З переляку частина мови. Морфологічний розбір «з переляку

Цілі уроку:

Дати поняття про прислівник як про частину мови;

Показати загальне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прислівників;

Формувати в учнів вміння знаходити прислівники у тексті, визначати їх синтаксичну роль пропозиції;

Виховувати в учнів інтерес до вивчення російської.

Тип уроку:урок пояснення нового матеріалу.

Обладнання: 1) картки з індивідуальними завданнями; 2) матеріали презентації, виконані у програмі PowerPoint.

Міжпредметні зв'язки:зв'язок із інформатикою, історією, літературою.

Тема висловлювання уроку:«Люби та знай російську мову».

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення теми, цілі уроку.

1. Слово вчителя:

- На величезній прекрасній планеті Російська мова в країні Морфології живе різні Частини мови, багато з яких вам добре знайомі. Назвіть їх.

- Правильно, це іменники, дієслова, прикметники, займенники, іменники, прийменники, спілки, частки, вигуки і, звичайно, прислівники.Ось про цю частину мови і йтиметься у нас розмова на уроках російської мови.

2. Словникова робота.

- Звернемося до «Словника російської мови» С.І. Ожегова.

– Запис на дошці:

1) Прислівник – сукупність місцевих говірок якоїсь мови, які мають спільні діалектні риси (Великоросійське прислівник).

2) Прислівник - незмінна частина мови, що позначає ознаку дії або іншої ознаки (Зрозуміло, тут, завжди).

ІІ. Пояснення нового матеріалу

1. «Будемо знайомі!» Знайомство з поняттям прислівник.

- Хлопці, а ви ніколи не думали, чому у прислівника таке ім'я? Чому воно так називається? Адже відомо, що іменники позначають предмети, які існують, прикметники – «додаються до іменників», займенники стають на місце інших імен. А прислівники?

- Давайте послухаємо розповідь самого Наріччя.

2. Виступ хлопчика у ролі Прислівника(або промовисте читання тексту за допомогою слайда презентації).

- Я ще зовсім молодий, але походжу зі стародавнього почесного роду. Зверніть увагу на великий корінь -Мова-. Він був відомий ще в давньоруській мові. Тоді його мало дієслово зі значенням «говорити». Від нього походять такі слова, як вислів, промовистий, прислівник(говірка), називатита інші.

І якщо буквально перекласти моє ім'я сучасною мовою, вийде «надібність». А латиною я називаюся «запрошення». Це тому, що я майже завжди живу та працюю з дієсловом. Прикметник нерозлучний із іменником, а я як можу допомагаю дієслову: примикаючи до нього, пояснюю, уточнюю його, надаю йому чіткості.

Хоча я народився пізніше за інші частини мови, моя молодість аж ніяк не заважає мені дружити і працювати з ними.

Хочу звернути вашу увагу на мою головну особливість – незмінність. Я завжди впевнений у тому, що говорю, і ніколи ні перед ким не схиляюся, не змінюю свого закінчення, та в мене його й немає. У пропозиціях я найчастіше буваю обставиною.

3. Робота з ілюстрацією.

– Запишіть однокорінні слова до слова прислівник.

- Що ви дізналися з розповіді Наріччя про цю частину мови?

4. Робота із підручником. Читання теоретичного матеріалу.

– Що не розповів про себе пан Наріччя?

- Які морфологічні ознаки є у прислівника?

ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

1. Попереджувальний диктант.

Завдання. Вставте пропущені слова у цих реченнях.

1) Прислівник - це (незмінна)частина мови.

2) Прислівник ніколи не (Змінюється).

3) У прислівника ніколи не буває (Закінчення).

4) У реченні прислівник найчастіше є (Обставини).

2. Запитання до прислівника.

Завдання.Від дієслова бігтипоставте питання до прислівників та запишіть словосполучення.

Бігти (Коли?)сьогодні, завтра, вранці.

Бігти(де?)тут, поряд, попереду.

Бігти (куди?)уперед, назад, вниз.

Бігти (звідки?)здалеку.

Бігти(як?)швидко, повільно.

Бігти (навіщо?)спеціально .

Бігти (чому?)з переляку, зі страху.

3. Робота з питаннями до прислівника.

- Хлопці, ви помітили, що питання до прислівника ми ставимо від дієслова? Запам'ятайте, які питання відповідає прислівник. Щоб краще запам'ятати, повторіть їх кілька разів у такому порядку:

де? куди? звідки? чому? навіщо? і як?

Завдання. Складіть та запишіть 2–3 речення, використовуючи якомога більше різних прислівників.

IV. Тренувальні вправи.

1. Робота з текстом.

Завдання. Якщо ви спишете текст, вставляючи пропущені літери, дізнаєтеся, як прислівник поплатилося за свою жадібність.

Дивно-часто промови вирішили нависті порядок у своїх грідах і пригласили на допомогу мудру вилікарню Мірфологію. Щоб хлопці не плутали їх, Мірфологія продовжила кожній частині мови вибрати питання, які найбільше їй підходять. Іменник відразу вибрав найкоротші питання. хто? і що? Прикметник ввічливе присилало запити який? і чий?, гл_гол – що робити? і що зробити? Кожна частина мови радісно несла додому свої запитання, гарно писала їх на своєму димі, знайомила з ними всіх, кого зустрічала. Немову ж пізно схаменулося і, запихавшись, перебігло останнім. Воно жадібно перебрало запити як?, коли?, де?, навіщо? і інші і, як не намагалося, не міг вибрати самий по_ходящий. Тоді Мірфологія дала йому всі питання, які ще залишилися. Ось і розплачується тепер мова за запізнення і жадібність.

2. Складаємо словосполучення.

Завдання. «Прислівники заблукали». Підберіть до цих дієсловам відповідні за змістом прислівники.

Говорити- спокійно, верхи, ввічливо, сильно, виразно, важко, морозно, вголос, дружно.

Співати - Чудово, голосно, далеко, втрьох, сидячи, іноді, завжди, часто, разом.

Працювати - Інакше, брудно, низько, вміло, акуратно, довго, багато, швидко, смачно.

Їхати - Поруч, близько, ласкаво, солодко, безглуздо, пішки, здалеку, удвох, повільно.

3. Згадуємо прислів'я.

Завдання. Згадайте та запишіть прислів'я, у яких зустрічаються прислівники.

1) Може не мотузку в'є, але болячепетлю закидає.

2) Баба з возу – кобилі легше.

3) Біда та нужда виходять назовні.

4) Без дітей горе, і з дітьми – удвічі.

5) Без хліба та біля води поганожити.

6) Бережи сукню знову,а честь змолоду.

7) Берись дружно- не буде важко.

8) Багатому і в пеклі добре.

9) Бог високо,а цар далеко.

10) Близько,так слизово; далеко,так легко.

11) Хворому все гірко.

12) Бійся корови спереду,а коні – позаду.

13) Хворобу та горе зведуть скоро.

14) У болоті тихо,так жити там лихо.

15) У борг брати легко,так віддавати тяжко.

16) Скрізь добре,де нас нема.

17) Бачиш мило,так ідеш повз.

18) У кожному мудреці доситьпросто ти.

19) Уві сні щастя, наявунегода .

20) Кішка з собакою дружноне живуть.

4. Прислівник іди прийменник?

Завдання. Визначте, де в даних пропозиціях прийменники, а де прислівники.

1. Навколо стояла тиша. (Прислівник)

2. Туристи розташувалися навколо багаття. (Прийменник)

3. Не заважай слухати, після Розкажеш. (Прислівник)

4. Після невеликого відпочинку все дружно заспівали. (Прийменник)

V. Творчі завдання.

1. Веселе оповідання.

Завдання. Складіть невелику гумористичну розповідь по одному з цих малюнків, використовуючи прислівники.

2. Малюємо прислівник.

Завдання. Який вигляд має прислівник? Давайте згадувати. Воно молоде, але перед ким не схиляється, не змінюється. Він не має закінчення. Прислівник любить командувати, вказувати дієслово, як йому вчинити. Прислівник дружить з багатьма частинами мови. Ось як його намалювали школярі. Намалюйте і ви, хлопці, портрет пана Наріччя, відобразивши в ньому те, що дізналися про цю частину мови.

VI. Завдання підвищеної складності.

1. Визначте частини мови.

Завдання. Є така народна загадка: «Візьму запорошено, зроблю рідко, кину в полум'я, буде камінь».(Відгадка: пиріг. ) До якої частини мови ви віднесете тут форми запорошеноі рідко? Які підстави для цього ви знаходите?

Відповідь. Пильно і рідко тут – іменники (точніше, субстантивовані прислівники або прикметники у короткій формі). Про це свідчать умови їх вживання у висловлюванні. Обидві форми відіграють роль прямого доповнення та позначають певний предмет. Що ж до їх морфологічного образу, то він загалом не так сильно відрізняється від форми яких-небудь іменників на кшталт пляма або держак. Варто додати, що в історії російської іменники, прикметники та прислівники були пов'язані між собою значно сильніше, ніж сьогодні.

2. Знайдіть прислівник.

Завдання. Яким членом речення є словоформа шляхому наступних реченнях? У якому їх це слово є прислівником?

1) Ми підемо прямо, а ви йдете кружним шляхом.

2) Проблему біженців слід вирішувати шляхом переговорів.

3) Все треба робити шляхом, а в тебе завжди якісь фокуси.

Відповідь. У 1-му реченні шляхом - Іменник зі значенням «дорога, маршрут»; у 2-му реченні шляхом - прийменник зі значенням «спосіб, засіб»; у 3-му реченні шляхом – прислівник (точніше, адвербіалізована відмінкова форма іменника) зі значенням «як слід, як належить». Для сучасної російської це вже три різних слова-омоніма.

VII. Цікавий матеріал для уроку.

1. Відгадайте загадки.

1) Скоро їсть, дрібно жує.
Сама не ковтає, іншим не дає. (Пила)

2) Стоять разом, ходять порізно. (Ноги)

3) Зверху шкіра, знизу теж, а в середині порожньо. (Барабан.)

4) Крупно, дрібно зачастив і всю землю напоїв. (Дощ.)

2. Гра-змагання.

Завдання. Протягом п'яти хвилин підберіть до цих прислівників якнайбільше синонімів та антонімів. Розбившись на пари, порівняйте свої записи: слова, що повторюються, викресліть. Переможе той, хто має більше оригінальних слів.

3. З історії слів.

Завдання. Визначте, як сталися прислівники авось, горілиць, ниць.

Відповідь.

1) Може – прислівник – «може бути» (від нього походить іменник авоська ). Споконвічно російська авоська – плетена чи в'язана сумочка (сітка) під продукти харчування чи інші легкі предмети, яку беруть із собою про всяк випадок, може. У словниках у цьому значенні відзначається з 50-х років ХХ століття.

2) Прислівник горілиць позначає "обличчям вгору". Ця говірка протилежна за змістом нічком, тобто. «обличчям до землі, обличчям униз». Той самий корінь -нік-,
-ніч-
і в дієслові нікнути - "Схилятися вниз". префікс вз- у слові горілиць близька за значенням до прислівника вгору. Тому якщо нічком позначає «обличчям вниз», то горілиць - «Обличчям верх».

VIII. Підбиття підсумків уроку, домашнє завдання.

ЛІТЕРАТУРА

1. Воліна В.В.Весела граматика. М: Знання, 1995.

2. Горюнова Г.Г., Лобановська З.Д., Долженко О.О.Прислівник та красномовство. Практикум з російської. СПб.: Паритет, 2004.

3. Григорян Л.Т.Мова моя – друг мій. Матеріали для позакласної роботи з російської. Посібник для вчителя. 2-ге вид., Випр. та дод. М: Просвітництво, 1988.

4. Норман Б.Ю.Російська мова у завданнях та відповідях. Для олімпіад, вікторин та самоосвіти. Мінськ: ТОВ "Нове знання", 2004.

5. Російські прислів'я та приказки / За ред. В.Анікіна. М: Художня література, 1998.

6. Соловйова Н.М.Російська мова у завданнях та іграх. Зошит для творчих робіт. 7-й клас.
М: Материк-Альфа, 2004.

Далі буде

А.І. ГРИЩЕНКО,
школа № 1339,
м Москва

1. Самостійні частини мови:

  • іменники (див. морфологічні норми сущ.);
  • дієслова:
    • причастя;
    • дієприслівники;
  • прикметники;
  • чисельні;
  • займенники;
  • прислівники;

2. Службові частини мови:

  • прийменники;
  • спілки;
  • частки;

3. Вигуки.

У жодну з класифікацій (за морфологічною системою) російської не потрапляють:

  • слова та й ні, якщо вони виступають у ролі самостійного речення.
  • вступні слова: отже, до речі, разом, як окрема речення, а також ряд інших слів.

Морфологічний розбір іменника

  • початкова форма в називному відмінку, однині (за винятком іменників, що вживаються тільки в множині: ножиці і т.п.);
  • власне або загальне;
  • одухотворене або неживе;
  • рід (м, ж, порівн.);
  • число (од., мн.);
  • відмінювання;
  • відмінок;
  • синтаксична роль у реченні.

План морфологічного розбору іменника

"Малюк п'є молоко."

Маля (відповідає на запитання хто?) - Іменник;

  • початкова форма – малюк;
  • постійні морфологічні ознаки: одухотворене, загальне, конкретне, чоловічого роду, I-го відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки: називний відмінок, однина;
  • при синтаксичному аналізі пропозиції виконує роль підлягає.

Морфологічний аналіз слова «молоко» (відповідає питанням кого? Що?).

  • початкова форма – молоко;
  • постійна морфологічнахарактеристика слова: середнього роду, неживе, речове, загальне, II-е відмінювання;
  • змінювані ознаки морфологічні: знахідний відмінок, однина;
  • у реченні пряме доповнення.

Наводимо ще один зразок, як зробити морфологічний розбір іменника, на основі літературного джерела:

"Дві жінки підбігли до Лужина і допомогли йому встати. Він долонею став збивати пил з пальта. (Приклад з: «Захист Лужина», Володимир Набоков)."

Жінки (хто?) - Іменник;

  • початкова форма - жінка;
  • постійні морфологічні ознаки: номінальне, одухотворене, конкретне, жіночого роду, I відмінювання;
  • непостійна морфологічнахарактеристика іменника: однина, родовий відмінок;
  • синтаксична роль: частина підлягає.

Лужину (кому?) - Іменник;

  • початкова форма - Лужин;
  • вірна морфологічнахарактеристика слова: власне ім'я, одухотворене, конкретне, чоловічого роду, змішаного відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки іменника: однина, давального відмінка;

Долонею (чим?) - Іменник;

  • початкова форма – долоня;
  • постійні морфологічні ознаки: жіночого роду, неживе, загальне, конкретне, I відмінювання;
  • непостійні морфо. ознаки: однини, орудного відмінка;
  • синтаксична роль контексті: доповнення.

Пил (що?) - Іменник;

  • початкова форма – пил;
  • основні морфологічні ознаки: загальне, речове, жіночого роду, однини, одухотворене не охарактеризовано, III відмінювання (іменник з нульовим закінченням);
  • непостійна морфологічнахарактеристика слова: знахідний відмінок;
  • синтаксична роль: доповнення.

(С) Пальто (З чого?) - Іменник;

  • початкова форма – пальто;
  • постійна правильна морфологічнахарактеристика слова: неживе, загальне, конкретне, середнього роду, несхильне;
  • морфологічні ознаки непостійні: число за контекстом неможливо визначити, родового відмінка;
  • синтаксична роль члена пропозиції: доповнення.

Морфологічний розбір прикметника

Прикметник - це знаменна частина мови. Відповідає на запитання Який? Яке? Яка? Які? та характеризує ознаки чи якості предмета. Таблиця морфологічних ознак прикметника:

  • початкова форма в називному відмінку, однини, чоловічого роду;
  • постійні морфологічні ознаки прикметників:
    • розряд, відповідно до значення:
      • - якісне (тепле, мовчазне);
      • - відносне (учорашній, читальний);
      • - присвійне (заячий, мамин);
    • ступінь порівняння (для якісних, у яких ця ознака стала);
    • повна/коротка форма (для якісних, у яких ця ознака постійна);
  • непостійні морфологічні ознаки прикметника:
    • якісні прикметники змінюються за рівнем порівняння (у порівняльних ступенях проста форма, у чудових - складна): - красивий;
    • повна або коротка форма (тільки якісні прикметники);
    • ознака роду (тільки в однині);
    • число (узгоджується з іменником);
    • відмінок (узгоджується з іменником);
  • синтаксична роль у реченні: прикметник буває визначенням або частиною складового іменного присудка.

План морфологічного розбору прикметника

Приклад пропозиції:

Повний місяць зійшов над містом.

Повна (яка?) - Прикметник;

  • початкова форма – повний;
  • постійні морфологічні ознаки прикметника: якісне, повна форма;
  • непостійна морфологічна характеристика: у позитивному (нульовому) ступені порівняння, жіночий рід (узгоджується з іменником), називний відмінок;
  • по синтаксичному аналізу - другорядний член речення, виконує роль визначення.

Ось ще цілий літературний уривок та морфологічний розбір прикметника, на прикладах:

Дівчина була прекрасна: струнка, тоненька, очі блакитні, як два дивовижні сапфіри, так і заглядали до вас у душу.

Прекрасна (яка?) - Прикметник;

  • початкова форма - прекрасний (у цьому значенні);
  • постійні морфологічні норми: якісне, коротке;
  • непостійні ознаки: позитивний ступінь порівняння, однини, жіночого роду;

Струнка (яка?) - Прикметник;

  • початкова форма - стрункий;
  • постійні морфологічні ознаки: якісна, повна;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: повне, позитивний ступінь порівняння, однина, жіночий рід, називний відмінок;
  • синтаксична роль у реченні: частина присудка.

Тоненька (яка?) - Прикметник;

  • початкова форма – тоненький;
  • морфологічні постійні ознаки: якісна, повна;
  • непостійна морфологічна характеристика прикметника: позитивний ступінь порівняння, однина, жіночого роду, називного відмінка;
  • синтаксична роль: частина присудка.

Блакитні (які?) - Прикметник;

  • початкова форма – блакитний;
  • таблиця постійних морфологічних ознак прикметника: якісне;
  • непостійні морфологічні характеристики: повне, позитивний ступінь порівняння, множина, називного відмінка;
  • синтаксична роль: визначення.

Дивовижних (яких?) - прикметник;

  • початкова форма - дивовижна;
  • постійні ознаки з морфології: відносне, виразне;
  • непостійні морфологічні ознаки: множина, родового відмінка;
  • синтаксична роль у реченні: частина обставини.

Морфологічні ознаки дієслова

Відповідно до морфології російської, дієслово - це самостійна частина промови. Він може позначати дію (гуляти), властивість (кульгати), відношення (рівнятися), стан (радіти), ознака (білитися, красуватися) предмета. Дієслова відповідають питанням що робити? що зробити? що робить? що робив? або що робитиме? Різним групам дієслівних словоформ притаманні неоднорідні морфологічні характеристики та граматичні ознаки.

Морфологічні форми дієслів:

  • початкова форма дієслова – інфінітив. Її так само називають невизначена або незмінна форма дієслова. Непостійні морфологічні ознаки відсутні;
  • відмінні (особисті та безособові) форми;
  • неспритні форми: причетні та дієпричетні.

Морфологічний розбір дієслова

  • початкова форма – інфінітив;
  • постійні морфологічні ознаки дієслова:
    • перехідність:
      • перехідний (використовується з іменниками знахідного відмінка без прийменника);
      • неперехідний (не вживається з іменником у знахідному відмінку без прийменника);
    • повернення:
      • зворотні (є -ся, -сь);
      • неповоротні (ні -ся, -сь);
      • недосконалий (що робити?);
      • досконалий (що зробити?);
    • відмінювання:
      • I відмінювання (дела-ешь, дела-ет, дела-ем, дела-ете, дела-ют/ут);
      • II відмінювання (сто-иш, стоїть, стоїть, стоїть, стоїть, стоїть/ат);
      • рознопрягаються дієслова (хотіти, бігти);
  • непостійні морфологічні ознаки дієслова:
    • спосіб:
      • дійсне: що робив? що зробив? що робить? що зробить?;
      • умовне: що робив би? що зробив би?;
      • наказове: роби!;
    • час (у дійсному способі: минуле/теперішнє/майбутнє);
    • особа (в теперішньому/майбутньому часі, виявного та наказового способу: 1 особа: я/ми, 2 особа: ти/ви, 3 особа: він/вони);
    • рід (у минулому часі, однини, дійсного і умовного способу);
    • число;
  • синтаксична роль у реченні. Інфінітив може бути будь-яким членом пропозиції:
    • присудкам: Бути сьогодні святом;
    • підлеглим: Вчитися завжди знадобиться;
    • доповненням: Всі гості просили її станцювати;
    • визначенням: У нього виникло непереборне бажання поїсти;
    • обставиною: Я вийшов пройтися.

Морфологічний аналіз дієслова приклад

Щоб зрозуміти схему, проведемо письмовий розбір морфології дієслова з прикладу пропозиції:

Вороні якось Бог послав шматочок сиру... (байка, І. Крилов)

Послав (що зробив?) – частина мови дієслово;

  • початкова форма – надіслати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, перехідний, 1-е відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: дійсний спосіб, що пройшов часу, чоловічого роду, однини;

Наступний онлайн зразок морфологічного розбору дієслова у реченні:

Яка тиша, прислухайтесь.

Прислухайтеся (що зробіть?) – дієслово;

  • початкова форма – прислухатися;
  • морфологічні постійні ознаки: досконалий вигляд, неперехідний, зворотний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: наказовий спосіб, множина, 2-а особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

План морфологічного аналізу дієслова онлайн безкоштовно, на основі прикладу з цілого абзацу:

Його треба застерегти.

Не треба, нехай знає іншим разом, як порушувати правила.

Що це за правила?

Чекайте, потім скажу. Увійшов! («Золоте теля», І. Ільф)

Застерегти (що зробити?) – дієслово;

  • початкова форма - застерегти;
  • морфологічні ознаки дієслова постійні: досконалий вигляд, перехідний, безповоротний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологія мови: інфінітив;
  • синтаксична функція у реченні: складова частина присудка.

Нехай знає (що робить?) – частина мови дієслово;

  • початкова форма – знати;
  • непостійна морфологія дієслова: наказовий спосіб, однини, третя особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Порушувати (що робити?) – слово дієслово;

  • початкова форма – порушувати;
  • постійні морфологічні ознаки: недосконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійні ознаки дієслова: інфінітив (початкова форма);
  • синтаксична роль контексті: частина присудка.

Зачекайте (що зробіть?) – частина мови дієслово;

  • початкова форма – зачекати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: наказовий спосіб, множини, другої особи;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Увійшов (що зробив?) – дієслово;

  • початкова форма – увійти;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вигляд, безповоротний, неперехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: час, дійсний спосіб, однини, чоловічого роду;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Нареч. розг. 1. Переживши переляк; злякавшись Тлумачний словник Єфремової. Т. Ф. Єфремова. 2000 … Сучасний тлумачний словник Єфремової

Нареч, кіл у синонімів: 1 від переляку (1) Словник синонімів ASIS. В.М. Тришин. 2013 … Словник синонімів

- (переляк) … Орфографічний словник-довідник

з переляку- з переп угу і з переп уга ... Російський орфографічний словник

з переляку- з перепу/га і з перепу/гу … Орфографічний словник російської мови

з переляку- з перепу/гу і з перепу/га, назва ... Добре. Окремо. Через дефіс.

ПЕРЕЛІК, переляк (переляк), мн. ні, чоловік. тільки у висловлюваннях: з переляку або від переляку (розг.) внаслідок сильного раптового переляку. «У Недоєхова від переляку навіть кров із носа пішла.» Чехів. «Захворіла з переляку.» Чехів. Тлумачний словник… … Тлумачний словник Ушакова

Або перелякати когось, налякати сильно, нагнати страху, налякати. Перелякав ти мене на смерть, а все через дрібниці! Перелякувати, перелякати голубів, злякати чи перегнати з місця на місце. Перелякатися, злякатися сильно. Перелякування ср.… … Тлумачний словник Даля

З переляку Словник російських синонімів. від переляку нареч, кіл синонімів: 1 від переляку (1) Словник синонімів ASIS. В.М. Трішин … Словник синонімів

І, прим. про кров, у крові, рід. мн. крові, ж. 1. Рідка тканина, яка рухається по кровоносних судинах організму та забезпечує живлення його клітин та обмін речовин у ньому. Венозна кров. Артеріальна кров. □ [Семен] ударив себе ножем у ліву… … Малий академічний словник

Книги

  • Лексі-Сексі, Кейт Мур. Найкращий спосіб скинути зайву вагу - це активне інтимне життя, - стверджує Лексі Кларк у своєму скандальному бестселлері про нестандартні методи схуднення. Бідолаха навіть не підозрювала, що…
  • Знімати штани та бігати, Маргарита Южина. Що робити? Одне багатеньке подружжя померло на своїй дачі від голоду, а офіціантка Зіна Коритська змушена розслідувати причину такої дивної смерті. Запитайте: скакого переляку Зіна має… електронна книга

Пишуться окремо:

1. Наречені поєднання прийменників-приставок без, для, до, під, при, проз формами іменників (у тому числі такими, що не вживаються поза цими поєднаннями), напр.:

без кінця, без напруження, без натяків, без перепочинку, без прокиду, без розбору, без попиту, без толку, без утриму, без угаву, без втоми, без приховування;

для блезіру, для вірності, для виду, для затравки, для порядку, для сміху, для зігріву;

до зарізу, до невпізнання, до відвалу, до напівсмерті, до смерті, до упаду, до чортиків;

під боком, під вечір, під гору, під дих, під ключ, під кінець, під ложечкою, під мікитки, пахви, під керівництвом, під укіс, під ручку, під силу, під спудом, під стать, під вуздечки, під ухил, під ранок, напідпитку, під шумок;

при смерті, при грошах, при своєму, за своїх;

про запас, а також з формою зворотного займенника: для себе (не вголос).

Примітка 1. Пишуться разом вщент, часом, поспіль,а також підшофе.

Примітка 2. Про злите написання приставки дозі словами просторового і тимчасового значення ( вгору, вниз) див. § 136, п. 6.


Примітка 3. Від наречених поєднань під пахви, під пахвоюі т. п. слід відрізняти іменник пахви(Од. ч. пахва), що пишеться разом; порівн., напр.: натер(що?) пахвиі натер(де?) під пахвами; піджак тисне в пахвах.

2. Нарічні поєднання, що складаються з прийменника-приставки з форми рід. п. іменника на -у (-а), напр.: на вигляд, з голоду, з переляку, з льоту, з маху, з нальоту, з наскоку, з переляку, з розгону, з розгону, з розмаху, з ходу (і з переляку, з льоту, з нальоту, з наскоку, з переляку, з розгону, з розгону, з розмаху).

Примітка. Пишуться разом одночасно, зроду, зриву, сряду, зривка, з плеча;злите написання слів збоку, зверху, знизу, спочаткувизначається правилом § 136, п. 6.

3. Назвові поєднання прийменників-приставок, з з другою частиною, що починається з голосних, напр.: в обмін, в обнімання, в обріз, в обтяжку, в обхват, поодинці, одночасно, в помсту, в оберемок, в охоту, в збиток, на догоду, докір, в докор, в докор, у відкриту, загалом , обидва, з голочки, з вивороту, з оглядкою, з побоюванням, з звички, з полюванням, з розумом, з наміром.

4. Назвові поєднання, утворені повторенням іменників або числівників з прийменником і пишуться в три або чотири слова, напр.: пліч-о-пліч, пліч-о-пліч, віч-на-віч, з години на годину, голова в голову, нога в ногу, слід у слід, рука об руку, з рук в руки, з віку в століття, з року в рік, раз-по-раз, раз-по-раз, раз-по-раз, від темної до темної, душа в душу, крапка в крапку, честь по честі, чин за чином, слово в слово, один на один, двоє на двоє, троє на троє(але: хрест-навхрест, див. § 118, п. 2).

5. Назвові поєднання (два чи більше), в яких іменник, що реалізує одне певне значення, вживається в різних відмінкових формах з тим самим або різними прийменниками, напр.: з відома і без відома, на думкуі у головах, у ногиі в ногах (про ліжко), убік і осторонь, на бікі на стороні, в глухий куті у глухому куті, в особинуі на особину, на згадкуі з пам'яті, на совістьі по совісті; за кордон, за кордономі з-за кордону; за пазухуі за пазухою, додомуі вдома, на задвіркиі на задвірках, на закоркиі на закорках, на карачкиі на карачках; навпочіпки, на
навпочіпках
і з корточок; на кулачкиі на кулачках, на паскиі на паличках, на побігушки (взяти)і на побігеньках, на порукиі на поруках, на заднійі на задній (двір), навшпинькиі навшпиньках; рачки, рачкиі з четверенек; під ложечкуі під ложечкою; пахву, пахви, під пахвою, пахвамиі з-під мишок; під спуд, під спудомі з-під спуду.

З цього правила є винятки, які визначаються як традицією написання, так і іншими правилами, напр., пишеться окремо зі зла, але разом на зло, з вивороту - навиворіт, поодинці - поодинці, до зарізу - позаріз;пишуться разом всередину - всередині - зсередини, навскіс - навскіс, наввипередки - наввипередки, старі - зстари, заміж - заміжня, додолу - оземь.

Примітка. Від наречених поєднань за кордоном, за кордон, за кордоном, за кордон, за містом, за містослід відрізняти іменники закордон (зв'язки із закордоном), зарубіжжя (працювати на зарубіжжя), загороду (влітку віддаю перевагу загороді). Про іменник пахви(СР назвове поєднання пахви) див. § 137, п. 1, примітка 3.



 

Можливо, буде корисно почитати: