Драматичні ігри у дитячому садку. Гра драматизація – засіб розвитку уяви дітей старшого дошкільного віку Дитячий садок

ДОБРО І ЗЛО

Мета: формувати в учнів прагнення робити добрі вчинки, спонукати добрі почуття, розвивати самооцінку.

Дати дітям відчути, що робити добро – приносить радість;

Створювати умови для свідомого вибору вчинків відповідно до моральних принципів, виховувати бажання та потребу нести людям добро;

Розуміти, що емоції, душевні та ділові якості визначають особистість та життєвий успіх кожної людини;

Знати, що ці якості можуть бути позитивними та заперечними;

Знати, що кожен може змінити себе в кращий бік, ухвалюючи відповідні рішення.

Організаційний момент.

Вчитель. Доброго дня, дорогі друзі! Я дуже рада бачити ваші чудові, добрі очі.

Десь там, далеко, де гуляють вітри,

є чудове місце – Долина добра.

Шукають багато шляхів, але не можуть знайти,

тільки серце з добром може привести до неї.

Крикнеш хмарам: "Привіт!" - сміх і сльози ті ллють.

Торкнеш краплі дощу... і вони заспівають...

І на райдужних струнах ти можеш грати,

яскравим теплим променем буде сонце пестити.

Дзвіночки щастя в долині лунають.

Вони лагідний звук і надію дарують.

Ти в Долину добра тихо двері відчини

і відчуй смиренність, душевний спокій.

Не шукай ту Долину в пісках чи снігах.

Вір, Долину знайдеш ... Все в твоїх руках!

Про що йтиметься? Так, сьогодні ми говоритимемо про доброту.

Наше заняття сьогодні буде не простим, а чарівним і знаєте чому? Тому що ми спробуємо стати чарівниками. Давайте промовимо чарівні слова, щоб потрапити в Долину добра. Тримайтеся за руки, заплющте очі і всі разом промовимо чарівні слова:

Лети, лети пелюстка,

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути, на мою думку, вели!

Ось ми й прилетіли. Давайте сядемо в коло.

У природі є сонце. Воно всім світить, всіх любить і гріє, нічого не вимагаючи натомість, не чекаючи якоїсь похвали. Зробивши добро, насолоджуйтесь тим, що іншій людині стало добре. Добро приносить нам радість, з'являються нові сили: сили здоров'я, щастя, радості.

Яку людину можна назвати доброю?

Добра людина – це той, хто любить людей і готовий у скрутну хвилину прийти на допомогу, він любить тварин, навколишню природу. Добра людина намагається бути акуратно одягненою, ввічливою та поважною у спілкуванні з товаришами та дорослими.

Чи часто ви вживаєте добрі слова? Їх ще називають "чарівними" словами.

Діти: дякую, добрий день, д. вечір, будьте здорові, вибачте, дякую і т.д.

Колюча гра:

А зараз я запрошую вас на колючу гру.

Сидячи на килимку передавайте один одному м'яч (з шипами) і називайте все колюче, що ви знаєте.

Діти: Колюча ялинка, колючий кущ, колючі голки сосни, колючий шарф, колючий їжачок.

Вчитель: А можна сказати «колючий людина» чи «колючі очі». Про яку людину можна так сказати?

Діти: недоброго, нелюдимого, потайливого, злого, жорсткого, похмурого.

Вчитель: Чи подобаються вам ці якості?

Діти: Ні

Вчитель: Ми їх домовимося називати негативними якостямилюдини. Чи бувають люди лише з одними позитивними чи негативними якостями?

Діти: ні

Вчитель. Як ви думаєте, чого на землі більше: добра чи зла?

Давайте ми з Вами послухаємо притчу «Білий та чорний вовк»

Індіанець із онуком поділився

Старовинною істиною однієї.

До знань онучок прагнув

І... до мудрості як такої

Розповів дід, що в людині –

Боротьба двох вовків.

Один – за доброту на світі,

Інший – за царство гріхів!

Ледве на якийсь час розбігнуться,

Як вчепляться один в одного знову.

Один – щоб помсту подати на блюдце,

Інший – за мир та за кохання!

Онук, слухаючи заворожено,

Намацував в оповіді толк.

Задав питання невимушено:

Який же перемагає вовк?

Задовольняючись таким питанням,

І з мудрою хитрістю в очах,

Розповів дід, мабуть, не просто

Історію про двох вовків:

«Вже, коли запитав, то слухай:

Тому непереможеним бути,

Лише вовки забажають їсти,

Кого ти вибереш годувати!

На дошці висять картини двох вовків - чорного та білого вовка. Під ними розсипано слова. Ці слова я назвала «чорними» та «білими», як ці два вовки. Пропоную вам розмістити білі слова під добрим вовком, а чорні слова під злим вовком.

Діти поділяють слова дві групи.

Вчитель: Давайте прочитаємо білі слова. Коли ми їх вимовляємо, від них стає тепло та затишно, радісно та спокійно. А зараз прочитаємо чорні слова. Ви відчуваєте холод, страх, небезпеку. Діти а якого вовка вибираєте ви? (Білого) На прикладі двох вовків ми побачили, що добро перемагає зло. Вимовляйте більше добрих слів. Адже якщо людина їх часто вимовляє, то в ній є ця якість – доброта.

Фізхвилинка – проводить учень.

У кожній людині є щось хороше та щось погане. Але головне, яких якостей більше, така і людина. Але не тільки слова, а й справи мають бути добрими

Ще здавна люди прагнули добра і ненавиділи зло. І цю думку вони відобразили у прислів'ях, які передаються з вуст у вуста. На килимку розкидані слова. Поки грає музика, ви повинні зібрати з цих слів прислів'я.

Добре пам'ятай, а зло забувай.

За добро добре плати.

Худо тому, хто добра не робить нікому.

Добрі справи фарбують людину.

Тренінг «Чарівна паличка»

Якби у вас була чарівна паличка, яке добре діло зробив для себе, для друзів, для незнайомих людей? Підходьте до когось захочете і зверніться з добрими побажаннями, ласкавими словами. (Діти беруть до рук чарівну паличку і за бажанням вголос називають, яку добру справу вони зробили б)

Як ви вважаєте, чи важко бути добрим? (Відповіді дітей)

Що для цього потрібно мати? (Добру душу, добре серце).

А хіба потрібна чарівна паличка, щоб допомагати людям? Це можна робити і без чарівної палички.

Сідайте за парти.

Гра «Казковий герой – добрий чи злий»

Вчитель: Усі ви любите казки. І однією з головних тем російських народних казокбула тема добра та зла. У казках зустрічаються добрі та злі герої. Зараз ми з вами пограємось у гру. Я показуватиму казкового героя, а ви відповідатимете, добрий він чи злий. Якщо добрий, піднімаєте жовті картки, якщо злий – піднімаєте чорні картки.

Рукоділка, Кащі Безсмертний, Золота Рибка, Дюймовочка, Карабас-Барабас, Попелюшка, Червона Шапочка, Гуси-лебеді, Баба-Яга, Мальвіна, Снігова королева, Бармалей.

А якого героя ви хотіли б бути схожим? Чому?

Так, якщо ви придивитеся, то побачите, що добрих людей у ​​світі набагато більше, ніж злих. Вважається, що у добрих людях світ тримається. Майже у всіх казках добрі герої перемагають, злі караються. Доброта – ознака сили, а чи не слабкості. Сильна людинавиявляє справжню великодушність, він по-справжньому добрий, а слабкий буває добреньким лише на словах, а боягузливим і хитрим на ділі.

Вчитель: Давайте ми з вами зараз теж зробимо одну спільну добру справу. Наша планета така самотня, сумна, прикрасимо її. У вас на партах лежать шаблони квітів, дерев, метеликів та птахів. А ще шматочки кольорового паперу. Кожен бере по одному шаблону та обводить на листочку кольорового паперу будь-яку фігурку. Працюватимемо дружно, допомагатимемо сусідам, у кого не дуже виходить. Адже ми працюємо на планеті добра. Готові вироби приносимо до дошки та приклеюємо на планету магнітиками.

Виходить гарна аплікація.

Як ми назвемо цю картину? (СВІТ, Який прекрасний цей світ, Добро перемогло зло)

Яке почуття ви випробували, роблячи добру справу? (Робити добро приємно та радісно).

Нехай все хороше, що є в кожному з нас, тільки росте і розвивається, розростається. Не пускайте зло у ваші серця, душі. На згадку про сьогоднішній урок я приготувала вам подарунки. Нехай ці маленькі подарунки додадуть у ваші серця крапельку добра. Намагайтеся частіше робити добро оточуючим вас людям. В добрий час, в добрий шлях, будьте ласкаві, дякую, доброго здоров'я!

Наталія Драннікова
Конспект НОД для дітей старшої групита батьків «Добро і Зло»

Конспект НОД дітей старшої групи

Тема заняття: « Добро та Зло»

Освітня область: Соціально-комунікативний розвиток

Мета заняття: Формування у дітейморальних якостей та моральних орієнтирів.

Завдання:

Освітні:

Вчити розуміти значення термінів « Добро» і «Зло»;

Вчити дітей узагальнюватиробити висновки;

Закріплювати вміння підбирати слова, протилежні за змістом;

Ознайомити дітей із конструюванням з паперу, способом орігамі.

Виховні:

Розвивати почуття толерантності, поваги та чуйного ставлення один до одного, батькам, навколишнім людям;

Виховувати вміння відчувати і бачити хороше та погане.

Розвиваючі:

Сприяти розвитку комунікативних компетенцій (уміння вислухати, щиро висловити свою думку, виявляти доброзичливість);

удосконалювати навички культурного спілкування з однолітками, дорослими;

Заохочувати до осмислення загальнолюдських цінностей;

Розвивати фантазію, увагу, пам'ять, логічне мислення.

Практико-орієнтовані:

Застосовувати отримані знання у спілкуванні з друзями, батьками, педагогами та іншими оточуючими людьми

Інтеграція освітніх областей:

Соціально-комунікативний розвиток

Пізнавальний розвиток

Мовленнєвий розвиток

Художньо-естетичний розвиток

Устаткування: ноутбук, мультимедійний проектор, екран, колонки, картинки, ватман, фарби, папір білий, свічка (безпечна, аудіозаписи з піснями про доброті, відеоролики.

Аудиторія: діти підготовчої групи та їхні батьки

Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, пізнавальна, художня.

Форма проведення: Спільна діяльність

Хід діяльності:

Діти заходять до зали під музику (Дорогою добра)

Вихователь: Привіт, хлопці Я прийшла до вас у гості і хочу, щоб ми сьогодні разом із вами трошки пограли, можна? Мене звуть Наталія Сергіївна. А як вас звати, ви скажіть хором. Раз, два, три, назви своє ім'я. Молодці! Ви знаєте, що є гарна прикметавсім з ранку дарувати привіти. Давайте і ми так зробимо, я читатиму вірш, а ви наприкінці кожного рядка будетеголосно та дружно додавати слово ПРИВІТ! Є гарна прикмета, всім з ранку дарувати вітання. Сонце червоне.

Діти: Привіт!

Вихователь: Небу ясному

Діти: Привіт!

Вихователь: Люди дорослі та малюки

Діти: Вам привіт від щирого серця!

Вихователь: У мене до вас прохання, хлопці: «Заплющіть, будь ласка, очі на хвилину, посміхніться (обов'язково від душі, відкрийте очі, подивіться: стало світліше Це від ваших усмішок засяяло сонце, воно зігріло нас своїм теплом. Коли ви посміхаєтеся, у вас щасливі та добрі особи. Отже, тут

зібралися добрі люди ».

А щоб настрій був добрим і веселим, давайте встанемо в коло, і передамо один одному ту іскорку тепла і любові, що живе в нашому серці. Відчуйте, як по наших руках, з долоні до долоні, переходить доброта. (Беремо в руки запалену (Безпеку)свічку та діти передають один одному свічку). Подивіться, як іскорка спалахнула від наших сердець. Нехай вона супроводжує вас сьогодні.

Діти сідають на стільці

Вихователь Подивіться, будь ласка, на екран і подумайте, про що ми сьогодні з вами розмовлятимемо? (кліп « Доброта» )

Відповіді дітей

Вихователь Правильно, хлопці, сьогодні я хочу поговорити з вами про добре і зле.

Але спочатку давайте налаштуємо ваші очі (гімнастика для очей)

Розітріть свої долоні,

Розігріємо їх трохи. (Растирають долоні.)

Пальчики щільно один до одного притиснемо,

Світлану проникнути крізь них не даємо. (Роблять човники.)

Долоні – це човники у нас:

Однією закриємо ліве око,

Інший закриємо праве око. (Заплющують очі.)

Про хороше подумати зараз якраз.

Очі закриті, долонь не торкаються.

Нині з них напруга знімається.

(Думають про хороше. вихователь може давати різного роду установки типу: «Очі наші гарні, очі відпочивають»і т. д.)

Тихенько приберемо долоні,

Повільно очі розплющимо.

Те, що стало чіткіше видно,

Ми від вас, друзі, не приховаємо.

Вихователь Як ви вважаєте, що таке добро? Добра людина, він який? Які вчинки людей ви можете назвати добрими?

Відповіді дітей

Вихователь Хлопці, а що таке зло? Який, на вашу думку, зла людина? Ви знаєте, які вчинки можна назвати недобрими, злими?

Відповіді дітей

Вихователь Скажіть, а хто завжди вчить вас, що таке добре, а що таке – погано? Хто завжди допомагає та підказує вам, які вчинки потрібно робити, а які ні? (відповіді дітей) . Звичайно, це ваші мами та тати, бабусі та дідусі. Вони завжди з вами поряд. Бажаєте, щоб і сьогодні вони були з вами? Тоді закрийте очі і подумайте про них.

До зали заходять батькиі встають із дітьми в коло

Вихователь Дорогі батьки, ми говоримо сьогодні про добре і зле. Про гарні та погані вчинки. Ви допоможете нам?

Відповіді батьків

Вихователь Діти, подивіться уважно, в залі знаходяться різнокольорові конверти, я пропоную вам взяти по одному конверту і разом з батьками подивитись, в них лежать картинки, на яких зображені хороші та погані вчинки, розгляньте їх, а мами та тати допоможуть вам зрозуміти, який вчинок і чому хороший, а який поганий.

Діти та батькирозглядають картинки, батьки пояснюють дітямякі вчинки на них зображені

Вихователь А давайте з вами пограємось. Батьки встають навпроти дітей. Я пропонуватиму вам ситуації, а ви повинні показати, які емоції викликає у вас ця ситуація. Як поводитиметься дитина і як поводитиметься батько. Спробуємо?

Гра «Етюди»(Ситуації: у ваших мами, тата, бабусі – день народження, ви намалювали гарний малюнок та подарували його; ви гуляли на вулиці та прийшли додому дуже брудний; батькиїдуть у відрядження надовго; батькиподарували вам подарунок, про який довго мріяли; ви розбили коліна; у мами болить голова; мами довго не було і вона повернулася додому)

Вихователь Молодці! Здорово! Ну а тепер усі разом повеселимося та зробимо маленьку зарядку!

Музична фізкультхвилинка

Вихователь А тепер завдання для наших батьків. У вас на картках написані прислів'я та приказки про добре і зле. Будь ласка, прочитайте їх та поясніть нам, як зрозуміти ці вирази.

Батькичитають і пояснюють значення прислів'їв та приказок

1. Добра людина добру вчить

2. Доброзавжди перемагає зло

3. Світ не без добрих людей

4. Добре словолікує, а зле – калічить

5. Доброта без розуму – порожня

6. За добрі справи – добром платять

7. Добра слава лежить, а зла біжить

8. За доброголюдину сто рук піднімуть

9. Хто любить добрі справитому і життя миле

10. Добротаніде не втрачає своєї гідності

11. Добреслово людині - що дощ у посуху

12. Живи добріше, будеш усім милішим

А в мене для вас ще одна гра. Я називаю вам слово, а ви повинні назвати протилежне слово.

Гра "Говори навпаки" (добрий-злий, хороший-поганий, веселий-сумний, радість-сум, біле-чорне, світло-темно, чесно-брехливий, війна-мир)

Вихователь Як ви вважаєте, коли на землі світ, це добре? Це добро? А що тоді війна? Правильно, війна – це найбільше зло. Війна – страх, біль, сльози, горе. І особливо для дітей, які стають абсолютно беззахисними перед цим страшним злом.

Кліп «Скасуйте війну»

Вихователь Скажіть, які емоції викликав цей кліп?

Відповіді дітей та батьків

Вихователь Як ви вважаєте, що потрібно робити людям, щоб на Землі завжди був світ і чого робити не можна?

Відповіді дітей та батьків

Вихователь Я пропоную нам усім разом скласти композицію, що символізує світ і доброту. Ви згодні? Із чим асоціюється у вас слово СВІТ? Світ – це сонце, Синє небо, кохання, щастя, мама поруч. А ще символом світу є голуб. Давайте зробимо так, мами та тата малюватимуть велике гарне сонце, а ми з вами зробимо білих гарних голубів. Я вас навчу.

Кліп «Нехай завжди буде сонце»

Батьки малюють сонце, вихователь з дітьми робить птахів способом орігамі. Діти та батькивстають усі разом на тлі картини. Вихователь пропонує взяти дітям повітряні кулькищоб композиція виглядала ще радісніше і веселіше.

Вихователь Ось така чудова композиція в нас вийшла. Як ми її назвемо? Давайте, я сфотографую вас на згадку про нашу зустріч.

Вихователь Ну що ж, ось і добігла кінця наша зустріч з вами. Діти, що вам сподобалося сьогодні? А що не сподобалось?

Відповіді дітей

Вихователь Дорогі батьки, а вам сподобалося займатися разом із дітьми? Вам було цікаво? Може, ви хочете щось сказати?

Відповіді батьків

Вихователь Я також хочу сказати вам велике спасибі, мені було дуже цікаво спілкуватися з вами. Хочу побажати вам, щоб у вашому житті зустрічалися лише добрі люди, щоб ви намагалися робити лише добрі справищоб ваші серця були добрими, уважними та люблячими! І на прощання я хочу прочитати вам такі рядки:

Стираються особи та дати,

Але все ж таки до останнього дня

Мені пам'ятати про те, що колись

Хоч чимось зігріли мене.

Зігріли своєю плащ-наметом,

Або тихим жартівливим слівцем,

Чи чаєм на столику хитком,

Або просто добрим обличчям.

Як свято, як щастя, як чудо

Іде Доброта по землі.

І я про неї не забуду,

Як я забуваю про зло…

Дякую. До побачення.

Діти разом з батькамивиходять із зали під музику (Дорогою добра)

Класна година для 3-4 класів з презентацією. Добро та зло

Сценарій класної годинидля учнів 3 – 4 класів «Добро і зло»

Суртаєва Тетяна Олександрівна, вчитель початкових класівМОУ "Тондошенська ЗОШ" "Верх-Бійська ЗОШ", Республіка Алтай Турочацький район с. Верх-Бійськ
Ця класна година буде корисною вчителям початкових класів, вона призначена для дітей 3 – 4 класів.
Тема класної години:«Добро і зло»
Ціль:Формування у учнів уявлення про добро і зло, доброту, хороші і погані вчинки.
Завдання:
1. Розкрити поняття: доброта, добро та зло.
2. Формувати моральні категорії та оціночні судження.
3. Виховувати почуття товариства, взаємопідтримки та співчуття, виховувати культуру спілкування.
4. Вчити розпізнавати героїв і персонажів художніх творів, які мають такі якості особистості, як доброта, щедрість, чуйність, вчити робити добрі справи.
Обладнання:презентація (зміна слайдів та зображень на кліку), словник російської мови С.І.Ожегова.
Хід заняття:
1. Організаційний момент.
- Добрий день і добра година!
Як я рада Вас бачити!
Ви один до одного повернетеся,
Дуже мило усміхніться.
Адже посмішка, без сумніву,
Піднімає настрій!
Не доведеться нам писати,
І не станемо ми рахувати,
Ми сьогодні на уроці
Будемо з Вами міркувати.
2. Вступна бесіда.
- Хлопці, подивіться на екран. (2 слайд)

-Що поєднує картинки? (Припущення дітей)
- Чи можете ви припустити, яка тема нашого заняття? (Відповіді дітей)
– Я вам дам ще одну підказку. (3 слайд)


- Подивіться на екран. Знайомі герої? Яка загальна тема поєднує картинки з казок? (Відповіді дітей)
- Хлопці, тема класної години «Добро і зло» (слайд 4)


3. Розмова на тему заняття.
- Хлопці, які казки ви можете згадати, де зустрічається тема добра та зла? (відповіді дітей) Згадайте, будь ласка, героїв, які мають позитивні якості. А яких героїв ми можемо назвати негативними? (заздалегідь можна підготувати ілюстрації найпопулярніших героїв)
- Хлопці, добро та зло – це особливі слова. Що таке добро? Що таке зло? Над цими питаннями люди розмірковують упродовж усієї історії. Хто з вас може постаратися відповісти на запитання: що таке добро? (Діти висловлюють свої припущення)
- Я принесла із собою словник російської С.І.Ожегова. У цьому словнику ми спробуємо знайти у відповідь на перше запитання: що таке добро? (слайд 5)


- Зверніть увагу, що слово "Добро" має два значення. (обговорення з дітьми)
- І друге питання, на яке ми постараємося відповісти, а що таке зло? (свою думку висловлюють діти)
- Уточнимо у словнику, чи не помилилися ви у своїх відповідях. (слайд 6)


- Діти, подивіться на наступний слайд. (Слайд 7)


- Як ви вважаєте, яке відношення до нашої теми мають ці тварини? (Діти висловлюють свої припущення)
4. Перегляд притчі "Два вовка"
– А зараз я пропоную подивитися одну притчу, яка називається «Два вовки». (Під час перегляду притчі вчитель читає текст сам або добре читає учень (слайд 8 відео)


5. Обговорення та аналіз притчі.
- Як ви зрозуміли сенс цієї притчі? (Міркування дітей)
– Як можна пояснити слова старого: «Перемагає той вовк, якого ти годуєш»?
- Кожна людина здатна вигодувати в собі доброго чи злого вовка. Кожен вирішує сам, який вовк ближчий. Я хотіла б усім побажати, щоб ви робили лише добрі вчинки, говорили лише добрі слова.
- А чим відрізняються слова добро та доброта? (Відповіді дітей)
- Якби зараз я запропонувала вам намалювати картинку під назвою «Добро», то що б ви на ній зобразили? (Відповіді дітей)
- А я хочу показати вам таку добру картинку (слайд 9). І прочитати маленький віршик: Хочеш, щоб тебе любили? Роби людям ти добро. Дуже скоро переконаєшся - чиниш ти розумно!


- Хлопці, чи знаєте ви прислів'я та приказки про добро, зло, доброту? (Робота з дітьми. Дітям можна запропонувати прислів'я на екрані, а можна роздати на листочках і розібрати зміст кількох прислів'їв і приказок). (слайд 10)


6. Робота з прислів'ями та приказками.
- У кожного з вас добре серце, я це точно знаю. Подивіться, скільки таких сердець у нашому класі – цілий сад! І я так цьому рада! (слайд 11)


- Я дуже сподіваюся, що в нашому садку будуть завжди красиві квіти, міцне коріння і безліч плодів. Обіцяєте намагатися?
7. Узагальнення одержаного матеріалу.
- Хлопці, ми з вами сьогодні на занятті багато обговорювали, висловлювали свої думки. Які поради тепер ви можете дати своїм молодшим братикам і сестричкам, а може, навіть і старшим? (відповіді дітей) Я пропоную вам сформулювати кілька корисних порад, які ми зберігатимемо у своїй пам'яті. (Можна запропонувати дітям намалювати плакат) (слайд 12 з піснею)


– Який герой мультфільмів завжди закликає жити дружно? Звісно, ​​Леопольд. І зараз я пропоную вам послухати його пісеньку «Пісенька про доброту».
8. Підбиття підсумків.
- Хлопці, згадайте, як же закінчуються наші улюблені казки?
-Добро перемагає зло! І я вам бажаю, щоб у вашому житті було так само! (слайд 13)


- І на завершення нашого заняття я хочу вам прочитати невеликий вірш (слайд 14 а).


Як добре, що доброта
живе у світі разом із нами.
Без доброти ти – сирота,
Без доброти ти – сірий камінь!
-Я сподіваюся, що наше заняття пройшло не дарма і ви дуже багато візьмете з собою у ваше життя!
9. Домашнє завдання.
- Я прошу вас удома скласти свою маленьку казку про добро, зло, доброту.
(Слайд 14 б). Дякую за увагу!

Презентація на тему: Сценарій класної години для учнів 3-4 класів "Добро і зло"

Беручи участь в іграх-драматизаціях, дитина як би входить в образ, перетворюється на нього, живе його життям. Це, мабуть, найбільш складне виконання, оскільки
воно не спирається на жодний уречевлений зразок.

Атрибут – ознака персонажа, що символізує його типові властивості. Наприклад, характерну маску звіра, виготовлену з паперу, шапочку, фартух
(елементи робочого одягу), кокошник, вінок, пояс (елементи національного убору) і т. д. дитина одягає на себе. Створити ж образ він має сам - з
за допомогою інтонації, міміки, жестів, рухів.

Якщо у вас немає повного костюма для виконання ролі, не варто турбувати себе чи іншим його виготовленням. Порадьтеся з дітьми, яка ознака персонажа
найбільш типовий. Використовуючи його, виготовте емблему, за якою всі відразу дізнаються зображуваного героя. Переконайте хлопців, що головне – це те, як вони
виконують свої ролі – схоже чи ні. Водночас не вимагайте і великої точності виконання, не потрібно псувати настрій дітям під час гри. Вміння
прийде поступово - після неодноразового відтворення ролі та спостережень за однолітками.

Ігри-драматизації з пальчиками (кол. табл. 30-31). Атигрибути дитина одягає на пальці, але, як і в драматизації, сама діє за персонажа, зображення
якого на руці. По ходу дії дитина рухає одним або всіма пальцями, промовляючи текст, пересуваючи руку за ширму. Можна обійтися і без ширми та
зображати події, пересуваючись вільно по кімнаті.

Пальчиковий театр добрий тоді, коли треба одночасно показати кілька персонажів. Наприклад, у казці «Ріпка» один за одним з'являються нові персонажі.
Така вистава може показувати одна дитина за допомогою своїх пальців. Казки «Коза та семеро козенят», «Дванадцять місяців», «Мальчиш-Кі-бальчиш»,
«Гусі-лебеді» та інші з безліччю персонажів можуть показувати двоє, троє дітей, які знаходяться за ширмою. Показ таких казок з масовими сценами
можливий завдяки пальчиковим атрибутам.

Ігри-драматизації з ляльками бібабо (кол. табл. 23-24).

У цих іграх на пальці руки вдягають ляльку. Рухи її голови, рук, тулуба здійснюються за допомогою рухів пальців, кисті руки.






теж розігрується.













трохи фантазії.

У цих іграх на пальці руки вдягають ляльку. Рухи її голови, рук, тулуба здійснюються за допомогою рухів МІЛЬ ців, кисті руки.

Ляльки бібабо зазвичай діють на ширмі, за якою ховається ведучий. Але коли гра знайома чи ляльки водять самі діти, т. е. момент загадковості зник,
то ведучі можуть виходити до глядачів, спілкуватися з ними, подавати їм щось, брати когось за руку, залучати до гри і т. д. Таке «викриття» не
знижує, а скоріше піднімає інтерес та активність хлопців.

Коли діти побачать гру дорослого з ляльками бібабо, вони швидше за все теж захочуть навчитися самі водити їх. Якщо лялька виявиться великою для дитячої руки, то
у головку можна вставити два пальці замість одного. Укоротіть рукави ляльки, щоб дитячі пальці входили в патронки рук. Можна виготовити ляльки і для
дитячі руки. Для цього знадобляться частини, що добре збереглися, від старих поламаних іграшок, м'яких звірят. Одягніть їх та загримуйте для потрібної ролі.
Покажіть хлопцям, як слід рухатись ляльці, як її водити по ширмі.

Імпровізація - розігрування теми, сюжету без попередньої підготовки - мабуть, найскладніша, але і найбільш цікава гра. До неї готують усі
Попередні види театру. І все ж діти будуть здивовані, якщо ви раптом запропонуєте їм розіграти ту чи іншу сценку. Підготуйте їх до цього - разом
придумайте тему, обговоріть, як її зобразити, які ролі, характерні епізоди.

Подальший крок – нехай кожен учасник гри зобразить тему по-своєму. І ще більше складне завдання: дитина вибирає тему і сама ж її розігрує У
наступного разу хлопці самі ставлять одне одному теми. І нарешті, за допомогою міміки, інтоімгнації, атрибуту можна загадати загадку. Відгадкою є тема, яка
теж розігрується.

Театралізовані ігри як різновид сюжетно-рольових ігор зберігають їх типові ознаки: зміст, творчий задум, роль, сюжет, рольові та
організаційні дії та відносини. Джерелом всіх цих компонентів служить навколишній світ. Він є опорою для творчості педагога і дітей.
Кожна тема може бути розіграна в декількох варіантах.

Тим не менш, на відміну від сюжетно-рольових, театралізовані ігри розвиваються за заздалегідь підготовленим сценарієм, в основі якого - зміст казки,
вірші, оповідання. Готовий сюжет як би веде у себе гру. Але, полегшуючи розвиток теми, він водночас знижує творче рішення її вихователем
та дітьми. Усі нині існуючі практичні рекомендації до театралізованих ігор зводяться в основному до розробки сценаріїв за літературними.
творам, більшість із яких розігрують дорослі. Старших дошкільнят іноді залучають до показів вистав, але їхня творчість полягає лише в
власному емоційному вираженні ролі, що розігрується.

Діти рідко беруть участь у підготовці атрибутів, декорацій для вистави. Найчастіше їм пропонують готові костюми, що, безумовно, тішить хлопців, але разом із
тим самим сковує їх самостійність і творчість. Не заперечуючи тематику готових сценаріїв, хочеться показати в цій книзі, як можна їх творчо використовувати
у театралізованих іграх, щоб у дітей з'явилася можливість самостійно імпровізувати на теми, взяті з життя (кумедний випадок, цікава подія,
гарний вчинок). Корисно знайти різні варіанти розвитку кожної теми, як у перспективі побачити результати своїх справ, вчинків тощо.

Творчому та самостійному розвитку теми, пошукам різних варіантівїї вирішення сприяє і розумна комбінація в одній грі образотворчих засобів,
властивих різним іграм. Це дозволяє дітям використовувати всі відомі їм способи зображення.

Вперше гру найкраще проводити на фланелеграфі. Він дозволяє вільно моделювати та одночасно фіксувати різні ситуації. Настільний театр
іграшок і картинок теж має ті ж властивості. До того ж у ньому зручно імітувати рух автомобілів, пішоходів, тварин та інших персонажів.

Складніше грати ляльками бібабо, якщо слабо володієш технічним їх водіння. Вони повинні постійно рухатися як живі, їх не можна зафіксувати на площині,
стіл. Зате з ними можна створити багато веселих сценок та використовувати ці ж ляльки у повторних іграх, постійно підтримуючи інтерес хлопців до них.

Всі перелічені види театралізованих ігор вимагають реімгжісування та промовляння реплік. Тут необхідні і виразні інтонації, типові для
певного образу, що характеризують його вчинки та поведінку, та відповідна міміка, яка доповнює гру голосу. Зображення поведінки геїмроїв
ускладнюється в грі-драматизації. Пантоміма стає тут провідним образотворчим засобом. Образ народжується з дій персонажа, міміки, інтонацій та
змісту реплік. Усе це дає простір творчого перетворення знайомого сюжету.

При розігруванні сюжетів у такій послідовності, яку запропоновано в книзі, полегшується самостійна градітей та створюються умови для творчого
вирішення однієї і тієї ж теми, так як кожна попередня гра стає стуімпенькою для наступної. Бажаєте спробувати? Можливо, у вас вийде не
гірше. Не засмучуйтесь, якщо не вистачає атрибутів і не відкладайте гру. Адже можна пристосувати до її сюжету будь-який матеріал. Для цього треба лише
трохи фантазії.

Подумайте разом з дітьми, як краще поєднати в одній грі атрибути та способи зображення, які застосовуються в різних видахігор. Адже один і той самий сюжет можна
розіграти і на фланелеграфі, і за допомогою іграшок настільного театру та іншими засобами. Можливості для творчості дітей та дорослих тут не
обмежуються. Дошкільнята за допомогою дорослих спроможні виготовити найпростіші атрибути, декорації, які б підкреслювали. характерні особливості
персонажа чи місць дії.

Методична розробка з використання гри-драматизації

Введення. Актуальність гри-драматизації у роботі з дошкільнятами.
Введіть у світ театру малюка,
І він дізнається, наскільки казка хороша
Перейметься і мудрістю, і добротою,
І з почуттям казковим піде
він життєвою стежкою.
Г.Попова

Педагоги дошкільної освітиприділяють велику увагу творчому розвиткудошкільнят. Розвитку творчої особистості сприяє вважати знайомство з народними потішками, примовками віршами, і, звичайно, казками. На думку В.А. Сухомлинського, «казка-це активна естетична творчість, що захоплює всі сфери духовного життя дитини, її розум, почуття, уяву, волю. Воно починається вже у розповіді, вищий його етап – інсценування».
Казки є ключем до чарівного яскравого світу театру, де дітям представляється широке творче поле діяльності. Деякі старі всім знайомі казки діти програють на новий лад, переживають пригоди улюблених героїв, допомагають їм вийти з важких ситуацій. Дітей приваблює чарівність вигадки, швидка змінаподій у казці, незвичність пригод та завжди перемога добра над злом. Маленькі фантазери часом самі вигадують нові казки і з цікавістю в них грають.
Якщо знайомство з казкою відбувається у ранньому віці, прагнення зобразити персонажів, яскраве емоційне реагування на події, характерні для дітей молодшого вікуі часто виникає спонтанно. При систематично організованій роботі, у процесі якої дорослий підтримує інтерес дитини, звертає увагу на емоційну бік висловлювання мімікою, голосом, відбувається як емоційне збагачення досвіду дитини, а й впливає на психологічний розвитокв цілому, розвиваючи концентрацію та обсяг уваги, пам'ять, мислення.
Інсценовані казки (короткі сценки, етюди та цілі спектаклі), а також ігри та загадки на основі казок, сприяють згуртуванню, дружбі, діти набувають нових знань та вмінь. Робота з них як об'єднує дітей, а й зароджує вони почуття партнерства, взаємовиручки, прискорюється процес оволодіння навичками виступів, повірити у себе. Найчастіше, це справжнє свято, як для дітей, так і для дорослих, емоційний сплеск, захоплення від участі у спільній справі.
Діти – чудові актори, і такі безпосередні. А як світяться очі від щастя та почуття власної гідності, коли їхні виступи відбуваються перед своїми близькими людьми! Таке можливе лише у театралізованому дійстві, виставі, виставі, бо театр – завжди диво, чари, нескінченний світ фантазії та радості. І казки – це чудове запрошення у цей загадковий світ.
Необхідні умовипри організації роботи з дітьми
У ході підготовки до драматизації необхідно дотримуватися кількох основних правил:
1) не перевантажувати дітей;
2) не нав'язувати свою думку;
3) не дозволяти одним дітям втручатися у дії інших;
4) надавати всім дітям можливість спробувати себе у різних ролях.
Всю роботу з дошкільнятами з драматизації казки ми поділили на етапи:
1. Підготовчий,
2. Діяльний, у процесі якого здійснювалось:
- Читання (розповідання) казки В. Г. Сутєєва «Під грибом».
- Обговорення казки із дітьми.
- умовний поділ казки на епізоди та подієві зміни.
- Переказ дітьми казки.
- робота над окремими епізодами у формі етюдів з імпровізованим текстом. Інсценування казки.
– Перехід до тексту казки, робота над епізодами. Уточнення запропонованих обставин та мотивів поведінки окремих персонажів.
- Робота над виразністю мови, пластики та справжністю поведінки у сценічних умовах.
- репетиції окремих епізодів у різних складах з деталями декорацій та реквізиту (можна умовними), з музичним оформленням.
3. Результативний, на якому здійснювався аналіз виконаної роботи, зроблено практичні висновки щодо використання даної казки, ефективності прийомів та методів, ігор та вправ у досягненні поставлених цілей.
Планування роботи над казкою «Під грибом» з вихованцями середнього дошкільного віку
Найменування роботи«Драматизація казки В. Г. Сутєєва «Під грибом»
Вид роботиорганізована діяльність, творчість
Мета роботиФормування творчої чуйної особи дитини засобами театралізації казки.
Завдання роботи 1. Збагачувати духовний світ дітей;
2. Виховати почуття відповідальності;
3. Розвинути мову, пластичну виразність рухів;
4. Розвинути основні психічні процеси та якості: сприйняття, пам'ять, увага, спостережливість, фантазію, комунікабельність, почуття ритму, сміливість публічного самовираження;
5. Розкрити індивідуальні здібності дитини, емоційно – образне сприйняття навколишнього світу.
6. Знижувати психо-емоційну напругу через гру-драматизацію.
Опис роботи Представлено системну технологію розвитку творчих здібностей дошкільнят за допомогою занурення дитини в казку через різні види діяльності: театрально-ігрову, мовленнєву, продуктивно-творчу. При цьому враховується інтерес дітей до цього жанру, доступність дитячого сприйняття, а також громадське значенняказки для морального та естетичного виховання дітей.
Зміст роботи включає: аналіз змісту твору; обговорення з дітьми; поділ на епізоди; оповідання за допомогою ілюстрацій та різних видів театру; розподіл ролей; ігрові вправи, етюди, що сприяють практичному та емоційному освоєнню дій за сюжетом; постановочна робота над цілісною дією казки Спільна творча діяльністьзалучає до процесу постановки малоактивних дітей, допомагає їм долати сором'язливість та затиснення.
У процесі роботи передбачається спільна діяльність дітей за допомогою педагога, додатково можлива участь батьків, розробка конспектів ігрових занять за сюжетом казки, бесіди про театр з метою підвищення інтересу дітей та батьків до запропонованої діяльності, спонукання до активної участі, театралізовані, мовні, творчі практики. навчальні психологічні ігрита завдання.
Представлено роботу щодо залучення батьків до реалізації спільної діяльності:
- Консультаційний матеріал, поради, рекомендації.
Для ефективної реалізації поставлених завдань необхідні умови, що представлені методичними рекомендаціями, Матеріально-технічним забезпеченням.
Методична розробка універсальна, може бути використана вихователями, психологами, батьками, педагогами-організаторами дитячих театралізованих центрів, які працюють із дошкільнятами. Представлена ​​технологія може використовуватися як в основній, так і в гуртковій роботі при драматизації будь-якої казки.

Етапи роботи над казкоюІ етап (підготовчий).
- знайомство з казкою «Під грибом» (читання, перегляд по відео);
планування діяльності з дітьми та батьками (бесіди, ігри, спрямовані на розвиток та демонстрацію емоційної виразності в рухах, міміці, голоси, розвиток спостережливості, почуття емпатії, навичок взаємодії, поетюдне розігрування епізодів казки, розгляд ілюстрацій, ляльковий театр, моделювання зборів); розробка методичного супроводу.
ІІ етап (діяльний)
- робота над грою-драматизацією;
- створення декорацій, атрибутів, моделей персонажів
III етап(Результативний)
- Постановка театру за казкою «Під грибом».
- Драматизація казки «Під грибом». Обговорення з дітьми.
- підготовка виставки малюнків дітей за змістом казки «Під грибом».
Місце проведення роботи – група МДОУ
Учасники вихованці середньої групи(кількість дітей – підгрупа)
Умови здійснення роботи над грою-драматизацією
інтерес дітей до твору;
матеріально-технічне забезпечення;
використання різноманітних прийомів та методів роботи над змістом твору;
використання музичного супроводу
Продукти дитячої діяльності:
Малюнки на тему «Під грибом», виставка дитячих малюнків за сюжетом казки, ліплення із пластиліну персонажів казки.
Форми та методи роботи
- ігрові заняття;
- творчі бесіди (введення дітей у художній образ шляхом спеціальної постановки питання, тактики ведення діалогу);
- читання та розігрування казки;
- театралізовані, творчі, мовні ігри з дітьми;
- створення та обігравання разом з дітьми ситуацій-моделей, етюдів;
- метод асоціацій (дає можливість будити уяву та мислення дитини шляхом асоціативних порівнянь і потім на основі асоціацій, що виникають, створювати у створенні нові образи);
- музично-ритмічні, рухомо-розковувальні ігри та вправи;
- виготовлення атрибутів до вистави;
- Малювання за сюжетом вистави-казки;
- Ліплення казкових героїв.
Очікувані результати
- У вихованців розвинений інтерес до театрально-ігрової діяльності, бажання брати участь у грі-драматизації за сюжетом казки.
- Вихованці вміють імпровізувати образи казкових героїв, використовуючи різні засоби виразності (міміку, жести, рухи, інтонацію голосу).
– Діти виразно виконують монологи, діалоги, репліки.
- поповнення атрибутами центру театралізованої діяльності, персонажами лялькового театру.
- Діти стають дружнішими, згуртованішими, зароджується почуття партнерства, взаємовиручки. Дошкільнята опановують навички публічних виступів.
Врахування вікових та індивідуально – особистісних особливостей вихованців при організації гри-драматизації «Під грибом».
Для середнього дошкільного віку характерне виникнення та вдосконалення вміння планувати свої дії, створювати та втілювати певний задум, який, на відміну від простого наміру, включає уявлення не лише про мету дії, але також і способи її досягнення. Особливе значеннянабуває спільна сюжетно-рольова грата гра-драматизація. У свою чергу, емоційно забарвлена рухова діяльністьдітей стає як засобом фізичного розвитку, а й способом психологічного розвантаженнядітей, яких вирізняє досить висока возбудимость. Це ще раз нагадує про можливість створення умов для такого розвантаження через гру та особливо гру-драматизацію. У цих іграх в дітей віком формуються пізнавальні процеси, розвивається спостережливість, вміння підкорятися правилам, складаються навички поведінки, удосконалюються основні рухи. Так, ознайомившись із казкою та розподіливши ролі, діти думають над тим, як зобразити за допомогою міміки, пластики, голосу характер героя, його настрій тощо. На початок гри діти можуть визначити тему, сюжет, розподілити ролі (на початку року з допомогою вихователя, потім самостійно); по ходу гри навчаються узгоджувати ігрові дії відповідно до прийнятої ролі. Педагог активно допомагає у цьому дітям, які не мають достатнього досвіду у розігруванні. Казка В. Г. Сутєєва «Під грибом» цілком відповідає цим вимогам. По – перше, сюжет казки доступний розуміння і осмислення, по-друге, героїв казки небагато та його образи добре знайомі дітям, фрази небагатослівні і логічні. Тим часом, у змісті казки піднімається одразу дві головні проблеми, які нерідко мають місце в житті: можливість домовитися, прийняти іншого, «потіснити свій простір та інтереси», іноді всупереч власним зручностям та можливість заступитися, захистити когось, усвідомлюючи деякі переваги суперника.
Діти вміють використовувати різні предмети-заступники, здійснювати ігрові уявні дії та приймати уявні дії інших гравців, замінювати деякі з дій словом. взяти участь у грі. Використовуючи рольові можливості учасника гри, він спонукає дітей до творчості, до створення ігрової обстановки. З огляду на це необхідно стимулювати прояв доброзичливості у відносинах між дітьми, вивчати спілкування дітей з однолітками, створювати умови для спільних ігор, що найбільш доцільно здійснити у невеликих підгрупах (від 2 до 3–5 осіб). Робота над казкою «Під грибом» відповідає цим завданням. Дорослий знайомить дітей із новими іграми, які допомагають зробити дитячу діяльність насиченою новими образами, враженнями, емоціями, діями. У ході таких ігор освоюється вміння діяти за правилами та по черзі, за простим алгоритмом, схемою, моделлю. Ігри, пов'язані з вихідною ініціативою дорослого, сприяють формуванню елементарної організованості, дії в єдиному ритмі та темпі. Діти вчаться діяти відповідно до сюжету та правил (до трьох правил); стримувати себе: починати рух після певних слів, зупинятися у вказаному місці та ін.
Педагогічна позиція щодо дитини заснована на повазі його права бути таким, яким він є, визнання його людських проблем, вирішити які можливо в процесі міжособистісної взаємодії.
Основний стиль спілкування педагога з дітьми – особистісно орієнтований (облік інтересів та потреб дітей, надання дитині права вибору діяльності, партнерів із спільної діяльності, безоцінне прийняття кожної дитини, створення умов емоційного комфорту та психологічної захищеності).
Дослідниками А. Г. Гогоберідзе та С. Г. Машевської було запропоновано класифікацію ігрових позицій, виходячи з індивідуальних здібностей та можливостей дошкільнят. Дійсно, уважно поспостерігавши а вихованцями в процесі роботи, неважко помітити, що дитина охочіше вибирає ту позицію, в якій почувається найбільш комфортно, що слід враховувати дорослому при організації гри драматизації:
- Дитина - "режисер" - має добре розвинену пам'ять та уяву, це дитина-ерудит, що має здібності швидко сприймати літературний текст, переводити в ігровий постановочний контекст. Він цілеспрямований, має прогностичні, комбінаторні (включення в хід театралізованої дії віршів, пісень і танців, імпровізованих мініатюр, комбінування кількох літературних сюжетів, героїв) та організаторськими здібностями (ініціює гру-драматизацію, розподіляє ролі, визначає “сцену” та сценографію літературним сюжетом, керує грою-драматизацією, її розвитком, регламентує діяльність решти учасників спектаклю, доводить гру остаточно).
- Дитина - "актор" - наділений комунікативними здібностями, легко включається в колективну гру, процеси ігрового взаємодії, вільно володіє вербальними і невербальними засобами виразності і передачі образу літературного героя, не відчуває труднощі під час виконання ролі, готовий до імпровізації, вміє швидко визначити необхідні ігрові атрибути, що допомагають точніше передати образ, емоційний, чутливий, має розвинену здатність самоконтроль слід сюжетної лініїграє свою роль до кінця).
- Дитина - "глядач" - має добре розвинені рефлексивні здібності, йому легше "брати участь у грі" з боку. Він спостережливий, має стійку увагу, творчо співпереживає грі-драматизації, любить аналізувати спектакль, процес виконання ролей дітьми та розгортання сюжетної лінії, обговорювати його та свої враження, передає їх через доступні йому засоби виразності (малюнок, слово, гру).
- Дитина - "декоратор" - наділений здібностями образної інтерпретації літературної основи гри, які проявляються у прагненні зобразити враження на папері. Він володіє художньо-образотворчими вміннями, відчуває колір, форму передачі образа літературних героїв, задуму твору загалом, готовий до художнього оформлення вистави через створення відповідних декорацій, костюмів, ігрових атрибутів та реквізиту.
Цей умовний поділ не дає право педагогові обмежити дії дитини найбільш комфортною для нього роллю, необхідно надати можливість уявити себе в різних ролях та ситуаціях, не використовуючи запропоновану класифікацію як штамп. Навпаки, бажано показати дитині те різноманіття, що дозволяє відчути зміна ролей та позицій учасників.
Орієнтовний план роботи з вихованцями середньої групи над змістом казки «Під грибом».

№ п/п Зміст Мета Пояснення, обладнання
1 Бесіда «Чарівництво театру». Викликати інтерес до театрально-ігрової діяльності. Розкрити основні поняття, пов'язані з театром.
2 Гра «Чарівні перетворення» на героїв казки «Під грибом» Розвивати увагу, зорову пам'ять, координацію рухів, уміння за допомогою міміки та жестів передавати образ казкових героїв. Мультфільм, обідки із зображенням персонажів
3 Д/гра «Дізнайся з силуету». Відгадування загадок для персонажів казки. Закріпити знання про героїв казки. Вчити за силуетом, характерною формою впізнавати казкових героїв, описувати їх зовнішній вигляд, характерні ознаки якими їх визначили. Вчити вгадувати персонажів за описом. Силуети персонажів.
4 Розгляд ілюстрацій Вчити розповідати про сюжети казки з ілюстрацій. Слайди чи ілюстрації епізодів казки
5 Музична хвилина.
Гра «Ховаємо зайчика».
Гра «Тварини веселі та сумні». Вчити сприймати музику веселого та сумного характеру, чути її виразні засоби, співвідносити музику зі сценками та епізодами казки, визначати за допомогою музики настрій персонажів. Розвивати творчу самостійність у передачі казкового образу, використовуючи пісенну та танцювальну імпровізацію. Музичний супровід
6 Гра-драматизація казки «Під грибом» Заохочувати дітей брати участь у театралізованій грі-драматизації за мотивами добре знайомої казки, використовувати костюми, маски та атрибути. костюми, маски та атрибути
7 Ліплення «Одну просту казку» Вчити створювати настільний пластиліновий театр казки, виявляючи творчу самостійність у створенні пластилінових героїв казки про їхнє обігравання. пластилін
8 Мовна гра «Слова-родичі» на основі казки Вчити підбирати споріднені слова. Ілюстрації чи театральні фігурки персонажів
9 Театралізована гра «Під грибом» Підтримувати бажання брати активну участь у театралізованій грі. Розвивати творчі здібності у передачі художнього образу. Ляльковий театр «Під грибом»
10 Ігрове заняття «Ми веселі хлопці», гра «Доскажи слівце» Заохочувати використовувати жести в ігровій імпровізації для створення художнього образу. Формувати вміння оцінювати характер персонажа, його настрій, передавати за допомогою міміки, жестів, виразної інтонації. Збагачувати словник дітей.
11 Розігрування казки (стендовий та пальчиковий театр) Вчити розігрувати уривки казки, використовуючи пальчиковий та стендовий театр. Фігурки для театру
12 Мовна гра «Слова навпаки». Гра: «Якщо так – поплескайте». Вправляти у підборі антонімів, розвивати увагу, швидкість мислення.
13 Двигуна вправа «Лісові жителі», «Покажи та вгадай» Розвивати загальну моторику, знижувати тілесні напруження, розвивати спостережливість, мислення.
14 Казка по колу Вчити розповідати казку передаючи м'яч один одному. м'яч
15 Ігрове завдання"Уявіть собі" Розвивати творче мислення дітей. Ілюстрації, казкова мелодія
16 Ігрове заняття «Ми любимо казку» Продовжувати роботу над епізодами казки «Під грибом». Розвивати творчу самостійність у створенні художнього образу. Об'єднати у єдине ціле картини третю та четверту частину театралізованої гри з використанням декорацій костюмів. Костюми, маски, обідки
17 Заняття з ізодіяльності «Малюємо казку» Вчити висловлювати своє ставлення до героїв, відображати свої емоції в малюнках, формувати та розвивати творчий задум та фантазію. Кольорові олівці, фарби, аркуші паперу
18. Виготовлення колективної роботи «Створюємо казку» Вчити послідовно розповідати та зображати епізоди казки, розташовувати персонажів на просторі листа, доповнювати необхідними деталями та декораціями Листи паперу формату А3, малюнки дітей або підготовлені зображення персонажів казки «Під грибом», клей-олівець, фарби , пензлі

Взаємодія з батьками
№ п/п Форма роботи Тема
1 Консультація – рекомендація на інформаційному стенді «Диво на ім'я Театр»
"Давайте пограємо в казку - пограємо в театр"
4 Інформація у куточку для батьків «На допомогу батькам» «Граємо в казку». Збірник ігор, завдань, питань, ігрових ситуаційза сюжетами казок.
5 Виставка дитячих малюнків «Улюблений персонаж казки»

Висновок.
Розвиток творчості дошкільнят через гру-драматизацію – справа складна, але надзвичайно важлива і потрібна, творчість дітей у їхній театрально-ігровій діяльності проявляється у трьох основних напрямках:
1. Як творчість продуктивна (твір власних сюжетів чи творча інтерпретація заданого сюжету).
2. Виконавче (мовленнєве, рухове).
3. Оформлювальне (декорації, костюми, атрибутика та ін).
Очікувані результати.
У процесі здійснення роботи передбачаються такі результати:
- У дошкільнят розвинений стійкий інтерес до театрально-ігрової діяльності, бажання брати участь у грі за сюжетом казки.
- Вихованці вміють імпровізувати образи казкових героїв, використовуючи різні засоби виразності (міміку, жести, рухи, інтонацію).
– Діти виразно виконують рольові дії, репліки, пісні.
- У дошкільнят розвинені творчі здібності різних видахдіяльності (образотворчої, художньої, мовної, музичної та ігрової).
- У групі поповнено предметно-розвиваюче середовище костюмами, декораціями, атрибутами до спектаклю, видами театру, персонажами лялькового театру.
- Діти стають дружнішими, згуртованими, зароджується почуття партнерства, взаємовиручки. Дошкільнята опановують навички публічних виступів.
Перспективи розповсюдження методичної розробки.
Усі заходи даної розробки спрямовані в розвитку творчої особистості дитини, збагачення емоційного досвіду дитини, соціально-комунікативних навичок, розвиток психічних функцій, розкріпачення, але водночас розвиток навичок саморегуляції, уважного ставлення до оточуючим.
Розробку можна використовувати як у дошкільному закладі, при організації гурткової роботи, а також сімейному вихованні. Зазначені ігри та вправи можна використовувати також під час роботи з будь-яким іншим літературним матеріалом при відповідному коригуванні змісту. Крім цього, технологія може бути корисна при організації роботи з дітьми різних вікових категорій та рівня розвитку як базова схема побудови низки занять. Рекомендується при цьому дотримуватись послідовності етапів роботи над твором, тоді як ігри та вправи, що входять до змісту, можна змінювати місцями, доповнювати, ускладнювати чи спрощувати залежно від віку та індивідуальних особливостей вихованців.



 

Можливо, буде корисно почитати: