره ای در زمینه سواد رایانه ای اولیه ایجاد شد و همچنین در کلاس های توسعه عملکردهای ذهنی بالاتر از برنامه رایانه ای "Murzilka" استفاده شد. بیایید یک افسانه بکشیم."
در کار با کودکان معلول، هدف زیر تعیین شد: حمایت روانی و آموزشی از کودک دارای معلولیت با استفاده از وسایل کمک آموزشی فنی، اجتماعی شدن در گروه های کوچک و آموزش سواد اولیه کامپیوتر.
متخصصان وظایف زیر را حل می کنند:

  • توسعه فرآیندهای ذهنی (ادراک، توجه، حافظه، تفکر، تخیل).
  • گسترش دانش در مورد جهان اطراف ما؛
  • ترویج رشد گفتار؛
  • توسعه توانایی های خلاق؛
  • توسعه مهارت های ارتباطی و توانایی کار در یک گروه؛
  • توسعه مهارت های کامپیوتری

این برنامه که برای 7 درس (7 ساعت) طراحی شده بود، در سه گروه آزمایش شد که 26 نفر (13 کودک و 13 والدین) در آن شرکت کردند.
از 13 کودک - 5 کودک با هوش حفظ شده و 8 کودک با عقب ماندگی ذهنی، 1 کودک با ناشنوایی حسی عصبی دو طرفه، 1 کودک با کم شنوایی حسی عصبی دو طرفه، 4 کودک با اختلالات بینایی، 3 کودک فلج مغزی، 2 کودک مبتلا به سندرم داون، 1 کودک مبتلا به اوتیسم
برای کودکان مبتلا به بیماری های مختلف که خود را در یک گروه یافتند، شرایط برای تعامل با یکدیگر فراهم شد: معرفی خود به دیگران، صحبت در مورد خود، ایجاد اسلاید با عکس اعضای گروه، یادگیری اطلاعات لازم هنگام تعامل با کودکان دیگر، کمک کردن یکدیگر (عکس 1).

کلاس هایی با کودکان معلول همراه با والدین در کلاس کامپیوتر Infoznayka

هر گونه موفقیت مثبت کودکان دارای معلولیت با حمایت معلم و گروه حمایت می شد.
به عنوان مثال، ورونیکا (14 ساله، با تشخیص اختلال در سیستم اسکلتی عضلانی، تغییر شکل و اختلال در مهارت های حرکتی دست ها، عقب ماندگی ذهنی خفیف) خودش به جای کشیدن چمن با قلم مو در برنامه Paint این ایده را مطرح کرد. زیگزاگ، برای استفاده از شکل هندسی "خط" (عکس 2، 3).

ورونیکا و مادرش در کلاس

عکس 3. نقاشی ورونیکادر برنامه Paint "House"

نیکیتا (11 ساله، با تشخیص سندرم داون، عقب ماندگی ذهنی) توانست به طور مستقل و بدون کمک یک بزرگسال یک ماشین بکشد (عکس 4، 5).

نیکیتا و مامان در کلاس

عکس 5. نقاشی نیکیتا در برنامهرنگ کنید"ماشین"

رستم (14 ساله، با تشخیص ناشنوایی حسی عصبی دو طرفه، فلج مغزی، آب مروارید عمل شده مادرزادی، نقص مادرزادی قلب) توانست در برنامه Paint که به مناسبت هفتادمین سالگرد جنگ بزرگ میهنی، رتبه هفتم را به دست آورد، تصویری را ترسیم کند. مسابقه گرافیک کامپیوتری شهری در اینترنت برای کودکان دارای معلولیت "70 سال پیروزی در جنگ بزرگ میهنی" در رده "نقاشی" (عکس 6،7).

رستم با مادرش سر کلاس

عکس 7. نقاشی رستمدر برنامه Paint "روز پیروزی"

در کلاس های کامپیوتر، والدین دستیار تدریس می کنند. به عنوان مثال، مادر رستم مترجم زبان اشاره برای پسرش شد، که به کودک کمک کرد مطالب آموزشی را که در کلاس دریافت می‌کرد بهتر درک و جذب کند.
داشا (11 ساله، با تشخیص نقص بینایی، شکاف کام عمل کرده) استفاده از چاپگر را آموخت و کتاب های رنگ آمیزی برای کل گروه کودکان تولید کرد. او همچنین به کودکان دیگر کمک کرد تا کارهایی را که در برنامه کامپیوتری "Murzilka" برای آنها دشوار بود درک کنند. بیایید یک افسانه بکشیم» (عکس 8).


داشا در کلاس

دایانا (11 ساله، با تشخیص فنیل کتونوریا) روش جدیدی برای طراحی ارائه "دوستان من" ارائه کرد: او گفتار محاوره ای را مانند کمیک ها در اسلایدها وارد کرد که در آن کودکان در عکس ویژگی های نویسنده را توصیف کردند. از ارائه. دایانا با همکلاسی خود یولیا به کلاس آمد (عکس 9، 10).

دایانا در کلاس


اسلاید از ارائه دایانا "دوستان من"

دیما (10 ساله، با تشخیص عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم) اولین کسی بود که تمام سطوح را در برنامه کامپیوتری "Murzilka" تکمیل کرد. بیایید یک افسانه بکشیم، که همه بچه های گروه را شگفت زده کرد (عکس 11).


دیما در کلاس
در گفتگوی شخصی با مادر دیما، معلوم شد که فرزندش از رفتن به کلاس های مرکز خانواده لذت می برد و این تمایل به او اجازه داد تا از آن در اصلاح رفتار کودک استفاده کند.
این نکته را نیز متذکر می شوم که حضور کودک مبتلا به اوتیسم در کلاس کامپیوتر، معلم را ملزم می کرد که به طغیان های عاطفی کودک در کلاس ها به درستی پاسخ دهد. بنابراین، به عنوان مثال، اگر چیزی درست نشد، دیما به شدت واکنش نشان داد و بقیه گروه را با احساسات خود ترساند. برای معلم مهم است که به موقع به کودک کمک کند، از تحریکات مثبت استفاده کند، آرامش خود را حفظ کند و با تمام امکانات به بقیه گروه نشان دهد که هر اتفاقی که در کلاس می افتد برای این کودک عادی است و تهدیدی ایجاد نمی کند. به کودکان دیگر
در نتیجه کلاس‌های کامپیوتر، اعضای گروه مهارت‌هایی را در زمینه‌های Paint، Microsoft Office PowerPoint، Microsoft Word و برنامه آموزشی برای کودکان «Murzilka» کسب کردند. بیایید یک افسانه بکشیم."
بچه ها و والدینشان مهارت های صفحه کلید را به دست آوردند، یاد گرفتند نقاشی هایی را روی یک موضوع خاص ایجاد کنند، ارائه ها، جداول، درج مطالب و عکس های لازم در یک سند، کار با متن، ایجاد پوشه ها و ذخیره اسناد لازم در آنها، قادر به تکمیل وظایف بودند. برای توسعه حافظه و تفکر، تخیل، توجه.
در طول کلاس ها، بچه ها با هم دوست شدند، به راحتی ارتباط برقرار کردند و در طول کلاس ها به یکدیگر کمک کردند.
در پایان دوره اولیه سواد کامپیوتر در کلاس Infoznayka به تمامی کودکان گواهی پایان دوره اولیه سواد کامپیوتر و همچنین کار و الگوریتم هر درس به طور رسمی اعطا شد (عکس 12).

ارائه گواهینامه به شرکت کنندگان کلاس کامپیوتر Infoznayka

در طول کلاس های کامپیوتر با کودکان معلول، یک رویکرد فردی برای هر کودک استفاده شد.
در طی فرآیند یادگیری، مشخص شد که کودکان معلول:

  • نیاز به تحریک مداوم اعمال خود، اصلاح وضعیت عاطفی آنها.
  • با ناتوانی های جسمی شدید می تواند مطالب را درک کند و رویکرد خلاقانه ای برای تکمیل وظایف داشته باشد.
  • با هوش حفظ شده آنها می توانند با استفاده از الگوریتم درس و با کمی کمک معلم کار کنند.
  • عقب ماندگی ذهنی خفیف زمانی که هر مرحله از کار به وضوح نشان داده شده باشد، مطالب مورد مطالعه را بهتر درک می کند.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی انجام شده در پایان دوره اولیه سواد رایانه، همه کودکان و والدین کلاس ها را دوست داشتند؛ آنها خاطرنشان کردند که دانش به دست آمده در هنگام مطالعه برنامه درسی مدرسه مفید خواهد بود.
بسیاری از والدین پس از کلاس ها همچنان با یکدیگر در ارتباط هستند و در رویدادهایی که در مرکز خانواده برگزار می شود با فرزندان خود ملاقات می کنند.

کار روانشناس با کودکان معلول

در حال حاضر مشکل حمایت روانی از کودکان معلول موضوع تحقیقات متخصصان بسیاری از شاخه های دانش علمی است. روانشناسان، فیلسوفان، جامعه شناسان، معلمان، روانشناسان اجتماعی و... جنبه های مختلف این فرآیند را در نظر می گیرند، مکانیسم ها، مراحل و مراحل، عوامل حمایت روانی را بررسی می کنند.

با این حال، مشکلات حمایت روانی از افراد دارای معلولیت به طور کلی، و کودکان دارای معلولیت به طور خاص، هنوز موضوع تحقیق خاصی در ادبیات داخلی نیست. اگرچه مشکل حمایت روانی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به اختلالات رشد ذهنی و جسمی هم از نظر نظری و هم از نظر عملی بسیار مرتبط است.

ناتوانی در کودکان به معنای محدودیت قابل توجه در فعالیت های زندگی است، که به ناسازگاری اجتماعی کمک می کند که ناشی از اختلالات رشدی، مشکلات در مراقبت از خود، ارتباط، یادگیری و تسلط بر مهارت های حرفه ای در آینده است. کسب تجربه اجتماعی توسط کودکان معلول و گنجاندن آنها در سیستم موجود روابط اجتماعی مستلزم اقدامات اضافی، بودجه و تلاش های جامعه است (اینها ممکن است برنامه های ویژه، مراکز توانبخشی ویژه، موسسات آموزشی ویژه و غیره باشند).

موضوع حمایت روانی از کودکان دارای ناتوانی های رشدی موجود یکی از اصلی ترین و مهم ترین موضوعات در تاریخ آموزش استثنایی است، زیرا سیستم حمایت روانی باید تابع الزام اصلی - اصلاح، تضعیف نقایص رشدی کودکان دارای معلولیت باشد. و همچنین رشد شخصیت کودکان دارای معلولیت به طور کلی.

آموزش یک حق مسلم بشری است. با این حال، همه کودکان دارای معلولیت، صرف نظر از اشکال تجلی آن، فرصت تحصیل در مدارس آموزش عمومی را ندارند. تقریباً همه مدارس برای افراد دارای معلولیت که به سختی حرکت می کنند کاملاً غیرقابل دسترس هستند: آنها به رمپ یا آسانسور لازم مجهز نیستند. مدارس عادی قاعدتاً شرایطی برای آموزش به کودکان دارای اختلالات شنوایی، بینایی، گفتار... ندارند.

علاوه بر این، کودکان معلول اغلب با نگرش های منفی نسبت به خود مواجه می شوند: آنها اغلب به عنوان کودکانی بیمار در نظر گرفته می شوند که نیاز به توجه ویژه دائمی دارند و مهمتر از همه، نمی توانند در مدرسه درس بخوانند. آنها می توانند در مدارس تخصصی یا مدارس شبانه روزی یا با تحصیل در خانه آموزش ببینند. این روش تا حد زیادی در کشور ما رایج ترین است، اما این رویکرد در حال حاضر منسوخ شده است.

کودکان دارای معلولیت نیز کودک هستند. مانند همه کودکان، آنها برای رشد به ارتباط با همسالان خود نیاز دارند. آنها، مانند سایر کودکان، علایق، سرگرمی ها، رویاهای خود را دارند که "وقتی بزرگ شدی به کسی تبدیل شوی"، به دست آوردن یک حرفه و یک شغل مناسب. و همه این رویاها می توانند بیهوده باشند فقط به این دلیل که مثلاً یک کودک روی ویلچر یا عصا نمی تواند به مدرسه برسد زیرا مجهز به رمپ نیست. با این حال، می توان بدون توجه به اشکال تظاهرات آن (نابینایی، ناشنوایی، بیماری های قلبی عروقی، تاخیر در رشد و غیره) شرایطی را برای آموزش کودکان معلول ایجاد کرد.

یکی دیگر از جنبه های مهم در هنگام کار با کودکان معلول و کودکان دارای معلولیت، اطمینان از آن است حمایت روانی. لازم به ذکر است که روانشناس تربیتی در هنگام تعامل با کودکان دارای معلولیت اغلب باید با طیف متفاوتی از اختلالات دست و پنجه نرم کند. کودکانی که رشد غیرطبیعی دارند از نظر توانایی های تحقیقاتی محدودتر هستند و تجربیات دردناک مرتبط با اقامت مکرر و طولانی در بیمارستان باعث نگرش منفی نسبت به دنیای اطراف آنها می شود. دانش آموزان "خاص"، صرف نظر از نوع و پیچیدگی نقص، اغلب با مشکلات در حوزه های انگیزشی و عاطفی-ارادی مشخص می شوند.

پیام ها و گزارش های والدین - آنها به بهبود سواد در زمینه تربیت اصلاحی و روانشناسی کمک می کنند. علاقه و تمایل به تعامل با فرزندان خود را در خانه بیدار کنند.

همچنین می توانید استفاده از پرسشنامه های به اصطلاح موضوعی و نقشه های تصویری را در کار خود پیشنهاد دهید. از آنجایی که معلم اجتماعی با روانشناس همکاری می کند، این اوست که باید نتایج را پردازش و ارائه دهد. و بر اساس نتایج مطالعه، معلم اجتماعی کار خود را با والدین، به ویژه با مادر می سازد.

برای تعامل نزدیک تر بین والدین، فرزندان، معلمان، مربیان اجتماعی و سایر متخصصان، لازم است کنسرت هایی برگزار شود: "سلام، ما به دنبال استعدادها هستیم!"، که در آن همه می توانند شرکت کنند.

انجام کار با والدین باید به عنوان مهمترین عنصر در توانبخشی همه جانبه کودکان دارای ناتوانی های رشدی مورد توجه قرار گیرد، زیرا معلم اجتماعی تنها از طریق تعامل با خانواده می تواند به کودک معلول کمک کند.

توجه به این نکته به ویژه حائز اهمیت است که اجرای توصیه های پیشنهادی در صورتی مؤثر خواهد بود که معلم-روانشناس کار خود را در ارتباط با یک مددکار اجتماعی، پزشکان، گفتار درمانگران و سایر متخصصان مدرسه بسازد.

هدف از حمایت روانشناختی و تربیتی برای خانواده ها کمک به کودکان دارای معلولیت است تا جایگاه خود را در زندگی پیدا کنند، نه تنها به موضوع توجه تبدیل شوند، بلکه موقعیت زندگی فعال را نیز اتخاذ کنند و مهارت های زندگی سالم خاصی را شکل دهند و تقویت کنند.

روشهای اساسی دستیابی به هدف فرآیند حمایت روانشناختی و آموزشی

خانواده هایی که کودکان دارای معلولیت را بزرگ می کنند:

حمایت روانی از والدین در کسب دانش، مهارت ها و توانایی های لازم برای سازماندهی زندگی سالم فرزندشان.

مشاوره با والدین و سایر اعضای خانواده در مورد روند رشد روانی کودک و متقاعد کردن آنها به درستی اقدامات متخصصان حمایتی که به رشد تحمل، مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، توانایی ادغام و اجتماعی شدن در کودکان کمک می کنند.

10 قواعد عمومی آداب معاشرت

هنگام صحبت با یک فرد دارای معلولیت، مستقیماً با او صحبت کنید و نه با یک همراه، والدین یا مترجم زبان اشاره.

هنگام ملاقات با شخصی، دست دادن با یک فرد معلول کاملاً طبیعی است - حتی کسانی که در حرکت دادن دست های خود مشکل دارند یا از پروتز استفاده می کنند، می توانند دست بدهند - راست یا چپ، که کاملاً قابل قبول است.

وقتی با کسی ملاقات می‌کنید که بینایی کمی دارد یا اصلاً بینایی ندارد، حتماً خودتان و همه کسانی که با شما هستند شناسایی کنید. اگر در حال گفتگوی کلی در یک گروه هستید، فراموش نکنید که توضیح دهید که در حال حاضر با چه کسی خطاب می کنید و خودتان را معرفی کنید.

هنگام ارائه کمک، صبر کنید تا مورد پذیرش قرار گیرد و سپس بپرسید که چه کاری و چگونه انجام دهید. اگر متوجه نشدید، دوباره بپرسید.

با کودکان ناتوان به نام رفتار کنید و با نوجوانان مانند بزرگسالان رفتار کنید.

تکیه زدن یا آویزان شدن بر روی ویلچر شخصی مانند تکیه دادن یا آویزان شدن به صاحب ویلچر است. ویلچر بخشی از فضای غیر قابل لمس شخصی است که از آن استفاده می کند، از جمله کودک. این باید برای بچه ها توضیح داده شود.

هنگام صحبت با کسی که در برقراری ارتباط مشکل دارد، با دقت گوش دهید. صبور باشید و منتظر بمانید تا جمله اش تمام شود. صحبت را به جای او تصحیح یا تمام نکنید. دریغ نکنید که دوباره بپرسید اگر مخاطب خود را درک نمی کنید

هنگام صحبت با فردی که از ویلچر یا عصا استفاده می کند، سعی کنید خود را طوری قرار دهید که چشمان شما در یک سطح باشند. صحبت کردن برای شما راحت تر خواهد بود و طرف مقابل شما نیازی به عقب انداختن سر خود نخواهد داشت.

برای جلب توجه فردی که کم شنوا است، دست خود را تکان دهید یا روی شانه او بزنید. مستقیم در چشمان او نگاه کنید و واضح صحبت کنید، البته به خاطر داشته باشید که همه افراد کم شنوا نمی توانند لب بخوانند. هنگام صحبت با کسانی که می توانند لب بخوانند، خود را طوری قرار دهید که نور روی شما بیفتد و به وضوح دیده شوید، سعی کنید مطمئن شوید که هیچ چیزی با شما تداخل نداشته باشد و چیزی شما را مبهم نکند.

اگر به طور تصادفی بگویید "بعداً می بینمت" یا "آیا در مورد این موضوع شنیده ای..." خجالت نکشید؟ به کسی که واقعا نمی تواند ببیند یا بشنود.

در طول کلاس ها استفاده می کنند روش های کار تعاملیکه به کودکان امکان می دهد هر موقعیتی را برای خود بهتر درک و تجربه کنند و افکار و عقاید خود را در مورد مسائل مختلف بیان کنند.
به بچه ها می گویند:
- افراد دارای معلولیت چه ویژگی هایی دارند،
- چه سازگاری ها و شرایطی به آنها اجازه می دهد زندگی مستقلی داشته باشند،
- چگونه و کجا می توانند مطالعه کنند،
- کجا و توسط چه کسی می توانند کار کنند،
- در چه نوع ورزش و خلاقیتی می توانند شرکت کنند،
- همچنین صحبت های زیادی در مورد آموزش مشترک کودکان دارای معلولیت و کودکان بدون معلولیت وجود دارد.

نقش مهمی را این واقعیت ایفا می کند این جوانان معلول هستند که چنین کلاس هایی را برگزار می کنندبنابراین کودکان در کلاس این فرصت را دارند که با برقراری ارتباط مستقیم با افراد دارای معلولیت، نگرش خود را نسبت به آنها شکل دهند. همچنین، بچه ها می توانند سؤالاتی بپرسند که مورد علاقه آنها باشد، و در بیشتر موارد آنها شروع به درک این موضوع می کنند که معلولیت به این معنی نیست که در مقابل آنها یک فرد کاملاً متفاوت است: تنها چیزی که در مورد یک فرد معلول متفاوت است یا ظاهر او است. یا نحوه ارتباط او، یا یک روش غیر معمول حرکت. بنابراین، در طول کلاس‌ها، بچه‌ها به تدریج به این نتیجه می‌رسند که افراد ناتوان مثل بقیه افراد هستند: آنها کارهایی مشابه افراد دیگر انجام می‌دهند، فقط گاهی اوقات به روش‌های مختلف.

مهمترین چیز این است کودکان همه نتیجه گیری های خود را انجام می دهندو تازگی این کشف را احساس کنید، که به تثبیت بهتر مطالب پوشش داده شده کمک می کند. این شکل از ارتباط (شکل تعاملی برگزاری کلاس ها) است که به شکستن کلیشه ها و ایجاد شرایط کم و بیش راحت برای برقراری ارتباط کمک می کند. در طول کلاس ها، اغلب از مطالب بصری استفاده می شود - فیلم ها، کتاب های بریل، عکس ها - که به کودکان امکان می دهد دانش جدید را بهتر درک و جذب کنند.

منابع:

1. مدرسه برای همه باز است. کتابچه راهنمای معلمان مدارس متوسطه که با کودکان معلول کار می کنند، مسکو 2003

متدیست MBU "MMC"

کاربرد

پرسشنامه موضوعی

1. مسیر زندگی من

موفقیت های من: شکست های من:

_______________________ _______________________

2. نقطه اتکای من در زندگی

چه چیزی به من کمک می کند: چه چیزی مانع من می شود:

_______________________ _______________________

_______________________ _______________________

_______________________ _______________________

3. ارزیابی کیفیات انسانی

مانند آنها. دوست نداشتن.

______________________ _______________________

______________________ _______________________

______________________ _______________________

4. چه چیزهایی را در مورد فرزندم دوست دارم و چه چیزی را دوست ندارم

پسندیدن. من دوست ندارم.

______________________ _______________________

______________________ _______________________

______________________ _______________________

5. نگرش من نسبت به فرزندم چیست؟

¨ چه چیزی در فرزندم باعث ناراحتی من می شود:

ظاهر؛

قابلیت های فکری؛

رفتار - اخلاق؛

بی نظمی موتور؛

ناتوانی در راه رفتن.

¨ آیا فکر می کنم فرزندی مهربان و دوست داشتنی دارم:

نمی دانم؛

¨ عشق فرزندم به من چگونه آشکار می شود:

نوازش ها؛

بوسه، آغوش؛

می گوید دوستش دارد؛

وقتی او را نوازش می کنم دوست دارد.

کاری را انجام می دهد که من دوست دارم.

¨ وقتی از چیزی در مورد فرزندم عصبانی می شوم، من:

من می توانم ضربه بزنم؛

من خشمم را فرو می‌کنم، اما خودم احساس بدی دارم.

¨ وقتی خشم خود را که به دلیل چیزی در فرزندم ایجاد شده است سرکوب می کنم، تجربه می کنم:

من تحریک را تسکین می دهم؛

میل به حمله به او و انجام هر کاری در راه خود؛

ضعف، افسردگی؛

می خوام گریه کنم؛

تمایل به ترک آن برای مدتی؛

نیاز به تنها بودن

¨ چگونه می توانم فرزندم را به من محبت کند؟

______________________________________________________

کار تکاچف با مادرانی که کودکان دارای ناتوانی های رشدی را تربیت می کنند. کارگاه ایجاد روابط کافی - م.: انتشارات شوم پرس، 1378. - ص. 62.



 

شاید خواندن آن مفید باشد: