План проекту російських народних ігор. Педагогічний проект: «Залучення дошкільнят до джерел національної культури через російські народні рухливі ігри

Конспект заняття-спостереження у природі у старшій групі, тема: «Кропива»

Цілі:

Ознайомити дітей із рослиною, її особливостями.
Ознайомити з науковими та народними назвами.
Розвивати мислення, вникаючи у зміст слів.
Виховувати допитливість, інтерес до рідної природи.

Хід спостереження:

Зростає зелений кущик,
Доторкнешся-вкусить.

Що ж це за трава така, кусача? (Відповіді дітей). Це кропива.
Назва «кропива» походить від слів кропити, крапчаста і пов'язана з головною ознакою кропиви – обпалювати, залишаючи на шкірі червоні кропини.
Народні назви: джгучка, жигалка, кропива жалюга (Україна), стрекучка, стрекуша). Як ви вважаєте, чому кропива отримала такі назви? (Відповіді дітей). За свою здатність випалювати.

Чому кропива палиться?

Кропива завжди росте біля будинків, під парканами, вздовж лісових стежок. Тому всі ми знаємо, як неприємні її опіки: нам боляче, потім з'являється невеликий пухир, який починає свербіти. Чому виникає це неприємне відчуття? Листя і стебла кропиви покриті безліччю пекучих волосків. У них знаходяться клітки, що містять їдку рідину. Коли ми торкаємося листа, волосинка проколює шкіру, верхня частина волоска відламується, і в ранку потрапляє вміст клітки.

Любить рости по тінистих вологих місцях. Росте в посівах та на городах, засмічуючи їх. Тому кропиву вважають злісним бур'яном, намагаючись її позбутися будь-яким способом.

Кропива-рослина, багата на вітаміни.

Кропиву спеціально вирощують у деяких країнах. Корисні та смачні зелені борщ з кропивою, салати з листя. Листя кропиви перестає бути пекучим, якщо облити їх окропом. Зрізана і зів'яла кропива теж не палиться.
Кропива перша приходила на виручку людям у голодні роки.

Кропива є також дуже цінним кормом для свійських тварин. Корови, які отримують кропиву, дають молока більше та кращої якості. Кури, гуси, качки, індички несуть більше яєць.

Листя кропиви вміє зберігати швидкопсувні харчові продукти. Риба і м'ясо краще збережуться, якщо їх обернути на листя кропиви.

З волокон старої кропиви можна виготовляти грубі тканини для мішків та мотузки. Волокна кропиви дуже міцні. Так що опис у казці Г. Х. Андерсена «Дикі лебеді» того, як Ельза ткала братам сорочки з кропиви, яка здається гарною казковою вигадкою, може бути правдою.

З кропиви одержують нешкідливу рослинну фарбу. З коріння кропиви роблять жовту, а з листя – зелену фарбу.

У народної медицинивживають листя, коріння з кореневищами, плоди. Кропива вміє зупиняти кровотечі, лікувати деякі хвороби. А ще кропиву використовують у шампунях для волосся. Волосся, вимите з використанням кропиви краще росте, блищить, позбавляється лупи.

Сміттєва рослина, що не має красивих яскравих кольорів, А як обдаровує людину! І годує, і лікує, і фарбує. Мудра Матінка-Природа, всяка трава для чогось потрібна. І ми, люди, повинні бути мудрими – вміти поважати та берегти всяке творіння природи.

Питання на закріплення матеріалу:

1. Згадайте значення назви «кропива».
2. Згадайте народні назвицієї рослини.
3. Де росте кропива?
4. Чому кропива палиться?
5. Як люди використовують кропиву (для домашніх тварин та птахів, для приготування їжі, для збереження продуктів, для лікування, для волосся, для виробництва фарби та тканини)?
6. Чому кропиву вважають бур'яном?

Венера Халікова
Конспект заняття з пізнавального розвитку«Спостереження за пташкою»

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПТАХКОЮ.

Ціль: закріпити, розширити та узагальнити знання про зимуючих птахів.

Завдання:

Освітні:

Збагачувати та активізувати словник дітей, домагатися, щоб діти спостерігаючи за птахом, називали, що вона робить: літає, стрибає, клює,дивиться.

Вчити дітей розуміти кількісну характеристику предметів, використовувати у мовленні слова: один (одна, багато.

Розвиваючі:

-розвивати увагу, Мова, пам'ять.

Виховні:

Виховувати в дітей віком бажання оберігати, годувати птахів.

Матеріали та обладнання: птах у клітці, «живі картинки»з представленими птахами, що зимують, горобців, сорок, годівниця, пшоно, дерево.

Попередня робота: Знайомство з зимуючими. птахами: розгляд картинок, ілюстрацій.

1. Організаційний момент.

Вихователь. Діти, подивіться скільки у нас сьогодні гостей! Давайте ми на них подивимося, привітаємося, і більше не будемо на них відволікатися.

2. Основна частина. Спостереження за пташкою в клітці.

Вихователь (розповідає дітям). Сьогодні до нас гості прилетіли гарні та веселі птахи. Хлопці, хто знає як її звуть? (Діти відповідають.)Цю птицю звуть папуга. Давайте разом повторимо і поспостерігаємо за неюЩоб вона не лякалася, не металася по клітці, постарайтеся не шуміти, не кричати

Хлопці, що вона робить? Діти тихо розповідають, що робить пташка, спостерігаютьяк птах стрибає, як повертає голову, як дивиться, як сидить, обхопивши коготками жердинку; розглядають хвіст, дзьоб, голівку, лапки. пташки, звертають увагу на крильця і ​​зазначають, що пташка вміє літати. Вихователь уточнює, конкретизує відповіді дітей. Ось вона сидить на жердинці, то чистить пір'їнки, то клює зернятка, то п'є воду, закидаючи свою маленьку голівку. Папуга живе у спекотних країнах, у нашій природі не зустрічається, а ми можемо за нею спостерігатитільки ось у таких клітинах. Це будиночок для папуги. Давайте ми нашого папугу поставимо на підвіконня, хай він подивиться на нас. А ми з вами відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Вихователь читає вірш, діти імітують рухи.

Ой, летіли пташки,

Пташки-невеликі.

Усі літали, всі літали,

Крильми махали. Махати руками, як крилами.

На доріжку сіли,

Зернятка поїли.

Клю, клю, клю, клюю,

Як я зернятка люблю. Присісти навпочіпки. Вказівними пальцями постукати доріжкою.

Стрибаємо по гілках.

Щоб сильніше стати діткам.

Стриб-скок, стриб-скок,

Стрибаємо по гілках. Стрибки на місці.

3. Розповідь про зимуючих птахів. Діти подивіться у мене є чарівна коробочка Хочете подивитися хто в цій коробочці живе? (показую птаха і питаю якийсь птах)Використовуючи «живі картинки», розповідаю про птахів, що зимують. Ці птахи мешкають на вулиці. Взимку їм доводиться дуже важко, тому що взимку важко знайти корм. Люди допомагають пташкам, вони їх годують. Хлопці, що це на дереві висить? (годівниця)Правильно, а навіщо вона потрібна? (Відповіді дітей)Ось у цю годівницю люди сиплять корм. Давайте ми теж погодуємо наших птахів. Діти беруть щіпками пшоно, насипають у годівницю і «годують»птахів.

Тепер наші птахи будуть нагодовані, а годівницю ми з вами виносимо на вулицю та повісимо на дерево, і будемо на прогулянці спостерігати за іншими птахами.

Хлопці давайте пограємося з вами в гру яка називається «Птахи» (кошляр)

4. Гра « Пташки» (одна – багато).

Цілі: вчити дітей розуміти кількісну характеристику предметів, використовувати у мовленні слова: один (одна, багато.

Вихователь (Дістає з коробки іграшкових горобців або інших однакових птахів). Ось горобець, ось ще горобець, ще горобець… Скільки горобців? (Багато. (Достає сороку, діти називають її.)Скільки сорок? (Сорока одна.)Воробйов скільки? (Воробйов багато.)

Можна повторити, наприклад, з однією вороною та кількома синичками. При цьому діти промовляють: «одна», «багато».

Молодці хлопці, ви дуже знаєте птахів. Давайте скажемо нашим птахам до побачення. А за папугою ми з вами поспостерігаємо протягом дня. І попрощаємось із гостями (сау булигиз, до побачення).

Публікації на тему:

Конспект заняття «Спостереження за кішкою»Конспект «Спостереження за кішкою» Програмний зміст: Освітні завдання: Уточнити знання дітей про зовнішньому виглядікішки. Ознайомити.

Конспект відкритого заняття з пізнання навколишнього світу «Подорож до Тундри» (Старша група)Мета: (Слайд 2) – познайомити дітей з особливостями природних умовтундри; - Формувати у них елементарні уявлення про взаємозв'язки.

Конспект заняття «Спостереження за вітром»Мета: Поповнювати знання дітей про вітер, його силу, підтримувати інтерес до неживих об'єктів природи. Вчити визначати силу вітру. Підтримувати.

Конспект заняття із пізнання навколишнього світу «Частини доби» друга молодша групаМуніципальне автономне загальноосвітня установа«Прогімназія №119» (Конспект заняття зі пізнання навколишнього світу) друга.

Конспект заняття з пізнання «Моя сім'я» (перша молодша група)«Моя сім'я» Цілі: знайомство з поняттям «родина». Завдання: 1) виховувати прихильність дитини до сім'ї, кохання та дбайливе ставлення до.

Конспект заняття з пізнання у першій молодшій групі «Я, Ми – інші діти»Тема. "Я, Ми - інші діти". Цілі: знайомство з поняттям я-дитина, моє тіло. Завдання: 1) формувати уявлення себе, як про людину.

Конспект заняття з екології в старшій групі

на тему «Спостереження за кроликом»

Програмний зміст:

Закріпити та доповнити знання дітей про зовнішній вигляд та звички кролика. Підвести дітей до висновку про залежність будови його ніг та способу пересування. Дати знання дітей про користь кроликів. Зміцнювати інтерес до спостереження за твариною. Вчити дітей дбайливо поводитися з кроликом, піклуватися про нього.

Активізація словника:

пух, шерсть, гризе, стрибає,стирчать

(вуха), довговухий, косий, довгий, короткий , кроленята, ветеринар

Обладнання:

кролик у кошику, корм для кролика, серветка для рук, картки із зображенням диких та домашніх тварин.

Хід заняття.

Діти сидять півколом на стільчиках. Вихователь вносить у групу кошик із зайцем, накритим хусткою.

Вихователь: Хлопці, як ви вважаєте, хто сховався в кошику?

Діти висловлюють свою думку

Вихователь: Добре, ви дізнаєтесь хто це, якщо уважно послухаєте загадку

і вгадаєте її.

Довге вухо, грудочку пуху,

Стрибає вправно, любить морквину.

Діти: Цезаєць або кролик.

Вихователь: Мабуть, до нас на заняття прийшов кролик. Кролик якийсь

тварина, де він живе? Діти: Кролик живе поруч із людиною, значить це

Домашня тварина.

Вихователь: Нині ми випустимо його. Подивіться який він.

Дітям треба надати можливість розглянути кролика.

Вихователь: Діти, ви розглянули його, а тепер дайте мені відповідь на запитання: «Який він за величиною? Великий чи маленький? Діти: Цей кролик великий.

Вихователь: Так, це великий кролик. А тепер скажіть які у

його вуха? Діти: У кролика довгі вуха.

Вихователь: Мабуть, у нього довгі вуха. Якщо у нього довгі вуха, як його можна назвати? Який він?

Діти: Довговухий.

Вихователь: Правильно. Що він робить вухами?

Діти Кролик вухами рухає, ворушить, прислухається.

Вихователь: Правильно. Він вухами чує навіть найслабший шурхіт, та ще визначає з якого боку шурхіт, вуха в нього піднесені, стирчать, а коли він спокійний, то вуха у нього лежать на спині. Давайте подивимося на мордочку кролика. Чим дивиться на нас? Діти: Він дивиться на нас очима.

Вихователь: Які очі?

Діти Очі маленькі, чорні.

Вихователь: Очі невеликі, чорні, як гудзики, розташовані з боків голови, ними він може бачити не тільки, що попереду, а й те, що збоку, ззаду. Тому його називають косим.

Що ще ви помітили на мордочці у кролика?

Діти: На мордочці у кролика ще є носик, рот, вуса.

Вихователь: Правильно. А які в нього вуса?

Діти: Вуса у нього довгі.

Вихователь: Зараз посидимо тихо та подивимося, що кролик робитиме?

Діти: Кролик стрибає.

Вихователь: Хлопці, що допомагає йому рухатися?

Діти: Йому допомагають рухатися ноги.

Вихователь: Мабуть, подивіться на його ноги. Що ви можете

розповісти про них.

Діти: У кролика чотири ноги. Передні ноги коротші за задні.

Вихователь: Правильно. Передні ноги коротші за задні.

Згадайте та назвіть тварин у яких теж

передні лапи коротші за задні.

Діти: Це білка, кенгуру, жаби.

Вихователь: Тварини, у яких передні ноги коротші за задні вміють стрибати.

Хлопці, а кролик має маленьку грудочку пуху. Що це таке?

Діти: Це у кролика хвостик і він ззаду.

Вихователь: Який він?

Діти Хвіст у кролика маленький.

Вихователь: Правильно. Чим вкрите тіло кролика?

Діти: Тіло кролика вкрите шерстю.

Вихователь: Якого кольору шерсть?

Діти: Кролик білого кольору.

Вихователь: А зараз хочете погладити кролика?

Діти: Так, хочемо.

Вихователь бере звіра в руки, гладить його і пропонує кожній дитині погладити, при цьомупоказуєяк правильно робити. Потім пропонує серветку, щоб витерти руки.

Вихователь: Ось ви погладили кролика і скажіть, яка в нього шерсть?

Діти: Вовна у кролика м'яка, гладка, тепла.

Вихователь: Так, таку гладку шерстку називають пух. ,

Ми з вами трохи засиділися і давайте трохи розімнемося.

Фізхвилинка.

Вихователь: Зараз тихо сідайте на стільці та продовжимо наше заняття. Згадаймо чим харчується кролик?

Діти: Кролик любить моркву, капусту.

Вихователь: Правильно, давайте запропонуємо нашому кролику морквину. Що він робить із морквиною?

Діти: Кролик гризе моркву.

Вихователь: Правильно. У нього гострі зубки і свою їжу він гризе.

Його можна назвати гризуном. Кого з інших

тварин можна також назвати?

Діти: Зайця, білку, хом'яка можна назвати гризунами.

Вихователь: Правильно. Кролик їсть не тільки моркву, капусту,

але йому ще потрібно давати гілочки дерев, зерно,

влітку траву, взимку – сіно. І звичайно ж обов'язково

давати воду.

Хлопці, а яку користь приносять нам кролики,

Чого їх розводять?

Кролики дають м'ясо, зі шкірок можна пошити шапки,

Вихователь: Правильно. А ще кролики дають нам пух, його вичісують спеціальними дерев'яними гребінцями, з пуху роблять пряжу, а з пряжі можна зв'язати рукавиці, шалики та інші речі. Хлопці, а ви знаєте як називаються дитинчата у кроликів?

Діти: Дитинчата кроликів називаються - кроленята.

Вихователь: Правильно. У кролиці на світ може з'явитися 5-6, а іноді і більше дитинчат. Вони бувають дуже маленькі, сліпі, безпорадні. А ось уже на 7-8 день вони розплющують очі. Харчуються малюки маминим молоком, через місяць вони підростуть і зможуть їсти все, чим харчуються кролики. Скажіть, що потрібно робити, щоб кролики не хворіли?

Добре годувати, чистити клітини.

Вихователь: Правильно, потрібно добре годувати, містити в

чистоті клітини у яких вони живуть, якщо захворів

то відвести до лікаря. А як називають лікарі,

який лікує тварин?

Діти: Такого лікаря звуть – ветеринар.

Вихователь: Все правильно сказали. Скажіть кролик це

яка тварина?

Діти: Кролик – домашня тварина.

Вихователь: Правильно. А зараз ми з вами пограємо гру «Домашні та дикі тварини» Я пройду і роздам вам картки, на яких зображені тварини. Ви назвете хто у вас і за сигналом вам потрібно буде швидко стати там, де він живе: у лісі чи біля будиночка. А щоб кролик не злякався і нам не заважав грати посадимо його знову в кошик.

Гра «Дикі та домашні тварини»

Вихователь: Молодці. Сідайте на стільці.

Скажіть, про кого ми з вами сьогодні говорили? Що нового ви дізналися?

Діти висловлюються.

Вихователь: На цьому наше заняття закінчується, з кроликом ми не прощаємось, він буде в групі.

Відкрита освітня діяльність

Тема: Прогулянка "Спостереження за птахами"

Ціль:

- формувати первинне уявлення дітей про зимуючих птахів;

- навчити дітей самостійно проводити спостереження птахів.

Завдання:

Розширити знання дітей про птахів, які зимують у нашому місті;

Формувати дослідницькі вміння (збір необхідної інформації, узагальнення набутих знань);

Розвивати у дітей спостережливість, мислення, увагу;

Виховувати дбайливе ставлення та почуття співчуття до птахів.

Матеріал та обладнання: годівниці для птахів, хлібні крихти, насіння.

Попередня робота: бесіди, спостереження за птахами на прогулянці, підгодівля птахів, читання художньої літератури, розгляд ілюстрацій, виготовлення батьками годівниць.

Хід прогулянки

Вихователь: Хлопці, сьогодні ми з вами поїдемо на екскурсію, щоб провести свої спостереження за ----. За ким ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.

Хто двічі народиться:

вперше гладкий,

а вдруге – м'який. (Птах)

Тож за ким ми з Вами спостерігатимемо? (Відповіді дітей).

Правильно, на екскурсії ми спостерігатимемо за птахами та вчитимемося прийомам спостереження за ними.

Вихователь: Птахи населяють усі куточки нашої планети. Їх можна зустріти і високо в горах, і в крижаній приполярній пустелі, і в безводних пісках, і над безкрайніми просторами океану. На відміну від багатьох інших тварин, які часто ведуть потайливий спосіб життя, птахи завжди поряд з нами. Вони радують нас стрімким, легким польотом, гарним співом, різноманітним забарвленням оперення. Люди здавна звикли до сусідства птахів, звикли бачити та чути їх біля себе.

Діти виходять на прогулянку разом із вихователем. Вихователь звертає увагу на погоду, що восени та взимку холодно та голодно маленьким пташкам.

Звертаючи увагу до поведінка птахів (птахи не співають, не цвірінькають, рідко літають).

Вихователь : Діти, скажіть, чи легко знайти птахам корм узимку? Чому? (Тому що зимовий день короткий, все покрито снігом, важко знаходити корм під час снігопадів, хуртовини, сильних морозів). Тільки люди можуть допомогти – нагодувати їх.

Вихователь пропонує відгадати загадку:

На нудьгу сиджу,

«Кар! Кар! »- Кричу.

Цвірінь-цвірінь!

З гілки стриб.

Клюй не бійся!

Хто це ... (Горобій)

Діти хором відповідають. Правильно!

Вихователь пояснює, що люди взимку розвішують годівниці для птахів, щоби птахи не голодували, підгодовують їх.

Ви вже сказали, як важко знайти взимку корм. А як ми з вами можемо допомогти птахам?(Ми можемо їх годувати).

Чим ми можемо підгодовувати птахів?(Відповіді дітей: пшоно, просо, овес, пшениця, насіння соняшнику, ягоди горобини, глоду, насіння клена, ясена, горіхи, хліб, хлібні крихти).

Вихователь: Треба сказати, що птахи в зимовий часне дуже перебірливі в їжі та їдять те, що знайдуть. Тому для підживлення птахів взимку годиться деяка їжа з нашого столу (крихти хліба, насіння та ін.).

А на ділянці у нас є годівниця?

Вихователь пропонує дітям врятувати птахів з голоду та пограти у гру.

Гра "Рятувальники". Вихователь пропонує дітям повісити годівниці для птахів.

Вихователь пропонує погодувати птахів, і ставить запитання, хто прилетів, що птахи роблять.

Розповідає дітям, що птахи дуже полохливі і спостерігати можна лише з далеких.

На гілку села птах, вихователь звертає увагу дітей, що птах має; дзьоб, оперення, хвіст, лапки. Птах літає, цвірінькає, співає, стрибає. Вихователь пропонує дітям називати частини тіла пташки.

Робота з наочністю.

Вихователь:

Подивіться та скажіть, кого ви тут на гілці бачите?(Птахів).

За якими ознаками це ви визначили?(дзьоб, пір'я) .

Скажіть, що роблять птахи?

Назвіть птахів, яких ви впізнали?

Які це птахи.(Зимові).

Чому ми їх так називаємо?

Чи співають птахи взимку? (Так, але немає такого багатоголосся).

Хто з птахів цвірінькає?(Горобій).

Хто з птахів тріщить (стукоче)?(Сорока).

Хто з птахів каркає? (Ворона)

Які птахи зимують у нашому місті? (Відповіді дітей)

Вихователь пропонує дітям пограти у рухливу гру «Ворон та горобець».

Один із дітей вибирається вороном, а інші діти горобці. Діти імітують характерні рухи птахів. За командою вихователя горобці літають, цвірінькають, клюють корм.

Коли прилітає ворон, горобці відлітають у гніздечка.

Вихователь:

Чим ми із вами сьогодні займалися?

Яких птахів ви зустріли на екскурсії? Чим вони були зайняті?

Чи багато птахів узимку в нашому місті?

Чи співають птахи взимку?

Чим харчуються птахи взимку?

Яких птахів Ви дізналися, за якими ознаками?

Чим вам сподобалася наша прогулянка?




 

Можливо, буде корисно почитати: