Інтелектуальна гра "Патріоти Вітчизни" - методична розробка (8 клас) на тему. Інтелектуальна гра "сторінками історії" «Великі люди Сибіру»

Інтелектуальна гра,

присвячена історії

Великої Вітчизняної війни.

Єрмошина Людмила Валеріївна,

Предмет (спрямованість): історія

Вік дітей: 8-9 класи

Місце проведення: клас або актова зала

Цілі:

- освітня: повторити, узагальнити, систематизувати вивчений матеріал, звернути увагу до роль особистості історії;

Розвиваюча: закріпити основні вміння та навички, набуті під час вивчення даного періоду, комплексний аналіз, історичне мислення;

Виховна: продовжувати виховувати почуття поваги, інтересу до історії своєї країни, до людей, які творили цю історію.

Обладнання: презентація, історична мапа, історичні документи, мемуари.

План

проведення інтелектуальної гри, присвяченої 65 -річчя Перемоги.

1. Вступне слово вчителя.2. Жеребкування.3. Привітання команд (назва, емблема, девіз).4. Етап 1. Бліцтурнір.5. Етап 2. Конкурс знавців історії ВВВ.6. Етап 3. Конкурс капітанів.7. Етап 4. Конкурс "Шифрування".8. Етап 5. Конкурс "Конструктори".9. Етап 6. Конкурс «Дешифрувальники».10. Етап 7. Конкурс « Домашнє завдання». (Створення учнями макета пам'ятника ПЕРЕМОГИ у Великій Вітчизняній Війні).11. Конкурс Вболівальників (проводиться в період конкурсу Капітанів).12. Підбиття підсумків інтелектуальної гри.13. Нагородження команд-переможців.Вступне слово.

Валентин Сидоров.

(Вірш написано до 30-річчя Перемоги)

І нас з тобою тиша обійме,

Тим усе сильніше і виразніше чути

Її гуркіт, що здибили землю.

І чим спокійніше тихі заходи сонця,

Тим різкіше нам у західній темряві видно

Вогнем війни обвуглені хати.

Сповна всю гіркоту цих років пізнавши

Не з чуток, не збоку,

Тим ближчі нам спогади наші.

І чіткіше оголюються вершини,

Тим зрозуміліше, що ми зробили...

Етап I. Бліцтурнір

Команди по черзі відповідають на запитання на тему. На підготовку відповіді 30 секунд

Завдання команді 1.

    Свого часу в школі розучували таку пісню: «Кружила в полі зла осінь, /Літіло пізнє листя./Їх було тільки.../ А за спиною була Москва». Яке числове пропущено?(28)

    Любов Тимофіївна мала двох дітей-погодок. Відразу після початку війни вони добровільно пішли воювати. Проте донька потрапила до лап фашистам і була повішена в селі Петрищеве, а син-танкіст загинув у бою. Обидва нагороджені медаллю Герой Радянського Союзу. Назвіть прізвище Зої та Шури.ВІДПОВІДЬ. Космодем'янські.

    У музеї Збройних Сил є дуже простий експонат: у невеликій скриньці насипана земля з Малахова кургану, що знаходиться у Волгограді. А чому одразу видно, що це земля з поля битви? ВІДПОВІДЬ.Вона просто усіяна уламками снарядів.

Конкурс знавців історії Великої Вітчизняної війни

Завдання команді 2.

    У Берліні в Трептов-парку встановлено пам'ятник радянському солдатові. В одній руці в нього опущений меч, а в другій руці він тримає... Закінчіть опис пам'ятника.(Дівчинку) Коментарі. «І в Берліні в пам'ятну дату/ Було споруджено, щоб стояти у століттях,/ Пам'ятник радянському солдату/ З дівчинкою врятованої на руках».

    Всі знають, що військовий парад це чарівне дійство.
    Але один парад на Червоній площі був особливим: війська про-
    ходили площею і цього ж дня вступали в бій з фашистами.
    Назвіть дату параду.ВІДПОВІДЬ. 7 листопада 1941 р.

    У глибокому тилу ворога склалася вільна зона-партизанський край. Німці пройшли через ці села, які не змогли відібрати, зруйнували. Але бої під Москвою відтягли туди їхні сили, і близько 600 сіл і селищ зажили без окупантів, під захистом партизанів. Відкрили школу, лікарню та навіть кінотеатр. Тільки от газету не могли випустити - нема на чому друкувати. Однак завдяки партизанського радіо та якихось шкільних меблів людям вчасно повідомлялися новини. Які меблі допомагали знайомити односельців із новинами?ВІДПОВІДЬ. Шкільна дошка.

Коментарі. Новини з фронтів писали на шкільна дошкакрейдою.

Конкурс знавців історії Великої Вітчизняної війни

Завдання команді 3.

1. Ця тимчасова дорога, не прокладена землею, воістину стала Дорогою Життя для тисячі
ленінградців. То де ж вона таки була прокладена?ВІДПОВІДЬ.

По льоду Ладозького озера.

2. Вірші поета-фронтовика Едуарда Асадова:

Було нам усяк: і гірко, і складно.
Ми знали: можна, на купині ковзаючи,
Згинути в болоті, замерзнути можна,
Впасти йод кулею, зневіритися можна,
Можна і те, ііншеможна, можливо -
І лише... віддати не можна.

В останньому рядку пропущено одне слово – назву міста. Якого?

ВІДПОВІДЬ. Ленінград.

3. Академік історик Євген Вікторович Тарле міг напам'ять цитувати численні
історичні документи різних епохта народів. Можливо, тому саме він запропонував
якийсь ритуал. Той був настільки ефектний, що, незважаючи на те, що Тарле відсидів у 1930 р.
в'язниці і кілька років провів у засланні, його пропозиція стала кульмінацією самого
відомого нашій країні тріумфального заходи. Що він запропонував?

ВІДПОВІДЬ. Під час маршу Перемоги 1945 р. кидати на купу на землю фашистські прапори.

Етап 3. Конкурс капітанів.

Капітани протягом 3 хвилин виконують завдання.

Завдання.

Впишіть у таблицю якнайбільше прізвищ радянських полководців Великої Вітчизняної війни. Після виконання завдання кожен із капітанів по черзі має назвати імена воєначальників (по одному) зі свого списку, не повторюючи вже наведених іншим капітаном. Переможцем стає той, хто назвав прізвище полководця останнім.

п/п

Переможець отримує 3 балиВиконання завдання вболівальниками команд у період конкурсу КАПІТАНІВ. Завдання. Впишіть у таблицю як можна більше назвміст-героїв у Великій Вітчизняній війні. Після виконання завдань кожен уболівальник по черзі має назвати назву міста-героя (по одному) зі свого списку, не повторюючи вже названі.

п/п

Етап 4. Конкурс "Шифрування". Завдання.Розгадати слова та дати їм визначення

Етап 5. Конкурс «Конструктори»

Завдання першої групи.

Відповідь: (Танк Т-34)

Завдання другої групи.

Зібрати зображення із запропонованих пазлів (елементів). Назвати зображення та коротко розповісти про нього.

Відповідь: (Як -34)

Етап. 6. Конкурс «Дешифрувальники».

Завдання команді №1.

Пам'ятайте, майбутні покоління,

Перемоги героїв, батьків, матерів.

Пам'ятайте подвиги та звершення

ім'я майбутніх дітей.

Завдання команді №2

Чуєте, нові покоління,

Як ваші серця стукають.

Це луна серцебиття

солдатів, що не повернулися з фронту.

Завдання команді №3

Знайте, майбутні покоління,

У будь-які століття, у будь-які роки

Подвиг не вдається до забуття.

Подвиг поряд живе завжди.

Завдання №1,2,3

Необхідно розшифрувати запропонований текст і виразно прочитати його.

Етап 7. Конкурс "Домашнє завдання". (Створення учнями макета пам'ятника ПЕРЕМОГИ у Великій Вітчизняній Війні).Етап 8. Підбиття підсумків. Нагородження переможців.

ЛІТЕРАТУРА І ПОСИЛАННЯ

1. Анашин Н.Ю.День історії в школі. Інтелектуальні ігри та розваги. Історія Вітчизни, всесвітня історія, історія права. М., 2008.

2. Тимохін Є. Все про зброю. М.,2000.

3.Турчанінов В.І. Вирішальні перемоги Великої Великої Вітчизняної війни. СПб., 2005.

4. Чуйков В.І., Рябков В.С.Велика Вітчизняна війна. М., 1994.

5. Щербаков В.І. На приморських флангах. СПб., 1996.

Інтелектуальна вікторина з історії «Своя гра»

Серед учнів 8 класів.

Для участі у вікторині потрібна від кожного класу команда у складі 5 осіб. У вікторині буде представлено 5 категорій: «Історія школи», «Історія рідного міста», «Велика Вітчизняна війна», «Великі люди Сибіру». Запитання кожної категорії оцінюється від 10 до 100 балів.

Правила вікторини:

1. За жеребом одна з команд називає категорію та суму балів, яку вона хотіла б заробити.

2. Після правильної відповіді вона отримує цю суму і продовжує грати доти, доки не помиляється, і хід переходить іншій команді.

3. Час на обмірковування відповіді – 1 хвилина.

4. Якщо команда не може відповісти, за неї може відповісти інша команда і отримати цю суму балів, вона потім вибирає категорію.

5. Якщо ніхто не може відповісти на запитання, на нього відповідає охочий із зали чи ведучий, а наступна команда по черзі продовжує гру.

6. Переможцем вважається та команда, яка у сумі набирає більшу кількість балів.

«Історія школи»

1.Коли почала функціонувати наша школа? (назвіть дату) 1997р

2. Колективи учнів та вчителів яких шкіл з'єдналися в єдиний колектив школи №2? 2,4,3 школи

3.Хто був першим директором нашої школи? Селезньов Євген Сергійович

4.Назвіть традиції нашої школи?

5. Скільки всього випусків було за час функціонування нашої школи? 18-19?

"Велика Вітчизняна війна"

    Коли почалася Велика Вітчизняна війна, назвіть точну дату і час? (22 червня 1941 року 4 години ранку)

    Хто керував обороною Москви у 1941 році? (Георгій Костянтинович Жуков)

    Пересічний червоноармієць, що закрив своїм тілом амбразуру грота в бою біля села Чернушки? (Олександр Матросов)

    Як називається головний монумент присвячений ВВВ у місті Волгограді? ("Батьківщина кличе")

"Історія Росії"

    Назвіть дату хрещення Русі, за якого князя було проведено цей захід?

    Який давньоруський князь, за легендою, повісив свій щит на ворота Царгорода? (Олег Віщий)

    Назвіть царівну, правительку російської держави, за малолітніх братів Івана і Петра. (Софія.)

    Хто і коли ввів у Росії нумерацію років від Різдва Христового, якою ми користуємося нині? (Петр I, 1700 року.)

    У липні 1945 року на цій конференції Радянський Союз підтвердив свою згоду вступити у війну з Японією. Почався останній етап Другої світової. Що то була за конференція? (Потсдамська конференція, поблизу Берліна.)

«Великі люди Сибіру»

    Селянин села Покровське Тобольської губернії, набув всесвітньої популярності завдяки тому, що був другом сім'ї російського імператора Миколи II? Распутін Г.Є

    Радянський воєначальник, двічі Герой Радянського Союзу, командир 78-й стрілецька дивізія, що зупинила у листопаді 1941 року наступ німців на Москву. (Афанасій Павлантійович Білобородів)

    Один із ватажків декабристського повстання, після повстання у грудні 1825 року, був засланий до Сибіру, ​​будинок – садиба де жила ця людина збереглася до наших днів у м. Іркутську та функціонує як музей (Трубецькой С.П)

    Російська громадська та державний діяч, реформатор, законотворець. Виходець з низів, завдяки своїм здібностям та працьовитості, привернув увагу імператора Олександра I, У 1819-1821 був губернатором Іркутської губернії. (Сперанський М.М)

    Російський державний діяч, з 1847 по 1861 служив генерал-губернатором Східного Сибіру. У історії розширення російських володінь Сибіру зіграв значної ролі, приєднавши території поблизу річки Амур. Муравйов-Амурський Н.М

«Історія рідного міста»

1. Як розшифровується слово "Тайшет"? (холодна річка)

2. У зв'язку з чим виник Тайшет? (Побудова залізниці)

3. Розшифруйте слово БАМ. Який стосунок БАМ має до Тайшету?

БАМ - Байкало - Амурська магістраль. З Тайшету починається Байкало-Амурська магістраль (перший кілометр Байкало-Амурської магістралі знаходиться у Тайшеті).

4. Скільки тайшетців отримали звання героя Великої Великої Вітчизняної війни? 8

5. Назвіть вулиці та мікрорайони, які названі на честь воїнів – героїв Великої Вітчизняної війни.

Мікрорайон (вулиця):

    М'ясникова,

    Гастелло,

    Матросова,

    Пахотищева,

    Андрєєва,

    Капустина.

    Зої Космодем'янської

Інтелектуальна гра «Сторінками історії»

Цілі:
-
актуалізувати знання учнів про історію Великої Великої Вітчизняної війни.
- розвивати логічне мислення, Формувати навички командної роботи;
- Виховувати почуття патріотизму.

Обладнання:комп'ютер, проектор, комп'ютерна презентація, роздатковий матеріал.

Хід заходу:

Немає в Росії такої родини,

Де б не пам'ятний був свій герой

І очі молодих хлопців

З фотографій зів'ялих дивляться

Велика Вітчизняна війна стала найстрашнішим випробуванням нашій країні. Вона своїм подихом торкнулася кожного мешканця нашої Батьківщини. І забути про це не можна. Цього року зовсім недавно ми відзначили 70-ті роковини зняття блокади Ленінграда, нещодавно була чергова річниця перемоги в Сталінградській битві. І сьогодні ми з вами зібралися, щоб дізнатися, як добре пам'ятаємо історію цієї війни.

А тепер ми розпочинаємо гру. Гра складатиметься з чотирьох етапів, на кожному з яких вам потрібно буде виконувати певні завдання. Особливо хочемо відзначити наступне – будь-які суперечки з організаторами заборонені та каратимуться дискваліфікацією команди. Але після закінчення гри командам буде надано можливість подати апеляцію. Як це зробити, ми скажемо наприкінці гри.

Перший етап.Своя гра

На першому етапі ми гратимемо в аналог телевізійної програми «Своя гра». На екрані ви бачите таблицю, в якій подано теми. У кожній темі ви по п'ять питань різної вартості, яка також вказана у таблиці. Команди обиратимуть питання у порядку, в якому вони зареєструвалися на гру. Після того як питання обране, воно озвучується і всі команди мають хвилину, щоб подумати над відповіддю. Відповідь записується на листочках, що лежать у вас на столі. На кожному листку підпишіть назву команди. Анонімні відповіді не приймаються. Команда, яка вибирала питання, також думає хвилину, але згодом відповідає усно. За правильну відповідь дається кількість балів, що дорівнює вартості питання. У разі неправильної відповіді команди не отримують балів, а команда, яка вибрала питання, втрачає кількість балів, рівну вартості питання. Усі команди оберуть з двох питань.

(Задаються питання, що паралельно висвічуються на екрані)

Теми/Бали

Зброя перемоги

Катюша (БМ-13)

Гвинтівка Мосіна (трьохлінійка)

Священна війна

День Перемоги

Землянка

Останній бій

Персоналії

І.В. Сталін

Н.Ф. Ватутін

А.І. Попов

Я.Ф. Павлов

М.В. Панікаха

Назви

Ні кроку назад

Могила Невідомого солдата

Нюрнберзький процес

Молода гвардія

Звіробої

Великі битви

Прохорівське

Сталінград

Ленінград

Сталінградська

Другий етап.Травести:

Переходимо до другого етапу. Він називається "Травести". Травести – це таке акторське амплуа, коли актор грає роль протилежної статі чи дитини, тобто переодягається. А ви зараз викриватимете переодягнені слова!

Вам зараз роздадуть завдання. Це буде фрагмент тексту, який розповідає про відому історичну подію. Але кілька слів – імена та назви – замінено. Замінені слова виписані нижче. Вам потрібно розгадати які слова були замість них насправді. Кількість слів та їх форма має збігатися. Якщо з прикладу у тексті написано цар Глузд IV Узурпатор, те й у відповіді має бути написано ім'я царя у тій формі, наприклад Іван IV Грозний. На виконання завдання маєте 5 хвилин.

Громадяни та громадянки Людської Співдружності!

Людськеуряд та його голова пан Серебряніндоручили мені зробити таку заяву:

Сьогодні, о 9 годині вечора, без пред'явлення будь-яких претензій до Людській Співдружності, без оголошення війни, інопланетнівійська напали на нашу країну, атакували наші кордони в багатьох місцях і бомбардували зі своїх літаків наші міста….

Людська співдружність -

пан Серебрянін -

о 9 годині вечора -

інопланетні-

Сьогодні, 8 лютого, о 24 годині столиця нашої Батьківщини Доріатбуде салютувати нашим доблесним військам, що звільнили Нарготронд та Гондолін, дванадцятьма артилерійськими залпами зі 120 гармат.

За чудові наступальні дії оголошую подяку всім керованим Вами військам, які брали участь в операціях зі звільнення Нарготрондаі Гондоліна.

Вічна слава героям, які загинули у боротьбі за свободу нашої Батьківщини!

Смерть ангбандськимокупантам!

Доріат –

Нарготронд -

Гондолін –

Ангбандські -

3 хеллона 2323 рокув Вавилонпредставниками ассірійськоговерховного командування підписано акт про беззастережну капітуляцію ассірійськихзбройних сил. Грандіозна Патріотична битва, яку вів хетськийнарод проти загарбників, переможно завершений. Ассирію повністю розгромлено. Вічна слава героям, які загинули в боях за свободу та незалежність нашої Батьківщини!

3 хеллона 2323 року -

Вавилон –

Ассирія –

Грандіозна Патріотична битва -

Хетський

Третій етап. Конкурс капітанів

    Яка битва вважається найбільш кровопролитною в історії? (Сталінградська)

    Як називається медаль, яку нагороджували Герою Радянського Союзу. (Золота Зірка)

    Назвіть ім'я-по-батькові маршала Жукова (Георгій Костянтинович)

    Найбільший концтабір (Освенцім)

    Німецький фельдмаршал, який здався в полон Червоної Армії (Паулюс)

    Ця дівчинка під час життя у блокадному Ленінграді вела щоденник, у якому лише 9 сторінок (Таня Савичева)

    Яка битва стала завершенням корінного перелому у Великій Вітчизняній війні? (Курська

    Хто під час війни звернувся до громадян СРСР зі словами «Брати та сестри…»? (Сталін)

    Яку назву отримав план війни проти СРСР, розроблений німецьким командуванням (план Барбаросса)

    Як називали дорогу, що пов'язувала Ленінград із країною і проходила льодом Ладозького озера? (Дорога життя)

Підбиття підсумків.
- Отже, наша гра закінчена і поки журі підбиває підсумки, команди можуть подавати апеляції. Є бажаючі? Апеляція подається так. Ви пишіть про те, що, на вашу думку, було невірно, чому ви так вважаєте і як ви пропонуєте це виправити. Якщо апеляція логічна та обґрунтована, то її буде прийнято. А тепер кілька слів про найбільш цікаві або веселі відповіді журі (якщо будуть такі).

Оголошення результатів гри.

Увага! Адміністрація сайту www.rosuchebnik.ru не несе відповідальності за зміст методичних розробок, а також за відповідність розробки ФГОС.

Це позакласний західє інтелектуально-пізнавальною грою, яка відповідає правилам телеігри "Колесо історії". Хлопці вирушають у подорож сторінками нашої історії, згадують героїчні подвиги народу. Пам'ятати – значить жити.

Ціль:виховання почуття патріотизму, любові та поваги до захисників Вітчизни.

Завдання:

  • виховувати повагу до людей старшого покоління, любов до своєї Батьківщини;
  • прищеплювати інтерес до героїчного минулого Росії;
  • розширювати кругозір учнів з історії нашої Батьківщини;
  • розвивати почуття згуртованості у колективі.

Форми організації діяльності дітей:Цей позакласний захід є інтелектуально-пізнавальною грою, що супроводжується показом слайдів презентації в Power Point. Правила гри відповідають правилам телегри «Колесо історії». Гра розрахована на учнів 7-8 класів.

Хід заходу

(звучить фонограма тихої музики)

Читець:

Немає у світі подібних до Росії роздольної.
Квітів наших яскравіший і міцніший народ,
Безсмертний народ наш, великий і вільний,
Наш російський, наш вічний, наш гордий народ!
Він виніс нашестя полчищ Батия,
Розбив до єдиної ланки кайданів,
Він створив Росію, він підняв Росію
До зірок до найвищих, на гребені віків!

Ведучий:Доброго дня, дорогі гості! Ми раді вітати вас історичної гри"Колесо історії".

Протягом багатьох століть неодноразово доводилося російським людям відстоювати свободу та незалежність своєї Батьківщини. Йдуть роки, змінюються покоління. Але подвиг народу судилося назавжди залишитися в історії. Військова історіянашої країни сповнена героїки, романтики, справжнього патріотизму, мужності. З найдавніших часів воїн – захисник Росії, будь він із луком, мечем чи зброєю в руках, користувався великою повагою та любов'ю в народі.

Вам минуле нашої Батьківщини є далекою історією. І нехай наша гра «Колесо історії» перенесе вас у ті далекі роки та допоможе згадати блискучі перемоги, героїчні подвиги нашого народу.

У подорож вирушають 3 команди: у червоній, жовтій, зеленій каретах. За кожну правильну відповідь команда отримує 100 верст.Допоможе нам у подорожі архіваріус.

Отже, у дорогу!

Завдання 1

Ведучий:А починається наша подорож зі славних сторінок представників російського війська – історичних особистостей, борців за незалежність нашої Батьківщини З вершини історії дивляться на нас Олександр Невський, Дмитро Донський, Олександр Суворов, Михайло Кутузов. Денис Давидов та багато інших, які по крихтах збирали нашу Батьківщину та виявили небувалий героїзм, мужність, сміливість, відвагу в ім'я щастя людей.

Запитання 1.Перед вами 3 портрети видатних полководців: М. Кутузова, А. Невського, А. Суворова. Визначте їх за описом.

  1. Російський князь, видатний полководець та державний діяч. Виграв велику битву зі шведами, коли йому було лише 20 років. Ця перемога принесла йому історичну славу. Він був зарахований церковою до лику святих.
  2. Видатний російський полководець цінував у солдаті людину. Любив і шанував його, дбав про нього. За ним були готові йти у вогонь та воду. Ця людина пройшла всіма щаблями військові сходи від солдата до генераліссимусу. Мав багато звань, титулів, нагород, як російських, і іноземних.
  3. Доля цієї людини склалася не зовсім звичайно. Він був учнем Суворова і отримав перше бойове хрещення під час взяття фортеці Ізмаїл. Майже 40 років провів у боях та походах. Три рази було поранено, два з них – серйозно. Вітчизняну війну 1812 року зустрів головнокомандувачем, після Бородіна отримав звання фельдмаршала, а після вигнання французів – титул найсвітлішого князя Смоленського.

Архіваріус:А. Невський, А. Суворов, М. Кутузов

Завдання 2

Ведучий:протягом усього свого життя ці люди навчали солдатів військової мудрості. Багато їхніх слів були правилом для солдатів, а потім стали крилатими виразами. Деякі їх допомагають вихованню громадянських, патріотичних почуттів.

Запитання 2.Перед вами висловлювання відомих полководців: М.Кутузова. А.Суворова, А.Невського. Визначте, кому належать такі висловлювання, висловлювання.

«Тяжко в навчанні – легко в бою».

"Хто до нас з мечем прийде, від меча і загине".

«Зі втратою Москви не втрачено Росію…»

Архіваріус:А.Суворов, А. Невський, М.Кутузов

Завдання 3

Ведучий:Про кого складено багато прислів'їв, приказок, афоризмів? Про нього – російського солдата, про нього з повагою та любов'ю народ каже: «Бувалий! Всюди побував, все побачив. Багато що розповісти може». До всього звичний захисник Вітчизни. «Шилом голиться, димом гріється, а при нагоді кашу з сокири зварити може – пальчики оближеш».

(Інсценування з казки «Каша з сокири»)

Запитання 3.Перед вами кілька прислів'їв, які треба закінчити.

Солдат спить, а …. (служба йде)

Щи та каша – …. (їжа наша)

Диму ... (без вогню не буває)

Куля – дурниця, … (штик молодець)

Сам гинь, а… (товариша рятуй)

Ведучий:Любов до Батьківщини, ненависть до її ворогів, стійкість, мужність - все це знайшло відображення в коротких, мудрих висловлюваннях. Зараз кожна команда матиме можливість отримати додаткові 100 верст.

Що означає слово «Солдат спить, а служба йде»?

Архіваріус:Найзнатніші люди мали служити в гвардії. Гвардія була створена за часів Петра I, з цих часів взяв початок звичай записувати дворянських синків на військову службуз раннього віку. Народився хлопчик – його записують у полк. Сопить «гвардієць у своїй люльці, пелюшки забруднює», а термін служби йде, чини ростуть. До десяти років в офіцери зроблять - так і до генерала недалеко. Ось і стали казати: «Солдат спить, а служба йде».

Завдання 4

Ведучий:Солдати йдуть. Менше залишається тих, хто може розповісти про біди, сльози людські, суворі випробування. Але є люди, які увічнили їхню пам'ять. Це – митці, письменники, поети, композитори. Багато художників разом із народом пройшли славний героїчний шлях. Вони створили чудові замальовки, плакати, портрети, картини, де можна побачити сцени битв, окремі епізоди історичних подій. У своїх роботах прагнули відобразити непокірний, гордий дух нашого народу, який став на захист Вітчизни.

Запитання 4.Перед вами кілька картин відомих радянських художників. Команда обирає картину та відповідає на наступне запитання: яке історична подіятут зображено період, епізоди.

  • Ранок на Куликовому полі (П. Бубнов)
  • Три богатирі (В.Васнєцов)
  • Поєдинок Пересвіту з Челубеєм (М. Авілов)
  • Захисники Брестської фортеці (П. Кривоногов)
  • Оборона Севастополя (А. Дейнека)
  • Перемога (П. Кривоногов)

Завдання 5

Ведучий:Про подвиги російського воїна, його силу, мужність складали і складають свої билини, поеми, балади, вірші письменники та поети.

Запитання 5.Завдання команди дізнатися літературного героя, З якого він твори.

  1. І ось знайшли велике поле:
    Є розгулятися десь на волі!
    Збудували редут.
    У наших вушка на маківці!
    Трохи ранок освітив гармати
    І ліси сині верхівки –
    Французи тут як тут.
    Забив заряд я в гармату туго,
    І думав: пригощу я друга!
    Стривай, брат муссю!
    Що тут хитрувати, мабуть до бою;
    Ми вже підемо ламати стіною,
    Постоїмо ми головою
    За Батьківщину свою!
  2. Я з-під міста з-під Мурома, із села Карачарова, селянського сина. Я рятував вас не з користі, мені не треба ні срібла, ні золота. Я рятував росіян, червоних дівчат, малих діточок, старих матерів. Моє багатство – сила. Богатирська, моя справа Русі служити, від ворогів обороняти. На Русі від ворогів стогін стоїть, треба мені на дорогу скоріше до князя добиратися, та за справу братися.
  3. Немає уз святіше товариства! Батько любить свою дитину, мати любить свою дитину, дитина любить батька та матір. Але це не те, братики: любить і звір свою дитину. Але поріднитися спорідненістю до душі, а чи не по крові, може лише людина. Бували й інших землях товариші, але таких, як у Російській землі, був таких товаришів.

Архіваріус:М.Ю.Лермонтов – Бородіно, Ілля Муромець – Перший бій І.Муромця, М.Гоголь – Тарас Бульба

Завдання 6

(звучить фонограма пісні В.Лебедєва-Кумача «Священна війна», виходять воїни-фронтовики, сідають на галявині та розмовляють)

Ведучий:Велика Вітчизняна війна. Ці три слова знає та пам'ятає кожна людина нашої Батьківщини. Війна обпалила кожну хату, кожну родину. Зараз ми згадаємо про ті події та тих, хто здобув перемогу ціною свого життя.

Питання 6. Кожна команда має відповісти на три запитання.

Бліц опитування

  1. Це була одна з перших подій битв війни. Майже місяць точилися запеклі бої із противником. Що захищали учасники цієї битви?
  2. Скільки днів і ночей тривала блокада Ленінграда?
  3. Великий воєначальник часів ВВВ, маршал Радянського Союзу очолив оборону Москви. А пізніше приймав парад перемоги на Червоній площі у Москві.

Архіваріус:оборона Брестської фортеці, 900, Георгій Жуков

  1. Де проходив шлях життя?
  2. Яку зброю вперше Росія застосувала під час ВВВ?
  3. Цей солдат пожертвував собою заради Перемоги, заради порятунку товаришів. Своїм тілом закрив амбразуру ворожого дзоту.

Архіваріус:Ладозьке озеро, Катюша, Олександр Матросов

  1. Назвіть ім'я дівчинки, яка стала відомою усьому світу, завдяки щоденнику, який вела у блокадному Ленінграді
  2. Яка пісня стала гімном ВВВ?
  3. Назвіть міста-герої.

Архіваріус:Таня Савічева, Священна війна; Москва, Ленінград (нині Санкт-Петербург), Новоросійськ, Тула, Смоленськ, Мурманськ, Волгоград (колишній Сталінград), Одеса, Керч, Севастополь, Київ, Мінськ, Брестська фортеця-герой.

Завдання 7

(звучить фонограма пісні «Ех, дороги…»)

Ведучий:Ех, дорогі! Скільки їх лишилося позаду. І надійним другом у дорозі була пісня. Пісні воювали разом із народом. У перепочинках між боями співали в землянках, холодних окопах, виступали перед пораненими у шпиталях, допомагаючи цим вижити, заглушити душевний і фізичний біль. Кожна пісня має власну історію, свою долю. Кращі пісніпродовжують жити і доставляти радість та насолоди людям.

Питання 7. Відгадати назви пісень

  • Москвичі
  • У землянці
  • Темна ніч
  • Журавлі
  • Священна війна
  • Катюша

Завдання 8

Ведучий:

Багато різних пам'яток є,
Безліч квітів на п'єдесталах,
Скільки б квітів сюди не маєш –
За заслугами полеглих буде мало.

У різних містах та селах встановлені пам'ятники слави, пам'ятники та обеліски. Вони живуть і зберігають у собі спокій загиблих за праву справу.

Питання 8. За описом визначити, про яку пам'ятку йде мова.

– Є на болгарській землі старовинне місто Пловдів. Він був свідком багатьох подій. Про них можуть розповісти вулиці, будинки, пам'ятники. Один з них – пам'ятник радянським воїнам – визволителям. Величний пагорб увінчує фігура радянського солдата, висотою 11,5 м. Величезні його чоботи та гімнастерка висічені з каменю-граніту. До цього постаменту ведуть 100 широких щаблів. Це місце є священним для кожного болгарина. Ця пам'ятка була відкрита у 1957 році.

Після візиту до Болгарії 1962 року композитор Е. Колмановський написав пісню.

Архіваріус:пам'ятник «Альоша»

Ось і добігла кінця наша подорож

Підбиття підсумків

Ведучий:Поганий той народ, який не пам'ятає та не цінує, не любить своєї історії. Тож давайте дбайливо ставитися до минулого, до уроків історії.

Здрастуйте, дівчата та хлопчики!

Здрастуйте, дорогі колеги!

Ми вітаємо вас на інтелектуальній грі «Розумники та розумниці». І сьогодні тема нашої гри "Історія Росії XIX століття"

Давно вже відомо, давно сказано та доведено, що Росія має особливу долю в історії людства.

Росія перебувала, та й перебуває досі межі двох великих цивілізацій, образно званих Сходом і Заходом. Але ніколи російське суспільство не було не тільки західним, не тільки східним. Звичайно, Росія чуйно сприймала вплив і тієї та іншої сторони. Недарма історики, які вивчають минуле нашої Батьківщини, постійно порівнюють Росію з європейськими країнами, то зі східними державами. І в обох випадках знаходять якісь загальні риси. Однак Росія завжди мала власну, відмінну від інших народів, історичну долю.

У Росії зіткнулися дві різні культури, два різні світорозуміння. Зіткнулися і своєрідно переплелися на основі вже власне російської культури. І цікаво, що Захід сприймав Росію як представницю культури Сходу, а Схід – як представницю культури Заходу. І це була своя, російська культура, не західна і східна.

Крім цього, Росія була не лише мостом, а й бар'єром, що розділяє Схід і Захід, і оберігає їх від згубного зіткнення один з одним. Так, саме Росія поглинула велику навалу Сходу на Захід у вигляді монголо-татарських орд, а згодом три століття протистояла турецькій імперії. З іншого боку, Росія виявилася одним із бар'єрів на шляху католицької експансії Заходу на Схід і не дала розвернутися хрестовим походампо всьому євразійському континенті. У ХIХ столітті Росія стала стіною перед армією наполеона, а ХХ столітті – перед фашисткою агресій.

Відмінність Росії від Заходу і від Сходу виражалося в тому, що на Русі з давніх-давен з Х століття, склалася своєрідна форма християнства, що згодом отримала найменування російського православ'я. Російське православ'я виникло неодноразово, а складалося поступово, виробляючи свої принципи відповідно до духовними потребами російського народу. З часом, особливо з часу монголо-татарської навали, саме православ'я почало зв'язуватися в народній свідомості з ідеєю національної незалежності, бо воно уособлювало собою боротьбу з іноземними загарбниками, доводило, що російський народ, зберігши свою релігію, не зникає в Лету історії, а збереже себе та вою культуру. Адже православний російський народ протистояв одночасно і єдиному католицькому заходу та єдиному мусульманському сходу.

Більше того, саме завдяки православ'ю і виник той російський народ, який створив велику Російську державу та освоїв величезні простори Євразії.

І тоді постає питання - а навіщо з'явився у світ російський народ? Заради чого він освоїв такі великі простори Європи та Азії? В ім'я яких цілей він об'єднав в одній державі різні народи? Цілком зрозуміло, що більш ніж тисячолітня історія російського народу та Росії не могла бути безглуздою, інакше втрачається зв'язок часів, минуле відривається від сьогодення та майбутнього. Справді, якщо в історії немає сенсу, то яка справа до звершень і подвигів предків. А якщо немає сенсу у нашому власному житті, то яка нам турбота про те, як там житимуть, знайшли нащадки. Ми якось пожили, може, і нащадки якось проживуть відведені ним п'ять-сім десятиліть.

А от якщо в історії народу є сенс, якщо народ має мету історичного розвитку- Тоді все встає на свої місця. Тоді зберігається та діє зв'язок часів. Тоді подвиги предків – це наші подвиги, а ми самі творимо діяння для майбутнього, щоб наші нащадки, пам'ятаючи про нас і більш далекі пращури, скористалися тисячолітнім досвідом народу і продовжили загальну тисячолітню народну справу.

Ну, а поки що сьогодні ми маємо виявити кращого ерудиту в галузі історії Яшкінського району. А допоможе нам у цьому наше експертне журі: вчитель історії; ____- методист МБОУ ДОД «Будинок дитячої творчості», голова журі____методист інформаційно-методичного центру.

Боротися за звання Ерудита до нас приїхали:

Отже, наша сьогоднішня гра складатиметься з двох етапів. На першому етапі вам належить відповісти на ряд каверзних питань. За правильні відповіді вам буде вручено «ордена розумників». Три лідери, які набрали найбільша кількістьорденів, що вийдуть на другий етап.

Усім бажаю успіхів. І нехай девіз нашої гри звучить так: бути розумним – це модно.

Отже, перший етап.

Запитання 1 туру

1.Коли і за якого російського імператора було затверджено великий герб – «Герб імперії»?

Відповідь: (1882 р. Олександр III.)

2.Яка пісня в 1833 стала офіційним гімном Російської імперії?

Відповідь: «Боже, царя бережи!»

3.Після Кримської війни 1853-1855 років, що зникло з озброєння російського флоту?

Відповідь: Вітрильний флот

4.1877-78 рр. Росія почала війну за визволення слов'янських народівБалканський півострів. З якою державою Росія воювала?

Відповідь: З Османською імперією, Туреччиною

5.Знаменитий російський полководець кінця XVIII століття. Народився слабким хворобливою дитиною, але вирішив стати військовим. Самостійно займався загартуванням організму. Взяв штурмом неприступну турецьку фортецю Ізмаїл. Командував російською армією під час знаменитого переходу через Альпи. Непереможений у 50-ти військових походах генералісимус армії Російської імперії.

Відповідь: Великий російський полководець – Олександр Суворов.

6. Вгадати подію та дату

Ми довго мовчки відступали,

Прикро було, бою чекали,

Бурчали старі люди:

Що ж ми? На зимові квартири?

Не сміють, чи командири

Чужі підірвати мундири

Про російські багнети?

І ось знайшли велике поле

Є розгулятися, де на волі

Збудували редут.

Відповідь: Вітчизняна війна 1812р. Бородіно

7. Яке військове звання було надано Олександру Суворову?

Відповідь: Генераліссимус. За Італійський та Швейцарський походи

8.Как називається книга Олександра Суворова, де він узагальнив свій військовий досвід "нападальна тактика"?

Відповідь: "Наука перемагати"

9.Олександр I: "Суспільство бажало його призначення, і я його призначив, - сам же я вмиваю руки". Коли і з якого приводу прозвучала його фраза?

Відповідь: Про призначення Кутузова у серпні 1812 р. головнокомандувачем російської армії після вторгнення Наполеона до Росії.

10.Після якої невдалої битви і з ким Кутузов врятував російську армію і вивів її з боліт?

Відповідь: Під Аустерліцем, 1805, битва російсько-австрійської армії з Наполеоном.

11. Кутузов: "Поки ще існуватиме армія, доти залишиться ще надія з честю закінчити війну, але при знищенні армії не тільки Москва, а й вся Росія була б втрачена". Де, за яких подій це сказав полководець?

12. Який знаменитий російський полководець служив під керівництвом Петра Олександровича Румянцева?

Відповідь: В. Суворов

13. Кому присвятив такі рядки А.С.Пушкін:

Вихований під барабаном,

Наш цар лихим був капітаном:

Під Аустерліцем він біг,

У дванадцятому році тремтів.

Відповідь: Олександр I.

14.Цей імператор був ініціатором створення власного національного гімну Росії на музику Львова та слова Жуковського у 1833 році.

Відповідь: Імператор Микола 1

15. Хто з російських письменників був офіцером артилерії та учасником Кримської війни?

Відповідь: Л.Н.Толстой

16.Хто написав оперу "Життя за царя", мелодія з якої в 1992-2000 рр.. була Державним гімном Росії?

Відповідь: Михайло Іванович Глінка.

17. Хто з відомих російських літераторів був одночасно видатним дипломатом та талановитим композитором?

Відповідь: Олександр Сергійович Грибоєдов.

18.Яке архітектурна спорудабуло зведено на честь перемоги російського народу у Вітчизняній війні 1812 р. у Москві.

Відповідь: Храм Христа Спасителя.

19.Когда і де була побудована перша в Росії Залізна дорога?

Відповідь: У 1837 р. вона з'єднувала Петербург, Павловськ та Царське село.

20.Де і коли було відкрито перший у Росії Ботанічний сад за європейським зразком?

Відповідь: У 1812 р. у Криму – Нікітський.

21.Він у 23 роки став професором Казанського університету, запропонував неевклідову систему геометрії. Хто це?

Відповідь: Микола Іванович Лобачевський.

22. Широкої російської громадськості його ім'я стало відоме у зв'язку з його самовідданою роботою в обложеному Севастополі.

Відповідь: Микола Іванович Пирогов.

23.Його роман у віршах сучасники називали "енциклопедією російського життя”. Хто автор і як називається твір?

Відповідь: А.С.Пушкін "Євгеній Онєгін".

24. Першу російську експедиціюв Антарктиду очолив адмірал...?

Відповідь: Фаддей Фадєєвич Беллінсгаузен

25. У 1827р. на розкопках античного міста Помпеї побував російський художник К. П. Брюллов. Через шість років з Італії до Росії здійснила тріумфальну ходу картина…?

Відповідь: Останній день Помпеї

26.Він відрізнявся широтою кругозору та суворою системністю мислення. За Олександра I він випробував і зліт і падіння; його високо оцінював Наполеон; Микола I за складання склепіння законів Російської імперії поклав на нього знятий із себе Орден Андрія Первозванного. Хто це?

27. Вони увійшли в історію як "люди сорокових років". Їх об'єднувала ідея про глибоку відмінність Росії, про особливий шлях її розвитку. Головні особливості вони бачили в селянській громаді та православній вірі. Перетворення Петра I оцінювалися ними критично. Хто ці люди?

Відповідь: Слов'янофіли.

Відповідь: П.Я.Чаадаєв за "Філософський лист" у якому з гірким обуренням говорив про ізоляцію Росії від нових європейських ідейних течій.

29.Поема А.С.Пушкіна "Руслан і Людмила" починається з рядків "У лукомор'я дуб зелений ...". Відомо, що під лукомор'ям у ХІХ столітті розуміли місцевість, що у землі донських козаків. Де ж знаходилося це "лукомор'я"?

Відповідь: "Лукомор'ям" називали Таганрозьку затоку, берегова північна частина якої своїми обрисами нагадує зігнуту цибулю.

30.Найбільш велике містона початку ХІХ століття.

Відповідь: Петербург.

31. Про кого сказав П. Вяземський: "Сфінкс, не розгаданий до труни"?

Відповідь: Про Олександра I.

Відповідь: Фаберже.

33. Скільки місяців тривала Вітчизняна війна 1812 р.?

Відповідь: 6 місяців.

34. Йому було поставлено пам'ятник біля храму Христа Спасителя у Москві, а історик Василь Осипович Ключевський сказав: «Наука відведе імператору належне місце у історії Росії, а й усієї Європи». Його прозвали миротворцем, під час його царювання Росія не воювала з жодною державою

Відповідь: Олександр III

35. Цей інженер будував перший у Росії нафтопровід, а Каспію і Волзі попливли небачені раніше суду – нафтоналивні баржі його конструкції.

Відповідь: Шухов Володимир Григорович

36. Ця залізниця довжиною 3 кілометри, з'явилася і діяла всього за три роки до відкриття знаменитої царскільсільської залізниці в Петербурзі. Про яку дорогу йдеться?

Відповідь: залізниця Черепанових Юхима Олексійовича та Мирона Юхимовича

37. Цей російський художник шалено любив птахів, тому кожен день виходив на вулицю з цілим мішком корму. Птахи його впізнавали і зграями зліталися на обід. Після своєї смерті він залишив близько двох мільйонів рублів за заповітом для заохочення молодих художників.

Відповідь: Архіп Куїнджі.

38. У 14-річному віці цей поет раптово перетворився з багатого спадкоємця на «людину без імені». Усе життя намагаючись повернути собі колишнє ім'я, він служив в армії офіцером, щоб вислужити собі спадкове дворянство. З великою працеюдо середини життя він повернув собі спадкове ім'я та жив у власному будинку у Москві.

Відповідь: Опанас Опанасович Фет (Шеншин)

39. Чиї це слова "Днів Олександрових прекрасний початок ...", присвячені початку правління Олександра 1.

Відповідь: Олександр Сергійович Пушкін

40. Як називалося перше таємне суспільстводекабристів.

Відповідь: "Союз порятунку"

41. Як сучасники прозвали цензурний статут 1826 року.

Відповідь: "чавунним"

42.Бабушка Миколи I.

Відповідь: Катерина II

43.Кого називали "Світило російської бюрократії".

Відповідь: Михайло Михайлович Сперанський.

"Про кого йдеться?"

44. Він мало царював, але багато начудив:

Сто двадцять п'ять до Сибіру заслав і п'ятьох повісив.

Відповідь: Микола I.

45. Все, що він робить, він робить наполовину. Він надто слабкий, щоб керувати і надто сильний, щоб бути керованим.

Відповідь: Олександр I

46. ​​Про його подвиги під Москвою складали легенди. Служив в одному з перших летючих кавалерійських загонів. Він писав про себе: "Я був народжений для фатального 1812".

Відповідь: Денис Давидов

Необхідно вгадати хтось, коли, у зв'язку з чим міг послати кожне з цих донесень.

47.Москва палає. Людей не видно. Холодно. Голодно.

Відповідь: Наполеон із Москви восени 1812 року.

48. Війська виведені на площу. Де Трубецькою.

49. Нас п'ятеро. Бог і пан вирішили нашу долю. Ми маємо померти. Не нарікайте

Відповідь: Декабристи, засуджені до страти у липні 1826 року.

50. Атакуюча сторона несе великі втрати. Маємо перевагу у кількості гармат. Відповідь: Російська армія з Бородінської битви 26 серпня 1812 року.

51. Селяни на панську роботу повинні бути влітку зі сходом і йти додому із заходом сонця. Взимку ж до світанку обмолочувати хліб.

Відповідь: Про роботу кріпаків. З настанови управителя поміщицьким господарством.

52. Чистота і охайність є першою чеснотою в цьому поселенні. У цьому поселенні повитухи, Ноші, відхожі місця - все царське.

Відповідь: Про військові поселення. З "Записок генерал - майора С. Маєвського.

53. Якщо хтось із поміщиків забажає відпустити селян своїх поодинці або цілим селищем на волю і разом з тим затвердити їм ділянку то, зробивши з ними умови, які визнаються найкращими, має подати їх для розгляду. Відповідь: Указ про вільні хлібороби

54. Бій піхотний, ручний, на багнетах, кавалерійські атаки, артилерійський безперервний вогонь. Вбиті й поранені падали з обох боків, по них скакали гармати та кавалерія та давили поранених. Груди, гори вбитих лежали на просторі чотирьох верст.

Відповідь: Про Бородінську битву. Спогади російського офіцера Муравйова.

За результатами першого етапу у нас визначилися три лідери

ми запрошуємо вас до нас. Вам на вибір пропонується три доріжки: червона, жовта та зелена. На червоній вам доведеться відповісти на два питання, але помилитися не можна. На жовтому – три питання, можна помилитися один раз. І зелена доріжка – 4 питання, може бути допущено дві помилки, але вас можуть обійти суперники на жовтій та червоній доріжках. Доріжки розподілені.

Ми розпочинаємо другий етап. У другому етапі вам будуть запропоновані питання на теми: «Російські імператори», «Микола II», «Російські вчені», «Російські письменники», «Картинні галереї», «Документ», «Великі полководці».

Запитання 2 туру

Великі полководці

Знаменитий російський полководець на початку 19 століття. Він брав участь у взятті Ізмаїла. Командував російською армією під час битви при Аустерліці, коли російська та австрійська армія зазнали поразки від Наполеона Бонапарта. Він на раді у Філях 1 вересня 1812 сказав: З втратою Москви не втрачена Росія. Він вважав Суворова своїм учителем. Помер під час закордонного походу Російської армії 1813 року.

Відповідь: Фельдмаршал Михайло Іларіонович Кутузов

Олександр I

У 1817 р. Олександр I побачив у Лондоні гравюру, де було зображено красиве будинок. Імператор висловив побажання, щоб така будівля була збудована в Росії, Москві. Яке ж було здивування Олександра, коли йому сказали, що ця будівля існує якраз у Москві і гравюра зображує саме її, тільки в ранній час. Яка ж архітектурна споруда була зображена на гравюрі?

Відповідь: Храм Василя Блаженного.

Російські імператори

З улюблених його занять серед інших були рубання дров та розчищення снігу. Він одружився з жінкою, яку звали Аліса-Вікторія-Олена-Луїза-Беатріса. Його родич оголосив йому війну. Все, що він мав, він хотів передати не своєму синові, а братові. Він хотів одружитися наступного дня після смерті батька, і лише рішучі протести родичів завадили йому здійснити намір. Під час загального перепису він, заповнюючи анкету, у графі "Професія" написав: "Господар землі російської".

Коли помер цей російський письменник, Антон Павлович Чехов сказав про нього: Це була міцна сильна голова. Той сволочний дух, який живе в дрібному, зневіреному душевно - російському інтелегенті середнього штибу, втратив у ньому свого впертого і настирливого ворога. Викривати вміє кожен газетчик, але відкрито зневажати вмів тільки він один. Дві третини читачів не любили його, та вірили йому. Ніхто не сумнівався в щирості його зневаги. Про кого йдеться?

Відповідь: Михайло Євграфович Салтиков - Щедрін.

Документ

Дізнатися, про що йдеться у цьому документі.

Продаються кревні жеребці, при них кучер та конюх. Продається зграя собак і при них доїжджий.

Відповідь: Оголошення в газеті про продаж селян-кріпаків

Картинна галерея

На березі річки під палаючим промінням сонця – 11 людей. Вони повільно рухаються, втомлені та змучені. Їхні ноги в'язнуть у глибокому піску, яскраве сонце немилосердно палить голови, а вони крок за кроком тягнуть свою лямку. Нескінченно довга річка, нескінченний і тяжкий їхній шлях. В особах одних покірність долі та смиренність, інших – протест і озлоблення, треті – незворушні…

Відповідь: Ілля Юхимович Рєпін «Бурлаки на Волзі»

Відкинуто вбік крісло, на якому ось щойно він сидів, лише якусь мить назад, а потім у шаленому гніві шпурнув у спадкоємця окований залізом палицю. Страшний головний герой. Це деспот, тиран. У своєму необмеженому самовладді він давно звільнив себе від усіх моральних законів, переступив їх: він не перед ким не відповідач, а людські життядля нього вже давно не становлять жодної ціни.



 

Можливо, буде корисно почитати: