پدیده های طبیعی نقشه فن آوری درس دنیای اطراف "پدیده های طبیعی" طرح درس دنیای اطراف (پایه دوم) با موضوع با استفاده از کتاب درسی، تعاریف را کامل کنید.

پدیده های طبیعی

پدیده های طبیعی- اینها همه تغییراتی است که در طبیعت رخ می دهد

دماسنجوسیله ای برای اندازه گیری دما است.

علامت گذاری (رنگ در علامت) سبزاشیاء طبیعی، رنگ زرد- پدیده های طبیعی جفت "شی - پدیده" بسازید.

جفت "شی - پدیده":آفتاب - خورشید گرفتگی، دانه گندم - جوانه زدن دانه ، دانه برف - بارش برف ، یخ - آب شدن یخ ، ببر - غرغر ببر ، تخم مرغ - بیرون آمدن مرغ از تخم.

جدول را کامل کنید (حداقل سه مثال در هر ستون بنویسید).

سوال مورچه، مانند سال تحصیلی گذشته، نقاشی کشید. او خیلی تلاش کرد، اما سریوژا و پدر نادیا گفتند که مورچه دوباره چیزی را با هم قاطی کرده است. اشتباهات را پیدا کن. بشمارید و بنویسید که در هر تصویر چند خطا وجود دارد. صحت تصمیم خود را ثابت کنید.

خطاها
عکس تابستانی:
در تابستان هوا گرم است، نمی تواند یخ در رودخانه و برف در ساحل وجود داشته باشد، به همان دلیل که نمی تواند برف باشد. پرندگان مهاجر در تابستان پرواز نمی کنند. شاخ و برگ درختان هنوز زرد نشده است. فلای آگاریک در ساحل رودخانه رشد نمی کند.
در مجموع شش خطا در این ترسیم شمردیم. عدد "6" باید به صورت دایره ای نوشته شود.
عکس بهاری:
اگر پرندگان قبلاً جوجه داشته اند ، درخت توس قبلاً شاخ و برگ های سرسبز دارد ، نیلوفرهای دره و گل های مروارید شکوفه می دهند ، پس اواخر بهار است. از این نتیجه می شود که برگ های زرد پاییزی به اشتباه در تصویر کشیده شده اند، نباید برفی روی زمین باشد و همچنین روی درخت، در این زمان همه ذوب شده اند. تصویر نشان می دهد که روز آفتابی و خشک است، به این معنی که نباید رنگین کمانی بعد از باران ظاهر شود.
در مجموع چهار خطا در این نقشه شمارش کردیم. عدد "4" باید به صورت دایره ای نوشته شود.

قسمت های دماسنج را برچسب بزنید

با فلش نشان دهید که چه اتفاقی برای ستون مایع در لوله دماسنج می افتد.

تمرینات را انجام دهید.
1) به اعداد بنویسید:
ده درجه سانتیگراد +10 درجه
ده درجه زیر صفر -10 درجه
صفر درجه 0 درجه
شش درجه بالای صفر +6 درجه
شش درجه زیر صفر -6 درجه

2) با کلمات بنویسید:
+5 درجه پنج درجه سانتیگراد
-7 درجه هفت درجه زیر صفر

تاریخ: معلم:

مدرسه: متدیست: .

کلاس: 2 دانش آموز:

خلاصه درس از دنیای اطراف ما.

موضوع:

اهداف معلم:

مفهوم "پدیده های طبیعی"، "پدیده های فصلی" را با انواع مختلفدماسنج ها و قوانین استفاده از آنها؛

اندازه گیری دمای هوا را یاد بگیرید.

نتایج برنامه ریزی شده

شخصی:

اهمیت اندازه گیری دما را در زندگی روزمره خود درک کنید.

برانگیختن علاقه به فعالیت های آموزشی؛

ایجاد حسن نیت و پاسخگویی عاطفی

موضوع:

بدانید که یک پدیده طبیعی، دماسنج، چیست.

تمایز بین پدیده های بی جان و جاندار؛

نمونه هایی از پدیده های موجود در طبیعت بی جان و جاندار از جمله پدیده های فصلی را ذکر کنید.

نوع درس: یادگیری مطالب جدید

تجهیزات: کتاب درسی کلاس دوم "دنیای اطراف ما" قسمت 1 (A.A. Pleshakov)ارائه آموزشی

مراحل. مواد و روش ها. تکنیک.

زمان

فعالیت های دانشجویی

UUD

1. زمان سازماندهی// انگیزشی

لفظی: کلام معلم

14:20-14:21

سلام بچه ها! نام من نینا والریونا است، امروز در مورد دنیای اطراف به شما درس می دهم.

عصر بخیر به پسرها می گویم (پسرا دستانشان را تکان می دهند)

عصر بخیر به دخترها می گویم (دخترا دستانشان را تکان می دهند)

عصر بخیر به همه کسانی که مصمم به کار هستند می گویم.

میتونی بشینی

درود از اساتید.

خلق و خوی عاطفی برای درس.

L: ایجاد انگیزه برای یادگیری مطالب جدید، برانگیختن علاقه به فعالیت های یادگیری.

2. به روز رسانی دانش

شفاهی: بررسی پیشانی.

کلامی: گفتگوی آموزشی.

عملی: تمرین را انجام دهید

14:21-14:27

بچه ها بیایید موضوع درس آخر را تکرار کنیم، برای شما شعر می خوانم، شما با دقت گوش دهید.

ببین دوست عزیزم

چه خبر است؟

آسمان آبی روشن است،

خورشید طلایی می درخشد،

باد با برگ ها بازی می کند،

ابری در آسمان شناور است.

مزرعه، رودخانه و چمن،

کوه ها، هوا و شاخ و برگ،

پرندگان، حیوانات و جنگل ها،

رعد و برق و مه و شبنم.

انسان و فصل -

همه جاست... (طبیعت).

در درس قبل شروع کردیم به صحبت در مورد طبیعت. بیایید به یاد بیاوریم که طبیعت چگونه است؟

حالا ما دوتایی با شما کار خواهیم کرد، شما تابلوهایی روی میزهای خود دارید، زندگی را توزیع می کنید و طبیعت بی جان. وقتی آماده شدید، دستان خود را به همراه همسرتان به شکل خانه بالا ببرید. اما قبل از شروع، بیایید قوانین دوتایی کار را به یاد بیاوریم، به تابلو نگاه کنیم و شروع به کار کنیم.

بیایید با شما بررسی کنیم تا ببینیم آیا پاسخ های صحیحی در اسلاید وجود دارد یا خیر، آنها را با پاسخ خود بررسی کنید و اگر همین کار را انجام دادید دست خود را بالا ببرید.

توضیح دهید که چرا کاری را انجام دادید.

آنچه یاد گرفته اید را تکرار کنید.

به سوالات پاسخ دهید.

پاسخ ها را بخوانید توضیح دهید که چرا پاسخ ها به این شکل توزیع شده است

ک: تعامل با معلم در حالت فرونتال.

K: توسعه توانایی ایجاد تعامل و همکاری با یک شریک.

R: ایجاد توانایی برای تعیین هدف و موفقیت در انجام کار

3. تعیین تکلیف یادگیری، تعیین هدف

لفظی: کلام معلم.

عملی: تمرین را انجام دهید.

14:27-14:30

(آناگرام ها روی تخته.)

MTNUA DRUAGA ZHDOD P L STO AD I

سعی کنید کلمات رمزگذاری شده را باز کنید. (مه، رنگین کمان، باران، ریزش برگ.)

چگونه می توان همه اینها را در یک کلمه نامید؟

حدس بزنید که امروز در کلاس در مورد چه چیزی بحث می شود.

فرضیات خود را آزمایش کنید. موضوع درس را در صفحه بخوانید. 28 کتاب درسی. (پدیده های طبیعت.) درست است، موضوع درس امروز: پدیده های طبیعت.

- در مورد چی؟ همچنان خواهد رفتسخنرانی در کلاس، با پاسخ دادن به این سوال متوجه خواهید شد که اگر احساس کردید که مریض هستید، ابتدا چه کاری باید انجام دهید؟ (برای اندازه گیری دما.)

چه دستگاهی دما را اندازه گیری می کند؟ (دما سنج، دماسنج.)

پس امروز در مورد چه چیز دیگری صحبت خواهیم کرد؟ (درباره دماسنج، نحوه اندازه گیری دما.)

چه اهداف آموزشی تعیین خواهیم کرد؟

مورچه ما چه می گوید؟ ن، در مورد آن در کتاب درسی بخوانید.

در مورد عکس ها نظر دهید

به سوالات پاسخ دهید.

موضوع درس را تدوین کنید.

هدف درس را مشخص کنید.

K: تعامل با معلم در حالت جلویی، توانایی نمایش محتوای موضوعی در گفتار شفاهی.

P: توانایی پذیرش و حفظ یک هدف و وظیفه آموزشی.

R: هدف گذاری؛

4. حل مسائل خاص

شفاهی: پاسخ به سوالات.

عملی: خواندن متن.

لفظی: کلام معلم; پاسخ به سوالات

کاربردی: تمرین را به صورت گروهی انجام دهید

14:30-14:35

14:35-14:40

14:40-14:50

کار با کتاب درسی در ص. 28.

همه تغییرات در طبیعت را پدیده های طبیعی یا پدیده های طبیعی می نامند.

بیایید به کتاب درسی برگردیم و بخوانیم که چه چیز دیگری به پدیده های طبیعی مربوط می شود. بچه ها، صفحه 28، متن را پیدا کنید. ما شروع می کنیم به خواندن آن یک به یک، یک جمله در یک زمان، تا زمانی که شما را متوقف کنم.

حال به سوال من پاسخ دهید که پدیده های طبیعی چیست؟

حالا به من بگو پدیده طبیعی چیست؟

بچه ها، تصاویر را در صفحه پیدا کنید. 28. آنها را در نظر بگیرید و به این سؤال پاسخ دهید: چه پدیده هایی می تواند با این اشیاء طبیعت بی جان و موجودات زنده رخ دهد؟ (یخ ها می توانند ذوب شوند یا رشد کنند. باران، برف یا تگرگ می تواند از ابر بیاید. دانه های برف ممکن است ذوب شوند. پرندگان در پاییز به سمت جنوب پرواز می کنند و در بهار باز می گردند. کاترپیلار می تواند به پروانه تبدیل شود و غیره.)

چه پدیده های دیگری می تواند در طبیعت زنده و بی جان رخ دهد؟ مثال های خود را بیاورید. (بارش برف، یخبندان، رانش یخ، شفق شمالی، رنگین کمان، رعد و برق، باران، مه، باد، سیل، شبنم، یخ - پدیده های طبیعت بی جان؛

ریزش برگ، جوجه ریزی جوجه ها، ظهور حیوانات جوان - پدیده های طبیعت زنده.)

بچه ها، به تابلو نگاه کنید، من نمونه های خود را از پدیده های طبیعت آوردم.

کار با کارت

بسیاری از پدیده های طبیعی با تغییر فصول (فصول) مرتبط هستند، به همین دلیل به آنها فصلی می گویند.

چند فصل را می شناسید؟ (4: تابستان زمستان پاییز بهار)

بیایید یک ویدیو کوتاه با شما تماشا کنیم.

با تغییر فصول متوجه چه تغییراتی در طبیعت شده اید؟ نام دیگر آنها چیست (پدیده های طبیعی)

اکنون با توجه به فصل ها به گروه هایی تقسیم می شوید. هر گروه یکی از فصل ها را دریافت می کند، شما باید چهار نشانه از این فصل را نام ببرید. (اسلاید شماره 7-10. فصول: تابستان، پاییز، زمستان، بهار). به شما 5 دقیقه فرصت داده می شود تا کار کنید. سپس یک دانش آموز از زیرگروه در تابلو پاسخ می دهد.

پاسخ به سوالات.

فکر کن، جواب بده

به سوالات پاسخ دهید.

به سوالات پاسخ دهید.

کار گروهی.

ر: آموزش را درک کنید. مواد؛ با در نظر گرفتن دستورالعمل های مشخص شده توسط معلم عمل کنید.

P: ساختن یک گفتار

پ: توانایی کار با متن. محتوا را تجزیه و تحلیل کنید، تعمیم دهید، چیز اصلی را جدا کنید. با راهنمایی معلم در مورد موضوع درس بحث بسازید.

5. مکث پویا

لفظی: کلام معلم

14:50-14:52

بچه ها بیایید بلند شوید و کمی گرم شوید.

(فیلم دقیقه تربیت بدنی).

ورزش بدنی انجام دهید.

K: تعامل با معلم در حالت فرونتال.

6. حل مسائل خاص

لفظی: کلام معلم

عملی: به تصاویر نگاه کنید

14:52-14:58

دفتر شماره 20 تمرین شماره 1 را باز کرده و تعاریف پدیده های طبیعی را بنویسیم؟ چه کسی می تواند تعریف را تکرار کند؟ حالا آن را در دفترچه یادداشت کنید.

الان چه زمانی از سال است؟

امروز رفتی مدرسه هوا برای شما چطور بود؟

افراد بسته به آب و هوا لباس مناسب می پوشند. چگونه می توانید تصمیم بگیرید وقتی در خانه هستید چه بپوشید؟

دمای هوا با یک دستگاه خاص - دماسنج اندازه گیری می شود.

بچه ها صفحه رو باز کنید 30 و تعریف دماسنج، N را پیدا کنید، آن را بخوانید. حالا تعریف را در دفتر خود بنویسید.

حالا با دقت به تصویر کتاب درسی نگاه کنید. چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا آنها یکسان هستند یا متفاوت؟ چه چیزی مشترک هستند، چه تفاوتی با هم دارند؟

همه آنها از نظر ساختار مشابه هستند: یک لوله شیشه ای با مایع و یک مقیاس وجود دارد. تفاوت این است که مقیاس در دماسنج ها متفاوت است.

به نظر شما چرا دماسنج های مختلف مقیاس های متفاوتی دارند؟ (پاسخ های کودکان.)

به تابلو نگاه کنید، دماسنج از چه چیزی تشکیل شده است؟

حالا صفحه 22 را در دفترتان باز کنید، زیر شماره یک تکلیف را پیدا کنید، قسمت های دماسنج را یادداشت کنید.

حالا بیایید کارتون در مورد دماسنج را تماشا کنیم.

چه چیزهای جدیدی از کارتون یاد گرفتید؟

ستون مایع در لوله دماسنج هنگام گرم شدن چگونه تغییر می کند؟ و اگر دما کاهش پیدا کند، دماسنج چه کار می کند؟

حالا در کتاب کار خود عدد 2 را پیدا کنید. با فلش نشان دهید که چه اتفاقی برای ستون مایع در لوله دماسنج می افتد وقتی گرم می شود و وقتی سرد می شود.

پاسخ به سوالات.

اطلاعات جدید را درک کنید.

P: توسعه توانایی تجزیه و تحلیل یک شی شناختی.

K: آگاهی از اهمیت فعالیت های مشترک.

8. خلاصه درس.
انعکاس.

مشق شب.

لفظی: کلام معلم

14:58-15:00

بچه ها، درس ما رو به پایان است، بیایید به یاد بیاوریم که امروز در مورد چه چیزی صحبت کردیم.

پدیده های طبیعی چیست؟

پدیده های فصلی چیست؟

دما چگونه اندازه گیری می شود؟

از انجام چه کارهایی لذت می بردید؟

اگر امروز از کار خود راضی هستید، با صدای بلند به خود بگویید: "آفرین."

با تشکر از درس، خداحافظ!

مشخص کنید که آیا هدف درس محقق شده است یا خیر.

خودارزیابی انجام دهید.

L: تعیین معنای شخصی مطالعه موضوع.

R: توانایی ایجاد عزت نفس.

پدیده های طبیعی - پلشاکوف، کلاس دوم. کتاب کار 1 قسمتی

1. با استفاده از کتاب درسی، تعاریف را کامل کنید.

1) پدیده های طبیعی همه تغییراتی هستند که در طبیعت رخ می دهند.

2) دماسنج وسیله ای برای اندازه گیری دما است.

2. اجسام طبیعی را با رنگ سبز و پدیده های طبیعی را با رنگ زرد علامت گذاری کنید. جفت "شی - پدیده" بسازید (تبلت ها را با خطوط وصل کنید).

3. جدول را پر کنید (حداقل سه مثال در هر ستون بنویسید). در صورت تمایل، پدیده هایی را که ممکن است با اشیاء طبیعی که در جدول در صفحه ذکر شده است رخ دهند، یادداشت کنید. 18.

4. سوال مورچه، مانند سال تحصیلی گذشته، نقاشی کشید. او خیلی تلاش کرد، اما سریوژا و پدر نادیا گفتند که مورچه دوباره چیزی را با هم قاطی کرده است. اشتباهات را پیدا کن. بشمارید و بنویسید که در هر تصویر چند خطا وجود دارد. صحت تصمیم خود را ثابت کنید. (تابستان 5) بهار 2

1) قسمت های دماسنج را برچسب بزنید.

2) با فلش نشان دهید که چه اتفاقی برای ستون مایع در لوله دماسنج می افتد.

نشانه های پاییز - برگ ها می ریزند، روزها کوتاه تر می شوند، پرندگان به مناطق گرم تر پرواز می کنند، باران های طولانی مدت، برداشت، قارچ فراوان.

نشانه های زمستان - کاهش دما به مقادیر منفی، خورشید می درخشد، اما گرم نمی شود، مخازن با یخ پوشیده شده است، بارش برف سنگین وجود دارد، حیوانات رنگ خود را تغییر داده اند و خز آنها گرمتر شده است، برخی در خواب زمستانی هستند.

نشانه های بهار - خورشید شروع به گرم شدن می کند، روزها طولانی تر می شوند، برف ها آب می شوند، پرندگان از مناطق گرم به داخل پرواز می کنند، جوانه های درخت متورم می شوند، اولین پوشش گیاهی ظاهر می شود، حیوانات از خواب بیدار می شوند. خواب زمستانی، اولین رعد و برق

نشانه های تابستان - پوشش گیاهی شکوفا می شود و میوه می دهد، توقف دمای پایین شبانه، آفتاب داغ، باران های گرم، حیوانات و پرندگان صاحب فرزند می شوند.


هدف:

- تشکیل تصویری کل نگر از جهان و آگاهی از جایگاه فرد در آن بر اساس وحدت دانش عقلانی - علمی و درک عاطفی و ارزشی معلم. تجربه شخصیارتباط با مردم و طبیعت؛

وظایف:

موضوع

آنها یاد خواهند گرفت که بین اشیاء طبیعت زنده و بی جان تمایز قائل شوند.

آنها این فرصت را خواهند داشت تا یاد بگیرند که ارزش طبیعت و نیاز به مسئولیت در قبال حفاظت از آن را بر عهده بگیرند

فرا موضوع

UUD نظارتی:

هدف یادگیری درس را درک کنید و برای تکمیل آن تلاش کنید.

دستورالعمل های عملی را که معلم در مواد آموزشی جدید مشخص کرده است، در نظر بگیرید.

UUD شناختی:

تجزیه و تحلیل اشیاء را با برجسته کردن ویژگی های ضروری و غیر ضروری انجام دهید

ساختن یک گفتار. مقایسه کنید؛ تعمیم دادن یعنی کلی را بر اساس ویژگی های اساسی برجسته کنید.

UUD ارتباطات:

جملاتی بسازید که برای شریک زندگیتان قابل درک باشد. سوال پرسیدن.

نظر و موضع خود را تنظیم کنید

شخصی

علاقه آموزشی و شناختی به مطالب آموزشی جدید؛

توانایی خودارزیابی بر اساس معیار موفقیت در فعالیت های آموزشی

فعالیت های اصلی دانش آموزان

درک اهداف آموزشی بخش و این درس، برای تحقق آنها تلاش کنید.

طبقه بندی اشیاء طبیعی بر اساس ویژگی های اساسی؛

تمایز بین اشیاء طبیعت بی جان و زنده؛

برقراری ارتباط بین طبیعت زنده و بی جان؛

طبیعت بی جان و زنده، پدیده های فصلی.

مثال هایی از پدیده های طبیعت بی جان و زنده، پدیده های فصلی ارائه دهید.

صحبت (بر اساس مشاهدات) در مورد پدیده های فصلی در زندگی یک درخت.

مفاهیم اساسی

پدیده های طبیعی دماسنج.

تکلیف برای کار مستقل

1. اجسام طبیعی را با رنگ سبز و پدیده های طبیعی را با رنگ زرد علامت گذاری کنید. جفت "شی - پدیده" بسازید (تبلت ها را با خطوط وصل کنید).

2.کار عملی"یادگیری اندازه گیری دما."

هدف کار:اندازه گیری دمای هوا، آب و بدن انسان را یاد بگیرید.

تجهیزات:اتاق، فضای باز، آب، دماسنج پزشکی؛ شیشه با آب گرم، یک لیوان آب سرد

پیش رفتن(طبق تکالیف کتاب درسی).

اجزای یک دماسنج را نام ببرید

2) توضیح دهید که چه اتفاقی برای ستون مایع در لوله دماسنج می افتد

1 - آب گرم شماره 2 - آب سرد

3) برای تعیین و ثبت دمای هوا در خانه یا خارج از یک دماسنج استفاده کنید.

دمای هوا

(روز، ماه)

ب) در خیابان: (در سایه); (در خورشید)

منابع اطلاعاتی:

کتاب درسی A. A. Pleshakov، کتاب کار دنیای اطراف ما، کلاس 2 مسکو

"روشنگری" 2014

ما آموزش می دهیمپدیده هاطبیعت

طبیعیپدیده ها -

هر چیزی که ما را احاطه کرده و به دست انسان خلق نشده باشد طبیعت نامیده می شود. همه تغییراتی که می توانیم در دنیای اطراف خود مشاهده کنیم، پدیده های طبیعی هستند. بیایید در نظر بگیریم که بسته به زمان سال چه پدیده های طبیعی وجود دارد.

پدیده های طبیعت زنده

همانطور که می دانید طبیعت می تواند زنده و غیر زنده باشد. بیایید با نمونه هایی از پدیده های طبیعت زنده آشنا شویم.

همه موجودات زنده ساکن سیاره ما - انسان، حیوانات، پرندگان، حشرات، ماهی ها، انواع گیاهان، باکتری ها و میکروب های مختلف - متعلق به دنیای طبیعت زنده هستند.

در زمستان به نظر می رسد که طبیعت به خواب می رود و همه موجودات زنده برای این حالت آماده می شوند:

  • درختان و بوته ها برگ های خود را می ریزند . زیرا زمستان بسیار سرد است و نور کمی دارد و در چنین شرایطی برگهای معمولی نمی توانند رشد کنند. اما درختان سوزنی برگ ها به شکل سوزن های نازک هستند که از هیچ یخبندان نمی ترسند. آنها به تدریج می ریزند و سوزن های جدید به جای آنها رشد می کنند.
  • در زمستان در شرایط حیات وحشغذای بسیار کم . به همین دلیل، برخی از حیوانات - خرس، جوجه تیغی، سنجاب، گورکن - برای زنده ماندن در آب و هوای نامساعد به خواب زمستانی می روند. زمان زمستان. آنها چاله های گرم و دنج خود را حفر می کنند و تا بهار در آنجا می خوابند. آن دسته از حیواناتی که در زمستان به زندگی فعال خود ادامه می دهند، پوشش ضخیمی پیدا می کنند که از یخ زدن آنها جلوگیری می کند.

برنج. 1. خرس در لانه

  • با شروع اولین هوای سرد، بسیاری از پرندگان به مناطق گرمتر می روند زمستان را در آنجا با آسایش بیشتر بگذرانند. فقط آن دسته از پرندگانی که خوردن غذاهای مختلف را آموخته اند در سرزمین خود باقی می مانند.

در زمستان، حتی آن دسته از پرندگانی که در شهر زندگی می کنند، روزگار بسیار سختی دارند. تقریباً هیچ حشره، توت و غلات نیز وجود ندارد. برای کمک به دوستان پر در انتظار محبت خورشید بهاری، می توانید فیدر درست کنید و در فصل سرد به آنها غذا بدهید.

در بهار، طبیعت بیدار می شود و گیاهان اولین کسانی هستند که واکنش نشان می دهند: جوانه ها روی درختان شکوفا می شوند، برگ های جدید ظاهر می شوند و علف سبز جوان جوانه می زنند.

4 مقاله برترکه در کنار این مطلب می خوانند

برنج. 2. جنگل بهار

حیوانات از گرمای مورد انتظار بسیار خوشحال هستند. حالا می‌توانید خروارها و راسوهایتان را ترک کنید و به زندگی فعال بازگردید. حیوانات و پرندگان در فصل بهار صاحب فرزند می شوند و نگرانی آنها بیشتر می شود.

در تابستان و اوایل پاییز، طبیعت با هوای گرم، فراوانی میوه، سبزیجات و انواع توت ها خوشحال می شود. حیوانات بچه های خود را بزرگ می کنند، به آنها می آموزند که چگونه برای خود غذا تهیه کنند و چگونه از خود در برابر دشمنان دفاع کنند. در پاییز، بسیاری از حیوانات برای زمستان آماده می شوند و برای هوای سرد آینده آماده می شوند.

پدیده های طبیعت بی جان

طبیعت بی جان شامل تمام اجرام آسمانی، آب، هوا، خاک، مواد معدنی و سنگ ها می شود.

در زمستان، پدیده های طبیعی بسیار خشن هستند. وقتی برف ملایمی می بارد خوب است و جهانتبدیل می شود به داستان زمستانی. زمانی که یک طوفان شدید برف، کولاک یا کولاک در بیرون وجود دارد، بسیار بدتر است.

در استپ، منطقه باز، طوفان در قدرت خود وحشتناک است - طوفان شدید برف، که دیدن هر چیزی را حتی از نزدیک دشوار می کند. بسیاری از مسافران با یافتن خود در مرکز یک طوفان برف، در فضا از دست دادند و یخ زدند.

برنج. 3. کولاک

در بهار، طبیعت غل و زنجیر برفی خود را کنار می‌زند:

  • رانش یخ در رودخانه ها آغاز می شود - ذوب شدن و حرکت یخ به پایین دست.
  • برف در حال ذوب شدن است، اولین تکه های ذوب شده ظاهر می شوند - مناطق کوچکی از برف ذوب شده.
  • بادهای گرم شروع به وزیدن می کنند، بارش زمستانی به باران و رگبارهای بهاری تغییر می کند.
  • ساعات روز طولانی تر و شب ها کوتاه تر می شوند.

همه پدیده های تابستانی طبیعت بی جان ارتباط مستقیمی با گرم شدن هوا دارند. هوای خشک و گرم با متغیر ته نشینی. باران ممکن است به طور ناگهانی با رعد و برق و رعد و برق شروع شود. اما در عرض نیم ساعت پس از باران شدید، خورشید دوباره در آسمان خواهد تابید.

و فقط در تابستان می توانید چنین پدیده طبیعی شگفت انگیزی مانند رنگین کمان را تحسین کنید!

با شروع پاییز، ساعات روز دوباره کوتاه می شود، دمای هوا کاهش می یابد و اغلب برای مدت طولانی باران می بارد. صبح، در اولین یخبندان، ممکن است لایه نازکی از یخ - یخبندان - روی سطح زمین و اشیا ظاهر شود.

ما چه آموخته ایم؟

در کلاس دوم، جهان اطراف ما چنین مطالعه می کند موضوع جالبچگونه " پدیده های طبیعی" ما آموختیم که طبیعت می تواند زنده و غیر زنده باشد و پدیده های آن تا حد زیادی به زمان سال بستگی دارد.

در مورد موضوع تست کنید

ارزیابی گزارش

میانگین امتیاز: 4.6. مجموع امتیازهای دریافتی: 302.

2. اجسام طبیعی را با رنگ سبز و پدیده های طبیعی را با رنگ زرد علامت گذاری کنید. جفت "شی - پدیده" بسازید (تبلت ها را با خطوط وصل کنید).

3. جدول را پر کنید (حداقل سه مثال در هر ستون بنویسید). در صورت تمایل، پدیده هایی را که ممکن است با اشیاء طبیعی که در جدول در صفحه ذکر شده است رخ دهند، یادداشت کنید. 18.

4. سوال مورچه، مانند سال تحصیلی گذشته، نقاشی کشید. او خیلی تلاش کرد، اما سریوژا و پدر نادیا گفتند که مورچه دوباره چیزی را با هم قاطی کرده است. اشتباهات را پیدا کن. بشمارید و بنویسید که در هر تصویر چند خطا وجود دارد. صحت تصمیم خود را ثابت کنید.

5. کار عملی "یادگیری اندازه گیری دما".

هدف کار: اندازه گیری دمای هوا، آب و بدن انسان را یاد بگیرید.
تجهیزات: اتاق، فضای باز، آب، دماسنج پزشکی؛ یک لیوان آب گرم، یک لیوان آب سرد.

پیش رفتن
(طبق تکالیف کتاب درسی).

1) قسمت های دماسنج را برچسب بزنید.

2) با فلش نشان دهید که چه اتفاقی برای ستون مایع در لوله دماسنج می افتد.

3) بر اساس نتایج اندازه گیری، جدول را پر کنید.

4) نتیجه اندازه گیری دمای بدن خود را علامت بزنید (دایره کنید). نتیجه گیری کنید.

ارزیابی کار انجام شده(آیا هدف محقق شده است): بله، هدف محقق شده است.

ارائه:
نتایج کار را به کلاس گزارش دهید، پیام های دیگر را گوش دهید و ارزیابی کنید.

6. تمرینات را انجام دهید.

1. با اعداد بنویسید:

ده درجه سانتیگراد - +10 درجه
ده درجه زیر صفر - 10 درجه
صفر درجه - 0 درجه
شش درجه بالای صفر - 6+ درجه
شش درجه زیر صفر - 6 درجه



 

شاید خواندن آن مفید باشد: