ნომერი და ნომერი 9 ისტორიის მიხედვით. ცოდნის კონსოლიდაცია პრაქტიკაში

ქვეჯგუფის გამოსწორების გაკვეთილის მოკლე შინაარსი

მათემატიკა 1 კლასში

(C (k) პროგრამაში ჩართული სტუდენტებისთვის

VIII სახეობა)

შედგენილი: მასწავლებელი - დეფექტოლოგი MKOU "პეშჩანოვსკაიას საშუალო სკოლა" კალინინა ს.ვ.

თემა:"ნომერი და ნომერი 9"

მიზნები:

შემოიტანეთ ნომერი და ნომერი 9.

ისწავლეთ რიცხვების დაწერა.

ჩამოთვლის და წერის უნარების განვითარება.

განავითარეთ შესანიშნავი საავტომობილო უნარებიხელები

განავითარეთ ყურადღება.

მათემატიკის გაკვეთილისადმი ინტერესის გაზრდა.

აღჭურვილობა:სახლები, ნომრების სალარო, ლობიო, ფეხსაცმლის თასმები, მუყაოზე შეკერილი ღილაკებით ბარათები, საგნების სურათები, გეომეტრიული ფიგურები, მედლები.

მე ორგანიზების დრო

(დაფაზე ჩამოკიდებულია ნომრების სახლები)

მასწავლებელი: დღეს ჩვენ გავემგზავრებით უჩვეულო ქვეყანაში. ეს არის რიცხვების ქვეყანა! ნომრები გვეპატიჟება სტუმრად.

და თქვენ - მოგზაურები მთელი მოგზაურობის განმავლობაში უნდა იყვნენ ძალიან ფრთხილად და მარაგი. ახლა ჩვენ ვივარჯიშებთ. და ამისათვის ჩვენ დავასრულებთ დავალებებს.

II ზეპირი დათვლა

მასწავლებელი: 1. თქვენს წინ არის სახლი, რომელშიც ნომრები ცხოვრობენ. დაასახელეთ ნომრები, რომლებიც ცხოვრობენ სახლში.

ბავშვი (საშა) - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

მასწავლებელი: კატია, რამდენი ნომერი ცხოვრობს სახლში? (8).

2. თქვენ გაქვთ მაგიდაზე მომზადებული ნომრების სალაროები, მაგრამ ისინი აირია.

თქვენ უნდა დაალაგოთ რიცხვები თანმიმდევრობით 1-დან 8-მდე.

(ბავშვები ასახელებენ ნომრებს თანმიმდევრობით)

კატია, წაიკითხე რიცხვების სერია, რომელიც მიიღე.

საშა და თქვენ წაიკითხეთ რიცხვების სერია საპირისპირო თანმიმდევრობით 8-დან 1-მდე.

3. ახლა კი კალმები დათვალეთ და თვალები დაისვენეთ (ღილაკები მუყაოზეა შეკერილი). დახუჭული თვალებით დათვალეთ ღილაკების რაოდენობა.

ახლა კი, გახელილი თვალებით შეამოწმეთ საკუთარი თავი - სწორად დაითვალეთ (ა) (თამაში ითამაშა 2-ჯერ).

III გაკვეთილის თემის პრეზენტაცია

ბიჭებო, იქნებ შეცდომა დავუშვით სახლების ნომრებზე?

რა გვეუბნება, რომ სწორად დავასახელეთ?

მართალია, ყვავილები ყვავილების საწოლებში. ფერების რაოდენობა შეესაბამება რაოდენობას.

რამდენი ყვავილია ყვავილების საწოლში სახლის მახლობლად ნომრით 1?

ერთი.

რამდენი ყვავილია ყვავილის საწოლში სახლის მახლობლად ნომრით 2? (ა.შ.).

ბიჭებო, შემდეგი სახლი ნომრის გარეშეა. და იმის გასარკვევად, რა არის ეს მაჩვენებელი, დავთვალოთ ყვავილების რაოდენობა სახლის მახლობლად ყვავილების საწოლში.

ყვავილების საწოლში 8 ყვავილი გაიზარდა. კიდევ ერთი ამოვიდა.

რამდენი ყვავილი გახდა? (9).

Საიდან იცი?

რა რიცხვი მოდის 8 რიცხვის შემდეგ (9).

ყუთებიდან ამოავლეთ 8 ლობიო. დაამატეთ კიდევ 1. რამდენია?

როგორ მიიღეთ ნომერი 9?

რა რიცხვს მოსდევს რიცხვი 9?

8 ნომრის უკან.

მაგიდაზე დაწოლილი ფიგურებიდან გამოყავით სახლები ცისფერი მართკუთხედებიდან და ლურჯი სამკუთხედებიდან ციფრებისთვის.

კარგად გააკეთე!

რამდენი სახლი გამოვიდა, დათვალეთ, კატია!

რვა.

რვა სახლს დაამატეთ კიდევ ერთი სახლი წითელი ოთხკუთხედიდან და წითელი სამკუთხედიდან.

რამდენი სახლია?

ცხრა.

როგორ მიიღეთ ნომერი 9?

კარგად გააკეთე! ახლა ვიცით, რომ თუ ერთს დავუმატებთ 8-ს, მივიღებთ 9. ცხრა რიცხვს მოვათავსებთ სახლში, სადაც 9 ყვავილია დახატული.

IV კონსოლიდაცია

ყურადღებით გაითვალისწინეთ ნომერი 9.

Როგორ გამოიყურება?

(ნომერ 6-ზე, მხოლოდ შებრუნებული).

სად ნახე ნომერი 9?

(სახლის ნომერზე, ავტობუსში სპორტსმენებს აქვთ სერიული ნომერი).

ახლა აიღეთ თეთრი კვადრატები და დახაზეთ რიცხვი 9 სტრიქონით.

V ფიზიკური კულტურის წუთი.

VI მუშაობა რვეულში

ახლა კარგად დააკვირდით, როგორ იწერება რიცხვი 9.

(დაფაზე ასოების რიცხვების ჩვენება).

წადით კატია, დაწერეთ ნომერი 9 დაფაზე.

წადი საშა, დაწერე ნომერი 9.

კარგი, კარგად გააკეთე!

მასწავლებელი: გახსენით რვეულები და ჩაწერეთ ნომერი 9.

(პირველი 5 ციფრი წერტილოვანია, დანარჩენი თავისთავად).

მასწავლებელი: ახლა დახაზეთ 8 წრე და 1 კვადრატი.

ახლა დახაზეთ 8 კვადრატი და 1 სამკუთხედი.

რამდენი ფიგურა მიიღეთ? (9).

რიცხვების ქვეყანაში ჩვენი მოგზაურობის დასასრულს კიდევ ერთ დავალებას შევასრულებთ. Ფრთხილად იყავი. მე ვაჩვენებ სურათებს საგნებით, შენ კი საგნების დათვლის შემდეგ აჩვენე სასურველი რიცხვი. (5 სურათი).

ახლა კი მე გაჩვენებთ რიცხვს და თქვენ აირჩევთ სურათს საგნებით.

ვნახოთ ვინ იყო ყველაზე ყურადღებიანი.

VI.I გაკვეთილის შეჯამება

მასწავლებელი: რისგან ახალი ფიგურაᲩვენ შევხვდით? (9)

კარგად გააკეთე! კატია და საშა ნამდვილი მოგზაურები იყვნენ. ისინი ყურადღებიანი იყვნენ, არ ეშინოდათ სირთულეების, ცდილობდნენ ყველა დავალების შესრულებას.

და ჩვენი გაკვეთილის ხსოვნას მე მოგცემთ მედლებს.

თემა: "რიცხვი და ფიგურა 9".

მათემატიკის კლასი ბავშვებისთვის უფროსი ჯგუფისაბავშვო ბაღი.

პროგრამის შინაარსი:

1. შემოიტანე 9 რიცხვის შემადგენლობა.

2. შემოიტანეთ რიცხვი 9.

3. გააუმჯობესეთ ნომრებზე დარეკვის შესაძლებლობა პირდაპირი და საპირისპირო თანმიმდევრობით და ნებისმიერიდან

ნომრები.

4. ფიგურებს შორის მსგავსებისა და განსხვავების ნიშნების პოვნის უნარის კონსოლიდაცია.

5. განავითარეთ თვალი

6. ფურცელზე ნავიგაციის უნარის გაძლიერება, მისი გვერდებისა და კუთხეების განსაზღვრა.

დემო მასალა: ბურთი, მაგნიტური დაფა, მაგნიტური მოზაიკა, მარკერები, ცხოველების სათამაშოები (მგელი, მელა, კურდღელი, დათვი, ელა, გარეული ღორი, ზღარბი, ციყვი, ფოცხვერი, კატა, ძაღლი, კურდღელი), ნომრები 1-დან 9-მდე.

დარიგება: ქაღალდის ფურცლები, ფერადი ჩიფსები, ფანქრები, სამუშაო წიგნი, ლობიო, კუიზნერის ჩხირები.

კვლევის პროცედურა:

ორგანიზაციული მომენტი / ფსიქოლოგიური დამოკიდებულება /:

”მზე დიდი ხანია ამოვიდა, ჩვენს ფანჯარაში გაიხედა,

მათემატიკა გვიბიძგებს ახლა გაკვეთილზე.

ბავშვები დგანან წრეში და ინარჩუნებენ ქულას / გადასცემენ ბურთს ერთმანეთს /: თანმიმდევრობით 1-დან 10-მდე, უკუთვლა, ქულა დავალებათ / 3-დან 7-მდე, 9-დან 4-მდე /.

დავალება მაგნიტურ დაფაზე /დაფაზე ასახულია რიცხვითი ხაზი.

შეადარეთ ობიექტების რაოდენობა და რაოდენობა.

დაასახელეთ თქვენი მეზობლები.

დაასახელეთ შემდეგი (მიღმა) რიცხვი 7, 5.

დაასახელეთ წინა (ადრე) ნომერი 4, 7.

დაასახელეთ რიცხვი 6-ზე მეტი, 3, 8-ზე ნაკლები, 5-ზე.

რა რიცხვია 3-ის მარცხნივ, 7-ის მარჯვნივ.

ბავშვები ასრულებენ შემდეგ დავალებას მაგიდებთან.

„აი, დავალება. ყურადღებით მოუსმინეთ /გაიმეორეთ 7 და 8 რიცხვების ფორმირება/.

ვადიმ იპოვა ექვსი სოკო,

და მერე სხვა.

შენ უპასუხე კითხვას

რამდენი სოკო მოიტანა? (7)

წითელი ჩიპების დახმარებით აჩვენე რამდენი სოკო იპოვა ვადიმ პირველად? (6)

რამდენი იპოვა მაშინ? (1) (მოათავსეთ ლურჯი ჩიპი)

სულ რამდენი სოკო იპოვა? დაადასტურეთ (6+1=7)

შვიდი პატარა კნუტი

რასაც მათ აძლევენ - ყველა ჭამს,

და ერთი ითხოვს არაჟანს

რამდენი კნუტია? (8)

როგორ მიიღეთ ნომერი 8? ლურჯი და წითელი ჩიპებით ჩვენება? (7+1=8)

ჩემს ქათამს

რვა დიდებული შვილი

რვა საყვარელი, მორჩილი ქათამი

ვის შეუძლია მითხრას?

რამდენმა ფრინველმა იჩქარა სიარული? (9)

როგორ გაჩნდა ნომერი 9? (8+1=9)

”ბიჭებო, ნახეთ ნომერი 9 / გამოიყენება ლეპტოპის მონიტორი, ნომერი 9 სხვადასხვანაირად არის დაწერილი.

თითით შემოხაზეთ ნომერი 9 ჰაერში. დაიმახსოვრე 9 რიცხვის მართლწერა.

რა ობიექტს ჰგავს ნომერი 9? /კაკვი/

რა რიცხვს ჰგავს რიცხვი ცხრა? (იპოვეთ რიცხვი 6 და ჩასვით 9 რიცხვის გვერდით.)

რა განსხვავებაა ცხრა და ექვს რიცხვებს შორის?

მასწავლებელი კითხულობს ნაწყვეტს ს.მარშაკის ლექსიდან „მხიარული ანგარიში“:

"ნომერი" ცხრა "ან ცხრა - ცირკის აკრობატი,

თუ ის თავზე დადგება, ცხრა გახდება ექვსი ნომერი.

/მოიწვიე ბავშვები ვიდეოს "Acrobat Nine" საყურებლად/

სად ვხვდებით 9 რიცხვს? (სახლის ნომერი და ბინის კარზე, საათზე, გამარჯვების დღე? / 9 მაისი /. არის თუ არა კვირის მე-9 დღე? რატომ? კვირაში მხოლოდ 7 დღეა. როგორ შეგიძლიათ ნახოთ რიცხვი 9? დაწერეთ, დახატეთ, დაალაგეთ ჯოხებით, ჩამოაყალიბეთ პლასტილინისგან) და ლობიოდან გამოვყოფთ რიცხვს 9.

/ ბავშვები მაგიდასთან ლობიოსგან აწყობენ 9 ნომერს /.

ფიზ. წუთი "როგორ ხარ?"(გაიმეორა 2-ჯერ).

"ყოველ კითხვაზე თქვენ უნდა უპასუხოთ "ესე იგი!" და ჟესტით აჩვენოს საჭირო ქმედებები.

როგორ ცხოვრობ?.. დადიხარ?.. როგორ დარბიხარ?.. და ბანაობ?

ვახშმის მოლოდინში?.. ფრიალი შენს შემდეგ?.. დილით გძინავს?

„ახლა ბოროტები ვართ, მაგრამ გვაქვს ოკუპაცია.

დამშვიდდი ნადირობაზე და შეუდექი საქმეს!”.

თამაშის სავარჯიშო "ზოოპარკი".

მაგიდაზე ცხოველების სათამაშოებია: მგელი, მელა, კურდღელი, დათვი, ელა, გარეული ღორი, ზღარბი, ციყვი, ფოცხვერი, კატა, ძაღლი, კურდღელი.

მასწავლებელი ბავშვებს სთავაზობს: „განიხილეთ ცხოველები. რა ორ ჯგუფად შეიძლება დაიყოს ცხოველები? /ველური და შინაური/. ჩვენს „ზოოპარკში“ ველური ცხოველები დავაყენოთ.

ბავშვები „ზოოპარკში“ ათავსებენ გარეული ცხოველების სათამაშოებს. შემდეგ მასწავლებელი ამბობს:

რამდენი ცხოველია ჩვენს ზოოპარკში? /9/

რა ციფრი შეიძლება იყოს რიცხვი ცხრა? /9/

ბიჭებმა, იმისთვის, რომ ზოოპარკის დამთვალიერებლებმა იცოდნენ სად წავიდნენ, სად ნახონ ცხოველები, ხაზავენ ზოოპარკის გეგმას. ჩვენ ასევე დავხატავთ ჩვენი ზოოპარკის გეგმას. ჩვენ მას გეომეტრიული ფორმებიდან დავხატავთ. ჯერ გავიხსენოთ რა ფიგურები იცით.

/შეთავაზეთ ბავშვებს ვიდეო "გეომეტრიული ფორმები"/

თამაშის სავარჯიშო "ზოოპარკის გეგმა"/ გეომეტრიული ფორმების დახატვა ფურცელზე /

მასწავლებელი სთხოვს ბავშვებს, მოათავსონ გეომეტრიული ფორმები "ზოოპარკის" ტერიტორიაზე (ქაღალდის ფურცლებზე):

წრე ფურცლის ცენტრში;

რომბი ზედა მარცხენა კუთხეში;

ოვალური ქვედა მარჯვენა კუთხეში;

2 კვადრატი ქვედა მარცხენა კუთხეში;

მართკუთხედი ფურცლის ზედა ნაწილში;

2 სამკუთხედი ფურცლის ბოლოში.

რამდენი ცხოველი მოვნიშნეთ გეგმაზე /8/. რამდენი ცხოველი გვყავს ზოოპარკში? /9/. რამდენი ცხოველი აკლია? /1/ გეგმაზე მონიშვნა აუცილებელია. მონიშნეთ რომელიმე გეომეტრიული ფიგურა თავისუფალ კუთხეში, მაგრამ როგორია ჩვენი თავისუფალი კუთხე ფურცელზე? /ბავშვები პასუხობენ - ზედა მარჯვენა/.

მასწავლებელი აჯამებს: რამდენი გეომეტრიული ფიგურა დახატე? /9/

შემდეგი დავალება/შესრულებულია "Kuizener's Color Sticks"-ის დახმარებით/.

”თქვენ უნდა აიღოთ ჯოხი 9 და დადოთ იგი ორი სხვა ჯოხის დახმარებით” / 4i5,1i8,6i3 ... /

შემდეგი ამოცანაა რვეულში მუშაობა/დავალება "ნომერი 9"/

შემოხაზეთ ნომერი 9.

დაჩრდილეთ 9 ნომრის „მეზობლები“.

დავალებების შესრულების პროცესში ტარდება თითის ტანვარჯიში:

”მინდორში არის ტერემოკი / ორი ხელის თითი ხვდება ერთმანეთს /

კარზე არის საკეტი / ხელისგულები ხვდებიან საერთო მუშტში /

ვის შეეძლო მისი გახსნა? /მუშტის მოხვევა სხვადასხვა მიმართულებით/

1 2 3 4 5 - ჩვენ გავხსნით საკეტს! / თითები ისევ ხვდებიან ერთმანეთს / "

სესია მთავრდება გამოკითხვით:

რა რიცხვზეა საუბარი?

რამდენი ელემენტია წარმოდგენილი ამ რიცხვით?

როგორ მივიღოთ ნომერი 9?

პირველი კატეგორიის მასწავლებელი სმოროდკინა ნინა ევგენიევნა

სამიზნე:

შექმენით პირობები ნომრისა და 9-ის გაცნობისთვის.

Დავალებები:

შემოიტანეთ რიცხვი და ნომერი 9, ასწავლეთ როგორ დააკავშიროთ ობიექტების რაოდენობა რიცხვთან.
მათემატიკური მეტყველების, 10-ში ზეპირი დათვლის უნარის, დამოუკიდებლად მუშაობის უნარის განვითარება.
სხვა ბავშვების მოსმენის უნარის აღზრდა, სწავლის პოზიტიური მოტივაციის ჩამოყალიბება.

გაკვეთილის ტიპი:

ახალი მასალის სწავლა.

აღჭურვილობა:

ინტერაქტიული დაფა, პრეზენტაცია, პეტერსონის სამუშაო წიგნები, დარიგებები.

გაკვეთილის პროგრესი:

ორგანიზაციული მომენტი, ფსიქოლოგიური განწყობა

მზე დიდი ხანია ამოვიდა
ჩვენს ფანჯარაში გაიხედა
მოგვიწოდებს გაკვეთილზე -
მათემატიკა ახლა.

(გვიჩვენებს 1 სლაიდს)

საბაზისო ცოდნის შემოწმება

დაასახელეთ გეომეტრიული ფორმები, რომლებიც ქმნიან ამ მხიარულ ქათმებს. (1 სლაიდი. აჩვენეთ და დაასახელეთ ფიგურა)

შეადარეთ ობიექტების რაოდენობა და რაოდენობა. (2 სლაიდი)
შეადარეთ ობიექტების რაოდენობა და რაოდენობა.
სახელი ყველაზე დიდი რაოდენობამონაცემებიდან ყველაზე პატარა.

ნომრების სერია

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

დათვალეთ 10-მდე და უკან;
რით განსხვავდება 10 სხვა რიცხვებისგან?
დათვალეთ 9-დან 6-მდე, 1-დან 8-მდე;
დაასახელეთ შემდეგი (ამისთვის) ნომერი 8, 5;
დაასახელეთ წინა (ადრე) ნომერი 10,7;
რა რიცხვია 6-ზე მეტი, მაგრამ 8-ზე ნაკლები, 3 და 5?
რა რიცხვია 10-ის მარცხნივ, 8-ის მარჯვნივ?
დაასახელეთ მე-8 ნომრის მეზობლები.

ხაფანგი

შეცდომების მქონე მაგალითები იწერება დაფაზე.
ბავშვებს ეწვევათ ამ შეცდომების გამოსწორება მათი პასუხის დასაბუთებით.

3 + 2 = 6
8 - 4 = 5
7 - 1 = 5
7 - 7 = 2
6 + 2 = 7
5 + 1 = 7

გაკვეთილის თემა

დღეს ჩვენთან მოფრინდნენ ჩიტები, რომლებიც ჩვენთან რჩებიან ზამთარში და არ დაფრინავენ თბილ კლიმატებში.

რას ვუწოდებთ მათ? გამოზამთრება. დაასახელეთ რამდენიმე ზამთრის ფრინველი.
რამდენი მტრედი შემოფრინდა ჩვენთვის, რომ გამოვკვებო? (4 სლაიდი)
8 მტრედი ჩამოვიდა. მერე კიდევ შემოფრინდა და გახდნენ? 9.
დღეს გავეცნობით ნომერს და ნომერს 9. ვხვდებით ჩვენს დაბადების დღე გოგონას.
(5 სლაიდი)

ცოდნის ფორმირება პრაქტიკაში

რას ჰგავს ნომერი 9?
სად ვხვდებით 9 რიცხვს? (ნომერი, საათი, სექტემბრის მეცხრე თვე, 9 მაისი - გამარჯვების დღე. არის თუ არა კვირაში მე-9 დღე? რატომ?)
როგორ შეგიძლიათ აჩვენოთ ნომერი 9? დაწერეთ, დახატეთ, დაალაგეთ ჩხირებიდან, ჩამოსხმა პლასტილინისგან. გადაატრიალეთ რიცხვი 6 და მიიღეთ 9.
აჩვენეთ ნომერი 9 პლასტილინიდან (მაგიდები პლასტილინის თითოეულ ცარიელზე).
შემოხაზეთ ნომერი თითით. გაიხსენეთ რიცხვის მართლწერა 9. ჰაერში წერა.
(სლაიდი 8-10)

9 ნომრის შემადგენლობა

კომპონენტები დამატებისას. შეიცვალა რამე ტერმინების ადგილების შეცვლით?

ფისმინუტკა "როგორ ცხოვრობ?"

თქვენ უპასუხებთ ჩემს თითოეულ კითხვას მეგობრულ გუნდში: "ეს არის ის!" და ჟესტით აჩვენოს საჭირო ქმედებები. (ფიზმუტკა ორჯერ მეორდება).

Როგორ ხარ?
Მიდიხარ?
როგორ გარბიხარ?
ბანაობ?
მოუთმენლად ელოდებით ლანჩს?
მიყვები?
დილით გძინავს?
Მეღადავები?

ცოდნის კონსოლიდაცია პრაქტიკაში

პეტერსონის რვეულზე მუშაობა. რიცხვების სერიაში 9 რიცხვის ადგილის განსაზღვრა. 9 რიცხვის დაწერა.

დიფერენცირებული სამუშაო

ჯგუფი 1 - დამოუკიდებლად ამოხსნის პინოქიოს მოყვანილ მაგალითებს.

8 + 1 =
1 + 8 =
9 - 8 =
9 - 1 =

ჯგუფი 2 - მუშაობს დაფაზე. შეადარეთ რიცხვები, რომლებიც პინოქიომ დაწერა. ჩადეთ ნიშანი "" ან "=".

საბოლოო ანარეკლი

რა რიცხვზეა საუბარი? რამდენი ელემენტია წარმოდგენილი ამ რიცხვით? როგორ მივიღოთ ნომერი 9?

ძირითადი საგნის მიზნები:

დაეხმარეთ ბავშვებს გაეცნონ 9 ნომრის იდეას, დაწერონ ნომერი 9, რიცხვი 9-ის შემადგენლობა.

ცოდნის კონსოლიდაცია ნაწილსა და მთლიანს შორის, რიცხვების შედარება რიცხვითი სეგმენტის გამოყენებით

მასწავლებელი გაკვეთილზე ატარებს ფიზიკურ წუთებს, რადგან მოსწავლეები დაღლილები არიან.

გაკვეთილის მსვლელობა მათემატიკაში 1 კლასში:

1. საორგანიზაციო მომენტი.

ზარი დარეკა მეგობრებო.

გაკვეთილი იწყება

რა არის ჩვენი დევიზი?

ყველაფერი რაც თქვენ გჭირდებათ ხელთ არის!

2. მოტივაციის ეტაპი.

მეტასუბიექტის შედეგები:

თვითგამორკვევა

ისწავლეთ თქვენი აზრის თქმა

გაუზიარე შენი პოზიცია სხვებს: ჩამოაყალიბე შენი იდეა ზეპირად.

მასწავლებელი:

Ბიჭები! სიტყვები მოვიდა ჩვენს გაკვეთილზე დღეს (სიტყვები დაწერილია

ბარათები და მიმაგრებულია დაფაზე ან ნაჩვენებია სლაიდზე)

ხმაური

მეხსიერება

სიცილი

ფიქრები

ყურადღება

შრომისმოყვარეობა

ამ სიტყვებიდან რომელს დავტოვებთ გაკვეთილზე, რომ სწავლაში დაგვეხმაროს და რომელს ვთხოვთ შესვენებამდე დაველოდოთ?

ბავშვები ამბობენ, რა სიტყვების დატოვება სურთ გაკვეთილზე, ხსნიან რატომ და რა სიტყვების დატოვება სურთ შესვენებამდე, ასევე განმარტავენ თავიანთ თვალსაზრისს. შედეგად, დაფაზე ჩნდება სიტყვების ორი სვეტი:

შესვენების დროს: გაკვეთილზე:

ხმაურის მეხსიერება

ფიქრის სიცილი

ყურადღება

შრომისმოყვარეობა

3. სირთულის განახლებისა და დაფიქსირების ეტაპი.

თემის შედეგები:

იპოვეთ ვინმესთვის ბუნებრივი რიცხვიშემდეგი და წინა

ნასწავლი რიცხვების წარმოდგენა მცირე რიცხვების სიმრავლის სახით.

მასწავლებელი:

ბიჭებო, დავთვალოთ ასოების რაოდენობა თითოეულ სიტყვაში და ჩავწეროთ რიცხვად.

ბავშვები ითვლიან ასოების რაოდენობას სიტყვებში და ჩაწერენ რიცხვებს: 3, 4,6,5. თითოეული ციფრის დაწერის შემდეგ ბავშვები ასახელებენ შემდეგ რიცხვს, ნომრის წინა მეზობლებს. მათ ასევე ახსოვს თითოეული ჩაწერილი ნომრის შემადგენლობა.

თამაში "დაასახლეს სახლები"

Მაგალითად:

მასწავლებელი:

რამდენი ასოა სიტყვა ხმაურში?

ბავშვები:

ამ სიტყვას სამი ასო აქვს.

მასწავლებელი:

ჩაწერეთ ნომერი 3.

დაასახელეთ წინა ნომერი სამი ნომრისთვის. რამდენად ნაკლებია?

ბავშვები:

წინა ნომერი ორია. სამზე ნაკლებია.

მასწავლებელი:

დაასახელეთ შემდეგი ნომერი. კიდევ რამდენია?

ბავშვები:

შემდეგი ნომერი არის ოთხი. ერთზე მეტია.

მასწავლებელი:

რამდენი ასოა სიტყვაში სიცილი? ჩაწერეთ ეს რიცხვი რიცხვად.

დაასახელეთ ნომრის მეზობლები. რომელია წინა და რომელია შემდეგი?

როგორ შეგიძლიათ მიიღოთ ისინი?

რა ნაწილებისგან შეიძლება შედგებოდეს რიცხვი 4?

დანარჩენი ნომრები განიხილება იმავე გზით.

ბავშვებს უჭირთ:

სიტყვა გაგებაში არის 9 ასო, მაგრამ ჩვენ ჯერ კიდევ არ ვიცით როგორ დავწეროთ ეს რიცხვი ....

4. მიზნის დასახვის და სირთულიდან გამოსავლის აგების ეტაპი

მასწავლებელი:

რა არის ჩვენი მიზანი?

ბავშვები:

ისწავლეთ 9 რიცხვის წერა.

მასწავლებელი:

მანამდე ისწავლეთ 9 რიცხვის წერარა უნდა ვიცოდეთ მის შესახებ?

ბავშვები:

ჩვენ უნდა გავარკვიოთ როგორ ნომერი 9რა ნაწილებისგან შედგება, სად არის მისი ადგილი რიცხვთა სერიაში.

მასწავლებელი:

რა იქნება გაკვეთილის თემა?

ბავშვები: ნომერი ცხრა.

მასწავლებელი:

მოდით შევადგინოთ გეგმა 9 რიცხვის გასაცნობად.

ბავშვები მასწავლებელთან ერთად ადგენენ ნომრის შესწავლის გეგმას (წინა გაკვეთილების მსგავსად)

გეგმა დაფაზე წერია:

1. რიცხვის ფორმირება, მისი ადგილი რიცხვით სეგმენტზე

2. აღნიშვნა ნომრით

3. რიცხვის შედგენა

5. აშენებული პროექტის განხორციელების ეტაპი

ნასწავლ რიცხვებს დაასახელეთ რიცხვები

იცოდე დამატების ოპერაციის სახელი

ნასწავლი რიცხვის წარმოდგენა მცირე რიცხვების სიმრავლის სახით

ამოიცნოს და დაასახელოს შესწავლილი გეომეტრიული ფორმა-მართკუთხედი

მასწავლებელი:

გახსენით თქვენი სახელმძღვანელო გვერდზე ____ და იპოვეთ #1. განიხილეთ ნახატი.

რამდენი ვაგონი იყო?

ბავშვები:

რვა ვაგონი იყო.

მასწავლებელი:

იგივე რაოდენობის ოთხკუთხედი დადეთ მაგიდაზე.

Რა მოხდა შემდეგ?

ბავშვები:

მათ სხვა ვაგონი მიამაგრეს.

მასწავლებელი:

დაამატეთ კიდევ ერთი მართკუთხედი.

შეადგინეთ და დაწერეთ გამოთქმა ამ სურათისთვის. უთხარით რას ნიშნავს ჩანაწერში თითოეული რიცხვი. (ბავშვები ასრულებენ მასწავლებლის დავალებას)

რამდენი ვაგონი იყო? რა არის ბოლო ვაგონი?

რა კითხვები შეიძლება დაისვას? მიუთითეთ იმ პირის სახელი, რომელსაც სვამთ კითხვას.

ბავშვები:

მართალია, რომ რვა და ერთი იქნება ცხრა?

მართალია, რომ რიცხვი ცხრა მოდის რვის შემდეგ დათვლისას?

მართალია, რომ ცხრას გამოკლებული ერთი არის რვა?

მართალია, რომ რიცხვი რვა უსწრებს ცხრა რიცხვს?

მასწავლებელი:

სად იცხოვრებს ნომერი ცხრა რიცხვის ხაზზე?

ბავშვები:

ცხრა ნომერი რვის შემდეგ იცხოვრებს.

მასწავლებელი:

დაყავი მართკუთხედები, რომლებიც შენს მაგიდაზეა ორ ნაწილად და მითხარი, რა ნაწილებისგან შეიძლება შედგებოდეს რიცხვი ცხრა?

ბავშვები ასრულებენ მოქმედებას და ამბობენ, რა ნაწილებისგან შედგება რიცხვი რვა. აქ ნაწილებსა და მთლიანს შორის ურთიერთობა ფიქსირდება.

რიცხვი ცხრა წერილობით აღინიშნება ნომრით 9. განვიხილოთ სანიმუშო ნომერი სახელმძღვანელოში. რას ჰგავს ეს რიცხვი?

მომზადებული ბავშვები კითხულობენ ლექსებს და აჩვენებენ სურათებს.

ხიდზე კნუტი გავიდა

ხიდზე დაჯდა და კუდი ჩამოკიდა.

"Მიაუ! ეს მაძლევს თავს უკეთესად…”

კნუტი მე-9 ნომერი გახდა!

ნომერი ცხრა არის პატარა წრე.

ბოლოში ნაქსოვი.

შემეძლო ასე დამეწერა

ციფრებს დიდი ხანია ვიცნობ.

მასწავლებელი:

ახლა კი ჩვენ ვისწავლით როგორ დავწეროთ ეს ფიგურა.

მასწავლებელი აჩვენებს დაფაზე რიცხვის ჩაწერის ნიმუშს. ბავშვები წერენ ჰაერში, მაგიდაზე თითით, სტრიქონიდან აფენენ რიცხვს მაგიდაზე.

შემდეგ ფიგურას რვეულში წერენ სახელმძღვანელოს ____ გვერდზე No4-ში მოცემული მოდელის მიხედვით.

6. პირველადი ფიქსაციის ეტაპი

თემის შედეგები:

შეადგინეთ უმარტივესების საფუძველზე

არითმეტიკული ისტორიების ნიმუშები

სქემატური ნახაზები, დიაგრამები

ნასწავლ რიცხვებს დაასახელეთ რიცხვები

შეადარეთ ნასწავლი რიცხვები

განვიხილოთ შეკრების შემთხვევები და რიცხვი, რომლებიც დაკავშირებულია რიცხვის შემადგენლობასთან.

გამოკლება

ნასწავლი რიცხვის წარმოდგენა უმცირესი რიცხვების სიმრავლის სახით

მასწავლებელი:

ბიჭებო, სად შეიძლება შევხვდეთ რიცხვს და 9 ნომერს ცხოვრებაში?

ბავშვები:

ერთ წელიწადში ცხრა წლის გავხდები

ჩემი და მეცხრე კლასშია

ვცხოვრობ 69 სახლში და ა.შ.

მასწავლებელი:

ახლა კი ჩვენ შევასრულებთ დავალებებს, სადაც შევხვდებით რიცხვს და ცხრას.

დავალების ნომერი სახელმძღვანელოში გვერდზე.

დავალების ნომერი - ზეპირად.

7. დამოუკიდებელი მუშაობის ეტაპი.

ვარიანტების მიხედვით სახელმძღვანელოს დავალება No, რასაც მოჰყვება დაფაზე შემოწმება.

8. რეფლექსია.

თემის შედეგები:

ნასწავლი რიცხვის წარმოდგენა უმცირესი რიცხვების სიმრავლის სახით

იპოვნეთ შემდეგი და წინა ნომერი

მასწავლებელი:

ბიჭებო, გავიხსენოთ ჩვენი გაკვეთილის მიზანი. მივაღწიეთ? რა ისწავლეთ დღეს კლასში? Რა მოგეწონა?

რა შეგიძლიათ თქვათ რვა რიცხვზე?

9. საშინაო დავალება

სახლში დახატეთ "ნომრის პორტრეტი"

თარიღი "___"________ 20__ კლასი 1-"__"
გაკვეთილის თემა : რიცხვი და ფიგურა 9. რიცხვი 9-ის შემადგენლობა.
გაკვეთილის მიზნები : 1.


გაკვეთილის ტიპი : ახალი ცოდნის ათვისების გაკვეთილი;

გაკვეთილების დროს.

(ისინი ხედავენ მთავარ განსხვავებას სერიებს შორის: პირველ გამეორებაში და მეორე ნიმუშში გააგრძელეთ სერია.)- ასე დაეშვა ჩვენი აიბოლიტი.
- ვიცით, რომ ექიმთან სხვადასხვა ცხოველები მოდიან სამკურნალოდ. მე და შენ უნდა დავთვალოთ ისინი და შევადგინოთ განცხადება ფურცელზე, ე.ი. დაწერეთ ცხოველების რაოდენობა, რომლებიც მივიდნენ მიღებაზე აიბოლიტში. მოდით დავთვალოთ ეს ცხოველები:კარგი ექიმი აიბოლიტი,
ხის ქვეშ ზის.
მოდი მასთან სამკურნალოდ.
ძროხაც და მგელიც
და ბუზი და ობობა,
და დათვი.
ორი მაიმუნი მოვიდა
და თაგვის გვერდით დაჯდა.
რამდენი ცხოველია
დათვალეთ სწრაფად!
(9 ცხოველი.) (ვკითხულობ ლექსს. ბავშვები ითვლიან ცხოველებს, პასუხობენ და შემდეგ ვაჩვენებ.) - მაშ, სულ 9-ია, 9 რიცხვს ვიცნობთ?(არა.) - როგორ ფიქრობთ, რას ვისწავლით დღეს გაკვეთილზე?(ყველაფერს გავიგებთ რიცხვის 9-ის შესახებ: მის ადგილს რიცხვთა სერიაში, შემადგენლობაში, ამ რიცხვს შევადარებთ ადრე შესწავლილ რიცხვებს.) ა) 9 ნომრის გაცნობა . არის ნომერი, რომლითაც შეგიძლიათ დაწეროთ ეს ნომერი. (გვიჩვენებს დაბეჭდილ ნომერს)

- Როგორ გამოიყურება? (ბავშვების პასუხები.)პასუხების შემდეგ:9 ასევე 6, შეხედეთმხოლოდ კუდი არ არის ზემოთ, არამედ ქვემოთ.(მე ვაჩვენებ.)

ბ) დაწერილი ნომერი 9. ჩვენ უკვე შევხვდით 9 რიცხვს, მაგრამ ჯერ კიდევ არ ვიცით როგორ დავწეროთ.გვერდი 76 სახელმძღვანელო და დაფაზე ნომრის წერის ნიმუში 9.(დაწერილი ნომრის 9 ჩვენების შემდეგ ბავშვები წერენ RT გვერდზე 15)

9 რიცხვის ადგილი რიცხვების სერიაში. - ნომერი 9 სწორად დავდე? ყოველივე ამის შემდეგ, ნომრები არის ზრდადი. როგორ დავამტკიცოთ, რომ რიცხვი 9 > 8?(საქონელი უნდა იყოს დაწყვილებული.) (ბავშვები დაალაგე საგნები წყვილებში.)- და თუ რიცხვი 9 > 8, მაშინ რა შეიძლება ითქვას 9 რიცხვზე სხვა რიცხვებთან შედარებით? რა წესი ვიცით?(9 უფრო მეტია, ვიდრე ყველა ადრე შესწავლილი რიცხვი, რადგან ის არის ყველა მარჯვნივ რიცხვების სერიიდან.) - აიბოლიტს ქილებში აქვს აბები. რომელი ტაბლეტები მეტია და რომელი ნაკლები. შეგვიძლია შევადაროთ რიცხვები ამ აბების ნახვის გარეშე?

ხველის საწინააღმდეგოდ

(შეადარეთ რიცხვები წესის მიხედვით.)9 რიცხვის ადგილი რიცხვთა ხაზზე. - თუ რიცხვთა სერიის რიცხვი 9 არის 8-ის უკან, მაშინ რიცხვთა წრფეზე ის უნდა იყოს 8-ის უკან. როგორ მოვძებნოთ რიცხვი 9 რიცხვთა წრფეზე?(8 რიცხვიდან გადადგით 1 ნაბიჯი მარჯვნივ.) - და როგორ დავწეროთ ჩვენი ქმედება თანასწორობის სახით? (8+1 =9)
- რა ჰქვია 9 რიცხვს 8 რიცხვთან მიმართებაში?(მოჰყვება.)
- და 8 რიცხვი 9-თან მიმართებაში?(წინა.)

9 რიცხვის შემადგენლობა. - ასე რომ, სანამ აიბოლიტი დაფრინავდა, იყო ფრიალი და ხველის და ალისფერი ციებ-ცხელების აბების რამდენიმე ფლაკონი აირია. აიბოლიტმა დათვალა ისინი სიბნელეში და ჩადო 9 ტაბლეტი თითოეულ ფლაკონში, მაგრამ ასე მოხდა:(თითოეულ წყვილს ეძლევა ნახატი 9 რიცხვის განსხვავებული შემადგენლობით)

- დაეხმარე აიბოლიტს აბების დალაგებაში. (ბავშვები მუშაობენ წყვილებში და ამბობენ შედეგებს.)- მაშ, რა ნაწილებისგან შედგება რიცხვი 9?(4 და 5, 8 და 1, 2 და 7, 6 და 3, 3 და 6, 7 და 2, 1 და 8, 5 და 4-დან.) - ლუწი ნომერი 9 თუ არა? (კენტი, რადგან ორი ნაწილი არ არის ტოლი.) რა რიცხვი შევხვდით?(9 ნომრით.) - რამდენ საგანს წარმოადგენს რიცხვი 9?(9 ელემენტი.) რა რიცხვი შეიძლება გამოვიყენოთ 9 რიცხვის დასაწერად?(ნომრები 9.) რა რიცხვს მოსდევს რიცხვი 9?(8 ნომრის უკან.) რა ნაწილებისგან შედგება რიცხვი 9?(4 და 5, 8 და 1, 2 და 7, 6 და 3-დან.) - ლუწი თუ კენტი ნომერი 9?(კენტი.) - რა შეიძლება ითქვას 9 რიცხვზე ადრე შესწავლილ რიცხვებთან შედარებით?(ეს უფრო დიდია ვიდრე ყველა შესწავლილი რიცხვი.) - ექიმმა აიბოლიტმა ჩვენი დახმარებით განკურნა ყველა ცხოველი და უკან დაბრუნების გზას დაადგა. მაგრამ რას გააგრძელებს ის, ჩვენ გავარკვევთ, სწორად შევასრულებთ თუ არა დავალებასNo4 გვ.79. (ბავშვები ასრულებენ დავალებას და პასუხობენ, რომ აიბოლიტი თვითმფრინავით დაბრუნდა.)

აკკოლსკაია უმაღლესი სკოლა №4

მოამზადა: ნემიკინა ა.ვ.

2014 წელი



 

შეიძლება სასარგებლო იყოს წაკითხვა: