Роль сюжетно-рольових ігор у літній період. Конспект сюжетно-рольової гри «Пікнік

Рольова гра «Офіціант, у моєму супі муха»

Учасникам групи пропонується взяти участь у конфліктній ситуації, що трапилася в одному з найдорожчих ресторанів.

Дайте кожному з учасників за одним з наведених нижче сценаріїв, щоб ознайомитися.

Поясніть, що вправа являє собою рольову гру, яка має продемонструвати деякі аспекти спілкування.

Попросіть двох виконавців вийти і встати так, щоб усі могли їх бачити та чути, після чого почніть гру.

Після програвання ситуації слід обговорити враження, думки, переживання, що виникли в учасників сцени, та був спостереження інших членів групи. Якщо дозволить час і знайдуться бажаючі, можна повторити вправу, але з іншими учасниками.

Ви подорожуєте чужою країною. Сьогодні, обідаючи в дуже дорогому ресторані, ви виявили в супі щось схоже на частину комахи. Ви поскаржилися офіціантові, але той запевняв, що це не комаха, а спеції. Ви не погодилися і побажали переговорити з керуючим. І ось керуючий підходить до вашого столика.

Ви - керуючий дуже хорошим рестораном. Ціни можуть здатися високими, але якість обслуговування в вищого ступенявиправдовує їх. Ваш ресторан має гарну репутацію, і він приваблює багатьох іноземців. Сьогодні у ваш ресторан прийшов пообідати іноземець, і один із нових офіціантів подав йому суп. Виникли якісь претензії і офіціант передав вам, що іноземець бажає з вами переговорити. Отже, ви прямуєте до його столика.

1.Скаржився А? Чи скасував він замовлення? Чи відмовився заплатити за суп?

2.Вникнув Б у суть проблеми? Чи подолав нерозуміння сторонами одне одного? Чи висловив щирий жаль? Чи приніс ввічливі вибачення?

3. Чи вдалося сторонам дати пояснення, сприйняти їх і вирішити проблему до взаємного задоволення?

4. Чи міг А викласти свою скаргу ясно і виразно? Рольова гра може бути використана для демонстрації культурної специфіки в людській поведінці: Наприклад: чи однаково виражають чоловіки й жінки одну й ту саму скаргу?

Завершення:

Ніхто не може вказати « найкращий спосіб» вирішення проблем, якими супроводжується спілкування з іноземцями, однак обговорення цієї рольової гри може допомогти учасникам побачити широкі можливості для цього.

Рольова гра «Дискусія із прихованими ролями».

Мета: розвинути вміння визначати стилі поведінки під час взаємодії, їх ефективність при прийнятті рішень.

Кількість учасників: до 20 осіб.

Хід заняття:

З групи запрошуються для участі п'ять студентів, які розташовуються всередині кола, яке утворює група. Інші студенти спостерігають.

Учасники дискусії отримують картки із записаними на них інструкціями. Показувати інструкції не можна. Група має здогадатися про роль, яку виконував студент.

"Організатор" - забезпечує виявлення всіх позицій. Заохочує висловитися тих, хто ще не висловився. Задає питання, що уточнюються, зацікавлений ходом дискусії. Підбиває проміжні та остаточні підсумки. Свою позицію висловлює останнім.

«Сперечальник» - «я сперечаюся тому, що я сперечаюся». Зустрічає «в багнети» будь-яку пропозицію, будь-яке висловлювання.

«Оригінал» - іноді, іноді, висуває несподівані, парадоксальні, одному йому зрозумілі пропозиції, зв'язок яких із істотою пропозиції який завжди зрозумілий. Втручається у загальний перебіг розмови не менше трьох, але не більше п'яти разів. У спільній суперечці бере участь мляво.

«Заводила» - із самого початку прагне захопити ініціативу в обговоренні та схилити групу до своєї думки. Не схильний когось слухати, якщо чужа думка не збігається з її власною. Емоційний, наполегливий. Емоції, хоч і надмірні, але в основному позитивні.

"Угодник" - погоджується з усіма. Першим підтримує будь-який вислів. Для нього головне – не пошук найкращого рішення, а мирне, безконфліктне спілкування учасників дискусії.

Тему для обговорення можна запропонувати будь-яку, наприклад:

 Чи потрібно у вузах передбачати сексуальне вихованняучнів, і якщо так, то в якій формі;

 Які причини популярності бороди серед достатньо великої кількостічоловіків;

 Як найефективніше вести боротьбу за тверезість.

Вправа Інтерв'ю».

Мета: проаналізувати існуючий соціальний досвід взаємодії; розвивати вміння соціальної поведінкив групі.

Час проведення: 30-50 хвилин.

Хід заняття:

Педагог роздає студентам ролі.

Їхнє завдання – відповідати на будь-які каверзні питаннявід імені персонажа.

Решта відіграють ролі «прискіпливих кореспондентів радіо і телебачення, газет і журналів».

1.«Агресор» - все вирішує з позиції сили, тримає групу в страху, не приховує від оточуючих своїх непривабливих вчинків, груб, зважає тільки на силу, що перевершує його власну. Не може пройти повз слабких, не зачепивши їх.

2. "Жертва" - що б не робив, нічого не виходить, всі звикли до цього і чекають від нього промахів. У конфлікті захищається слабо, непереконливо.

3. «Блазень». Його мета – розсмішити за всяку ціну. Навколишні чекають від нього реплік, сміються будь-якому його жарті.

4. «Улюбленець» - намагається виглядати якомога привабливіше, хоче переконати всіх у своїй компетентності, в особистій свободі.

5.«Примадонна» - завжди в центрі уваги, всі хочуть з нею дружити, всім лестить її увагу. Красива, елегантна, заздрить чужим успіхам.

6.«Зразкова дитина» - демонструє послух педагогам, повага, лояльність, завжди ввічливий, з усіма рівний, запобіжний.

7. «Облізла кішка» - нерозбірлива у друзях, інтересах, уподобаннях, байдужа до навчання. Має неохайний вигляд за наявності супермодних аксесуарів.

8. «Сиротинушка» - всі його шкодують, причини можуть бути різні: хвороби, тяжке сімейний стан. З виглядом стоїка розповідає про свої біди. Йому всі допомагають, опікуються, він все приймає як належне.

9. «Ерудит» - любить вражати оточуючих своєю обізнаністю, до друзів поблажливий, прагне підкреслювати різницю у знаннях. Зневажає грубу фізичну силу.

10. «Леді» - холодна, зарозуміла, має обмежене коло спілкування, з усіма, хто не входить у це коло, тримається зарозуміло.

Вправа «Дипломатичний прийом»

Мета: визначити успішні стратегії поведінки при взаємодії із соціальним оточенням.

Кількість учасників: до 15 осіб.

Час проведення: 30-50 хвилин.

Хід заняття:

Педагог описує ситуацію: «Ви зустрічаєте в аеропорту ділового партнера, з яким хочете підписати вигідний договір. Протягом п'яти хвилин необхідно зробити так, щоб гість відчув себе комфортно, у центрі уваги та турботи».

Педагог фіксує час.

Студенти розбиваються на пари та кожна пара починає розмову.

Через п'ять хвилин у групі обговорюються питання: «Хто з ділових партнерів відчув щиру і теплу увагу? Про що ви говорили? У розмові ви відчували себе вільно чи скуто?».

Примітка:

Педагог може запропонувати іншу ситуацію: «Ви зустрічаєте в аеропорту друга, з яким давно не бачилися. Протягом п'яти хвилин необхідно зробити так, щоб гість відчув себе комфортно, у центрі уваги та турботи».

Білоус О.І., вихователь МБДОУ д/р №30 ст.Ленінградська Ленінградський р-н

1. «Збираємось на прогулянку»

Цілі: розвивати в дітей віком вміння підбирати одяг для різного сезону, навчити правильно називати елементи одягу, закріплювати узагальнені поняття «одяг», «взуття», виховувати дбайливе ставлення до оточуючих.

Обладнання: ляльки, одяг для всіх періодів року (для літа, зими, весни та осені, маленька шафка для одягу та стільчик)

Вік: 4-5 років

Хід гри: у гості до дітей приходить нова лялька. Вона знайомиться з ними та хоче пограти. Але хлопці збираються на прогулянку та пропонують ляльці йти з ними. Лялька скаржиться, що вона не може одягатись, і тоді хлопці пропонують їй свою допомогу. Діти дістають із шафки ляльковий одяг, називають її, вибирають те, що потрібно зараз одягнути за погодою За допомогою вихователя у правильній послідовності вони одягають ляльку. Потім діти одягаються самі і виходять разом із лялькою на прогулянку. Після повернення з прогулянки діти роздягаються самі і роздягають ляльку в потрібній послідовності, коментуючи свої дії.

2. «Перукарня»

Цілі: познайомити дітей із професією перукаря, виховувати культуру спілкування, розширити словниковий запас дітей.

Обладнання: халат для перукаря, накидка для клієнта, інструменти перукаря - гребінець, ножиці, флакончики для одеколону, лаку, фен і т.д.

Вік: 4-5 років

Хід гри: стукіт у двері. У гості до дітей приходить лялька Катя. Вона знайомиться з усіма дітьми та помічає у групі дзеркало. Лялька запитує дітей, чи немає у них гребінця? Її кіска розплелася, і вона хотіла б причесатися. Їй пропонують сходити до перукарні. Уточнюється, що там є кілька залів: жіноча, чоловіча, манікюрна, у них працюють хороші майстри, і вони приведуть зачіску Каті до ладу. Призначаємо перукарів і займають свої робочі місця. До салону йдуть інші діти та ляльки. Катя залишається дуже задоволеною, їй подобається її зачіска, вона дякує дітям і обіцяє наступного разу прийти саме до цієї перукарні. У процесі гри діти дізнаються про обов'язки перукаря - стрижку, гоління, укладання волосся в зачіску, манікюр.

3. "Зоопарк"

Цілі: познайомити дітей про спосіб життя диких тварин, їх звички, харчування; виховувати любов до тварин; розширити словниковий запас дітей

Устаткування: іграшкові дикі звірі, клітини (З будівельного матеріалу), квитки, каса, гроші.

Вік: 4-5 років

Хід гри: вихователь повідомляє дітям, що до міста приїхав зоопарк і пропонує сходити туди. Діти купують квитки в касі та йдуть до зоопарку. Там розглядають тварин, розповідають, де вони живуть, чим харчуються. У ході гри слід звертати увагу дітей на те, як треба поводитися з тваринами, як доглядати їх.

4. «Дитячий садок»

Цілі: познайомити дітей з професією вихователя, помічника вихователя, музичного працівника, кухаря; виховати у дітей бажання наслідувати дії дорослих, дбайливо ставиться до своїх вихованців; розширити знання дітей про призначення дитячого садка.

Обладнання: всі іграшки, необхідні для гри в дитячий садок.

Вік: 4-5 років

Хід гри: вихователь пропонує пограти дітям у дитячий садок. За бажанням призначаємо дітей на ролі Вихователя, Помічника вихователя, Музичного працівника, Кухаря. Як вихованці виступають ляльки, звірятка. У ході гри вихователь стежить за взаємини між дітьми, допомагають їм знайти вихід із складних ситуацій.

5. «День народження Степашки»

Цілі: вчити дітей способам та послідовності сервірування столу для святкового обіду; закріпити знання про столові предмети; виховувати уважність, дбайливість, відповідальність, бажання допомогти; розширити словниковий запас: запровадити поняття «святковий обід», «сервірування», «посуд», «сервіс», «іменини»

Обладнання: іграшки, які можуть прийти в гості до Степашка, столові предмети тарілки, виделки, ложки, ножі, серветки, скатертина, блюдця, столик, стільці.

Вік: 4-5 років

Хід гри: вихователь повідомляє дітям про те, що у Степашки сьогодні день народження, пропонує піти до нього у гості та привітати його. Діти беруть іграшки, йдуть у гості до Степашка та вітають його. Степашка пропонує всім чай із тортом і просить допомогти йому накрити стіл. Діти беруть активну участь у цьому, за допомогою вихователя сервірують стіл. Необхідно звертати увагу на взаємини між дітьми у процесі гри.

6. «Іграшки у лікаря»

Цілі: вчить дітей догляду за хворими та користування медичними інструментами; виховувати у дітей уважність, чуйність; розширювати словниковий запас: запровадити поняття «лікарня», «хворий», «лікування», «ліки», «температура», «стаціонар»

Обладнання: ляльки, іграшкові звірята, медичні інструменти: термометр, шприц, таблетки, вата, бинт, халат та чепчик для лікаря

Вік: 4-5 років

Хід гри: вихователь пропонує пограти, вибираються Лікар і Медсестра, решта дітей беруть до рук іграшкових звірят і ляльок, приходять до поліклініки на прийом. До лікаря звертаються пацієнти з різними захворюваннями, і лікар оглядає хворого, призначає йому лікування, а медсестра виконує його вказівки. У ході гри діти спостерігають за тим, як лікар лікує хворих – перев'язує, вимірює температуру. Вихователь оцінює, як діти спілкуються між собою, нагадує про те, щоб іграшки, що одужали, не забували дякувати лікарю за надану допомогу.

7. «На дорогах міста»

Цілі: закріпити знання дітей про правила дорожнього руху; познайомити з новою роллю - регулювальник; виховувати витримку, терпіння, увагу дорозі.

Устаткування: іграшкові машини, прапорці для регулювальника - червоний та зелений

Вік: 5-7 років

Хід гри: дітям пропонують звести гарну будівлю - театр. Вибираємо місце для будівництва. Але спочатку потрібно перевести будівельний матеріал у потрібне місце. Із цим легко впораються водії на машинах. Діти беруть машини та їдуть за будматеріалами. Але невдача - на головних дорогах не працює світлофор. Щоб не було аварії на дорозі, необхідно, щоб рухом машин керував регулювальник. Вибираємо регулювальника. Він стає у гурток. У руках у нього червоний та зелений прапорці. Червоний прапорець – «стій», зелений прапорець – «йди». Тепер усе буде гаразд. Регулювальник керує рухом.

8. «Правила дорожнього руху»

Цілі: продовжувати вчити дітей орієнтуватися за дорожніми знаками, дотримуватися правил дорожнього руху; виховувати вміння бути ввічливими, уважними один до одного, вміти орієнтуватися в дорожньої ситуації; розширити словниковий запас дітей: "пост ДІБДР", "світлофор", "порушення руху", "перевищення швидкості", "штраф".

Обладнання: іграшкові автомобілі, дорожні знаки, світлофор; для співробітника ДІБДР - поліцейський кашкет, паличка, радар; водійське посвідчення.

Вік: 5-7 років

Хід гри: дітям пропонують обрати співробітників ДІБДР, щоб ті стежили за порядком на дорогах міста. Інші діти - автомобілісти. За бажанням діти розподіляють між собою ролі працівників бензозаправки. У ході гри діти намагаються не порушувати правил дорожнього руху.

9. «У кафе»

Цілі: вивчати культуру поведінки у громадських місцях; розвивати вміння виконувати обов'язки кухаря, офіціанта; виховувати вміння бути чемними.

Обладнання: необхідне обладнання для кафе – іграшки, ляльки, гроші.

Вік: 5-7 років

Хід гри: у гості до дітей приходить Буратіно. Він познайомився з усіма дітьми, потоваришував з іншими іграшками. Буратіно вирішує запросити з нових друзів до кафе, щоб пригостити їх морозивом. Усі вирушають до кафе. Там їх обслуговують офіціанти. Діти вчаться правильно робити замовлення, дякують за обслуговування.

10. «Магазин»

Цілі: навчити дітей класифікувати предмети з загальним ознакам; виховувати почуття взаємодопомоги; розширити словниковий запас дітей: запровадити поняття: «іграшки», «меблі», продукти харчування».

Обладнання: всі іграшки, що зображують товари, які можна купити в магазині, розташовані на вітрині, гроші.

Вік: 5-7 років

Хід гри: вихователь пропонує дітям розмістити у зручному місці величезний супермаркет з такими відділами, як овочевий, продуктів, молочний, булочні та інші, куди ходити покупці. Діти самостійно розподіляють ролі продавців, касирів, торгових працівників у відділах, розсортують товари по відділах продукти, риба, м'ясо, молоко, хлібобулочні вироби, побутова хіміяі т. д. вони приходять до супермаркету за покупками разом зі своїми друзями, вибирають товар, радяться із продавцями, розплачуються у касі. У ході гри педагогу необхідно звертати увагу на взаємовідносини між продавцями та покупцями. Чим старші діти, тим більше відділів та товарів може бути у супермаркеті.

11. «Будуємо будинок»

Цілі: познайомити дітей з будівельними професіями, звернути увагу на роль техніки, що полегшує працю будівельників; навчити дітей споруджувати будівництво нескладної конструкції; виховувати дружні взаємини у колективі; розширити словниковий запас дітей: запровадити поняття «будівництво», «муляр», «підйомний кран», «кранівник», «будівельник», «тесляр», «зварювальник», «будівельний матеріал».

Обладнання: великий будівельний матеріал, машини, підйомний кран, іграшки для обігравання будівлі, картинки із зображенням людей будівельної професії: муляра, тесляра, кранівника і т.д.

Вік: 3-7 років

Хід гри: Вихователь пропонує дітям збудувати будинок, де могли б оселитися іграшки. Діти згадують, які бувають будівельні професії, чим зайняті люди на будівництві. Вони розглядають зображення будівельників та розповідають про обов'язки. Потім діти домовляються про будівництво будинку. Розподіляються ролі між дітьми: одні – будівельники, вони будують будинок; інші – Водії, вони підвозять будівельний матеріал на будівництво, один із дітей – Кранівник. У ході будівництва слід звернути увагу на взаємини між дітьми. Будинок готовий, і туди можуть вселятися нові мешканці. Діти самостійно граються.

12. «У бібліотеці»

Цілі: навчити дітей правильно користуватися послугами бібліотеки, застосовувати знання літературних творів, Раніше отриманих на заняттях; виховати повагу до праці бібліотекаря та дбайливе ставлення до книги; розширити словниковий запас дітей: "бібліотека", "читальна зала", "професія", "бібліотекар".

Обладнання: книги, знайомі дітям, ящик із картинками, картотека, олівці, набори листівок.

Вік 5 -6 років

Хід гри: вихователь пропонує пограти дітям до бібліотеки. Усі разом згадують про те, хто працює у бібліотеці, чим там займаються. Діти самі обирають 2-3 бібліотекарів, у кожного з них по кілька книжок. Інші діти розподіляються на кілька груп. Кожну групу обслуговує один бібліотекар. Він показує багато книг, а щоб взяти книгу, яка сподобалася, дитина повинна назвати її або коротко розповісти про те, що в ній написано. Можна розповісти вірш із книги, яку бере дитина. У ході гри дають поради дітям, які не можуть вибрати книгу. Бібліотекарю необхідно бути уважніше до відвідувачів, показувати ілюстрації до книг, що сподобалися. Деякі діти бажають залишитись у читальному залі, щоб подивитися набори картинок, листівки. Вони діляться своїми враженнями. Наприкінці гри діти розповідають, як вони грали, які книги пропонував їм Бібліотекар, кажуть про те, що їм найбільше сподобалося.

13. "Космонавти"

Цілі: познайомити з роботою космонавтів у космосі; виховувати сміливість, витримку; розширити словниковий запас дітей: космічний простір», «космодром», «політ», відкритий космос»

Обладнання: космічний корабельі будівельний матеріал, ремені, що пристібають, інструменти для роботи в космосі, іграшкові фотоапарати.

Вік 5 -6 років

Хід гри: вихователь запитує у дітей, чи хотіли б вони побувати в космосі? Якою потрібно бути людиною, щоб полетіти до космосу? (сильним, сміливим, спритним)Вихователь пропонує вирушити до космосу, щоб залишити там супутник, який передаватиме на Землю сигнали про погоду. Також треба буде зробити фотографії нашої планети із космосу. Усі разом згадують, що ще треба взяти із собою, щоби нічого не могло статися під час польоту. Діти обіграють ситуацію. Вони виконують завдання та повертаються на Землю. Ролі Пілотів, Штурмана, Радиста, Капітана розподіляються за бажанням дітей.

14. «Ми – спортсмени»

Цілі: удосконалювати спортивні навички - ходьбу, біг, метання, лазіння; розвивати фізичні якості: швидкість, спритність, координацію рухів, окомір, орієнтування у просторі; виховувати любов до спорту.

Обладнання: медалі переможцям, щит для демонстрації кількості зароблених балів, спортивний інвентар- м'ячі, скакалки, кеглі, канат, драбинки, лавки і т.д.

Вік 6-7 років

Хід гри: вихователь пропонує дітям провести спортивне змагання. За бажанням дітей обирають суддів, організаторів змагання. Інші діти - спортсмени. Кожен самостійно обирає вид спорту, в якому змагатиметься із суперниками. Судді присуджують бали за виконання завдання. Гра закінчується нагородженням переможців.

15. «Прикордонники»

Цілі: ознайомити дітей зі службою прикордонників, уточнити порядок дня військовослужбовців; виховувати сміливість, спритність, уміння чітко виконувати накази командира; розширити словниковий запас дітей: "кордон". "пост", "охорона", "порушення", "сигнал тривоги",

Обладнання: кордон, прикордонний стовп, автомат, військові кашкети.

Вік 6 - 7 років

Хід гри: вихователь пропонує дітям побувати на державному кордоні нашої Батьківщини. Проводиться розмова про те, хто охороняє кордон, з якою метою, як проходить служба прикордонника, яким є порядок дня військової людини. Діти самостійно розподіляють роль Військового командира, Начальника застави, Прикордонників, Собаководів. У грі діти застосовують знання та вміння, отримані на попередніх заняттях. Необхідно звертати увагу дітей на підтримку та дружню взаємодопомогу.

16. «Ми – військові розвідники»

Цілі: вчити дітей точно виконувати завдання, бути уважними; виховувати повагу до військових професій, бажання служити в армії; розширити словниковий запас дітей - "розвідка", "розвідники", "вартовий", "солдати".

Обладнання: зброя, елементи військового одягу для дітей.

Вік 6 - 7 років

Хід гри: вихователь пропонує дітям згадати фільми, розповіді про життя військових розвідників, пропонує дітям пограти у них. Діти розподіляють між собою ролі Розвідників, Вартових, Командирів, Солдат охорони, визначають цілі та завдання, стежать за їх виконанням.

Продовжуємо серію сюжетно-рольових ігор літню темутобто це ігри, які ми можемо програвати або на вулиці, або вдома, розкриваючи тему літа. Попередню гру можна переглянути.

Сьогодні, як і минулого разу, наведу приклад сюжетно-рольової гридля дітей молодшого віку, після чого ускладнимо її, привнесемо деталі та отримаємо гру, яка підходить для дітей старшого віку.

Гра-2. «Рибалка»

Завдання гри:розширити кругозір, навчити фантазувати, розширити словниковий запас, виховувати життєлюбність, розвиток почуття товариства та взаємодопомоги.

Ігровий матеріал: сюжетні іграшки маленького розміру, наприклад, з кіндер-сюрпризу, гудзики або боби - рибки, зубочистка - вудка, маса для ліплення або солене тісто: рецепт маси , рецепт солоного тіста - , нам знадобиться для того, щоб створити декорації.

Хід гри для дітей 2,5 - 4 років: за сюжетом Ведмедик (будь-яка інша сюжетна іграшка) захотів рибки, тому бере вудку, відро і вирушає на рибалку. Обігруємо те, як спочатку Мишко спав, а прокинувшись захотів поснідати рибкою, а так як у будинку рибки не виявилося, до нього прийшла ідея наловити її самому.

Обігруємо те, як Мишко йде на озеро, ставок чи річку. За допомогою маси для ліплення ліпимо стежку, озеро. У ставок запускаємо рибок, у грі рибок замінюють - гудзики чи боби, у нашому випадку це був бісер у вигляді рибок.

У грі показуємо, як Ведмедик закидає вудку, як чекає, коли рибка почне клювати. І ось перша рибка, обігруємо радість нашого героя. Продумуємо те, куди складається рибка.

Наловивши рибки Ведмедик повертається додому, шляхом він зустрічає свого друга і запрошує його до себе в гості на юшку або ділиться з ним рибкою. Тут вибудовуємо короткий діалог між нашими героями: вітання, розпитування кожного про те, куди він і звідки. Далі гра закінчується тим сценарієм, який вибрали. Наприклад, якщо Ведмедик запрошує на юшку, значить розігруємо те, як він її варить, у чому, що додає, щоб вийшла вуха, як герої її їдять, як гість дякує за смачний обід. Якщо ж Ведмедик ділиться рибою зі своїм другом, то обов'язково обігруємо те, як друг дякує за такий подарунок.

З одного боку, сюжет простий, але через те, що в грі є кілька дій + ліплення вона стає різноманітнішою і тривалішою.

Тепер ускладнюємо гру. Хід гри для дітей 4-7 років:

Той-таки герой вирішує поїсти рибки. Де взяти рибу ведмедеві? Чудово коли на відкрите запитання дитина озвучує відповідь. А куди йти ловити рибу? Може, на озеро чи річку? Вирішуємо куди йти. Можна озвучити різницю між озером та річкою. Що потрібно взяти із собою? Вудку, черв'яків, цебро. А що ще потрібно зробити? Перевірити вудку: чи справна волосінь, чи є поплавець, гачок. А навіщо перевіряти, а навіщо волосінь, поплавець та гачок? Це теж розкриваємо у грі. Щоб було легше розкрити ці моменти вводимо друга Мишкові, ось він і буде у нас розуміти.

Тепер програємо шлях Мишки на озеро/річку разом з другом, без нього вже ніяк:). Ішли, йшли та вирішили шлях скоротити? Навіщо шлях скорочують? Щоб швидше прийти на місце. Вирішили наші герої скоротити шлях крізь болото. У нашому випадку болото було топким, липким і з купинами – болото імітували масою для ліплення, купини – кришки. Герої спритно перестрибували через купи, але тут сталася неприємність - друг Мишки провалився в болото і його почала засмоктувати трясовина. Що у цих випадках роблять? Лягають на живіт, простягають постраждалому палицю і тягнуть щосили. Так Мишко і витяг свого друга з болота, а той йому дякував, хвалив за сміливість, хоробрість і кмітливість.

Нарешті дійшли до річки — обігруємо лов риби. Можна обіграти те, як один гнівається і не терплячий, а інший навпаки, терпляче чекає і витягає рибку. А можна обіграти те, як обривається рибка, як насаджують на гачок черв'яків, як закидають вудку, підсікають рибу і таке інше. Згадуємо деталі риболовліі обігруємо.

Можна порівняти, хто наловив більше, а хто менше. Обігруємо яким задоволеними друзі повертаються з риболовлі, при цьому вони один одного можуть запитувати, що йому найбільше сподобалося рибалки.

У нашій грі Ведмедик наловив багато риби, так багато, що вирішив її продати, тому відкрив рибну лавку і попросив сороку повідомити про це весь ліс. Таким чином, у грі про рибалку нам удалося програти і магазин. Рибу можна продавати поштучно, а можна зважувати. У тому випадку, якщо дитина знайома з мірою, зважуємо рибу, якщо ні — відраховуємо.

А можна і не продавати, натомість можна всім охочим роздати, таким чином дитина програє шляхетний вчинок. Тож обирайте самостійно, спостерігайте за дитиною — вона вам підкаже.

Основний вид діяльності дітей дошкільного віку-гра, у процесі якої розвиваються духовні та фізичні сили дитини. Крім того, гра-це своєрідний спосіб засвоєння громадського досвіду. Особливе місце займають творчі та сюжетно- рольові ігри. Творчі ігри найповніше формують особистість дитини, тому є важливим засобом виховання.

У літній період у групі були діти трьох вікових груп. Якщо придивитися, можна було виділити дітей різних груп. У грі обирали собі партнерів лише своєї групи. Так було десь два тижні. Згодом з допомогою вихователів діти почали об'єднуватися. Старші за віком запрошували для участі у грі молодших, але вимагали повного виконання обговорених правил.

Ось деякі приклади розвитку ігор та взаємин між дітьми. Дощова погода. Чи не гуляємо. Зібрала дітей і почали обговорювати, у що можна пограти. Андрій Р. та Оля Н. обрали собі настільний будівельник. Вони збудували казкове місто. Взяли для обігравання матрьошок. За ними уважно спостерігали Антон В. та Наташа К. за моєю порадою старші взяли їх у гру. Усі разом довели гру до кінця (близько 40 хв.).

Другого дня Діма М. та Саша Ф. грали у підлоговий будівельник. У них були гаражі, житлові будинки, дорога, бензоколонка. Дуже хотілося пограти з ними Сергію О. та Тимуру Г. Хлопчики старші не хотіли брати їх у гру. Молодшим запропонувала стати водіями, підвозити будівельний матеріал. З'явився взаємозв'язок, спільна гра. Після цього малюки й самі успішно фантазували, розвивали гру, беручи нових учасників.

На майданчику можна було спостерігати кілька стійких ігор. Вони діти грали майже щодня, у різних групах. Наприклад, у футбол. Щоб був азарт, цікавіша гра, запросила глядачів. Вболівали за різні команди. А згодом уже самі хлопчики під час змови звали глядачів на матч, грали для них.

Одного разу Наташа П. впала і забила ногу. Дівчатка заспокоювали її, давали цінні поради. Переклала їхні розмови на необхідність влаштувати «поліклініку». Її тут же організували у будиночку. Знайшли листя подорожника, мати-й-мачухи. Пояснила, як зупиняти кров, угамовувати біль цими травами. Дівчата захопилися лікуванням. Приймали хворих, ходили додому на виклик, надавали допомогу постраждалим футболістам. Таким чином, з'явився зв'язок між різними групамиграючих.

Діти люблять грати з формами, пекти кекси і т.д. Поговорила зі старшими дітьми: Олею Б., Танею С., Сергієм Л – як зацікавити дітей, розширити гру, зробити її цікавішою. Діти зрозуміли. Показали приклад, як влаштувати кафе, красиво прикрашали свою випічку, салати, солодощі. У кафе обідали усі, хто хотів. Нагадала відвідувачам про подяку, ввічливість спілкування.

Також приклад старших збагатив будівлі у пісочному містечку новими темами: город, сад, на дачі, у горах, дитячий садок тощо. вчила дітей використовувати природний матеріал: камінці, траву, лугові квіти, палички. Діти вже мають поняття «навмисно», охоче використовували це в іграх.

Деякі діти люблять просто так гойдатися на гойдалках. Я взяла на себе роль екскурсовода та провела гру – подорож. Розглянули та порівняли квітучі чагарники, розповіла про користь насаджень, про дбайливе ставлення до всього навколишнього. Ця гра непроста, діти рідко грають у неї.

В основному діти самі об'єднувалися в ігри, вигадували сюжети, змовлялися при розподілі ролей. Сюжетна гра дає змогу розвивати у дітей позитивні рисихарактеру: вміння підпорядковувати свої інтереси інтересам усієї групи, стриманість, моральні якості, позитивне ставленнядо праці. Цікаві ігристворюють бадьоре, радісне ставлення, задовольняють потребу у вигадці, русі, спілкуванні з однолітками. Творча гратісно пов'язані з іншими видами діяльності дітей. Мені здається, що спільним сюжетно-рольовим іграм сприяли рухливі ігри (грали в улюблені по кожній групі), слухання та обговорення художніх творів, виконання фізичних вправ, чергування по куточку природи та по їдальні, спостереження в природі та за працею дорослих.



 

Можливо, буде корисно почитати: