Rus tilida namuna texnologik xaritasi. Rus tili dars texnologik xaritasi

“Texnologik xarita” tushunchasi ta’limga sanoatdan kirib kelgan. Texnologik xaritada mahsulot ishlab chiqarish, qayta ishlash va ishlab chiqarish, ishlab chiqarish operatsiyalari va foydalaniladigan asbob-uskunalar tavsiflanadi.

Ta'limda texnologik xarita yo'l sifatida qaraladi grafik dars dizayni- o'qituvchiga tanlangan parametrlar bo'yicha darsni tuzishga imkon beradigan jadval:

  • darsning bosqichlari va maqsadlari;
  • o'quv materialining mazmuni;
  • talabalarning o'quv faoliyatini tashkil etish usullari va usullari;
  • o'qituvchining faoliyati va talabalarning faoliyati.

Darsning texnologik xaritasi konspektning elementlarini o'z ichiga oladi: mavzu, maqsad, vazifalar, lekin baribir undan farq qiladi.

Texnologik xarita va konspekt o'rtasidagi farqlar

Texnologik dars xaritasi

Dars xulosasi

U jadval shaklida taqdim etiladi va darsning har bir bosqichida o'qituvchi va o'quvchilarning faoliyatini tavsiflaydi.

U stsenariy sifatida shakllantirilgan va o'qituvchining so'zlari, harakatlari va talabalarning kutilgan javoblarini tavsiflaydi.

Har bir ta'lim harakati davomida shakllangan UUDlarni ko'rsatib, o'quvchilarning faoliyatini tavsiflaydi.

Darsda qo'llaniladigan shakl va usullarni ko'rsatadi va tavsiflaydi.

Har bir faoliyat turi uchun natijalarni rejalashtirishga va ularga erishish jarayonini nazorat qilishga yordam beradi.

Faqat darsning maqsadlarini ko'rsatadi.

Texnologik xarita yordamida o'qituvchi o'quv materialini yaxlit ko'rib chiqadi va butun kurs doirasida muayyan mavzuni o'zlashtirish bo'yicha darsni loyihalashtiradi.

Rejalashtirish vositasi sifatida texnologik xaritaning afzalliklari

Texnologik xarita o'qituvchiga quyidagilarga imkon beradi:

  • muayyan o'quv harakatini bajarishda shakllanadigan universal o'quv harakatlarini aniqlash;
  • mavzuni o'zlashtirish uchun mo'ljallangan natijaga olib keladigan harakatlar va operatsiyalar ketma-ketligini loyihalash;
  • muayyan davr uchun pedagogik faoliyatni loyihalash;
  • fanlararo aloqalarni amaliyotda amalga oshirish;
  • pedagogik jarayon ishtirokchilarining kelishilgan harakatlarini ta'minlash;
  • darsning har bir bosqichida rejalashtirilgan natijalarga erishish diagnostikasi;
  • ta'lim jarayonini loyiha faoliyati sifatida qurish, bunda barcha bosqichlar mantiqiy, o'zaro bog'liq va mavzu doirasida kengaytirilishi mumkin.

Dars jarayoni sxemasining tuzilishi

Texnologik xaritada quyidagilar ko'rsatilgan:

  • Mavzu;
  • o'quv materialini o'zlashtirish maqsadi;
  • erishilishi rejalashtirilgan natijalar: shaxsiy, mavzu va meta-mavzu;
  • fanlararo aloqalar;
  • ta'lim maydonini tashkil etish: ish shakllari, resurslar va jihozlar;
  • mavzu bo'yicha asosiy tushunchalar;
  • ushbu mavzuni o'rganish texnologiyasi.

Dars bir necha bosqichlardan iborat: tashkiliy moment, bilimlarni yangilash, o'quv vazifasini belgilash va boshqalar. Texnologik xarita darsning har bir bosqichida maqsad va rejalashtirilgan natijani, o'qituvchi va o'quvchilarning faoliyatini belgilaydi.

Dars rejasini tuzishdagi qiyinchiliklar

Darsni loyihalashning ushbu usulining afzalliklari va tobora ommalashib borayotganiga qaramay, o'qituvchilar texnologik xaritani tuzishda ko'pincha qiyinchiliklarga duch kelishadi. "Moskva shahar pedagogika universiteti" davlat avtonom o'quv yurti qo'shimcha ta'lim instituti professori Andrey Ioffe texnologik xaritani tuzishda o'qituvchilar yo'l qo'yadigan ettita xatoni aniqlaydi:

  1. O'nlab sahifalar hajmi.
  2. Barcha dars mazmunini jadval sifatida taqdim etish.
  3. Qattiq vaqt chegaralarini o'rnatish.
  4. Spikerlarning ko'pligi.
  5. Xulosa qilish uchun aks ettirishni qisqartirish.
  6. Murakkab va tushunarsiz iboralardan foydalanish - "faoliyatga o'zini o'zi belgilash".
  7. Dars maqsadlarini emas, balki talaba va o'qituvchi maqsadlarini aniqlash.

Bu xatolar texnologik dars xaritalarini tayyorlashda yagona talablarning yo‘qligidan kelib chiqadi. Alohida bloklar va bo'limlar alohida o'qituvchilar uchun va har bir o'qituvchi uchun turli darslarning texnologik xaritalarida farqlanadi. Xatolarga sub'ektiv omillar ham ta'sir qiladi: bilim etishmasligi, o'qituvchining past motivatsiyasi, noto'g'ri tushunish va yangi narsalarni rad etish.

Vakolatli uslubiy yordam texnologik xaritalarni tayyorlashda yordam berishi mumkin. Maktab uslubiy kengashining yig'ilishlarida dars texnologiyasi kartochkalarida mavzu, meta-mavzu va shaxsiy natijalar, turli xil UUD turlarini amalga oshirish va diagnostika qilishni qanday aks ettirish kerakligi aniqlanadi.

Texnologik dars kartalariga misollar

Namuna texnologik xarita No 1

  1. O'qituvchining ismi
  2. Sinf
  3. Element
  4. Dars mavzusi
  5. Darsning maqsadi
  6. Dars bosqichlarining xususiyatlari

  1. Talabalarning darsdagi ishi (faoliyat va bandlik o'lchovi ko'rsatilgan)
  2. Ta'limni differentsiallashtirish va individuallashtirish: mavjud yoki yo'q edi.
  3. Talabalarning mustaqil ishlarining tabiati: reproduktiv yoki mahsuldor.
  4. Dars maqsadlariga erishishni baholash.

2-sonli texnologik xarita namunasi

  1. O'qituvchining ismi
  2. Sinf
  3. Element
  4. Dars mavzusi
  5. Darsning maqsadi
  6. Darsning maqsadlari: o'qitish, tarbiyalash va rivojlantirish.
  7. AKT vositalaridan foydalanishning dolzarbligi.
  8. Amaldagi AKT vositalarining turlari.
  9. Kerakli uskunalar va dasturiy ta'minot.
  10. Darsning tashkiliy tuzilishi.

Namuna texnologik xarita No 3

  1. O'qituvchining ismi
  2. Sinf
  3. Element
  4. Dars mavzusi
  5. Darsning o'rganilayotgan mavzudagi o'rni va roli
  6. Darsning maqsadi
  7. Darsning tuzilishi.

4-sonli texnologik xarita namunasi

  1. O'qituvchining ismi
  2. Sinf
  3. Element
  4. Dars mavzusi
  5. Darsning o'rganilayotgan mavzudagi o'rni va roli
  6. Darsning maqsadi
  7. Darsning tuzilishi

Maxsus ta'lim bo'yicha yangi Federal davlat ta'lim standarti chiqarilishi bilan maktablar ishida nima o'zgaradi? Bu savolga javobni Xalqaro dizayn seminarida bilib olishingiz mumkin "SOO Federal davlat ta'lim standartlarini joriy etish" , 23-26 iyul kunlari bo'lib o'tadi. O'quv seminarimizga keling va siz yangi standartga o'tish bo'yicha barcha kerakli vositalar va tavsiyalarni olasiz.

Texnologik dars xaritasi

O'qituvchining to'liq ismi: Piotrovskaya Marina Alekseevna

Sinf: 3

UMK: Maktab 2100

Element: Rus tili

Mavzu: Ot gap bo‘lagi sifatida. Otlarning doimiy va o'zgarmas belgilari

Dars turi: O'rganilganlarni takrorlash, chuqurlashtirish va umumlashtirish

Darsning o'rganilayotgan mavzudagi o'rni va roli:"So'z" bo'limidagi 3-dars. Gap bo‘laklari va gap a’zolari”.Biz otlar haqida nimani bilamiz (4-birlik, 74-dars)

Maqsad: Matndagi otlarni topish qobiliyatini rivojlantirish, otlarning grammatik xususiyatlarini va otlarning gap va matndagi rolini aniqlash tajribasiga ega bo'lish.

Rejalashtirilgan natijalar

Mavzuni bilish, sub'ekt harakatlari

UUD

tartibga soluvchi

tarbiyaviy

kommunikativ

shaxsiy

Otning nutqdagi o‘rni, otning doimiy va turg‘un bo‘lmagan belgilarini bilish, otni morfologik tahlil qilish, otni olmoshdan ajrata olish, matndan topish.

1. Darslik materiali bilan ishlash asosida o‘z taxminlarimizni ifodalash qobiliyatini rivojlantiramiz.

2. Oo‘quv faoliyatini topshirig‘iga ko‘ra baholang.

3. Kelgusi ishni bashorat qiling (reja tuzing).

4. Kognitiv va shaxsiy aks ettirishni amalga oshiring.

1. Rivojlantiringdiagrammalar, rasmlar, matnlardan ma'lumot olish qobiliyati.

2. Pma'lumotlarni diagramma shaklida taqdim eting.

3 . Ob'ektlarning mohiyatini va xususiyatlarini ochib berish.

5. Xususiyatlariga ko'ra umumlashtirish va tasniflash.

6. Darslikning tarqalishiga e'tibor qarating.

7. Rasmlarda savollarga javob toping

1.PBiz boshqalarni tinglash va tushunish qobiliyatini rivojlantiramiz.

2. Berilgan topshiriqlarga muvofiq nutqiy nutqni tuzing.

3. O'z fikrlaringizni og'zaki ifoda eting.

4. Juftlikda ishlash qobiliyati.

1. o'rganilayotgan mavzuga qiziqishni rivojlantirish uchun sharoit yaratish;

2. mustaqillik, do'stona munosabat, hissiy sezgirlikni rivojlantirish;

3. suhbatdoshni tinglash va eshitish qobiliyatini rivojlantirish;

4.juftlik va guruhlarda ishlash qoidalarini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish;

5. ta'lim muammolarini hal qilishda o'qituvchi va tengdoshlari bilan hamkorlik qilish, o'z harakatlarining natijalari uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olish qobiliyatini rivojlantirish.

Darslar davomida

**Ism

dars bosqichi

Bo'lishi kerak bo'lgan vazifa

hal qilindi (rejalashtirilgan dars natijalariga erishish doirasida)

Talabalar faoliyatini tashkil etish shakllari

O'quvchilar faoliyatini tashkil etish bo'yicha o'qituvchining harakatlari

Talabalarning harakatlari (mavzu, kognitiv,

tartibga soluvchi)

Rejalashtirilgan dars natijalariga erishish uchun o'qituvchi va talabalar o'rtasidagi o'zaro hamkorlik natijasi

Diagnostika

rejalashtirilgan dars natijalariga erishish

O'quv faoliyati uchun motivatsiya

Ta'lim faoliyati nuqtai nazaridan talaba uchun talablarni yangilash.

Frontal

Bugun sinfda biz juda ko'p ishlaymiz, shuning uchun siz tayyorlanishingiz, juda ehtiyotkor va faol bo'lishingiz kerak. Dars qanday o'tishini xohlaysiz? Ushbu darsdan nimani kutmoqdasiz? Darsimiz "O'qish va yozishni o'rganish har doim foydali" shiori ostida o'tkazilsin.

Ular dars uchun zarur bo'lgan materiallar ro'yxatini quloq bilan idrok etadilar, tayyorlikni vizual va kinestetik nazorat qiladilar.

Savollarga javob bering.

Hammasi yaxshi bo'lishi uchun yaxshi kayfiyatda.

Biz biz uchun foydali narsalarni kutmoqdamiz. (Ular o'z fikrlarini og'zaki ifodalashni biladilar, boshqalarning nutqini tinglashni va tushunishni biladilar - kommunikativ UUD. Regulyatsiya UUD:

O'z-o'zini nazorat qilishni mashq qiling;

Prognozlash mahoratini egallang.)

O'quv faoliyati uchun kayfiyat

Bolalar o'quv jarayoniga ijobiy munosabat bildiradilar va e'tibor ko'rsatadilar.

Bilimlarni yangilash.

Talabalarning mavjud bilimlarini tizimlashtirish. Muvaffaqiyatli vaziyatni yarating.

Frontal

individual

O'yin

Daftaringizni oching.

Nima yozish kerak?

Tilni isitish. Diktantdan so'zlarni yozing.

    Unli tovushning imlo harfi bo‘lgan so‘zlarni qizil qalam bilan, undoshning imlo harfini o‘z ichiga olgan so‘zlarni ko‘k qalam bilan chizing.

Qaysi so'zning tagiga ikki marta chizdingiz?

Qaysi so'zning imlo-harfi boshqacha? Namunani tekshiring. Ishingizni baholang.

2. – Barcha imlolarni belgilang.

3. – So‘zni tarkibiga ko‘ra tahlil qiling

    Harflardan ko'ra ko'proq tovushli so'zlarni aylantiring.

Keyin sizga o'yin o'ynashni taklif qilaman.

Men so'zlarni nomlayman. Agar bu ot bo'lsa, siz aytasiz

Bu so'zlarning barchasida qanday umumiylik bor? Eng ko'p nima qilishni yaxshi ko'rasiz?

Agar nutqning boshqa qismi "yo'q" bo'lsa, "ha".

"Ajoyib ish" sanasini yozing.So'zlarni daftarlarga yozing va "zanjir" bo'ylab doskaga chiqing, bir vaqtning o'zida bitta so'zni yozing:yurak, temir, yonoq, qoraqarag'ali, so'm, qamish, suv yo'lakchasi, san'at, kabel, ovchi, narvon, to'ldirish, yong'oq, tipratikan .

Qamish .

Ovchi

Mustaqil ravishda daftarlardagi imlo belgilarining tagiga chizish.

So'zni tahlil qiling.

(Ob'ektlarni tahlil qilish asosida xulosalar chiqariladixususiyatlariga ko'ra umumlashtirish va tasniflash.-kognitiv UUD; kommunikativ - o'z fikrlarini og'zaki ifodalash)

So'zlarning umumiy xususiyatini ayting.Taqdimot slaydidagi namuna bilan tekshiring.

Ish faoliyatini baholash.

Otlar.

O'ynang.

Bolalar natijani tekshiradilar va baholaydilar va tegishli kulgichni tanlaydilar.

Bolalar "ha" va "yo'q" deb javob berishadi.

Imlo namunalari ajratiladi va belgilanadi.

Ular so‘zni tarkibiga ko‘ra tahlil qiladilar, so‘z qismlarini nomlaydilar.

Harflar va tovushlar sonini aniqlang.

Nutq bo'lagi sifatida ot haqidagi bilimlarni faollashtirish.

Shablonni tekshirish

Shablonni tekshirish

O'z-o'zini baholash varag'i yordamida o'quvchilarning o'zini o'zi baholash.

Shablonni tekshirish

3 .

Muammoni shakllantirish.

Frontal

Guruh ishi

Yangi katta bo'limning sarlavhasini o'qing.

Gapning qaysi qismlarini bilasiz? Gap a'zolari?

So'zlar - tildagi asosiy ishchi. Ularning yordami bilan biz ob'ektlar, belgilar, harakatlar, holatlar va boshqalarni nomlaymiz. Haqiqatan ham fikrlarimizni so'zsiz shakllantira olamizmi? Gapda har bir so‘z o‘zining sintaktik vazifasini bajaradi.

Rag'batlantirish texnikasi qo'llaniladi.

Nutqning qaysi qismini ko'pincha ishlatamiz?

O'zingizning taxminlaringizni tekshiring, tilni isitishdan so'zlarning birinchi harflarini yozing.

Qaysi harf etishmayapti? Bu so'zda uning roli qanday?

Nutqning ushbu qismining to'liq nomini bering.

Bugun biz ot haqida bilgan hamma narsani eslaymiz va dars davom etar ekan, takrorlash rejasini tuzamiz.

Keling, dars rejasini tuzamiz.

Biz hozir nima qilar edik?

Bilan. 97 O'qish bo'limi

Gap bo‘laklari va gap a’zolarini sanab bering.

Ob'ektlarni tahlil qilish asosida xulosalar chiqaring.

Ism

b. Rol b deb ataladi.

Ism.

Bolalar va o'qituvchi reja tuzadilar.

Dars mavzusini tuzdi. Biz reja tuzdik.

Gap bo`laklarini bilish, gap bo`laklarini aniqlay oladi

Darsning maqsadi va muammosi shakllantiriladi

Qobiliyatni rivojlantirish.

Guruhlarda ishlash, individual

Keling, bilganimizni eslaylik.

101-mashq otlarning qaysi xususiyatini ko‘rsatadi?

O'qituvchi doskaga yozadi: Otlarning nutqda tutgan o‘rni .

Guruhga topshiriq .

O'qing va xulosa chiqaring: matnda nutqning qaysi qismlari ustunlik qiladi va nima uchun?

2. Ism belgilari (individual ish).

Masalan. 102 - otlarning doimiy (jonli / jonsiz, jins) va doimiy bo'lmagan (son) xususiyatlari aniqlanadi.

Amalga oshirishdan oldin jamoaviy suhbat o'tkaziladi:

Ismning jonli yoki jonsiz ekanligini aniqlash uchun nima qilish kerak?

Qanday otlar bor va uni qanday aniqlash mumkin?

Ismlar qanday o'zgaradi? (Raqamlar bo'yicha.)

Gapni davom ettiring:otlarning doimiy belgilari ...., doimiy bo'lmagan belgilari ....

“Doimiy xususiyat” iborasini qanday tushunasiz? (Ma'lum bir so'zning har qanday shaklida mavjud bo'lgan belgi har doim mavjud.)Birinchi misol ( kulba ) birgalikda tahlil qilinadi, keyin ko'rsatmalarga muvofiq mustaqil ravishda amalga oshiriladi.

dush jonsiz

ovchi – m.r., birliklarkulba – zh.r., birliklar

Emelya – m.r., birliklaro'rmon – m.r., birliklar

nabirasi – m.r., birliklarYer – zh.r., birliklar

Grishutka – m.r., birliklaryorug'lik – m.r., birliklar

oyna – o‘rtacha, birliklar

tom – zh.r., birliklar

quvur – zh.r., birliklar

g'ishtlar – m.r., ko‘plik

panjara – m.r., birliklar

darvozalar – ko‘plik

ombor – m.r., birliklar

Ushbu mashq davomida biz nimani takrorladik?

O'qituvchi doskaga yozadi:

Otlarning doimiy va o'zgarmas belgilari .

3. Otlarning sintaktik vazifasi (juftlikda bajariladi).

Masalan. 103 - gapning asosiy va ikkinchi darajali a'zolari rolidagi otlarni farqlash.

Talabalar imloni juftlikda muhokama qiladilar (etishmayotgan harflarni kiriting), murakkab so'zni o'z ichiga olgan jumlani ko'chiradi. Keyin matndan otlarni topib, xulosa qiladilar.

Gapning qaysi qismlari otlardan iborat? (Asosiy (mavzu) va ikkinchi darajali.)

Bosh ot sifatidagi otlarga misollar keltiring; yordamchi rolda.

Ushbu mashqdan otlar haqida qanday muhim narsalarni bilib oldingiz?

O'qituvchi doskaga yozadi:

Gap a'zosi .

4. Otni gap bo`lagi sifatida tahlil qilish.

Masalan. 104 – matndagi ot va olmoshlarni farqlay olish, otlarni morfologik tahlil qilish malakalarini rivojlantiradi.

Amalga oshirish ketma-ketligi.

1) Darslikda vergul qo'yish.

2) Oxirgi jumlani nusxalash.

3) Bir ildizli so'zlarni yozib olish.

Xulosa : Bir ildizli so'zlar orasida turli xil nutq qismlarining so'zlari bo'lishi mumkin.

4) Otlarning gap bo'laklari sifatida tahlili.

Bolalar e'tiborini tahlil qilish tartibiga, so'zlarning qisqartirilgan belgilariga qarating.

Ish o'qituvchi rahbarligida amalga oshiriladi.

Ushbu mashqni bajarayotganda nimani esladingiz?

O'qituvchi doskaga yozadi:

Ismning morfologik tahlili .

Bugun nima qildik? Qanday ko'nikmalarni rivojlantirdingiz?

5.

Dars xulosasi.

Ismni qaysi rejaga muvofiq takrorladik?

Ushbu sxema asosida kalit so'zlarni yozing.

Bugun eng yaxshi nima qildingiz?

Qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz?

Ular rejani chaqirishadi.

Dars uchun asosiy so'zlarni sanab o'ting.

Bolalar javoblari.

Emotsion tanlash.

Uy vazifasi

Masalan. 105 (og'zaki).

2. Masalan. 53 (“Didaktik material”).

Rus tili dars texnologik xaritasi

Element - rus tili

SINF TURI: yangi bilimlarni o'zlashtirish

O'qituvchi - Tatyana Olegovna Nenaxova, boshlang'ich sinf o'qituvchisi, Kemerovo viloyati, Novokuznetsk shahri, MBNOU "17-sonli gimnaziya"

SINF - 2-sinf

Dastur - istiqbolli boshlang'ich maktab

MAVZU: " So'z oxirida C dan keyin Y yozilishi - ob'ektlarning nomlari.

MAQSAD: S dan keyin S harfini to‘g‘ri yozish qobiliyatini rivojlantirish

Talabalarning so‘z o‘zagida C dan keyin Y va I harflarini yozish haqidagi bilimlarini yangilash.

Ts dan keyin Y va Y harflarining imlosini ishlatish va belgilash qobiliyatini shakllantirish.

Nutq madaniyatini, rus tiliga muhabbat, e'tibor va hurmatni rivojlantirish.

Adabiyot - rus tili darsligi 2-sinf; 3-qism; N. A Churakova; tomonidan tahrirlangan M. N. Kalenchuk. http://pedsovet.su/fgos/6402_technologicheskaya_karta_uroka_obrasez

Dars bosqichi

Ish turlari, shakllari, usullari, usullari

pedagogik

UUD tashkil etilgan

Rejalashtirilgan natijalar

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

O'quv faoliyati uchun motivatsiya

Og'zaki salomlashish.

Bolalar bilan salomlashadi, ularning darsga tayyorligini tekshiradi. Sizni faol ishlashga tayyorlaydi.

-Buni tekshiring do'stim

Darsni boshlashga tayyormisiz?

Hammasi joyidami

Kitob, qalam va daftarmi?

Tekshirganmisiz? O'tir!

Qattiq mehnat qiling!

Ish joyini tashkil qilish.

O'qituvchiga salom ayting

Shaxsiy: kayfiyatni boshqarish, his-tuyg'ularni ifodalash qobiliyati.

Bolalarni tashkil qiling.

Darsga tayyorligini tekshiring.

Bir daqiqa qalam (frontal)

Yozuv namunasini ko`rsatish, xatlarni xattotlik bilan yozish qoidalarini sharhlash.

- til twisterini o'qing va ko'chiring.

Qarg'a kichkina qarg'ani sog'inib qoldi.

- Imlosini eslab qolishingiz kerak bo'lgan harfning tagini chizing.

-tilning burilishini to'g'ri va tez talaffuz qilishga harakat qiling.

Namuna bo'yicha xatni mustaqil ravishda to'ldiring

Shaxsiy:

tirishqoqlik ko'rsatish.

Metamavzu:

daftarni to'g'ri joylashtirish, daftarda aniq qaydlarni saqlash.

Mavzu:

harflarni kalligrafik yozish, harf birikmalari

Aniqlikni rivojlantirish, xattotlik ko'nikmalarini rivojlantirish

Shaxsiy qiyinchiliklarni yangilash va qayd etish

Old ish

Suhbat olib boradi.

Talabalar javoblarining to‘g‘riligini nazorat qiladi

- rasmlarga qarang, ularda nima ko'rsatilgan

- bu so'zlarni nima birlashtiradi

- tovushni tavsiflash (ts)

- Bolalar, keling, c harfi bilan bo'g'in yasashga harakat qilaylik

- ayting-chi, ular orasida qanday harf yozilganligini quloq bilan aniqlash mumkin bo'lmagan bo'g'inlar bor

- o'qing

taklif

(t)rk ayiq mototsikl minadi

-v dan keyin so`z o`zagiga qaysi harfni yozishimizni eslaylik

- keling, 18-betdagi darslikni ochamiz va ko'rshapalakning ishorasini o'qiymiz.

-Ushbu so'zlarni yozing va ildizni belgilang

- bolalar, barcha so'zlarda c dan keyin yoziladi va

Savollarga javob beradilar.

Gul va gulxan

Bu ob'ektlarning so'zlari va ular (ts) tovushi bilan boshlanadi.

(ts) kar., televizor.

Tsa, tsu, qi, tsy, tso

Ha, bu qi, tsi bo'g'inlari

Bolalar javoblari

Yo'q, istisno so'zlar mavjud

Oyog‘ining uchida turgan lo‘li tovuqqa qarab qo‘ydi

Metamavzu:

so'z boyligini, og'zaki monolog nutqini rivojlantirish.

Mavzu: so'zlarning ildizidagi y - va ts dan keyin harflarning yozilishini eslang.

Bolalar nutqini rivojlantirish.

Texnologik dars xaritasi

Muallif, ishlab chiquvchi:

Boshlang'ich maktab o'qituvchisi Golikova E.V.

Element

Rus tili

(ishchi dasturrus tili uchun mualliflik dasturi asosida tuzilganBuneeva R.N., Buneeva E.V.,Vadarsliklardan foydalanishga e’tibor qaratildiBuneev R.N., Buneeva E.V.,"Rus tili 3-sinf")

Sinf

3-sinf

Dars turi

Yangi bilimlarni kashf qilish darsi

Dars texnologiyasi

Tanqidiy fikrlash texnologiyasi

Mavzu

Imlo qo'shimchalar

TRKMChP texnikasi :

"Pivot jadvali", "To'g'ri va noto'g'ri bayonotlar", "Klaster".

Maqsad

dan-, do-, s-, v-, na-, za- old qo‘shimchalari yordamida sifatlardan yasalgan qo‘shimchalarda –o-, -a- qo‘shimchalarini yozish malakasini shakllantirish uchun sharoit yarating.

Vazifalar

Tarbiyaviy: qoidani shakllantirish vaqo`shimcha qo`shimchadagi harfni to`g`ri yozishni o`rgatish

Tarbiyaviy: kuzatish, tahlil qilish, xulosalar chiqarish, sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish, jadvallar, diagrammalar shaklida xulosalar tuzish, monolog nutqini rivojlantirish qobiliyatini rivojlantirish.

Tarbiyaviy: ozodalikni, rus tili darsiga qiziqishni, guruhda va juftlikda ishlash qobiliyatini tarbiyalash.

Shaxsiy :

    Dastlabki muhokamadan keyin dars maqsadlarini mustaqil ravishda shakllantirish.

    O'qituvchi bilan birgalikda ta'lim muammosini toping va tuzing.

Faoliyatni tashkil etish shakllari

frontal, guruh, juftlik, individual.

Rejalashtirilgan
tarbiyaviy
natijalar

Meta-mavzu natijalari:

Shaxsiy:

O'z taqdirini o'zi belgilash (talabalarning mehnatga munosabati);

Axloqiy va axloqiy baholash (natija uchun shaxsiy javobgarlikni tushunish qobiliyati, o'rganilayotgan tarkibni baholash);

Normativ UUD :

Maqsadni belgilash (o'quvchilar tomonidan allaqachon ma'lum va o'rganilgan va hali noma'lum bo'lgan narsalarning o'zaro bog'liqligiga asoslangan ta'lim vazifasini belgilash);

O'z-o'zini ixtiyoriy tartibga solish;

Rejalashtirish (yakuniy natijani hisobga olgan holda oraliq vazifalarning ketma-ketligini aniqlash);

Nazorat (standartdan chetlanishlar va farqlarni aniqlash uchun natijani berilgan standart bilan solishtirish);

Baholash (o'rganish sifati va darajasidan xabardorlik);

Aloqa UUD:

Rejalashtirish

Kognitiv UUD:

Umumiy ta'lim (ma'lumotni qidirish va tanlash);

Mavzu: - o'quvchilarning qo'shimchalar haqidagi bilimlarini to'ldirish;

Qo`shimchalarda qo`shimchalarni yozishda imlo qoidasini qo`llash ko`nikmasini shakllantirish;

Asosiy atamalar va tushunchalar

Adverb, prefiks, qo'shimcha

Tarbiyaviy
resurslar

Darslik Buneev R.N., Buneeva E.V., “Rus tili 3-sinf” M., “Ventana-Graf”, 2013 y.

Uskunalar

Multimedia proyektori, shaxsiy kompyuter; Guruhlar uchun tarqatma materiallar.

Vizual ko'rgazmali material

Dars uchun taqdimot

"Zarmot" darsi

Bosqich

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUD tashkil etilgan

Org. moment

Hissiy kayfiyatni yaratadi

Talabalarning darsga tayyorgarligini tekshiradi.

O'qituvchi bilan salomlashing va ularning darsga tayyorgarlik darajasini tekshiring

Shaxsiy :

O'z taqdirini o'zi belgilash

(talabalarning ishga kayfiyati)

    Qo'ng'iroq qiling

Uy vazifasini tekshiradi

Mavzu bo'yicha dialog tashkil qiladi

- Sizningcha, siz qo'shimcha haqida hamma narsani bilasizmi?

Yo'qolgan unlilarni qo'shishni taklif qiladi

O'ngga..., yo'nalish.., chapga.., yana.., yana...

Topshiriqni bajarishda talabalarning qiyinchiliklarini qayd etadi. Talabalarni dars mavzusi va maqsadini shakllantirishga olib boradi.

- Qanday savol tug'iladi?

Doskadagi vazifalarni tuzatadi

O‘quvchilar qo‘shimcha asosida uyda tuzilgan klasterni sinfga taqdim etadilar

Variantlarni nomlang (-a- yoki –o-)

Ular o'z fikrlarini bildiradilar.

Savolni tuzing: Qo'shimchalar oxirida qanday unli yoziladi?

Darsning mavzusini mustaqil ravishda shakllantirish "Imlo qo'shimchalari"

Ularning aytishicha, maqsad -a qo'shimchasi qaysi hollarda qo'shimchalarning oxirida yozilishi va qaysi hollarda qo'shimchasi yozilishini aniqlashdir.

Vazifalar deyiladi:

1. Qo`shimchalar oxiridagi qo`shimchaning tanlanishini aniqlang

2. Yangi bilimlarni amaliyotda qo'llash

3. O'z bilimingizni sinab ko'ring

Kognitiv

Axborotni kerakli shaklda tuzish

Normativ

Boshqaruv

Kognitiv

Muammolarni qo'yish va hal qilish harakatlari;

Umumiy ta'lim

Normativ:

Maqsadni belgilash

(talabalar tomonidan allaqachon ma'lum va o'rganilgan va hali noma'lum bo'lgan narsalarning o'zaro bog'liqligi asosida o'quv vazifasini belgilash)

Kontseptsiya bosqichi

Belgilangan vazifalarga muvofiq talabalarning qidiruv ishlarini tashkil qiladi . (Pivot jadval texnikasi)

Olingan bilimlarni aniqlashtirish uchun suhbatni tashkil qiladi

- Qo`shimchani to`g`ri yozish uchun qo`shimchaning qaysi gap bo`lagidan yasalishini bilish kifoyami?

Ular juftlikda ishlaydi.

Grammatik ertakni o'qing (1-ilova) "Zarflarning hiylalari", chetiga eslatma yozing, jadvalni to'ldiring

Zarf yasalishi

Nutqning qaysi qismidan

Qaysi morfemalar yordamida

Qo'shimchalarga misol

Ular faqat qo`shimchalarning qaysi bo`laklardan yasalishini bilib oldik, lekin bu bilim yetarli emas, deb javob beradilar

Shaxsiy:

(natijalar uchun shaxsiy javobgarlikni tushunish qobiliyati)

Kommunikativ:

Savollarni ko'tarish (tashabbuskor hamkorlik)

Hamkoringizning xatti-harakatlarini boshqarish va fikrlaringizni to'g'ri ifodalash;

Rejalashtirish

(ishtirokchilar funktsiyasini aniqlash)

Kognitiv

Umumiy ta'lim (ma'lumotni qidirish va tanlash)

Ko'z mashqlarini taklif qiladi

Bajarish

Normativ

O'z-o'zini ixtiyoriy tartibga solish

Guruh ishini quyidagi algoritmga muvofiq tashkil qiladi:

    Qo'shimchani o'qing

    Konsolni tanlang

    Qo‘shimchani ajratib ko‘rsating

    Xulosa chiqaring

O`quvchilarni qo`shimchalar oxiridagi unlilarning imlosi haqida xulosa chiqaradi

Birlamchi bilimlarni aniqlashtirish va aniqlashtirish uchun suhbatni tashkil qiladi

Tashqi nutqda yangi bilimlarni yozib olishni tashkil qiladi

Talabalarni qoidani eslab qolish uchun diagramma tuzishga undaydi

Men qoidani diagramma shaklida rasmiylashtirishga harakat qilishni taklif qilaman.

Talabalarning berilgan topshiriqlarni tushunishlarini aniqlaydi

Ikkinchi vazifaga o'tishni taklif qiladi

Dars mavzusi bo'yicha juftlikda ishlashni tashkil qiladi,

Kollektiv tekshirishni tashkil qiladi , o'quvchilarning sinfdoshlarining javoblariga ijobiy munosabatda bo'lishini ta'minlaydi.

Uchinchi vazifaga o'tishni taklif qiladi

Mustaqil ishlarni tashkil qiladi.

("To'g'ri va noto'g'ri bayonotlar" texnikasi)

Bayonotlarni o'qiydi.

1. Qaerda? degan savollarga javob bo`lagi ergash gap qo`shimchasi. Qayerda? qayerda? vaziyatga bog'liq? Nega? Nima uchun?

2. Qo`shimcha – gapning o`zgaruvchan qismi

3. Qo‘shimcha sifatdoshdan yasaladimi?

4. Qo‘shimchaning oxiri bormi?.

5. Qo`shimchalar oxirida har doim -o- qo`shimchasi bo`ladimi?

6. Qo`shimchalar oxiridagi old qo`shimchalardan keyin dan-, do-, s- qo`shimchasi yoziladi, a qo`shimchasi yoziladi.

7. Qo‘shimchaning imlosi faqat qaysi gap bo‘lagidan yasalganiga bog‘liq?

8. v-, na- old qo`shimchalaridan, -a qo`shimchasidan keyin sifatlardan yasalgan qo`shimchalar uchun?

Doskadagi standart bilan javoblaringizni tekshirib, o'z-o'zini tekshirishni taklif qiladi.

Kartadagi vazifani bajaring

(2-ilova) taklif qilingan algoritmga muvofiq.

Doskadagi etishmayotgan iboralarni to'ldiring:

Prefiks va qo`shimchalar yordamida sifatlardan yasalgan qo`shimchalarda _________________ qo`shimchasidan keyin _______ qo`shimchasi, _________ old qo`shimchasidan keyin esa _____ qo`shimchasi yoziladi.

Qoidani shakllantirish

Sifatdan old va qo`shimchalar yordamida yasalgan qo`shimchalarda in-, on- old qo`shimchalaridan keyin - o, dan-, do-, s old qo`shimchalaridan keyin a qo`shimchasi yoziladi.

Ular guruhda ishlaydilar, qoida asosida diagramma tuzadilar - maslahat

A - in, - on, - z

dan, -gacha, - O dan

Vazifa deyiladi: Qo'shimchalar oxiridagi qo'shimchaning tanlovini aniqlang

Vazifa deyiladi: Bilimlarni amaliyotda qo'llash

Vazifani bajaring.

Sifatlardan yasaladichap, o'ng, qiya, quruq, oq, kar, toza, tez dan-, do-, s-, in-, on-, for- prefikslari yordamida qo‘shimchalar qo‘shimchasini ajratib ko‘rsatadi.

Navbat bilan hosil bo‘lgan qo‘shimchani nomlang va oxiridagi unlini tanlashni tushuntiring

Mustaqil ishlarni bajarish. "Ha" yoki "Yo'q" javoblarini daftarga yozing.

Standartga muvofiq o'z-o'zini sinovdan o'tkazing:

1.Ha

2. yo'q

3.ha

4.no

5.yo'q

6.ha

7.no

8.ha

To'g'ri javoblar sonini hisoblang va olingan darajani daftarga yozing.

7-8 to'g'ri javob

usta

5-6 to'g'ri javob

maslahatchi

4 yoki undan kam

yangi boshlovchi

Kognitiv

Mantiqiy (mantiqiy fikrlash zanjirini qurish)

Kognitiv

Umumiy ta'lim (belgi-ramzi)

Muammoni hal qilish va muammoni hal qilish faoliyati

Normativ

O'z-o'zini ixtiyoriy tartibga solish

Kommunikativ:

Hamkoringizning xatti-harakatlarini boshqarish va fikrlaringizni to'g'ri ifodalash;

Rejalashtirish

(ishtirokchilar funktsiyasini aniqlash)

Normativ

Rejalashtirish

(yakuniy natijani hisobga olgan holda oraliq vazifalarning ketma-ketligini aniqlash)

Normativ

Boshqaruv

(standartdan og'ishlar va farqlarni aniqlash uchun natijani berilgan standart bilan taqqoslash)

Baholash (ta'lim sifati va darajasini bilish)

Bosqich - aks ettirish

Reflektsiya

Dars boshida qiyinchilik tug'dirgan so'zlarga diqqatni qaratadi. Unli tovushlarni qo‘shishni so‘raydi

Dars natijalarini maqsadi bilan bog`lab, suhbatni tashkil qiladi

Fikr bildirishni rag'batlantiradi:

- Nimani o'rgandingiz?

- Nima yaxshi o'tdi?

- Yana nima ustida ishlash kerak?

Xat qo'shing va dalil keltiring

Ular barcha masalalar yechildi, dars savoliga javob berildi, demak, maqsadga erishildi, degan xulosaga kelishadi.

Yangi materialning asosiy fikrlarini nomlang, ishining yakuniy natijasini tuzing (nima ishlagan, nima ishlamagan va nima uchun ovoz chiqarib)

Shaxsiy

Axloqiy va axloqiy baholash

(hazm qilinadigan tarkibni baholash)

Kognitiv

Harakat usullari va shartlari, ularni nazorat qilish va baholash haqida fikr yuritish

Normativ

Baholash (ta'lim sifati va darajasini bilish)

Differentsial uy vazifasini taklif qiladi

1. - o, - a qo`shimchalari yordamida sifatlardan yasalgan qo`shimchali maqol va matallarni toping.

2. O yoki a qo‘shimchalari bo‘lgan 10 ta qo‘shimchani yozing

Dars uchun rahmat.

1-ilova

Grammatik ertak.

"Zarmotlarning hiylalari"

Qo`shimchalar boshqa so`zlardan oson yasaladi. Va bu tasodif emas.

Qo'shimchalar rus tilida nutqning boshqa qismlariga qaraganda kechroq paydo bo'lgan. Bu vaqtga kelib, ismlar va fe'llar deyarli barcha so'zlarni o'z mulklariga o'g'irlab ketishgan. Shunday qilib, qo'shimchalar boshqa odamlarning so'zlarini o'ziga jalb qilishi kerak edi.

Buni ba'zi sifatlar bilan qilish eng oson bo'lib chiqdi. Yaxshi so‘zdagi yakunni – o – qo‘shimchasi bilan almashtirdik va ajoyib qo‘shimchaga ega bo‘ldik. Yaxshi!

Keyin qo'shimchalar otlarga etib keldi. Bu erda ko'proq ish bor edi: old qo'shimchani old qo'shimchaga, oxirni qo'shimchaga aylantirish. Ammo bitta otdan bir qator qo'shimchalar olinadi: tepada ot bor edi va natijada yuqorida, yuqorida, yuqorida, yuqorida, tepada, tepada va hatto otda qo'shimchalar paydo bo'ldi - agar tushuntirish kerak bo'lsa, juda foydali so'z kimdir ot minishni yaxshi ko'radi, aravada emas.

Menga bu qo'shimcha juda yoqdi. Ular qo`shimchaga aylanmoqchi bo`lmagan sifatdoshlar bilan ham xuddi shunday nayrangni - o qo`shimchasi yordamida amalga oshirishga harakat qilganlar. Bu chiqadimi? Mana bir sifatyangi. - o - qo'shimchasi bilan qo'shimcha undan ishlamaydi, lekin har xil prefiks va qo'shimchalar bilan - xohlaganingizcha:yana, yana, yana, yana

Baxtli qo'shimchalar. Va talabalar, unchalik emas. Bu ergash gaplar predlogli otlarga juda o'xshaydi. Qachon va qanday yozishni aniqlang - birgalikda yoki alohida. Va keyin ba'zi boshqa qo'shimchalar maxsus tarzda - chiziqcha bilan yozilishini yaxshi ko'radi. Demak, xatoga yo'l qo'ymaslik uchun doimo ehtiyot bo'lishingiz kerak.

2-ilova

1 guruh

Algoritmga muvofiq topshiriqlarni bajaring

    Qo'shimchani o'qing

    Konsolni tanlang

    Qo‘shimchani ajratib ko‘rsating

    Xulosa chiqaring

O'ng, quruq, uzun, chap, o'ng, mahkam,

2-guruh

Algoritmga muvofiq topshiriqlarni bajaring

1. Qo‘shimchani o‘qing

2. Konsolni tanlang

3. Qo‘shimchani ajratib ko‘rsating

4. Xulosa tuzing

Uzoqdan, yana, chapga, vaqti-vaqti bilan, yuqoridan, uzoq vaqt

3 guruh

Algoritmga muvofiq topshiriqlarni bajaring

1. Qo‘shimchani o‘qing

2. Konsolni tanlang

3. Qo‘shimchani ajratib ko‘rsating

4. Xulosa tuzing

Yana qizil-issiq, qorong'udan oldin, toza, tirik, oson



 

O'qish foydali bo'lishi mumkin: